آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست: راهنمایی در مورد تعمیر پاور گرین 200 وات

saeedghasemi

کاربر
2013-08-21
108
261
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت تمامی اساتید محترم.
من تو تعمیر پاور گرین مشکل دارم.مخصوصا وقتی 5vsb رو دارم ولی پاور روشن نمیشه.راهی هست که دقیقا بدونم مشکل از ای سی هست یا قطعات دیگر.چون دسترسی به همه قطعات ندارم.باید اول مطمئن بشم کدوم قطعه خرابه.البته خودم هم کنجکاوم بدونم کجا ها رو چک کنم تا بفهمم واقعا ای سی مشگل داره یا نه.
بعد از ای سی دقیقا کدوم قطعه رو میشه ولتاژ گیری کرد مثلا روی ترانس بزرگ میشه ولتاژ ac گرفت؟؟؟یا روی پایه های اپتوکوپلر باید ولتاژ داشته باشیم؟؟؟؟؟دیگه چه قطعاتی سر راهش هست که بشه چک کرد.!
بسیار ممنون میشم که بطور خلاصه برام توضیح بدین.(بدون ارجاع به تایپیک های دیگر .خیلی هاش رو خوندم).
از صمیم قلب از شما متشکرم.

saeedghasemi

کاربر
2013-08-21
108
261
با سلام
استاد من تمام رنگهایی رو که گفتید صفر ولت هست.به غیر از بنفش که 5 ولت دارم.روی سبز هم 5 ولت دارم.ا اتصال سیم سبز و مشکی هم پاور استارت نمیخوره.البته فن کاملا جام شده بود ولی سالم هست.
البته من تا حالا چند مورد به ابن صورت داشتم و اکثرا گرین.به طور کلی اگه میشه را هنمایی کنید بعد از 5vsb کجا ها رو میشه ولتاژ گیری کرد.
ای سی هم 494 نیست با 75 شروع میشه.(الان پیشم نیست دقیق بگم)
با تشکر

A.R.T

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-04-14
3,172
46,420
ایران
درود
اون ای سی با 494 یکی هست
1پیدا کردن پایه گراند با تست بازر ، اگر بوق زد گراند است ( پراپ مشکی را به سیم مشکی میزنیم و پراپ قرمز را به پایه آی سی میزنیم .)؛، اگر غیر از پایه 7 و 9 و 10 پایه دیگری به گراند بوق بزند آی سی خراب است
......
ولتاژ گیری : اگر 4 پایه ای که ولتاژ دارند ، غیر از پایه 13 ولتاژ نداشت آی سی خراب است . ( برای ولتاژ ***ی پاور را روشن میکنیم .) ، اگر 4 پایه ولتاژی هیچکدام ولتاژ نداشتند مسیر ارتباطی قطع است . ، اگر ولتاژ ورودی آی سی پایین بود ایراد از مدار است ، باید مدار چک شود
ضمنا اگه خازن باد کرده ای روی برد هست تعویض شود
ترانزیستور روی هدسینگ اول و دیود های روی هدسینگ دوم تست کامل شود(بهتره بیرون مدار تست شود( با تست بیزر هم میتوان تا حدودی به سالم بودنش پی برد)
ترانزیستور 945 و اپتیکوپلر تست کنید
دو عدد سیم پیچ حلقوی بعد از هدسینگ دوم هست دقت کنید تغیر رنگ نداده باشد و پایه هایش روی برد قلع مردگی نداشته باشد

آخرین ویرایش:

saeedghasemi

کاربر
2013-08-21
108
261
با سلام وتشکر از راهنماییتون حتما انجام میدم و نتیجه رو مینویسم
ولی منظورتون از "4 پایه ای که ولتاژ دارند " رو نفهمیدم پایه های شماره چند منظورتون هست و لتاژشون چه مقدار باید باشه!اخه گفتین اگر پایین بود.
با تشکر.

A.R.T

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-04-14
3,172
46,420
ایران
شما در وحله اول با تست بیزر تست کنید
از روی دیتاشیت میتوانید ولتاژهای را پیدا کنید
ولتاژ پایه های 2 و 12 و13 و 15 را اعلام کنید تا بعد
ضمنا تمام موارد ذکر شده را تست کنید و بعد یکجا اعلام فرمایید

آخرین ویرایش:

enter360

کاربر
2012-03-15
27
34
سلام و درود
اگر در زیر قسمت بورد رو نگاه بکنیم و قلع مردگی ببینم ؟
به چه دلیل قلع مردگی به وجود میاد ؟

A.R.T

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-04-14
3,172
46,420
ایران
سلام و درود
اگر در زیر قسمت بورد رو نگاه بکنیم و قلع مردگی ببینم ؟
به چه دلیل قلع مردگی به وجود میاد ؟

درود
قلع مردگی بر اثر گذشت زمان و گرم و سرد شدن قلع لحیم شده به دست میاد،مثلا قلع پایه ی های یک آیسی که به دمای 100 درجه برسه و دوباره به هنگام خاموشی دستگاه به دمای 20 درجه برسه...این پروسه بر اثر گذشت زمان که تکرار بشه،"قلع مردگی" اتفاق میفته یعنی اتصال بین پایه های آیسی و چیپ شل میشه و قلع حالت پوک به خودش میگیره و باعث میشه دستگاه به درستی کار نکنه.

hajizade1369

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
با سلام به غیر از این راه هایی که استاد گفتن یه راه دیگه هم هست تا بفهمی مشکل از آی سی هست یا نه البته یه مقدار هم خطا توش داره اونم اینه که سیمهای زرد و بنفش را به هم وصل کنی اگه روشن شد به احتمال زیاد آی سی خرابه

hamidsama

کاربر
2013-02-21
20
147
سلام من تعمیر کار پاور هستم .عکس برد پاور رو بزارید حل میشه ایشالا

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007