آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل هنگ کردن dell xps L502x موقع بازی !

herogame

کاربر
2013-05-26
6
16
سلام من اولین بار هست که از سایت شما دیدن میکنم دیدم موضوع تعمیر لپتاپ هست خواستم سوالم رو اینجا هم مطرح کنم
من مدت 2 سال و خوردی که dell xps L502x و خریدم، چند ماه اول که باهاش بازی میکردم هیچ مشکلی نداشتم فقط مشکل اجرا نکردن بازی با گرافیک nvidia بود که با اومدن درایور های جدید براش حل شد! مشکلی که بعد از چند ماه پیش اومده برام اینکه که وقتی دارم بازی میکنم باهاش و کابل شارژر بهش وصله بعد از چند دقیقه (رندوم) یهو کل سیستم هنگ میکنه و صداهای عجیب غریب ازش میاد بیرون مثلا اگه تو بازی NFS باشم صدای گاز دادن هی تکرار میشه و تصویر کلا freeze میشه ! تو این 2 سال و اندی کلی سرچ کردم و از خیلی ها سوال کردم حتی تو سایت خود دل خیلی ها این مشکل رو داشتن و دارن ، تقریبا همه لپتاپ های این مدل این مشکل رو دارن ! و فقط هم زمانیه که شارژر وصل باشه یعنی وقتی با باتری بازی کنم هیچ مشکلی نیست ! تو سایت خود دل خیلی ها گفتن که از مادربرد ناقص این لپتاپ هست و برای گارانتی بفرستید تا بردش عوض بشه ولی چون ما از ایران هستیم هیچ گارانتی شرکت دل در قبالش نداره حتی تو چت انلاین با کارمندان خود دل هم همینو گفتن و گفتن که هیچ پشتیبانی برای این کشور نداریم ! بعد از اون روش های مختلفی برای stable کردن کارت گرافیک اومد که یکیش flash bios mode شده بود که با دستکاری تنظیم ولتاژ برق بود و خیلی ها نوشتن که جواب داده این روش و خیلی ها هم جواب نگرفتن من خودم تست کردم و جواب نداد ! روش دیگه این بود که بیایم clock rate گرافیک رو با برنامه های اورکلاک کم کنیم ! من تو این 2 سال از همین روش استفاده کردم مثلا کلاک ریت رو از 677 تا حدود 498 پایین میارم و بازی دیگه هنگ نمیکنه ! اما مشکلی که این روش داره همونطور که clock rate رو پایین میاریم قدرت گرافیک رو در اصل پایین آوردیم و تو بازی های سنگین frame rate و FPS بشدت پایین میاد یا تو بعضی از بازی ها lag میشه ! اینو هم دوباره میگم که این مشکل فقط من نیست تقریبا همه کسایی که این لپتاپ رو دارن و بازی میکنن باهاش این مشکل و دارن ! حتی به چند تا از تعمیرکارها تو پایتخت زنگ زدم و مشکلم رو گفتم و اونا هیچ نظر خاصی نداشتن ! می خواستم بدونم کسی راه حلی برای این موضوع میدونه یا بلده که تعمیر کنه ؟

آخرین ویرایش:

jaxtor

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-06-29
1,664
18,383
سلام من اولین بار هست که از سایت شما دیدن میکنم دیدم موضوع تعمیر لپتاپ هست خواستم سوالم رو اینجا هم مطرح کنم
من مدت 2 سال و خوردی که dell xps L502x و خریدم، چند ماه اول که باهاش بازی میکردم هیچ مشکلی نداشتم فقط مشکل اجرا نکردن بازی با گرافیک nvidia بود که با اومدن درایور های جدید براش حل شد! مشکلی که بعد از چند ماه پیش اومده برام اینکه که وقتی دارم بازی میکنم باهاش و کابل شارژر بهش وصله بعد از چند دقیقه (رندوم) یهو کل سیستم هنگ میکنه و صداهای عجیب غریب ازش میاد بیرون مثلا اگه تو بازی NFS باشم صدای گاز دادن هی تکرار میشه و تصویر کلا freeze میشه ! تو این 2 سال و اندی کلی سرچ کردم و از خیلی ها سوال کردم حتی تو سایت خود دل خیلی ها این مشکل رو داشتن و دارن ، تقریبا همه لپتاپ های این مدل این مشکل رو دارن ! و فقط هم زمانیه که شارژر وصل باشه یعنی وقتی با باتری بازی کنم هیچ مشکلی نیست ! تو سایت خود دل خیلی ها گفتن که از مادربرد ناقص این لپتاپ هست و برای گارانتی بفرستید تا بردش عوض بشه ولی چون ما از ایران هستیم هیچ گارانتی شرکت دل در قبالش نداره حتی تو چت انلاین با کارمندان خود دل هم همینو گفتن و گفتن که هیچ پشتیبانی برای این کشور نداریم ! بعد از اون روش های مختلفی برای stable کردن کارت گرافیک اومد که یکیش flash bios mode شده بود که با دستکاری تنظیم ولتاژ برق بود و خیلی ها نوشتن که جواب داده این روش و خیلی ها هم جواب نگرفتن من خودم تست کردم و جواب نداد ! روش دیگه این بود که بیایم clock rate گرافیک رو با برنامه های اورکلاک کم کنیم ! من تو این 2 سال از همین روش استفاده کردم مثلا کلاک ریت رو از 677 تا حدود 498 پایین میارم و بازی دیگه هنگ نمیکنه ! اما مشکلی که این روش داره همونطور که clock rate رو پایین میاریم قدرت گرافیک رو در اصل پایین آوردیم و تو بازی های سنگین frame rate و FPS بشدت پایین میاد یا تو بعضی از بازی ها lag میشه ! اینو هم دوباره میگم که این مشکل فقط من نیست تقریبا همه کسایی که این لپتاپ رو دارن و بازی میکنن باهاش این مشکل و دارن ! حتی به چند تا از تعمیرکارها تو پایتخت زنگ زدم و مشکلم رو گفتم و اونا هیچ نظر خاصی نداشتن ! می خواستم بدونم کسی راه حلی برای این موضوع میدونه یا بلده که تعمیر کنه ؟

دوست عزیز به احتمال زیاد گرافیک شما زیر بازیهای سنگین کم میاره از فنهای خنک کننده که در زیر لب تاب وصل می شوند و به کولر معروف هستند استفاده کنید

با تشکر

nekooee

Senior Technical Supervisor
مدیرکل
معاونت انجمن
2007-09-21
6,774
29,827
ایران
به نظر من هم گرافیکتون کم میاره. اما این میتونه هم به دلیل مشکلات سخت افزاری و هم نرم افزاری باشه.... اینجوری سخته نظر دادن. اگر خیلیها همین مشکل رو دارن احتمالا ایراد از درایور نیست و از خود لپ تاپ. حالا از مشکلات برنامه نویسی فایل بایوس بگیرید تا ایراد در مدار.

همه لپ تاپ ها با باتری کم میارن و موقع بازی باید به برق مستقیم وصل باشن اما شما برعکس هست !! فکر نکنم با فن و خنک کننده مشکلتون حل بشه. اما تستش ضرر نداره شاید داغ میکنه.

herogame

کاربر
2013-05-26
6
16
ممنونم دوستان بابت جوابتون اما با فن و کولر حل نشده تست شده مشکل گرما نیست چون با باتری هم همونقدر داغ میکنه ! تعمیرکار خوب کجا میشه گیر آورد ؟ کسی که واقعا بتونه این مشکلو حل کنه چون واقعا میترستم بدم دست کسی که روش آزمایش و خطا کنه

Majid_ME

کاربر
2012-08-20
201
978
سلام
به نظر من مادر برد مورد نظر از جریان کاری کم میاره یعنی توان در نظر گرفته شده برای قطعات مسیر کانکتور dc ضعف تامین جریان لازم برای کل مین رو دارن البته از طریق شماتیک و تست روی مین میشه مشکل رو ردیابی کرد به صحت این موضوع پی برد
اما چون شما تعمیر کار نیستید امکان تست و بررسی وجود نداره و نمیشه راه حل های غیر اصولی ارائه کرد :دی

علی علی دادی

VIP+ افتخاری
کاربر
2011-08-04
401
3,653
سرزمین مفرغ
سلام.شما ی لطفی کن!نرم افزار speed fan رو نصب کن و نبندش و بازی رو اجرا کن قبل از اینکه بازی هنگ کنه بیا داخل وییندور(از بازی خارج نشو)ی اسکرین شات از نرم افزار بگیر و بزار اینجا!
حالا چند تا سوال:1 ورژن بایوست رو بنویس2 لپ تاپت چند تا رم داره؟(اگه 2 تا داره تک به تک تستشون کن یعنی ی رم رو بردار و برو بازی کن و اگه دوباره هنگ کرد رمی رو که در آوردی جا بزن و مجدد بازی کن آخر سر جواب رو اینجا بنویس3ی بار ویندوز رو عوض کن و دراور ها رو نصب کن و بدون نصب هبچ برنامه ای از جمله آنتی ویروس مجدد بازی کن و باز جوابو اینجا بنویس.4وقتی بازی رو اجرا میکنی دور فن زیاد میشه؟جواب همه سوال ها رو بنویس تا بهتر و سریع تر بتونیم کمک کنیم.

آخرین ویرایش:

herogame

کاربر
2013-05-26
6
16
بازم ممنونم بابت زمانی که صرف جواب دادن کردین ، باید عرض کنم که سایت خود دل هم خیلی ها ادعا کردن که با گفتن مشکلشون به پشتیبانی مادربور ایراد این مشکل دونستن و گفتن که برای تعویض مادربرد فرستادن گارانتی! اما متاسفانه ایران جزو هیچ گارانتی نیست و حتی تهمت قاچاقچی رو بهم زدن و گفتن که این کالا برای ایران تولید نشده، دو مورد دوستمون که گفتن مشکل گرافیک هست باید بگم که این لپتاپ 2 تا گارت گرافیک داره inten HD 3000 و geforce 540 m روی بازی هایی که با Intel انجام میشه چه با برق و چه باتری هیچ مشکلی وجود نداره ولی روی geforce اونم فقط زمانی که به برق وصل هست این مشکل وجود داره و من متاسفانه تا حالا لپتاپ باز نکردم و میترسم :Dدر مورد دوستمون که گفتن لپتاپ من 6 گیگ رم داره و گرافیک geforce هم 2 گیگ رم deticated داره، قاعدتا باید 3 تا رم 2 گیگ داشته باشه که قبلا یه بار تو تهران به یه تعمیرکار داده بودم و رم های در آورد و دوباره زد و مشکلی توشون ندید. من همه درایورهارو آپدیت کردم و الان آخرین بایوسی که برای این مدل اومده A12 هست که نصب هست رو سیستم همچنین آخرین درایور nvidia و intel ، موقع بوت شدن سیستم تو دفترچش نوشته که fn + power و نگه دارین تا محیط debug بیاد و قطعات سیستم و چک کنه و این کار رو هم با بایوس های مختلف تا الان چک کردم و همه قطعات رو بی عیب و prefect مشناسه ! ویندوز هم مشکل منو حل نکرد چون هم xp هم ویندوز اورجینال خودش ( seven ) و هم کرک شدش و هم win 8 و تست کردم و همشون مشابه همن! دور فن بله زیاد میشه در حالت عادی فن بی صدا و آرومه ولی تو بازی خیلی تند و زیاد میچرخه از صداش و گرمایی که میده بیرون میشه فهمید. برنامه speed fan و gpu z رو هم در اولین فرصت نصب میکنم و نتایج گراف هارو اینجا میزارم ممنونم ازتون دوستان ، تنها سوال عجیب و واقعا غیر قابل هزم برام اینه که کسایی که تعمیر کار هستند تا حالا با مشکل گرافیک dell xps L502x برخورد نکردن !!؟ چون کل دنیا این مدل این مشکل رو داره ! کانفیگ لپتاپم هم مینویسم شاید کمک کنهram : 6 gig graphic : intel hd 3000 & geforce 540 m with 2 gig deticated ramcpu : core i7 2630QM 2.00GHzhard : 640

Bullet6

کاربر
2013-06-23
6
12
سلام
منم دقیقا همین مدل لپ تاپ رو دارم و تمام مراحلی که شما نوشتی رو قبلا تست کردم......منم مثل شما نمی خوام توان جی پی یو رو بیارم پایین واس همین نه کلاک ریت رو تغییر می دم نه از بایوس های دست کاری شده استفاده می کنم.....حتی لپ تاپ رو بازش کردم و خمیر سیلیکونش رو عوض کردم ، تمام گرد و غبار فن و.... رو هم پاک کردم مطمئن باشین ایراد از این موارد نیست
البته خودم تست نکردم ولی چند وقته که این موضوع به ذهنم رسیده که ممکنه ایراد از خود اداپتور باشه یعنی اداپتور این لپ تاپ که 130وات هست نمی تونه شدت جریان کافی به مین و جی پی یو برسونه البته اصلا نمی دونم صحبتم از اساس درست هست یا نه
ولی وقتی یه اداپتور با توان پایین تر (65 وات) (19.5 ولت 3.4 امپر) به دستگاه وصل کردم یه پیغامی روی صفحه ی دسکتاپ اومد که شما باید برای کارایی بهتر دستگاه یا از اداپتور داخل جعبه ی لپ تاپ (130w ) یا بیشتر از اون استفاده کنین برای همین رفتم دنبال اداپتور 19.5 ولت و 7.7 امپر که متاسفانه توی بازار برای مدل دل نتونستم پیدا کنم
دو مدل لپ تاپ l702x و inspiron 9100 و بعضی از لپ تاپ های سونی از این مدل اداپتور استفاده می کنن که هیچ کدوم توی ایران نیستن ولی اگه بیشتر بگردی می تونی پیدا کنی
جالبه که بدونی لپ تاپ l702x کاملا از نظر سخت افزاری و شکل و شمایل شبیه l502x هستش و فقط مدل کارت گرافیکشون فرق داره ولی اون از اداپتور 150w استفاده می کنه ، l502 از 130w
البته این موضوع رو هم بگم که وقتی بازی crysis3 رو با اداپتور 65w تست کردم تقریبا به همون اندازه ای تونستم بازی کنم که با اداپتور اصلی لپ تاپ می شه بازی کرد ولی بازی یه کوچولو لگ داره برای همین یه مقدار به شک افتادم که اداپتور ربطی به هنگ کردن داشته باشه
به هر حال می تونی این موضوع رو تست کنی شاید ایراد از اداپتور باشه و کل بشریت رو نجات بدی :nevreness: اگه تست کردی نتیجه رو بنویس

آخرین ویرایش:

Yek.Doost

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-04-07
1,976
32,477
اهواز
7.7 امپر خیلی بالاست
من شنیدم تا 5 امپر مجاز هستی استفاده بکنی