آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

تحلیل و روش عیب یابی منبع تغذیه 0 - 30 ولت 3 آمپر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
پاسخ : تحلیل منبع تغذیه 0 - 30 ولت 3 آمپر

ممنون
با تشکر فراوان از این که با حوصله جواب سوال هامو می دید.
D7 نقشش چیه؟
سلام

قراره بترتیب و یکی یکی پیش بریم و قاطی نکنیم
ولی D7 زینره که ولتاژ تغذیه 5.6- ثابت بمونه
و اگه منظورتون C7 بوده اولا انرژی روشن شدن Q1 , D10 را تامین میکنه که بمحض قطع برق ، ولتاژی از خازن بزرگ تغذیه به خروجی منتقل نشه
و ثانیا نویز هایی که در خروجی تغذیه ظاهر میشه تخفیف میده

سپاس

آخرین ویرایش:

amirjazire

کاربر
2013-12-27
15
69

حق با شماست قاطی کردم
استاد اگه من نقش المان و قطعه هارو می پرسم برای اینه که خودم پی به جواب سوال هام ببرم
ولی با وجود اطلاع از وظیفه ی هر قطعه نمی شه نقشش داخل مدار رو تحلیل کرد(البته این رو درباره خودم گفتم شما که استادی)
الانم سوالم در باره وظیفه ی خان هاست؟
خازن ها المان های دخیره کننده ی ولتاژ هستن درسته؟
C6 و C5 و C9 و C4 برای چی باید ولتاژو ذخیره کنند؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

حق با شماست قاطی کردم
استاد اگه من نقش المان و قطعه هارو می پرسم برای اینه که خودم پی به جواب سوال هام ببرم
ولی با وجود اطلاع از وظیفه ی هر قطعه نمی شه نقشش داخل مدار رو تحلیل کرد(البته این رو درباره خودم گفتم شما که استادی)
الانم سوالم در باره وظیفه ی خان هاست؟
خازن ها المان های دخیره کننده ی ولتاژ هستن درسته؟
C6 و C5 و C9 و C4 برای چی باید ولتاژو ذخیره کنند؟

تاپیک حاضر و تاپیکهایی که در این تاپیک اشاره کردم بدقت مطالعه کن و
تاپیکهای رفتار هر قطعه و مدارهای بسیار ساده
و معماهای آموزشی را که در بخش تلویزیون ارائه کردم مطالعه کن

بعد این لقمه های بزرگتر رو بردار که خسته و دلزده نشی

خازنهای مورد سوال جدید شما جملگی خازن صافی و حذف کننده نویز هستند
زیرا هر جایی ولتاژی میسازیم باید در نتیجه و انتهای کار یک خازن مناسب یا دو خازن (بزرگ و کوچک ) موازی کنیم تا نویز حاصل از مدار حذف بشه
مثلا با دیودها برق متناوب را یکسو میکنیم و DC میسازیم و لذا باید خازنی در انتهای کارمون موازی کنیم
بعد به رگلاتور میدیم و از خروجی رگلاتور ولتاژ ثابت میگیریم بازم باید خازنی با این ولتاژ ثابت انتهای کارمون ، موازی کنیم
چرا ؟ چون هر مداری تولید نویز میکنه و نهایتا با این خازنها خفش میکنیم
و قس علیهذا

اگر این کار را نکنیم خرابکاری میکنه البته خرابکاریش زیاد محسوس نیست ولی می بینی مداری که بهش متصله گاهی کار میکنه و گاهی کار نمیکنه و در برخی از مدارها هم اصلا خرابکاری نمیکنه ولی این دلیل درست بودن کارمان نیست بلکه به نویزش حساس نیست و داستان درازی داره که اینجا جاش نیست

ضمنا قراره پاسخ سوالات قبلی تموم بشه بعد سوالات جدید
اینجوری هلاک میشم
وگرنه بهتره با یک سوال بفرمایید وظیفه قطعات تمام مدارهای دنیا چیه ؟
که من تا آخر عمرم جواب این یک سوالو بدم

حوصله کن پاسخ سوالات قبلی شما تقدیم بشه و منم نفس بکشم . اطاعت

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

سلام دوستان دیگه اگه کسی می تونه کمک کنه
:174:

سلام

راهنمایی:
D11 با ولتاژ خروجی تغذیه بصورت معگوس موازی شده پس معلومه کارش چیه ؟
کمی فکر کن دیود معگوس با ولتاژ در بسیاری از مدارها دیدیم و بحث و تحلیل کردیم از جمله در تاپیک تغذیه سوئیچینگ

البته شما اون موقع عضو نبودید ولی اینجاست

http://www.irantk.ir/showthread.php?t=35369&p=187073&viewfull=1#post187073

سپاس

آخرین ویرایش:

خادم مقدم

کاربر vip
کاربر
2013-07-16
177
692
خراسان رضوی

سلام استاد، یه سوال برام پیش اومده.
یه آپ امپ با محدوده ولتاژ مثلا 44 ولت که تو دیتاشیت اون نوشته 22± = supply voltage.
خب حالا ما این آپ امپو در محدوده ولاژ مثبتش لازم داریم مثلا 45 تا 20 ولت حالا نمیتونیم ولتاژ های +50 و +15 رو به ترتیب به ورودی مثبت و منفی ولتاژ اعمال کنیم تا هم محدودیت ولتاژ نقض نشه و هم دامنه ورودی از دامنه ولتاژ کمتر باشه؟
حالا اگه ما همین آپ امپو در محدوده منفی مثل 20- تا 40- لازم داشته باشیم نمیشه ولتاژ های 15- و 50- رو به ترتیب به ورودی های مثبت و منفی اعمال کنیم؟
با تشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

سلام استاد، یه سوال برام پیش اومده.
یه آپ امپ با محدوده ولتاژ مثلا 44 ولت که تو دیتاشیت اون نوشته 22± = supply voltage.
خب حالا ما این آپ امپو در محدوده ولاژ مثبتش لازم داریم مثلا 45 تا 20 ولت حالا نمیتونیم ولتاژ های +50 و +15 رو به ترتیب به ورودی مثبت و منفی ولتاژ اعمال کنیم تا هم محدودیت ولتاژ نقض نشه و هم دامنه ورودی از دامنه ولتاژ کمتر باشه؟
حالا اگه ما همین آپ امپو در محدوده منفی مثل 20- تا 40- لازم داشته باشیم نمیشه ولتاژ های 15- و 50- رو به ترتیب به ورودی های مثبت و منفی اعمال کنیم؟
با تشکر

سلام

بدرستی متوجه نشدم ولی لگه مقصودت اینه که بدون توجه به دامنه مثبت و منفی ، ولناژی به تغذیه مثبت و تغذیه منفی اعمال کنیم که تفاوت آنها خارج از محدوده مجاز آپ امپ نباشه مثلا 50 ولت و 15 ولت بله میشه بشرطی که خروجی نسبت به گراند موجب اختلال مدارهای بعدی نشه

یعنی وقتی خروجی H میشه حدود 50 ولته و L بشه حدود 15 ولته و لذا همیشه ولتاژ خروجی نسبت به گراند مثبته (حداقل 15 ولت ) اگه این موضوع به دردتون میخوره میتونید استفاده کنید

سپاس

خادم مقدم

کاربر vip
کاربر
2013-07-16
177
692
خراسان رضوی

سلام

بدرستی متوجه نشدم ولی لگه مقصودت اینه که بدون توجه به دامنه مثبت و منفی ، ولناژی به تغذیه مثبت و تغذیه منفی اعمال کنیم که تفاوت آنها خارج از محدوده مجاز آپ امپ نباشه مثلا 50 ولت و 15 ولت بله میشه بشرطی که خروجی نسبت به گراند موجب اختلال مدارهای بعدی نشه

یعنی وقتی خروجی H میشه حدود 50 ولته و L بشه حدود 15 ولته و لذا همیشه ولتاژ خروجی نسبت به گراند مثبته (حداقل 15 ولت ) اگه این موضوع به دردتون میخوره میتونید استفاده کنید

سپاس

بنده دقیقا همینو میخوام یعنی ولتاژ از 15 کمتر نشه و دامنه ولتاژ خروجی بین 20 تا 35باشه و از حداکثر دامنه ورودی ولتاژ استفاده بشه بدون این که به آپ امپ بر اثر اعمال ولتاژ زیاد در دراز مدت آسیب وارد شه.
البته بنده تاکید بیشتری رو قسمت منفی مساله دارم. یعنی اگه آپ امپو در قسمت منفی لازم داشته باشیم یعنی خروجی بین 20- و 35- بخوایم آیا میتونیم هر دو ورودی ولتاژ رو با شرایط گفته شده به ولتاژ های 15- و -45 وصل کنیم؟ آیا مشکلی از بابت محدودیت های تقویت کننده ی عملیاتی پیش نمیاد؟ این مواردو برای طراحی مدار مشابه این پست میخوام. ولی در محدوده ولتاژ منفی.
با تشکر

آخرین ویرایش:
بالا