آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

درخواست: توضیح در موردترانس ایزوله 1:1 برای جلوگیری از برق گرفتگی

kh.a

کاربر
2010-09-18
355
1,316
با درود

در کتابهای فنی و حرفه ای به ترانس ایزوله 1:1 برای جلوگیری از برق گرفتگی اشاره شده مانند شکل زیر
rrr.jpg

سوالات

1. ترانس چگونه از برق گرفتگی جلوگیری میکنه ؟

2. برای تعمیرات عمومی مثل کامپیوتر و پخش و ... چه ترانسی و چگونه باید تهیه کنم ؟

3. روش جایگزین بجای ترانس برای استفاده در میز کار چی هست ؟

با تشکر فراوان

bardia.t

مدیریت بازارچه
مدیر تالار
2009-07-15
4,773
25,692
با درود

در کتابهای فنی و حرفه ای به ترانس ایزوله 1:1 برای جلوگیری از برق گرفتگی اشاره شده مانند شکل زیر
مشاهده فایل‌پیوست 75376

سوالات

2. برای تعمیرات عمومی مثل کامپیوتر و پخش و ... چه ترانسی و چگونه باید تهیه کنم ؟

با تشکر فراوان

با درود ///دوست گرامي تراس ايزوله براي ميز كار خيلي خوب است و از برق گرفتگي جلوگيري ميكند روش كار هم چون در خروجي ترانس شما 220 ولت را داريد و يك سر 220 ولت ارت نميشود به هيچ وجه برق گرفتگي بوجود نميايد شما براي ساخت ميتوانيد البته اگر تو بازار پيدا نكرديد ميتوانيد يك ترانس 220 به 24 يا 12 ولت با خروجي حدود 5 امپر اوليه يا همان ورودي را سايز سيم و تعداد دور ان را شمارش كنيد و سيم پيچ ثانويه يا همان خروجي را بكل باز كرده و معادل تعداد دور و سايز اوليه به جاي ثانويه بپيچيد در اين صورت ترانس 220 در خروجيش ايجاد ميشه و ميتويد از ان بدون ترس از برق گرفتگي استفاده كنيد ///من با اين روش براي ميز كار خودم و حمام خانه هم برق ايزوله ساخته ام ///پيروز باشيد

NICHICON

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
VIP PLUS
vip
vip افتخاری
کاربر
2012-03-01
1,477
12,060
به نام خدا
دوست عزیز شما اگر ذوتا ترانس همانند یکدیگر داشته باشید
وقسمت خروجی ترنس اولیه را وصل کنید به خروجی ترانس دوم (مثلا قسمت 12 ولت خروجی ترانس)در ان ور ترانس خروجی 220 را دارید به صورت ایزوله

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
با درود

مشاهده فایل‌پیوست 75376

سوالات

با تشکر فراوان

سلام

ضمن تشکر بابت پاسخ شایسته اساتید عزیز

1- ترانس از برق گرفتگی جلوگیری نمیکند بلکه احتمال برق گرفتگی را کاهش میدهد.

زیرا اصولا برق گرفتگی بموجب عبور جریان غیرمجاز از بدن موجودات زنده از جمله انسان حادث میگردد و لذا به هر ترتیبی چه با منابع ایزوله و چه غیرایزوله جریان لازم از بدن انسان عبور کند موجب برق گرفتگی میشود یعنی اگر دو سیم هر منبع 220 ولتی را به دو نقطه از بدن خود متصل کنید موجب برق گرفتگی میشود

اما ازآنجاکه یکی از سیمهای برق شهر ( نول ) بدلایلی به زمین متصل شده و ازآنجاکه غالبا نقطه ای از بدن با زمین مرتبط است لذا معمولا یک سیم برق شهر به بدن شما متصل است و لذا کافیست فقط فاز برق شهر را لمس کنید تا موجب برق گرفتگی شود

اما با ترانس ایزوله که خروجی آن به زمین متصل نیست باید حتما هر دو سیم خروجی همزمان به بدن شما متصل شود تا چهچه بزنید و احتمال این حادثه ناچیز است

2- بنظر من نیاز به ترانس ایزوله ندارید و تقریبا هیچیک از تعمیرکاران هم ندارند ( جز موارد استثناء )
مضافا که برق گرفتگی 220 ولت برق شهر حادثه خطرناکی نیست و درصورتی منجر به مرگ میشود که بدن قادر به عکس العمل نباشد و در مکان حامل برق ، گیر کنید

بهمین دلیل فقط افرادی با برق گرفتگی فوت میکنند که با بالا و پایین پریدن همچنان برق به آنها متصل بوده و جدا نشده و لذا احدی با دست زدن به برق شهری نمی میرد چون بدن تمام موجودات بگونه ای خلق شده که بصورت غیر ارادی خود را از برق و سوختگی رها میکند و لذا وقتی ناخواسته انگشتتان ، به نوک هویه داغ برخورد کند قبل از تصمیم گیری شما ، بصورت غیر ارادی انگشتتان مثل برق و باد از هویه دور میشود

3- بجای ترانس ایزوله اگر در زمان تعمیر دستگاهها روی عایق خشک مانند تخته و یا فرش بایستید یا کفش شما مرطوب نباشد و بهر صورت نقطه ای از بدن شما با زمین ارتباط الکتریکی نداشته باشد دراینصورت دقیقا شبیه ترانس ایزوله امکان برق گرفتگی بسیار ناچیز میشود یعنی ترانس ایزوله دقیقا معادل تخته و یا کفش خشک و امثالهم است

بطوریکه اگر روی تخته خشک بایستد و فاز را لمس کنید فازمتر روی تمام نقاط بدن شما روشن میشود اما دچار برق گرفتگی نمیشوید ( اگر قبول ندارید عکس و فیلم مربوطه را تقدیم کنم )

سپاس

آخرین ویرایش:

kh.a

کاربر
2010-09-18
355
1,316
با تشکر از راهنمایی های اساتید

البته قبل سه راه برق با این شرایط یک ترانس ایزوله گذاشتن بد نیست چون همیشه که آدم خودش پشت میز کار نیست .
و البته تکنیک پایه هی چوبی رو هم بابت محکم کاری استفاده کنم
. دقیقا مثل کارمندا که همیشه احتمال خطر برق گرفتگی تهدیدشون میکنه و پاشون رو پایه ی چوبی هست .

فیلم ببینیم که ترسمون میریزه .

یه آزمایش دیگه نمی دونم کجا خوندم شاید تو همین سایت بوده

جوراب می پوشی و فازمتر رو میزنی به یه قاب در فلزی رنگ نخورده یا مثلا تو جا قفلیش که معمولا رنگ نمی خوره
اگه پاتون رو به فرش بکشید فازمتر روشن میشه . البته نمی دونم چند ولت برق از بدن رد میشه .

kh.a

کاربر
2010-09-18
355
1,316
یادم رفت یه جا هم خوندم که برای جلوگیری از خطر برق گرفتگی تعمیر کاراهای تلویزیون از تکنیک یک دستی استفاده می کنند که برق از بین دو تا دستشون رد نشه و به قلبشون اسیب برسونه . این یکی رو یادمه از کجا خوندم . کتاب fix it every thing

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
یادم رفت یه جا هم خوندم که برای جلوگیری از خطر برق گرفتگی تعمیر کاراهای تلویزیون از تکنیک یک دستی استفاده می کنند که برق از بین دو تا دستشون رد نشه و به قلبشون اسیب برسونه . این یکی رو یادمه از کجا خوندم . کتاب fix it every thing

سلام

این ادعای نویسنده از اون حرفهاست که نویسنده کتاب از نحوه کار تعمیرکارها خبر داره ولی تعمیرکارها خودشون خبر ندارن

سپاس

آخرین ویرایش:

hmd-sat

کاربر vip
کاربر
2006-10-30
135
373
من نمیدونم چرا در اختراع بعضی وسایل که با حفاظت جان انسانها سر کار داره کوتاهی میشه ؟مثلا وسیله ای که با تماس بدن با فاز برق منزل فیوز رو قطع کنه ؟ البته چیزی به اسم فیوز جان بود میخواستم بگیرم گفتند کارایی نداره دیگه تولید نمیشه.مثلا سالیانه چقدر انسانها در حادثه تصادف منجر به اتش سوزی زنده زنده در اتش میسوزند مثلا میتوان با کشف محلولی در هنگام تصادف قبل از شعله ور شدن بنزین این محلول وارد عمل بشه و قدرت شعله ور شدن بنزین موجود در باک خودرو را خنثی کنه مانند کف موجود در کپسول اتش نشانی. نظر شما چیه؟

msh.27

کاربر vip
vip
کاربر
2012-09-06
246
832
تهران
درود دوست گلم رله امنیت جان تک فاز وسه فاز داره که در لاله زار با امپر های مختلف به وفور یافت میشه فیوز فاز و نول هم بعد نیست رله ها از رنجهای میلی امپر شروع میشن به بالا توی کارگاه هاوکارخانجات ازشون استفاده میشه

kavosh83

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-09-27
528
3,592
بهشت خدا در زمین
سلام

ضمن تشکر بابت پاسخ شایسته اساتید عزیز

1- ترانس از برق گرفتگی جلوگیری نمیکند بلکه احتمال برق گرفتگی را کاهش میدهد.

زیرا اصولا برق گرفتگی بموجب عبور جریان غیرمجاز از بدن موجودات زنده از جمله انسان حادث میگردد و لذا به هر ترتیبی چه با منابع ایزوله و چه غیرایزوله جریان لازم از بدن انسان عبور کند موجب برق گرفتگی میشود یعنی اگر دو سیم هر منبع 220 ولتی را به دو نقطه از بدن خود متصل کنید موجب برق گرفتگی میشود

اما ازآنجاکه یکی از سیمهای برق شهر ( نول ) بدلایلی به زمین متصل شده و ازآنجاکه غالبا نقطه ای از بدن با زمین مرتبط است لذا معمولا یک سیم برق شهر به بدن شما متصل است و لذا کافیست فقط فاز برق شهر را لمس کنید تا موجب برق گرفتگی شود

اما با ترانس ایزوله که خروجی آن به زمین متصل نیست باید حتما هر دو سیم خروجی همزمان به بدن شما متصل شود تا چهچه بزنید و احتمال این حادثه ناچیز است

2- بنظر من نیاز به ترانس ایزوله ندارید و تقریبا هیچیک از تعمیرکاران هم ندارند ( جز موارد استثناء )
مضافا که برق گرفتگی 220 ولت برق شهر حادثه خطرناکی نیست و درصورتی منجر به مرگ میشود که بدن قادر به عکس العمل نباشد و در مکان حامل برق ، گیر کنید

بهمین دلیل فقط افرادی با برق گرفتگی فوت میکنند که با بالا و پایین پریدن همچنان برق به آنها متصل بوده و جدا نشده و لذا احدی با دست زدن به برق شهری نمی میرد چون بدن تمام موجودات بگونه ای خلق شده که بصورت غیر ارادی خود را از برق و سوختگی رها میکند و لذا وقتی ناخواسته انگشتتان ، به نوک هویه داغ برخورد کند قبل از تصمیم گیری شما ، بصورت غیر ارادی انگشتتان مثل برق و باد از هویه دور میشود

3- بجای ترانس ایزوله اگر در زمان تعمیر دستگاهها روی عایق خشک مانند تخته و یا فرش بایستید یا کفش شما مرطوب نباشد و بهر صورت نقطه ای از بدن شما با زمین ارتباط الکتریکی نداشته باشد دراینصورت دقیقا شبیه ترانس ایزوله امکان برق گرفتگی بسیار ناچیز میشود یعنی ترانس ایزوله دقیقا معادل تخته و یا کفش خشک و امثالهم است

بطوریکه اگر روی تخته خشک بایستد و فاز را لمس کنید فازمتر روی تمام نقاط بدن شما روشن میشود اما دچار برق گرفتگی نمیشوید ( اگر قبول ندارید عکس و فیلم مربوطه را تقدیم کنم )

سپاس
سلام استاد
بعضی ها با توجه به خصوصیت بدنی که نمیدانم به خاطر ژنتیک است یا نوع تغذیه یا جنس پوست یا .... حتی با برق 24 ولت چنان بلبلی شیدا چهچهه میزنند که گویی با برق سه فاز دمساز شدند !!(من خود{یکی را} به چشم خویشتن دیدم که جانش میرود{البته با برق 24ولت}) !

بالا