آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تحلیل 2 برابر کننده ولتاژ

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
تحلیل
دو برابر کننده پرقدرت

اگر چه میتوان از بخش اولیه مدار چند برابر کننده ولتاژ ( فقط با 2 دیود و 2 خازن آن ) بعنوان دو برابر کننده استفاده کرد بنحوی که در تاپیک زیر تحلیل کردیم

تحلیل چند برابر کننده:
http://www.irantk.ir/showthread.php?t=43980&p=235786&viewfull=1#post235786

اما بدلایلی اگر نیاز به دو برابر کننده ولتاژ دارید از مدار زیر استفاده کنید خیلی بهتر است .

بطوریکه من طرز کار این مدار را تحلیل میکنم و شما پاسخ این سوال را بدهید که

اگر دوبرابر کننده ای با مدار چند برابر کننده بسازیم و دو برابر کننده دیگری با روش زیر بسازیم ولتاژ خروجی هر دو مدار تقریبا یکسان است ولی با اینحال

چرا روش زیر دارای مزایا و برتری بیشتری است ؟

بطوریکه در پاور کامپیوتر ها از این مدار استفاده میشه مثلا در ATX3 و نمیتونن از روش چند برابر کننده برای دو برابر کردن ولتاژ 110 برق شهری استفاده کنند ( در برخی کشورها که 110 است ) و لذا در نقشه پاورهای مجهز به برق 110 و 220 از این مدار استفاده میکنن.

تحلیل این نوع دوبرابر کننده

دو برابر.PNG
تحلیل بسیار ساده ای داره بطوریکه همیشه در نیم سیکل خازن اول و در نیم سیکل بعد ، خازن دوم شارژ میشه
یعنی هر خازن 310 ولت دارند

و چون منفی یک خازن به مثبت خازن دیگر در نقاط A , B متصله بنابرین ولتاژشون با هم جمع میشه و 620 ولت در خروجی داریم

مشابه دو باطری 310 ولتی که طبق شکل زیر جایگزین خازنها کردم و در نتیجه 620 ولت در خروجی آماده استفاده است
دو برابر 2.PNG
حالا بفرمایید چرا این مدار بهتر از مدار چند برابر کننده است؟

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
اگه اشتباه نکرده باشم این مدار نسبت به برق اصلی نسبتاً ایزوله است
یهنی مستقیم به ولتاژ AC وصل نیست

سلام

نه دوست عزیزم

نه تنها ایزوله نیست بلکه آدمو فیتیله پیچ میکنه
یعنی اگر به هر سیم خروجی دست بزنید هر کدام از آنها با زمین یا 310 ولت و یا 620 ولت پتانسیل داره و اتفاقا مسبب سوال و سوژه جالبی شده اید که بسیار سپاسگزارم

و لذا اینم سوال دوم که

اگر به هر سیم خروجی دست بزنیم چرا هر سیم خروجی بتنهایی در یک حالت ، آدمو با 310 ولت و در حالت دیگه هر سیم خروجی بتنهایی آدمو با 620 ولت میگیره ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

rashidi235

مدیر تعمیرات پخش ماشین
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-11-16
1,949
24,952
ایران 63
به نظر من جریان دهی خوب مدار میتونه باشه در مدارهای چند برابر کننده ولتاز چون از خازن سری استفاده شده جریان دهی محدود خواهد بود اما اینجا جریان به صورد مداوم از دیود عبور کرده و روی خازن ذخیره میشود یه نکته دیگه هم در این مدار اینه که از خازنهای با ظرفیت با لا تر میتوان استفاده کرد

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
به نظر من جریان دهی خوب مدار میتونه باشه در مدارهای چند برابر کننده ولتاز چون از خازن سری استفاده شده جریان دهی محدود خواهد بود اما اینجا جریان به صورد مداوم از دیود عبور کرده و روی خازن ذخیره میشود یه نکته دیگه هم در این مدار اینه که از خازنهای با ظرفیت با لا تر میتوان استفاده کرد

سلام
آفرین

جریاندهی این مدار خیلی خیلی بهتره اما چرا ؟
این دلیل شما که خازن سری مسبب کاهش جریاندهی است دلیل صحیحی نیست چون از خازنهای سری هم میتوان بمقدار دلخواه جریان کشید ( با افزایش ظرفیت )

ضمنا در هر دو مدار میتوان از هر ظرفیتی استفاده کرد و محدودیتی برای هیچکدام نیست.

سپاسگزارم

rashidi235

مدیر تعمیرات پخش ماشین
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-11-16
1,949
24,952
ایران 63
سلام
آفرین

جریاندهی این مدار خیلی خیلی بهتره اما چرا ؟
این دلیل شما که خازن سری مسبب کاهش جریاندهی است دلیل صحیحی نیست چون از خازنهای سری هم میتوان بمقدار دلخواه جریان کشید ( با افزایش ظرفیت )

ضمنا در هر دو مدار میتوان از هر ظرفیتی استفاده کرد و محدودیتی برای هیچکدام نیست.

سپاسگزارم
درسته اما فک کنم این مدارها با استفاده از شارژ روی خازن کار میکنند در این مدار با سرعت بیشتری خازنها به شارژ کامل رسیده ودر نتیجه وقتی که هنوز تخلیه کامل نشده دوباره شارژ می شود به نظر من این مدار هم برای جریان محدود استفاده میشود اما در چند برابر کننده ها به دلیل سری بودن خازنها ظرفیت خازن کل پایین می اید در نتیجه جریانی که خازن میتواند به مدار اعمال کند پایین می اید و میزان زمان شارژ خازن بالا میرود و در صورت که برای جریان محدود به کار رود اشکال به وجود نمی اید اما با کشیدن جریان روند کار مدار مختل می شود در هر صورت یک قانون ما در رابطه با جریان و ولتاژ داریم که هروقت خواستم ولتاژ را بالا ببرم جریان کاهش پیدا میکند و برعکس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
درسته اما فک کنم این مدارها با استفاده از شارژ روی خازن کار میکنند در این مدار با سرعت بیشتری خازنها به شارژ کامل رسیده ودر نتیجه وقتی که هنوز تخلیه کامل نشده دوباره شارژ می شود به نظر من این مدار هم برای جریان محدود استفاده میشود اما در چند برابر کننده ها به دلیل سری بودن خازنها ظرفیت خازن کل پایین می اید در نتیجه جریانی که خازن میتواند به مدار اعمال کند پایین می اید و میزان زمان شارژ خازن بالا میرود و در صورت که برای جریان محدود به کار رود اشکال به وجود نمی اید اما با کشیدن جریان روند کار مدار مختل می شود در هر صورت یک قانون ما در رابطه با جریان و ولتاژ داریم که هروقت خواستم ولتاژ را بالا ببرم جریان کاهش پیدا میکند و برعکس

سلام

اشاره خوبی میکنی ولی اشتباه هم میکنی

شما برای مقایسه دو مدار باید چند برابر کننده را هم با 2 دیود و 2 خازن در نظر بگیرید که این هم دوبرا بر کند

لذا عرض من اینه که اگر از چند برابر کننده بعنوان دو برابر کننده استفاده کنید 620 ولت میده ولی با 620 ولت این مدار فرق داره

لذا هر دو مدار باید در شرایط واحد مقایسه شوند و هر 2 مدار 620 ولت تولید کنند و بگویید 620 ولت اون یکی چه معایبی داره
که البته اشاره خبلی خوبی کردی ولی پاسخ کامل نیست.

تقدیر و سپاس

rashidi235

مدیر تعمیرات پخش ماشین
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-11-16
1,949
24,952
ایران 63
مهندس فک کنم مدار چند برابر کننده فقط روی سیکلهای مثبت کار میکنه ولی این مدار هم سیکل مثبت رو و هم منفی رو یک سو میکنه که خودش یک نقطه قوت برا این مدار هست

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
مهندس فک کنم مدار چند برابر کننده فقط روی سیکلهای مثبت کار میکنه ولی این مدار هم سیکل مثبت رو و هم منفی رو یک سو میکنه که خودش یک نقطه قوت برا این مدار هست

سلام

ضمن تشکر
اشاره های خوبی میکنی ولی پاسخ اصلی نیست
بله چند برابر کننده یک نیم سیکل را کامل در c1 اخذ میکنه ولی سیکلهای بعدی انرژی این خازن را به خازن بعدی و بعدی و بعدی هل میده
و لذا انرژی هر دو نیم سیکل را دریافت میکنه و هیچ نیم سیکلی بیکاره نیست .

با توجه به پشتکار و سماجت قابل تحسین شما راهنمایی میکنم
راهنمایی

یک خازن 1000 میکرو را به تغذیه 10 ولتی متصل کنید
حالا اگه این خازن را از تغذیه جدا کنید طبیعی است که ولتاژ دو سر خازن 10 ولت است

حالا این خازن را با خازن مشابهی که خالی است موازی کنید ببینید چه اتفاقی میافته ؟
یعنی ببینید ولتاژ خازن دوم چند ولت میشه ؟

پاسخ سوال اصای در پاسخ سوال فوق نهفته است.

سپاس

rashidi235

مدیر تعمیرات پخش ماشین
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-11-16
1,949
24,952
ایران 63
قانونا باید نصف بشود پس با این تفسیر به خاطر اینکه خازنها جریان مورد نیاز خود را از انرژی خازن قبلی دریافت میکنند توان جریان دهی مدار چند برابر کننده پاین می اید البته باید بروم به صورت عملی تست بزنم

بالا