آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

آموزشی: سیم پیچی هسته های فریتی حلقوی winding Toroid

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,542
با سلام :
راستی در سیم پیچی هسته های فریتی حلقوی چکار میکنید ؟؟؟ images1.jpg
میدونم اگه چند دور محدود باشد توسط دستی و با شمارش چشمی کاری ندارد اما ان روی سکه ؟؟؟
مثلا ترانس مبدلی که باید چند صد دور اولیه برای 220 ولت و چندین دور ثانویه برای 12 ولت و 24 ولت و....
02NWOQKS1g0j3.jpg
فایل ضمیمه را دانلود کنید :
اگر شغل شما ترانس پیچی و یا با اینگونه موارد بیشتر سر و کار دارید با یک مقدار صرف وقت و حوصله کافی و با استفاده از چند قطعه ساده و در دسترس و راهنمایی عکس های ضمیمه میتونید یک ابزار ساده دستی و یا با بکار گیری یک موتور دریل دستی و ... یک دستگاه ساده و کار امدی را ساخته و به راحتی هر نوع ترانس هسته فریت تروییدی { حلقوی } سیم پیچی نمایید .
البته دستگاه های مجهز و استانداردی وجود دارد که باید با هزینه های گزاف ابتیاع کنید برای نمونه عکس مدلهایی از این نوع :
images4.jpg images3.jpg ATW.jpg
دانلود کنید :
[hide]مشاهده فایل‌پیوست winding Toroid.pdf[/hide]

-- نگران فرمولهای محاسباتی هم نباشید میتونید در همین بخش از این نرم افزار استفاده کنید
images6.jpg
خسته نباشید .

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام

استاد رجبی عزیز واقعا عالی بود این موضوع همیشه برای من معما بود که با لطف شما حل شد
خیلی لذت بردم
سیم پیچی هویه ولر هفت تیری هم معمای دیگری است

من 4 تا از هویه های تعمیرگاهم را با مصیبت سیم پیچی کردم ولی جوری پیچیدم که حدود 10 ساله نسوخته اونم با همکارانی که با بی انصافی ازش استفاده میکنن که گاهی قاب هویه هم دست رو میسوزونه و نمیذارن نفس بکشه و کمی خنک بشه

هویه ولر نو بیشتر از 2 سال پیش این بی انصاف ها دوام نمی آورد خلاصه هم سیم پیچ هویه ها رو با سیم ضخیم تر پیچیدم و هم نوع اتصال نوک هویه ها را تغییر دادم و راحت شدیم و تا حالا هرچی سعی میکنن بسوزونن دیگه نمیتونن
باور کنید بدون هیتر ، هایبرید LG پلاسما رو با همین هویه های ولر درمیارن

ممنون و تقدیر و تعظیم

آخرین ویرایش:

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,542
باسلام استاد عزیز
محاسبه دورهای اولیه و ثانویه این نوع ترانسها چگونه است؟

با سلام :
با توجه به اینکه این هسته های فریت موجود در بازار فله ای و بدون مشخصات هستند { هیچگونه اطلاعات یا کد و شماره ای ندارند } گزینه چگالی این هسته ها و .... در فرمول خالی می ماند و اعداد میانگینی هم نمیشه در نظر گرفت چون اختلاف بین این هسته ها در بازار ایران خیلی زیاد هست { من که نتیجه نگرفتم } خیلی دنبالش گشته ام و نهایتا توسط همین نرم افزار تونستم نتیجه بگیرم که در بخش معرفی نرم افزار ها >> بخش اموزشی گام به گام . اپلود کرده ام و عکسی از نمای صفحه اصلی انرا همینجا هم اشاره کردم مراجعه و دانلود کنید مطمین هستم مشکلی نخواهید داشت .
توجه کنید که همین گزینه چگالی در هسته های اهتی سیلیسیومی در محدوده 7000 الی 15000 قرار دارند در حالیکه هسته های فریت بین عددی زیر یک و حداکثر 4 میباشد که در عمل خیلی خیلی تاثیر گذار هست .
موفق باشید .

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,542
باسلام و تشکر
ترانسفورمرهای IF هم همینطور است فله ای و بدون مشخصات هستند.

با سلام :
ترانسفورمرهای RF و IF از روی رنگ هسته شناسایی می شوند و سیم پیچ هایی هم که به عنوان دروسل یا RFC کاربرد دارند مثل مقاومت و خازن های رنگی مگر مورد خاصی باشه که از کد درج شده روی بدنه ان می توان اطلاعاتی بدست اورد برای تهیه دستی این نوع سیم پیچ ها هم در همون بخش اشاره شده در پست قبلی نرم افزاری اپلود کرده ام . نوع فله ای این ترانسفورمرها را بنده ندیده ام .
به نظرم شناسایی رنگ های IF , RF در تاپیک کد گذاری اموزشی گام به گام توضیحاتی گذاشته ام .
موفق باشید .

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,542
سلام

استاد رجبی عزیز واقعا عالی بود این موضوع همیشه برای من معما بود که با لطف شما حل شد
خیلی لذت بردم
سیم پیچی هویه ولر هفت تیری هم معمای دیگری است

من 4 تا از هویه های تعمیرگاهم را با مصیبت سیم پیچی کردم ولی جوری پیچیدم که حدود 10 ساله نسوخته اونم با همکارانی که با بی انصافی ازش استفاده میکنن که گاهی قاب هویه هم دست رو میسوزونه و نمیذارن نفس بکشه و کمی خنک بشه

هویه ولر نو بیشتر از 2 سال پیش این بی انصاف ها دوام نمی آورد خلاصه هم سیم پیچ هویه ها رو با سیم ضخیم تر پیچیدم و هم نوع اتصال نوک هویه ها را تغییر دادم و راحت شدیم و تا حالا هرچی سعی میکنن بسوزونن دیگه نمیتونن
باور کنید بدون هیتر ، هایبرید LG پلاسما رو با همین هویه های ولر درمیارن

ممنون و تقدیر و تعظیم

با سلام :
جناب غزال عزیزم هویه های ویلر هفت تیری برای بنده ارزش سیم پیچی با امکانات ان زمان را نداشت بنده یک ترانس جداگانه 220 ولت به 1.5 ولت 100 وات پیچیده بودم و 1.5 ولت خروجی و شستی قطع وصل { بعدها دیمری کردم وکلید قطع وصل هویه را با پتانسیومتر...} انرا توسط دو رشته سیم نرم نمره 2 و نمره 0/6 به هویه ویلر وصل کرده بودم که مشکل داغ شدن بدنه را هم نداشت و با خیال راحت و سالهای مدیدی ازش استفاده کرده ام هدف از درج این موضوع این هست که میتوان از طریق یک ترانس ایزوله کاهنده هویه مادام العمری ساخت و با خیال راحت ازش استفاده کرد .
موفق باشید .

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,542
باسلام
این نرم افزار مشخصات کامل هسته های فریتی حلقوی را ارائه میدهد:
با سلام :
جالب بود که تحت داس هم عمل میکنه .
لینک نرم افزار با گرافیک کاربر پسند و بدون نیاز به اموزش کار با این نرم افزار را نیز برای سهولت دسترسی اینجا میزارم دانلود ودر استفاده ان لذت ببرید .

[h=2]نرم افزار سیم پیچی هسته فریت ترویید و...[/h][hide] { پست شماره 120 } http://www.irantk.ir/showthread.php?t=120 [/hide]

موفق باشید

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,266
ایران
باسلام استاد گرامی جناب آقای رجبی
مثال پست 5 در مورد فله ای بودن ترانسفورمر IF
من ترانسفورمر آی اف بشماره 42IF122 برنگ قهوهای و دیتاشیت آن در زیر آمده ولی موفق به یافتن آن نشده ام
IF1.jpg
IF2.jpg

آخرین ویرایش:
بالا