آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

تجربیات: رفع عیب شطرنجی شدن تصویر در انواع کارت گرافیک

manhant

کاربر
2009-07-01
107
591
با سلام خدمت دوستان گرامی مشکلی که من زیاد بهش برخوردم شطرنجی شدن یا نویز روی تصویر انواع کارت گرافیک با هر ظرفیتی بوده که من تونستم با این روش 80 درصد کارت گرافیک ها رو تعمیر کنم و حتی داشتن تصویر سالم رو برای مدت بسیار طولانی تضمین کنه..
با برداشتن فن یا هیت سینک روی کارت گرافیک به چیپ اصلی اون میرسید که به دلیل مرور زمان ویا ... این چیپ دچار لحیم سردی شده شما باید با هیتر و روغن فلکسی مرغوب این چیپ رو هیت داده البته:
هیت باید دمای 460 درجه و هوا (باد) اون رو ببندید و به مدت 1/5 الی 2 دقیقه چیپ رو هیت بگیرید البته( چیپ رو از زیر هیت نگیرید) و از رو باید این کار رو کرد و توجه داشته باشید قطعات ریز روی چیپ نپره که دردسر زیادی داره.بعد بذارید چیپ خودش سرد بشه و بعد از داشتن تصویر سالم لذت ببرید.

البته این فقط تجربیات بنده هست که روی 33 کارت گرافیک انجام دادم و همگی جواب 100% داده .
در قبال این چیزی که گفته شد هیچ گونه مسئولیتی ندارم.
شما میتونید این راه رو امتحان کنید و اگر جواب گرفتید ما رو از دعای خیر خودتون محروم نکنید.

V.GHAEDY

مدیریت بازارچه
ناظم انجمن
مدیر تالار
2010-08-19
1,822
7,754
جنت شهر
جالب بود دوست خوبم.خوشم آمد.البته من جوری دیگه هیت میگیرم.اینجوری احتمال آسیب دیدن چیپ خیلی زیاده.
ولی خوب بود.ممنون

سلام جناب آقاي اكبري
در صورت امكان در مورد روش خود توضيحاتي را ارائه بفرمائيد تا دوستان از تجربيات شما استفاده بنمايند با تشكر

Yek.Doost

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-04-07
1,976
32,476
اهواز
اقای اکبری راس میگه
امکان داره چیپ معیوب بشه
از دوست عزیزم به خاطر توضیحاتشون هم سپاس گذارم
ولی بنده به شما یک روش خیلی اسون تر معرفی میکنم که در این روش ،کار خیلی تمیز و محکم در میاد به طوری که نتیجه کار رو با همکارای دیگه مقایسه میکنم کار من خیلی شیک تره . بهشون گرافیک و یا مادربردی که هیت دادم رو نشون میدم . هر کی میبینه میگه این که اصلا تا حالا دست نخورده
اگه با این روش هیت دادی کارت دیگه مرجوع نمیشه
http://www.irantk.ir/showthread.php?t=30233&page=2
ابتدا گرافیک رو این هیتر دستی قرار دهید . بعد از 5 الی 7هفت دقیقه دیگه کل برد داغ میشه
فلکسی مرغوب رو بفرست روی چیپ و زیر چیپ
ضامن یا کلاهک روی دسته هیتر رو بیار . ( همون جایی که هوای گرم ازش بیرون میاد )
اون موقع شما گرما رو روی 350 تا 450 بگذارید ( درجه بستگی به تجربه و اندازه چیپ و کیفیت برد شما دارد )
حلا باید قشنگ 50 تا دور باید زیر یک دقیقه دقیقه بگیری
سعی کنید گرما رو روی چیپ نگیرید - گرما رو از بغل به سمت زیر چیپ هدایت کنید
نکته بعدی رو که میخام بگم بار اول روی اوراقی تست بکنید . چیپ بعد از اینکه یک دقیقه گرما بش دادید تمام پایه هاش زنده میشن . اون موقع با یه یک پنس چیپ رو به اندازه یک میلی متر به سمت چپ یا راست حرک بدید.. این کار رو در دو گوشه چیپ انجام بدید
در ادامه میتونید جاهایی که میدونید قلع مردگی دارن رو احیا کنید . فقط یادتون باشه روی خازن ها . کریستال ها و رام ها(مربع های سیاه رنگ ) اصلا هیت نگیرید
بعد دو تا هیتر رو خاموش بکنید و بعد از سرد شدن با تینر فوری بشورید
100 درصد اسون . 100 درصد جواب میگیری
یه بنده خدایی از دبی جنس میاره بیش از 100 تا گرافیک DDR2 براش زنده کردم

آخرین ویرایش:

amir99

کاربر
2009-03-29
451
1,586
تهران
سلام
منم از همین روش استفاده میکنم و وقتی چیپ خوب گرم شد با نوک پنس یه تکون کوچولو به چیپ میدم تا بقول معروف چیپ 1 میلی متر بره و برگرده سر جاش البته از 2 طرف یا 4 طرف این کار رو با دقت انجام میدم و بعد میذارم سرد بشه و بعد کارت رو کمی مایل میکنم و با سرنگ تینر زیر چیپ تزریق میکنم تا باقیمانده فلکسی بیاد بیرون و تمیز بشه .

Yek.Doost

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-04-07
1,976
32,476
اهواز

دوست عزیز منظورتون رو متوجه نشدم یعنی روی چیپ فشار بیاریم یا اینکه حرکتش بدیم ؟

سلام با صفا

نباید روی چیپ رو فشار بدی . چند بار این کار رو کرده بودم که پایه چیپ به هم اتصال میکردن و یا چند تا از قلع ها میزدن بیرون
اگه با اون هیتر دستی گرافیک رو گرم کنی و بعد از اون یک دقیقه هیت بگیری تمام پایه ها زنده میشن . اون وقت با پنس کمی چیپ رو به سمت دیگه هل بده ( به قول شما حرکتش بده ) . به اندازه کمتر از نیم میلی متر . وقتی این کار رو کردی خوده چیپ از دوباره بر میگرده سر جاش . این کار رو در دو گوشه چیپ انجام بده
البته این کار برای چیپ های لپ تاپ مخصوصا دل که لحیم سردی توشون خیلی زیاده انجام میگیره و برای گرافیک های معمولی لازم نیست
ولی برای گرافیک هایی که برق 6 پین و 8 پین اضافه میخورن و چیپ های بزرگی هم دارن حتما این کار رو بکن که زود نتیجه میگری

دوستان توجه کنید حتما از روغن فلکسی استفاده بکنید . اگر فلکسی رو زیر چیپ نفرستید شاید موقع هیت دادن لحیم سردی رفع بشه ولی مطمن باشید گرافیک مرجوع میشه . حتی از مایع فلکسی هم استفاده نکنید فقط فقط روغن فلکسی
[hide]
نکته های پاک کردن روغن فلکسی

برای از بین بردن روغن باقی مونده ، موقعی که هیت دادن تموم شد . بعد از 3 الی 4 دقیقه اگه خوب دقت کنید هنوز برد گرم هستش و روغن فلکسی هم قابل تمیز شدن . همون موقع یک دستمال کاغذی بگیرید و به صورت ضربه وارد کردن روغن رو جمع اوری کنید .( دستمال کاغذی نباید روی قطعات مالیده بشه فقط به صورت ضربه ای تمیزکاری کنید ) حالا بعد از اینکه کل روغن رو جمع اوری کردید مطمن هستید که کمی روغن زیر چیپ و روی قطعات قرار داره . با اینکه برد هنوز گرمه ، کلاهک دسته هیتر رو بگذارید تا هوا به به سرعت از هیتر بیاد بیرون . گرما و هوا روی درجه اخر قرا بگیره . اون موقع در عرض کمتر از 25 ثانیه باید گرما رو بفرستی زیر چیپ و یا زیر قطعاتی که میدونی هنوز روغن فلکسی دارن ..اگه خوب دقت بکنید مشاهده میکنید که روغن باقیمانده میاد بیرون و از دوباره با دستمال کاغذی به حالت ضربه ای تمیزش بکنید . اگر باز مطمن هستید که زیر چیپ روغن مونده باز تکرار بکنید
فقط یادتون باشه که نباید قطعات رو زیاد گرم بکنید و فقط زیر 20 ثانیه باشه

مطمن باشید اگر این کار رو نکنید روغن باقیمانده با تینر هم پاک نمیشه
[/hide]
[hide][/hide]

آخرین ویرایش:

Yek.Doost

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-04-07
1,976
32,476
اهواز
دو نکته خیلی مهم بعد از هیت دادن
[hide]
حتما خمیر سلیکون استفاده بکنید

گرافیک هایی هستن که هد سینگ اون ها پیچ و مهره داره . یعنی باید پیچ و مهره رو دربیارید تا هدسینگ جدا بشه . خوب دقت بکنید که بعد از اتمام کار و گذاشتن خمیر سیلیکون حتما طوری هد سینگ رو ببنید که برد تاب برنداره . خیلی اوقات خودم هم اشتباه کردم و اون پیچش رو اینقدر محکم بستم که گرافیک حالت شارتی پیدا کرد . پس طوری ببنید که فقط هدسینگ به چیپ بچسبه
[/hide]

آخرین ویرایش:

manhant

کاربر
2009-07-01
107
591
دوستان با توجه به صحبت هایی که شده بود نظر من اینکه احتیاجی نداره که بخواهید روغن فلکسی رو حتما روی برد جمع کنید و در نظر داشته باشید که برای پاک کردن روغن فلکسی هیچ وقت از اسپری ناهید خشک استفاده نکنید که من خاطرات بدی نسبت به این اسپری دارم این اسپری به خاطر اینکه دیگه جنس اصل و مرغوب خودش رو تو بازار ازدست داده وقتی با روغن فلکسی قاطی میشه خاصیت آب مانند به خودش دست میده که به سختی پاک میشه من خودم برای پاک کردن از تینر 2000 استفاده میکنم که از مغازه های رنگ فروشی تهیه میکنم و وقتی اون رو روی روغن میریزم به راحتی با یک مسواک اونو تمیز میکنه و خیالم راحتتره چون با اسپری ناهید قبلا که این کار رو کردم باعث سوختن چیپ های زیادی شد.

بالا