آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

تحلیل و روش عیب یابی منبع تغذیه 0 - 30 ولت 3 آمپر

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
225
464
قم
درود

ترانسش کوچیکه و بار بزرگ
برای گزارش این اشکال باید ولتاژ خروجی و ولتاژ خازن بزرگ را در دو حالت بارداری و بی باری اعلام کنید.
و بار را نیز گزارش کنید.

لذا با ترانس ۲۶ ولت هم باید ولتاژهای فوق در دو حالت گزارش کنیدهمچنین بار که مشخصاتش لازمه.

ولی قبلا هم گفتم افت ولتاژ ناشی از ظرفیت خازن و قدرت ترانس هست که کوچیکه و پاسخی ندادید.
منظور از خازن ۱۰۰ کیلو را نفهمیدم که چیه و کجاست ؟ مگه خازن ۱۰۰ میکرو برای تنظیم ولتاژ داریم؟
و چطور فهمیدید تاثیر نداره ؟
ضمنا به نفعش هست که تغذیه ساده تر و دقیقی که طراحی کردم بسازه.

سپاس

درود بر استاد عزیزم
اول از همه عذرخواهی میکنم اون خازن رو اشتباه لپی تایپی شد. منظورم مقاومت متغیر یا همون پتانسیومتر بود.
اما جواب تستها این شده

ورودی با ترانس ۲۵ولت:
( ولتاژ خازن ۳۳.۵ ولت هنگام بی باری)
( ولتاژ خروجی ۲۶.۴ولت هنگام بی باری)
(ولتاژ خازن ۲۷.۵ولت هنگام بارداری)
(ولتاژ خروجی ۲۲.۵ ولت هنگام بارداری)

ورودی با ترانس ۲۸ولت:
(ولتاژ خازن۳۶.۳ولت هنگام بی باری) (ولتاژ خروجی۲۶.۳ ولت هنگام بی باری)
(ولتاژ خازن ۳۱.۵ولت هنگام بارداری)
(ولتاژ خروجی ۲۳.۵ولت هنگام بارداری)

ترانس رو هم عکس فرستادن. ترانس جوندار و نسبتا بزرگی بود و ظاهرا توان خوبی هم داشت. در مورد تغذیه بینظیر شما هم به ایشون پیشنهاد ساختش رو دادم. ممنون از لطف و توجه شما استاد گرانقدر

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
درود بر استاد عزیزم
اول از همه عذرخواهی میکنم اون خازن رو اشتباه لپی تایپی شد. منظورم مقاومت متغیر یا همون پتانسیومتر بود.
اما جواب تستها این شده

ورودی با ترانس ۲۵ولت:
( ولتاژ خازن ۳۳.۵ ولت هنگام بی باری)
( ولتاژ خروجی ۲۶.۴ولت هنگام بی باری)
(ولتاژ خازن ۲۷.۵ولت هنگام بارداری)
(ولتاژ خروجی ۲۲.۵ ولت هنگام بارداری)

ورودی با ترانس ۲۸ولت:
(ولتاژ خازن۳۶.۳ولت هنگام بی باری) (ولتاژ خروجی۲۶.۳ ولت هنگام بی باری)
(ولتاژ خازن ۳۱.۵ولت هنگام بارداری)
(ولتاژ خروجی ۲۳.۵ولت هنگام بارداری)

ترانس رو هم عکس فرستادن. ترانس جوندار و نسبتا بزرگی بود و ظاهرا توان خوبی هم داشت. در مورد تغذیه بینظیر شما هم به ایشون پیشنهاد ساختش رو دادم. ممنون از لطف و توجه شما استاد گرانقدر

درود

یا R11 را بزرگتر از مقاومت نقشه نصب کرده و یا R12 را کوچکتر از مقاومت نقشه نصب کرده و یا هر دو

لذا
مقاومت مناسبی با R11 موازی کنه ولتاژ خروجی بالاتر میره.
اگه مقادیر فعلی را گزارش میکرد مقاومت موازی قابل محاسبه بود
(حدود ۱۰۰ کیلو یا بزرگتر )
به این ترتیب ولتاژ خروجی در بی باری تا ۳۰ ولت یا بیشتر میشه
اما در هر شرایطی نمیتونه بیشتر از ولتاژ خازن بزرگ بشه یعنی اگه ولتاژ خازن ۲۰ ولت باشه ولتاژ خروجی تا حدود ۱۸ ولت بالا میره و اگه ۳۶ ولت باشه تا حدود ۳۴ ولت بالا میره .

پتانسیومتر ۱۰۰ کیلو برای آفست هست و اثر چندانی نداره و حتی میتونه حذف کنه.
نگفتی بار چی هست ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
225
464
قم
درود

یا R11 را بزرگتر از مقاومت نقشه نصب کرده و یا R12 را کوچکتر از مقاومت نقشه نصب کرده و یا هر دو

لذا
مقاومت مناسبی با R11 موازی کنه ولتاژ خروجی بالاتر میره.
اگه مقادیر فعلی را گزارش میکرد مقاومت موازی قابل محاسبه بود
(حدود ۱۰۰ کیلو یا بزرگتر )
به این ترتیب ولتاژ خروجی در بی باری تا ۳۰ ولت یا بیشتر میشه
اما در هر شرایطی نمیتونه بیشتر از ولتاژ خازن بزرگ بشه یعنی اگه ولتاژ خازن ۲۰ ولت باشه ولتاژ خروجی تا حدود ۱۸ ولت بالا میره و اگه ۳۶ ولت باشه تا حدود ۳۴ ولت بالا میره .

پتانسیومتر ۱۰۰ کیلو برای آفست هست و اثر چندانی نداره و حتی میتونه حذف کنه.
نگفتی بار چی هست ؟

سپاس

درود بر استاد عزیزم
سپاس از راهنمایی های ارزنده و کمک شایانی که به هنرجویان الکترونیک میکنید

بار رو فرمودن یک عدد موتور دریل شارژی هست اما متاسفانه از توانش اطلاعی ندارند. مواردی که ذکر فرمودید رو اطلاع دادم. منتظر جواب ایشون هستم. سپاس

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
درود بر استاد عزیزم
سپاس از راهنمایی های ارزنده و کمک شایانی که به هنرجویان الکترونیک میکنید

بار رو فرمودن یک عدد موتور دریل شارژی هست اما متاسفانه از توانش اطلاعی ندارند. مواردی که ذکر فرمودید رو اطلاع دادم. منتظر جواب ایشون هستم. سپاس

درود

تغذیه با مقاومت اهمی تست میشه نه بار راکتیو آنهم ، موتورهای الکتریکی که جریان ثابت و لذا ولتاژ ثابتی نداره و موجب اختلالاتی میشه.

باید با مقاومت اهمی آجری یا لامپ اتومبیل تست کنه .
ضمنا احتمال صدمه تغذیه با بارهای سلفی بسیار بالاست.

و اساسا دریل نیاز به چنین تغذیه ای نداره بطوریکه :
اگه مدار الکترونیکی نداشته باشه با متناوب هم کار میکنه و نیاز به یکسوساز نیست.
و در صورت وجود مدار الکترونیکی فقط یکسوسازی کافیه.
مهمترین نکته را پس از تکرار مکرر سوال ، گزارش فرمودید .
اساسا موتور الکتریکی بار ثابتی محسوب نمیشه و بهمین علت هر دفعه ولتاژ متفاوتی گزارش فرمودید
صرفنظر از اینکه موتور الکتریکی مشخصاتی داره و جریان میانگینش قابل محاسبه است اما جریان منبع تغذیه هم گویای مشخصات آنست.
برای دریل میتونه یک ترانس نسبتا کوچیک همراه با یکسوسازی ساده استفاده کنه.

سپاس

آخرین ویرایش:

میکروکنترلر

کاربر vip
کاربر
2020-04-08
98
197
43
کرج
پاسخ : تحلیل منبع تغذیه 0 - 30 ولت 3 آمپر

سلام استاد من تمام تحلیل قشنگ شما را مطالعه کردم حالا خیلی سوال دارم
1- علت 11.2 بخاطر بیس ترانزیستور قدرت ؟یعنی اگر 30 ولت به بیس بدیم ممکنه ترانزیستور بسوزه بخاطر همین طراح 11.2 ولت رو انتخاب کرده
2- اگر هنگامی که بار به منبع متصل ولوم جریان کم کنیم ال ای دی قرمز ممتد روشن می مونه تا ما ولوم ولتا ژ کم کنیم ؟
3- اگر قبل ازاینکه دستگاه را روشن کنیم ولوم جریان و صفر کنیم بعد ولوم ولتاژ یکم بیاریم بالا مثلا 2 ولت بعد دستگاه روشن کنیم چرا ال ای دی یک لحظه روشن می شه آیا دستگاه من اشکال داره؟
4-دستگاه من وقتی به بار متصل اگر ولوم جریان کم کنیم لامپ قرمز ممتد روشن می شه تازمانی که ولوم جریان یا زیاد کنیم یا ولوم ولتاژ و کم کنیم در زمن مولتی متر ولتاژ را کم و زیاد نمی کنه فقط جریان کم یا زیاد می شه ایا دستگاه من مشکل داره من تمام مراحل تستی که شما گفتین را انجام دادم و هیچ مشکلی نبود ......؟
5- هنگامی که ولوم جریان کم میکنم یو3 ولتاژ می کشه پایین ایا دراین لحظه اگر ما به ولوم ولتاژ دست نزنیم ویو سه همچنان مجبور ولتاژ بکشه پایین چون موقعی که خروجیش مثبت میشه دوباره ولتاژ بالا می ره و مجبور مدام این کار رو انجام بده وال ای دی قرمز روشن بمونه و ایا جریان زیادی از ترانزیستور 2n3055 رد میشه یا نه ؟اخه ترانزیستور من میسوزه اگر زیاد این ال ای دی قرمز روشن بشنه فکر کنم بخاطر جریان زیادی که از ترانزیستور قدرت رد میشه و جنس نامرغوب ترانزیستور من باشه نظر شما چیه با تشکر
6-استاد اگر ممکنه بفرمایید که چرا q1 در هنگام روشن بودن دستگاه جلوی کار Q2 را نمی گیرد با تشکر دوباره و تشکر دوباره...

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

سلام استاد من تمام تحلیل قشنگ شما را مطالعه کردم حالا خیلی سوال دارم
1- علت 11.2 بخاطر بیس ترانزیستور قدرت ؟یعنی اگر 30 ولت به بیس بدیم ممکنه ترانزیستور بسوزه بخاطر همین طراح 11.2 ولت رو انتخاب کرده
2- اگر هنگامی که بار به منبع متصل ولوم جریان کم کنیم ال ای دی قرمز ممتد روشن می مونه تا ما ولوم ولتا ژ کم کنیم ؟
3- اگر قبل ازاینکه دستگاه را روشن کنیم ولوم جریان و صفر کنیم بعد ولوم ولتاژ یکم بیاریم بالا مثلا 2 ولت بعد دستگاه روشن کنیم چرا ال ای دی یک لحظه روشن می شه آیا دستگاه من اشکال داره؟
4-دستگاه من وقتی به بار متصل اگر ولوم جریان کم کنیم لامپ قرمز ممتد روشن می شه تازمانی که ولوم جریان یا زیاد کنیم یا ولوم ولتاژ و کم کنیم در زمن مولتی متر ولتاژ را کم و زیاد نمی کنه فقط جریان کم یا زیاد می شه ایا دستگاه من مشکل داره من تمام مراحل تستی که شما گفتین را انجام دادم و هیچ مشکلی نبود ......؟
5- هنگامی که ولوم جریان کم میکنم لامپ قرمز روشن می شه و چرا ترانزیستور 2n3055 بشدت داغ میکنه با تشکر از استاد گرامی ؟منظور از لامپ قرمز ال ای دی اتصال کوتاه

درود

از لطف شما ممنونم
هر ولتاژی به بیس ترانزیستور تیپ منفی بدهید در امیتر حدود ۷/. ولت کمتر از آن ولی با قدرت بیشتری دریافت میکنید چه ۱۱ ولت و چه ۳۰ ولت و چه ۵۰ ولت بدهید فرقی نداره.

تصور میکنم تلقی شما از ولوم جریان نادرسته.
وقتی هر جریانی با ولوم جریان انتخاب کنید یعنی اگر خروجی تغذیه به اون جریان برسه ممانعت میکنه و اجازه عبور اون جریان رو نمیده

یعنی اگه نیم آمپر انتخاب کنید تا زمانیکه کمتر از نیم آمپر از خروجی بکشید کاری نداره و مداخله نمیکنه و میتونی هر ولتاژی انتخاب و استفاده کنی. مثلا ۱۰ ولت با بار ۱۰۰ اهمی یا ۵۰ اهمی

و یا ولتاژ ۲۰ ولت با بار ۶۰ اهم یا ۱۰۰ اهم
تا جاییکه جریان کمتر از نیم امپر باشه کاری نداره

اما بمحضی که بخوای جریان بیشتر بکشی مانع میشه
مثلا ۲۰ ولت را به بار ۲۰ اهمی متصل کنی که ۱ آمپر نیاز داره اما کنترل جریان بیش از نیم امپر اجازه نمیده
بنابرین ولتاژ را بمقدار ۱۰ ولت میکنه و لامپ قرمز هم روشن میشه
دراینصورت حداکثر جریانی که از ۲۰ اهمی عبور میکنه نیم آمپر میشه و در اینحالت هر چقدر سعی کنی ولتاژ را بالا ببری ممکن نیست و بیشتر از ۱۰ ولت نمیشه.

حالا ولوم جریان را روی صفر آمپر تنظیم کردی ، خب معلومه که همیشه به مقدار غیرمجاز رسیده و باید لامپ قرمز همیشه روشن باشه و ولتاژ خروجی رو صفر میکنه که بیشتر از صفر آمپر عبور نکنه

اما دراینحالت جریانی نمیده که ترانزیستور بسوزه ؟
قطعا اشتباه میکنی و یا تغذیه خرابه که احتمال اولی بیشتره و احتمالا ولوم جریان را ماکزیمم یعنی ۳ آمپر انتخاب میکنی و بار کم اهمی متصل میکنی که آمپر زیادی نیاز داره و لامپ قرمز روشن میشه و بیش از ۳ آمپر را ممانعت میکنه
حالا مدام داره ۳ امپر عبور میکنه و ۳۰۵۵ داغ میشه و اگه با انگشت لمسش کنی می بینی اتو شده و اگه با هیت سینک و فن تهویه نشه و کمی صبر کنی باباش درمیاد

لذا اگه میخوای بدون هیت سینک و بدون فن استفاده کنی هیچوقت تا نیم آمپر هم استفاده نکن و یا مدت کوتاهی استفاده کن که حرارت ترانزیستور بمقدار غیرمجاز نرسه.

من سالها از همین تغذیه بدون فن و هیت سینک استفاده کردم ولی مزاقب بودم جریان ۳ امپر را بصورت لحظه ای و تا جاییکه ۳۰۵۵ بشدت داغ نشه استفاده کنم.

اگه تغذیه قویتر از این نقشه و بسیار ساده تر میخوای از تغذیه ای که طراحی و اینجا تقدیم کردم استفاده کن.
https://www.irantk.ir/threads/99745...لیل-و-عیب-یابی?p=559642&viewfull=1#post559642

سپاس

آخرین ویرایش:

میکروکنترلر

کاربر vip
کاربر
2020-04-08
98
197
43
کرج
با تشکر از استاد دوتا سوال استاد میشه بیشتر توضیح بدید که چرا 11.2 باید باش و اینکه چرا
q1 در هنگام روشن بودن دستگاه جلوی کار Q2 را نمی گیرد با تشکر ?

میکروکنترلر

کاربر vip
کاربر
2020-04-08
98
197
43
کرج

درود بر استاد بزرگ غزل
استادمیشه بفرمایید چرا طراح 11.2 ولت را انتخاب کرده است :biggrin0:خیلی سوال می کنم ببخشید

میکروکنترلر

کاربر vip
کاربر
2020-04-08
98
197
43
کرج

مشاهده فایل‌پیوست 77599
نقش Q1

در این تغذیه 0 - 30 ولتی

این ترانزیستور صرفا به این منظور پیش بینی شده که در زمان خاموش کردن تغذیه و قطع ولتاژ ورودی ، بلافاصله ولتاژ خروجی را صفر کند.

درغیراینصورت اگر این ترانزیستور نبود مثلا فرض کنید شما در حال استفاده از ولتاژ 20 ولت هستید و در پایان کار هم تغذیه را خاموش کردید و پس از آن دستگاه 3 ولتی را به خروجی متصل میکنید که مورد آزمایش قرار دهید و میخواهید تغذیه را روشن کنید اما می بینید دستگاه 3 ولتی به درد سطل آشغال میخوره چون قبل از آنکه تغذیه را روشن کنید یک لحظه 20 ولت را که در تغذیه ذخیره بوده ، به این دستگاه 3 ولتی داده و باباش دراومده
و یا اتصال ناخواسته ولتاژ خروجی این تغذیه خاموش به قطعات مجاور و غیره

لذا تمهیدات فوق بهمین منظور پیش بینی شده که وقتی خاموشش میکنید کرم نریزه و واقعا خاموش بشه اما

آیا میدانید Q1 چگونه اینکار را میکند ؟

بعد از این قسمت فقط کنترل جریان و محافظ اتصال کوتاه باقی می مونه که دارم آماده میکنم .

سپاس
درود استاد لطفا بفرمایید چرا , چگونه Q1 اینکار را انجام میدهد و چرا در هنگام روشن بودن دستگاه مزاحم بایاس ترانتزیستور قدرت نمی شود درحالی که روشن است؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
با تشکر از استاد دوتا سوال استاد میشه بیشتر توضیح بدید که چرا 11.2 باید باش و اینکه چرا
q1 در هنگام روشن بودن دستگاه جلوی کار Q2 را نمی گیرد با تشکر ?

درود

برای پاسخگویی به سوالات و ابهامات هر نقشه ای که قبلا تحلیل کردم باید دوباره نقشه را بصورت عمقی تحلیل و یا تحلیل قبلی را مطالعه کنم تا قادر به ارائه پاسخ دقیق باشم که وقت قابل توجهی میطلبد اما ازآنجاکه قبلا این نقشه را با دقت و با جزئیات تحلیل کردم و به کلیه سوالات پاسخ گفتم لذا
پاسخ کلیه سوالات شما در تحلیل این تغذیه وجود داره و نمیتونم با اون دقت و تفصیل و تشریح کامل پاسخگو باشم.

لذا همه جزئیات تحلیل که در چند تاپیک تقدیم شده مطالعه فرمایید پاسخ کلیه سوالات خود را خواهید گرفت.

همچنین سوال را بصورت مفهوم و شفاف مطرح کنید تا مقصود شما نیاز به سوالات پاسخگو نداشته باشه
ولی فرمودید
چرا در هنگام روشن بودن دستگاه جلوی کار Q2 را نمی گیرد
که نفهمیدم یعنی چی ؟
مگه باید جلوی کار Q2 را بگیره ؟
و اساسا منظور جلوگیری از کار چیه ؟
لذا اگرچه مقصود شما مفهومم نشد اما تحلیل ها رو مطالعه فرمایید پاسخگوی سوالات شما هست .

بنظر میرسه بدنبال پاسخ سوالاتی هستید که از شما سوال کردم ولی وقتی من سوال کردم منتظر پاسخم که احتمالا از سوی علاقمندان مطرح شده .

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا