آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تغذیه 0 --- 200 ولت 20 آمپر بسیار ساده

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
سلام بر استاد غزال عزیز
من در تاپیک دیگری از شما این منبع رو خواستم
((((برای من ups میارن برای تعمیر
برای تست اینورتر ‌‌‌‌‌ups بعد از تعمیر باید دستگاهو با ولتاژ dc روشن کنم و خروجی تست بگیرم
حالا ups ها براساس توان خروجی از 12 ولت نیاز دارن تا ups 6kva که نیاز به 240 ولت داره
برای من مقدور نیست 20 تا باطری همیشه شارژ شده و آماده توی تعمیرگاه نگه دارم تا وقتی ی ups میاد چنتاشونو بهش وصل کنم
نیاز به یک منبع تغذیه متغییر dc هست که ولتاژی از 50 تا 240 ولت با جریانی بین 5 تا 10 آمپر تامین کنه برای استارت و تست ups))))

شما این تاپیک رو معرفی کردید ولی بخاطر نویز و ریپل به درد مصرف من نمیخورد
با توجه به اینکه من در تعمیرگاه برق سه فاز دارم، به نظرتون با تغییر نقشه و استفاده از سه فاز و خازنهای صافی میتونه اون ریپل و نویزو کم کنه؟

درود

در همون تاپیک عرض کردم تغذیه که پیشنهاد فرمودی خیلی خوبه ولی تولیدکننده هم از چنین تغذیه‌ای استفاده نمیکنه .
چنین تغذیه‌ای بسیار گرانقیمت هست و مقرون بصرفه نیست ، لذا این تغذیه را معرفی کردم که بسادگی و با قیمت نازل ساخته میشه ولی تاکید کردم ممکنه نویز این تغذیه موجب اختلال عملکرد ups بشه و در جریان تست مشخص میشه ، ولی شما با یک نظر متوجه شدی و همگان را مطلع فرمودی که به درد اینکار نمیخوره.
و لذا مجددا سوال قبلی را تکرار فرمودی که جهت مطالعه پاسخ تکراری به همون تاپیک مراجعه فرمایید.

سپاس

chavooshi

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-02-17
405
689
قم
درود

در همون تاپیک عرض کردم تغذیه که پیشنهاد فرمودی خیلی خوبه ولی تولیدکننده هم از چنین تغذیه‌ای استفاده نمیکنه .
چنین تغذیه‌ای بسیار گرانقیمت هست و مقرون بصرفه نیست ، لذا این تغذیه را معرفی کردم که بسادگی و با قیمت نازل ساخته میشه ولی تاکید کردم ممکنه نویز این تغذیه موجب اختلال عملکرد ups بشه و در جریان تست مشخص میشه ، ولی شما با یک نظر متوجه شدی و همگان را مطلع فرمودی که به درد اینکار نمیخوره.
و لذا مجددا سوال قبلی را تکرار فرمودی که جهت مطالعه پاسخ تکراری به همون تاپیک مراجعه فرمایید.

سپاس

نکته اول:استاد بنده و بسیاری از دوستان در این سایت از اطلاعات شما و جناب رحبی بهره زیادی بردیم و بابت همین به شما عزیزان مدیونیم
نکته دوم: با توجه به جواب بنده((به درد من نمیخوره)) احساس میکنم خاطر جنابعالی مکدر شده، ظاهرا به این مدار هم خیلی علاقه دارید
نکته سوم: با توجه به سادگی و در دسترس بودن قطعات در اولین فرصت مدارو اسمبل میکنم و بصورت عملی با یک دستگاه ups تست و نتیجه رو اعلام میکنم، بین تئوری و آزمایشگاه من همیشه انفجار در آزمایشگاه و شیرینی اون لحظه رو ترجیح میدم
**استاد نقشه پست اول آخرین اپدیته یا نیازه بقیه پستهارو تا انتها مطالعه کنم؟
باز هم بابت زحمات شما عزیزان قدردانم

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
نکته اول:استاد بنده و بسیاری از دوستان در این سایت از اطلاعات شما و جناب رحبی بهره زیادی بردیم و بابت همین به شما عزیزان مدیونیم
نکته دوم: با توجه به جواب بنده((به درد من نمیخوره)) احساس میکنم خاطر جنابعالی مکدر شده، ظاهرا به این مدار هم خیلی علاقه دارید
نکته سوم: با توجه به سادگی و در دسترس بودن قطعات در اولین فرصت مدارو اسمبل میکنم و بصورت عملی با یک دستگاه ups تست و نتیجه رو اعلام میکنم، بین تئوری و آزمایشگاه من همیشه انفجار در آزمایشگاه و شیرینی اون لحظه رو ترجیح میدم
**استاد نقشه پست اول آخرین اپدیته یا نیازه بقیه پستهارو تا انتها مطالعه کنم؟
باز هم بابت زحمات شما عزیزان قدردانم

درود

بابت اظهار لطف شما سپاسگزارم.
اما بابت توقعات خارج از انصاف غالبا گلایه‌مندم بطوریکه معمولا سعی میکنیم برای رفع مشکل خودمان ، حتی‌المقدور زحمات بیشتری به راهنمای مفت و مجانی تحمیل کنیم .

ازآنجاکه حق عضویت صرفا بابت استفاده از گنجینه‌های بسیار ارزشمند موجود در انجمن پرداخت میشه لذا احدی وظیفه پاسخگویی و راهنمایی نداره و اگر قصد داریم از راهنمایی اعضاء عادی عزیز و یا مدیران محترم استفاده کنیم باید بنوعی توجه آنان را جلب کنیم و زحمات آنان را کمتر کنیم تا رغبت و انگیزه پاسخگویی حاصل بشهکه به تفصیل در تاپیک زیر عنوان کردم و توصیه میکنم مطالعه فرمایید تا شانس پاسخگویی و رفع مشکلمان را افزایش دهیم.
.

اما غالبا با افزایش زحمات پاسخگو و توقعات نادرست ، غالبا شانس دریافت پاسخ را از دست میدهیم و لذا مدام میگوییم چرا کسی پاسخ نمیده .

فلذا اگر تاپیک فوق را مطالعه فرمایید دلیل عدم پاسخگویی مشخص میشه.

ضمنا بدون آزمایش لازم و بدون اطلاع از اختلال ناشی از نویز فرمودی به درد من نمیخوره ولی نفرمودی چطور بدون آزمایش و بدون دلیل علمی و بدون تجربه مکفی ، فهمیدی به درد شما نمیخوره ؟
لذا مطابق بسیارانی بدنبال هلوی پوست کنده بودی که خودم باید تست میکردم که به زحمت نیافتید و بنابرین پشیمان شدم که این تغذیه را معرفی کردم.

ضمنا با توجه به آشنایی با میزان تجربیات شما توصیه میکنم این تغذیه را روی ups تست نفرمایید چون احساس کردم تجربه کافی جهت پیشگیری از خسارت ناشی از نویز را ندارید و لذا ممکنه خسارتی وارد بشه و البته شاید اشتباه کنم و مهارت کافی داشته باشید ولی با اینحال تاکید میکنم از این تغذیه چشم پوشی فرمایید.

سپاس

آخرین ویرایش:

mor2445rt

کاربر vip
vip
کاربر
2023-09-27
31
12
52
بروجرد
پاسخ : Re: تغذیه 0 --- 200 ولت 20 آمپر بسیار ساده

سلام
آفرین

فرمودید

واقعا سوالات پرمغز و قشنگی است
اگر خودم چنین مداری طراحی میکردم نکته مهم مربوطه به ذهنم خطور نمیکرد که برای ساختن 18 ولت زینری مقادیر 70 ولت و 220 ولت و 20 ولت فرق داره

لذا اولین سوالی که این مدار حیرت انگیز در ذهنم مطرح ساخت همین سوال شما بود و پاسخ اینه :

درسته که با 20 ولت و 50 ولت و 70 ولت میشه 18 ولت ساخت اما اگر از خازن موازی با زینر در جریان پایین و جهت تغذیه قطعات استفاده می کردیم تفاوت چندانی با یکدیگر نداشتند

اما این 18 ولت در هر نیم سیکل برشی از برق شهر است و ملاک کار تریستورهاست که اگر از 20 ولت استفاده میکرد در فاصله زمانی کمتری 18 ولت داشتیم و اگر از 70 ولت یا حتی بالاتر استفاده کنیم در فاصله زمانی بیشتری 18ولت داریم ( زیرا نمیتواند از خازنی جهت ذخیره انرژی استفاده کند )

اگر سه نیم سیکل 20 ولت و 70 ولت و یا 220 ولت را با زمان تناوب یکسان درون یکدیگر بکشید متوجه زیرکی طراح میشوید
هرچند که اگر متوجه نمیشدم هم ، وظیفه داشتم در راستای امانتداری کپی اصل مدار را تقدیم کنم

البته اگر از ولتاژهای کمتر استفاده کنید قابل استفاده است اما با کاهش ناچیز توانایی در هر نیم سیکل
بعبارتی دو نیم سیکل آبی و قرمز در شکل زیر حکایت دارد که هرچه از دامنه بزرگتری استفاده کنیم شکل موج حاصله به موج مربعی نزدیکتر میشود یعنی در سیکل قرمز خیلی زودتر مقدار 18 ولت تهیه میشود و در زمان بیشتری 18 ولت داریم ولی در آبی خیلی دیرتر 18 ولت شده و در زمان کمتری 18 ولت داریم
مشاهده فایل‌پیوست 78306
فرمودید

400 ولت بای پلار در نمونه های تولیدی استفاده شده ( فقط یک خازن داره )

فرمودید

ازآنجاکه ماکزیمم ولتاژ برق شهر 310 ولته لذا تا 310 ولت میده ولی از طرفی 310 ولت در زمان کوتاهی وجود داره و نمیتونه جریان قابل توجهی با ولتاژ 310 ولت بده ولی تا 220 ولت جریانهای فوق العاده ای میده

فرمودید

3.3 کیلو مقاومت سری زینر است که در همه زینر ها ضروری است تا مازاد 18 ولت روی آن افت کنه و با ولتاژ پایین تر باید کوچکتر بشه و حدود 2 وات مناسبه

فرمودید

تصور نمیکنم موجب اختلالی بشه ولی دراینصورت یک مقاومت کم اهم (یا ntc) با خازن سری کنید که موجب صدمه خازن نشود و یک مقاومت بزرگ حدود 100 کیلو با آن موازی کنید که تخلیه بشه و کاهش ولتاژ هم مقدور بشه

مشاهده فایل‌پیوست 78276
سلام .واقعا استفاده بردیم .ممنون .یه تصویرواضحترهم هست ؟

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال
بالا