آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

تاپيك پرسش و پاسخ در مورد آمپلیفایرها

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,828
درود .
عکس ترانس حلقوی که داخل آن بارزین پر شده خدمت شما .
من هم قبلا ندیده بودم که داخل آنرا با چیزی مثل رزین پر شده باشد!
مشاهده فایل‌پیوست 187977
مشاهده فایل‌پیوست 187978

حال با توجه به عکس های ارسالی راهکاری برای اصلاح وجود دارد؟

ضمنا چگونه جلوگیری از گرمای شدید روی ترانزیستور های MJE15034 و MGE15035 بکنم.

سپاس.

با کسب اجازه از استاد غزال عزیز
دوست گرامی جناب فرزاد
واقعیتش تابحال آمپلی فایرماسفتی ندیدم که از ترانزیستورهای 15034 و 15035 بعنوان درایور استفاده کنه. این شماره ترانزیستورها در درایورهای BJT بیشتر کاربرد دارن تا ماسفت. چون ماسفت ها خیلی سریع گیتشون تحریک میشه معمولا برای درایور اگر بخوان از سری MJE هم استفاده کنند از ترانزیستورهای MJE340 و MJE350 استفاده میکنند. بهر حال اگر داغ کردن در زمانی که آمپلی تحت بار هست و در حدی که دست رو نمی سوزونه عادی هست. اما اگر دست می سوزه( در زمان زیر بار بودن) حتما مقاومت های منتهی به این ترانزیستورها و زنرهای مدار رو چک کنید.
موفق باشید

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
درود .
عکس ترانس حلقوی که داخل آن بارزین پر شده خدمت شما .
من هم قبلا ندیده بودم که داخل آنرا با چیزی مثل رزین پر شده باشد!
مشاهده فایل‌پیوست 187977

مشاهده فایل‌پیوست 187978

حال با توجه به عکس های ارسالی راهکاری برای اصلاح وجود دارد؟

ضمنا چگونه جلوگیری از گرمای شدید روی ترانزیستور های MJE15034 و MGE15 035 بکنم.

سپاس.

درود

بقدری با تاخیر پاسخ میدی که همه رو فراموش کردم
ولی ولتاژ حدود 70 ولت متناوب دو تاست یا یگی ؟

طبق روشی که دریک تاپیک تقدیم کردم و تاپیک را معرفی کردم ولتاژ 70 ولت را بمقدار حدود 45 الی 50 ولت برسان.

باید با سوزن روی روپوش ترانس را سوراخ کنی که به یک سیم متصل بشه تا ولتاژ ۵۰ ولت را پیدا کنی
ضمنا میتونی وسط حلقه ترانس را خالی کنی و با روش دیگری که گفتم اصلاح کنی.

حالا دنبال روش ها بگرد تا ببینی جستجو چه مزه ای داره شاید دیگه اذیت نکنی.
ضمنا اگه کل روپوش ترانس را برداری اشکالی نداره

سپاس

آخرین ویرایش:

farzad55

کاربر vip
کاربر
2020-10-02
177
235
اصفهان
با کسب اجازه از استاد غزال عزیز
دوست گرامی جناب فرزاد
واقعیتش تابحال آمپلی فایری ندیدم که از ترانزیستورهای 15034 و 15035 بعنوان درایور استفاده کنه. این شماره ترانزیستورها در درایورهای BJT بیشتر کاربرد دارن تا ماسفت. چون ماسفت ها خیلی سریع گیتشون تحریک میشه معمولا برای درایور اگر بخوان از سری MJE هم استفاده کنند از ترانزیستورهای MJE340 و MJE350 استفاده میکنند. بهر حال اگر داغ کردن در زمانی که آمپلی تحت بار هست و در حدی که دست رو نمی سوزونه عادی هست. اما اگر دست می سوزه( در زمان زیر بار بودن) حتما مقاومت های منتهی به این ترانزیستورها و زنرهای مدار رو چک کنید.
موفق باشید

درود بر شما دوست گرامی.
من هم متعجب از این مسئله بودم . همانطور که در پست های قبلی اشاره کردم این مدار متعلق به باند های اکتیو مارک J.T.R مدلهای 300A , 400A می باشد که در هر دو مدل بدون هیچ گونه تغییری کاملا مشابه هستند.
ضمنا تعداد آنها ( 20 عدد ) است و همه دچار این عیب می باشند که حتی در حال بی باری این ترانزیستورها پس مدت کوتاهی ( کمتر از یک دقیقه ) بشدت گرم داغ میشوند به نحوی که دست را می سوزاند !
کلیه قطعات پیرامون اعم از مقاومت ها ، دیود ها و.... تست هم روی برد و هم خارج از برد شدند و کاملا سالم هستند!

farzad55

کاربر vip
کاربر
2020-10-02
177
235
اصفهان
درود

بقدری با تاخیر پاسخ میدی که همه رو فراموش کردم
ولی ولتاژ حدود 70 ولت متناوب دو تاست یا یگی ؟

طبق روشی که دریک تاپیک تقدیم کردم و تاپیک را معرفی کردم ولتاژ 70 ولت را بمقدار حدود 45 الی 50 ولت برسان.

باید با سوزن روی روپوش ترانس را سوراخ کنی که به یک سیم متصل بشه تا ولتاژ ۵۰ ولت را پیدا کنی
ضمنا میتونی وسط حلقه ترانس را خالی کنی و با روش دیگری که گفتم اصلاح کنی.

حالا دنبال روش ها بگرد تا ببینی جستجو چه مزه ای داره شاید دیگه اذیت نکنی.
ضمنا اگه کل روپوش ترانس را برداری اشکالی نداره

سپاس

درود بر استاد غزال.
استاد همانطور که جنابعالی هم مستحضر هستید یکی از دلایل ارسال دیر بحث اینترنت ها هستند ، با زهم عذر می خواهم.
به استناد پست های 808 و 814 ولتاژ ورودی دوبل AC برابر با 58 ولت دوبل AC هست.( ولتاژ ها دوبل هستند)
که پس از پل دیود و خازن های صافی به 80 ولت دوبل DC میرسد. قبلا هم عرض کردم که ظرفیت خازن ها برای هر لاین تغذیه دو عدد خازن 4700 میکروفاراد 80 ولت است که غیر طبیعی است!
و شما فرمودید از خازن با ولتاژ بالاتر - 100 ولت استفاده کنید.
من خازن برای یکی از آنها تهیه کردم و جایگزین نمودم تا یکی از عیوب برطرف شود.
اما مسئله اصلی گرم شدن بیش از اندازه ترانزیستور های MJE15034 و MGE15035 است که در حالت بی باری غیر طبیعی است.
ضمنا رزین بسیار سخت و محکم است و حتی با ضربه و تراش سوهان هم قابل جدا سازی نیست مگر اینکه طبق فرمایش شما از بیرون روکش را جدا کنم و با زخمی کردن سیم ها به نتیجه برسم.

ضما اگر باعث آزار شما شدم صمیمانه پوزش میطلبم .

سپاس.

آخرین ویرایش:

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,828
درود بر استاد غزال.
استاد همانطور که جنابعالی هم مستحضر هستید یکی از دلایل ارسال دیر بحث اینترنت ها هستند ، با زهم عذر می خواهم.
به استناد پست های 808 و 814 ولتاژ ورودی دوبل AC برابر با 58 ولت دوبل AC هست.( ولتاژ ها دوبل هستند)
که پس از پل دیود و خازن های صافی به 80 ولت دوبل DC میرسد. قبلا هم عرض کردم که ظرفیت خازن ها برای هر لاین تغذیه دو عدد خازن 4700 میکروفاراد 80 ولت است که غیر طبیعی است!
اما مسئله اصلی گرم شدن بیش از اندازه ترانزیستور های MJE15034 و MGE15035 است که در حالت بی باری غیر طبیعی است.
ضمنا رزین بسیار سخت و محکم است و حتی با ضربه و تراش سوهان هم قابل جدا سازی نیست مگر اینکه طبق فرمایش شما از بیرون روکش را جدا کنم و با زخمی کردن سیم ها به نتیجه برسم.

سپاس.
سلام جناب فرزاد
ببین اگر ولتاژ خروجی ترانس 58 ولت AC هست شما بعد از پل دیود و خازن باید حدود 82 ولت در سر خازن ها داشته باشید ( 81.8 = 1.41 * 58 ) و با توجه به اینکه ولتاژ خازن های شما 80 ولتی هست باید خازن 100 ولتی انتخاب و جایگزین کنید.
ببینید من عکس های ارسالی شما رو نگاه کردم احساس کردم قبل از شما تعمیرکار دیگری خازن ها رو تعویض کرده است و اشتباها خازن 80 ولتی گذاشته و این احتمال وجود داره ترانزیستورها هم قبلا تعویض شده اند.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
درود بر استاد غزال.

سپاس.

درود با توجه به اینکه به تاپیک مربوطه برای کاهش ولتاژ ترانس مراجعه کردی راهنمایی کافی بشرح زیر تقدیم میکنم.

همانطورکه جناب m-j بدرستی فرمودند بدون کمترین تردیدی با توجه به ولتاژ ۵۸ ولت دوبل ترانس که دستکاری نشده خازن ها متعلق به خودش نبیستند.
اما جهت کم کردن ولتاژ ترانس باید یک پروب اهم متر را به سر مشترک .ولتاژ دوبل ۵۸ ولت متصل کنی و پروب دیگر را به سوزن متصل و سوزن را روی سیم ها فشار دهید که از شارلاک سیم ( عایق نازک سیم که مانند رنگ روی سیم ریختن ) عبور کند و به خود سیم برسد که باید حدود چند اهم نزدیک به صفر اهم باشه.

حالا سیم ثانویه را پیدا کردی و باید اهم متر را بحالت ولتمنر متناوب و ترانس را به برق متصل و سوزن متصل به پروب را به همان سیم فشار دهید و ببینید که کمتر از ۵۸ ولت باشه

با چشم هم میتونی دو سر انتهای ۵۸ ولت را ببینی و سوزن را چند دور عقب تر روی سیم فشار دهید که حدود ۴۵ ولت باشه.
باید انتهای هر دو تا ثانویه از ۵۸ ولت به حدود ۴۵ ولت برسونی

پس یک پروب ولتمتر متناوب به سیم مشترک دو تا ولتاژ ۵۸ ؤلت یا درواقع به سر وسط ثانویه متصل کن

سپس سوزن متصل به پروب دیگر را به سیم های ثانویه ترانس تست کن که ۴۵ ولت باشه .
حالا برای ثانویه بعدی تکرار کن که ۴۵ ولت دوم را پیدا کنی.
اگر درست اجرا کنی باید دو سیم ثانویه ۹۰ ولت باشه و اگر حدود صفر ولت باشه یکی از آنها را از همان ولتاژ قبلی گرفتی

سپاس

آخرین ویرایش:

farzad55

کاربر vip
کاربر
2020-10-02
177
235
اصفهان
سلام جناب فرزاد
ببین اگر ولتاژ خروجی ترانس 58 ولت AC هست شما بعد از پل دیود و خازن باید حدود 82 ولت در سر خازن ها داشته باشید ( 81.8 = 1.41 * 58 ) و با توجه به اینکه ولتاژ خازن های شما 80 ولتی هست باید خازن 100 ولتی انتخاب و جایگزین کنید.
ببینید من عکس های ارسالی شما رو نگاه کردم احساس کردم قبل از شما تعمیرکار دیگری خازن ها رو تعویض کرده است و اشتباها خازن 80 ولتی گذاشته و این احتمال وجود داره ترانزیستورها هم قبلا تعویض شده اند.

درود بر شما.
قبلا عرض کردم که که دستگاه ها 20 عدد هستند و دستکاری نشده اند! وحتی تعدادی نو هستند و همگی مشابه هم.
و اطمینان دارم که ترانزیستورها وخازن ها تعویض نشده اند.
ولی با توجه به توضیحات استاد غزال روی ترانس حلقوی تغذیه عمل میکنم و نتیجه را برا شما و سایر عزیزان اعلام میکنم.
سپاس.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
درود بر شما.
قبلا عرض کردم که که دستگاه ها 20 عدد هستند و دستکاری نشده اند! وحتی تعدادی نو هستند و همگی مشابه هم.
و اطمینان دارم که ترانزیستورها وخازن ها تعویض نشده اند.
ولی با توجه به توضیحات استاد غزال روی ترانس حلقوی تغذیه عمل میکنم و نتیجه را برا شما و سایر عزیزان اعلام میکنم.
سپاس.

درود
صحت ادعای شما فقط در یک حالت ممکن و مقدوره که طراحش حیلی بیسواد باشه و در اینصورت این مدل دوام نمیاورده و بسرعت میسوخته

سپاس

crash.CTR4

کاربر
2022-10-22
2
0
سلام دوستان یه ای سی امپلی TDA8588aj که از روی پخش باز شده دارم کسی برای این ای سی مداری داره که بتونم استفاده اش کنم؟
تو نت هی چی گشتم چیزی پیدا نکردم

hassan3

VIP PLUS
VIP PLUS
vip
کاربر
2008-01-16
244
979
تبریز-کندرود
سلام خدمت همکاران گرامی
اساتید محترم بنده اطلاعاتی در باره رقص نور دور باندهای اسپیکر های خانگی (اکتیو) میخوام
اینکه برد یا نقشه ای میتونم ازش پیدا کنم یا این که برد حاضری تو بازار یافت میشه؟ برا جایگزینی چه مداری پیشنهاد میدید ممنونمیشم راهنمایی کنید

بالا