آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

صدای چک چک کردن رله در یو پی اس bartar ba3kv

افشین سالاری

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2010-09-16
750
4,512
بندر عباس.
سلام دوستان عزیز رله های دستگاه رو در اوردم چهار تا رله بود و انها رو بیرون مدار چک کردم دوستان عزیز یکی از رله ها مشکل داشت صدای چسپاندن رله میامد ولی عملا ای نجور نبود رله کار نمیکرد که با یک رله دیگر جایگزین رله خراب کردم دستگاه بدون هیچ صدایی برق ac ان وصل میشه و دیگر صدا نمیده دست همه عزیزان که در این پست کمک کردن درد نکند ...راستی دو تا خازن که در قسمت تغذیه dcرله ها بوود هم عوض کردم 25,470

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
سلام دوستان عزیز رله های دستگاه رو در اوردم چهار تا رله بود و انها رو بیرون مدار چک کردم دوستان عزیز یکی از رله ها مشکل داشت صدای چسپاندن رله میامد ولی عملا ای نجور نبود رله کار نمیکرد که با یک رله دیگر جایگزین رله خراب کردم دستگاه بدون هیچ صدایی برق ac ان وصل میشه و دیگر صدا نمیده دست همه عزیزان که در این پست کمک کردن درد نکند ...راستی دو تا خازن که در قسمت تغذیه dcرله ها بوود هم عوض کردم 25,470

سلام

محاله رله بصورت غیرعادی قطع و وصل کنه ولی مطابق گزارش شما بدون اشکال کار کنه

و لذا دو احتمال قابل تصور است
1- اگر رله یا خازن خراب بوده قطعا دستگاه درست کار نمیکرده و متوجه اشکال مربوطه نشده بودید و گزارش شما از وضعیت چراغها و غیره ناصحیح بوده

2- احتمال دیگه اینه که الان با رله متفرقه نمیتونه کار خودش را انجام بده و الان خراب شده و اونموقع درست بوده بخصوص که این دستگاه عمر زیادی نکرده و قطع و وصل برق زیاد اتفاق نمی افته و UPS ها بندرت قابل استفاده میشوند و پس از 20 سال هم رله را خراب نمیکنه بطوریکه من یک مورد هم ندیدم

اصولا قطع و وصل رله ناشی از کنتاکت ناقص بعیده (هرچند در موارد نادری با توجه به طراحی محتمل هم هست ) فلذا قطع و وصل رله بموجب فرمانی است که به سیم پیچ اعمال میشه مگر در موارد نادری که فرمان متاثر از کنتاکت طراحی شده باشه که بعیده

لذا بفرمایید رله چه ایرادی داشته آیا کنتاکت ها کثیف و خراب بوده ؟
توضیح همانگونه که در پست اول عرض کردم اگرچه چنین مدلی ندیده ام و تجربه ای بابت عملکرد و نوع طراحی آن ندارم اما دستگاههای جدید دارای سیستمهای الکترونیکی شده اند که قبل از اتصال شبکه برق ( با توجه به بحث نول و ارت که احتمال برق گرفتگی را افزایش میدهد ) احتمال برق گرفتگی را تست میکند که دست و بدن موجودی به فاز متصل نباشد که به جریانهای میلی آمپر برق گرفتگی نیز حساس و قابل گزینش است و همچنین برق شهر دارای سیگنالهای خطرناک و مخربی نباشد و غیره
که ناگزیر به اتصال لحظه ای و تست مراتب است

و ممکنه شما با جایگزینی رله نامناسب موجب حذف این سیستم ها شده باشید
و لذا در حالت قبل یا در اینحالت باید با چراغ یا آلارمی مشخص کنه که سیستم مختل شده
درصورتیکه در مدت زمانیکه صدای رله می آمده سیستم مختل بوده دراینصورت خرابی خازن بسیار محتمل تر از رله است

لذا بررسی دقیق مراتب و اطمینان از اینکه باید بی صدا باشد ضروری است بویژه که فرمودید در زمان اتصال به برق صدای رله شنیده میشود نه در لحظه اتصال باطری
سپاس

آخرین ویرایش:

sovietiran

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2010-06-24
1,878
9,762
خراسان بزرگ!
درود.
رله ها مطابق فرمایش جناب غزال سالم بودن احتمالا.
همون خازنها که در مسیر تغذیه بوبین رله ها هستن علت خرابی و عدم وصل صحیح رله ها میشدن.
البته نظر بنده اینست!
بدرود

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
درود.
رله ها مطابق فرمایش جناب غزال سالم بودن احتمالا.
همون خازنها که در مسیر تغذیه بوبین رله ها هستن علت خرابی و عدم وصل صحیح رله ها میشدن.
البته نظر بنده اینست!
بدرود

سلام

هیچوقت متغیر های مسئله را زیاد نکنید تا قابل حل و حکم و بررسی شود

لذا خازنهای قبلی را جایگزین کنید که از صحت و سقم خازنها مطلع شوید
که اصولا تعویض خازن موثر بوده یا نه
تا به حل معما نزدیک شوید

اگه هر صدایی اومد بگیم خرابه دراینصورت آدم سالم وجود نداره !

ااگر بلافاصله بعد از پست مربوطه 4 تا رله را فورا خارج نموده و بررسی کرده باشید که بعیده اما با این وجود هم با توجه به دشواری قابل توجه لحیم مربوطه رله جریان زیاد و لذا خارج و لحیم کردن به مدار و تهیه و جایگزینی رله و زمان تست و غیره که حداکثر در مدت حدود 2 ساعت و لذا با تعجیل انجام شده و با توجه به تغبییر وضعیت دستگاه ، احتمال صدمه قسمتی از دستگاه دور از ذهن نیست مثلا ممکنه حرارت غیر اصولی موجب تغییر محل کنتاکت ها و غیر فعال شدن آنها شده باشه.

و لذا باید مطمئن شوید که الان درست شده یا خرابی نامحسوسی حاصل شده

سپاس

آخرین ویرایش:

افشین سالاری

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2010-09-16
750
4,512
بندر عباس.
سلام دوست عزیز من رله ها رو بیرون اوردم و به بوبین ان ولتاژ 12ولت دادم همه سالم بودن بجز این یکی که گفتم 12 ولت که به بوبین ان میدادی صدای عمل کردن رله میداد ولی وقتی با اهم متر خروجی کنتاکت رو میگرفتم کنتاکت درسته صدا میداد ولی عمل نمی کرد ..مشکل از خازنها هم نبود ...من یک رله با مشخصات همان رله جایگزین کردم .. 20131104351.jpg20131104352.jpg دوست عزیز رله واقعی خراب است...

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
سلام دوست عزیز من رله ها رو بیرون اوردم و به بوبین ان ولتاژ 12ولت دادم همه سالم بودن بجز این یکی که گفتم 12 ولت که به بوبین ان میدادی صدای عمل کردن رله میداد ولی وقتی با اهم متر خروجی کنتاکت رو میگرفتم کنتاکت درسته صدا میداد ولی عمل نمی کرد ..مشکل از خازنها هم نبود ...من یک رله با مشخصات همان رله جایگزین کردم .. مشاهده فایل‌پیوست 78109مشاهده فایل‌پیوست 78110 دوست عزیز رله واقعی خراب است...

سلام
مهندس جان

اگه رله خراب بوده پس درست کار نمیکرده ولی شما فرمودید بعد از چند صدای رله مصرف کننده را به برق شهر مرتبط میکند

چطور کنتاکت یک رله ای که خراب است دقیقا در هر آزمایش بعد از زمان مشخص و دقیق درست میشده
رله ای که خراب است کنتاکتش گاهی بعد از 2 بار گاهی بعد از 5 بار و گاهی بار اول عمل میکند نه اینکه همیشه بعد از تعداد دفعات مشخصی عمل کند

لذا یا گزارش شما صحیح نبوده یا رله در جریان جداسازی خراب شده و همزمان و ناخواسته عمل دیگری انجام شده و موجب وضعیت متفاوت گردیده

اگر دستگاه موجوده میتوانید با جایگزینی مجدد رله آزمایش کنید و اطمینان حاصل کنید
اینکه الان کنتاکت رله بصورت دائمی فعال نمیشود مغایر با عملکرد گذشته و قویا مغایر با طول عمر رله و ساعت کار آن است.

لذا بنظر میرسد که بله الان واقعا خراب است اما واقعا خراب نبوده بلکه حالا خراب شده
میتوانید کنتاکت رله را قطع کنید و عکس العمل دستگاه را ببینید تا اطمینان کامل بدست آید

سپاس

آخرین ویرایش:

افشین سالاری

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2010-09-16
750
4,512
بندر عباس.
با عرض سلام خدمت اساتید بزرگ سایت جناب غزال عزیز من به فرمایش شما دوباره دستگاه رو باز میکنم و رله معیوب را سر جای خودش میزنم ببینم چه میشه نتیجه را اعلام میکنم با تشکر از دوستان خوبم که در این تایپیک با من همکاری کردند بخصوص جناب غزال

بالا