آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

تحلیل و روش عیب یابی منبع تغذیه 0 - 30 ولت 3 آمپر

khebreh

کاربر vip
کاربر
2007-11-06
145
461
با سلام :
استاد گرامی از اینکه عنایت فرمودید و مدار فوق را مورد تجزیه و تحلیل قراردادید و عیوب آن را مشخص نمودید بسیار سپاسگذارم !
استاد همانگونه که پیش بینی فرموده بودید هنگام تغییر وضعیت رله عملا مدارگیج میشود و اگربه خروجی تغذیه باری متصل باشد دیگر مدار هیچ کاری انجام نمیدهد که برای رفع این نقیصه دایره قرمز رنگ را به مدار اضافه نمودم تا هنگام تغییر وضعیت رله تغذیه مدار قطع نشود . و به منظور جبران کاهش ولتاژ مدار و تغذیه مناسب رله ،از رله 6 ولت با یک مقاومت سری استفاده نمودم .
استاد ارجمند همانطور که واقفید در دیتا شیت این آی سی از مقومت R4 تحت عنوان هیستر زیس نامبرده شده که در اکثر مدارات مقدار آن را 1M اهم انتخاب کرده اند ، که متاسفانه با تغییر ولتاژخروجی و رسیدن به مرحله ی تغییر وضعیت رله صدای تق تق آن کاملا مشهود بود که برای رفع این مشکل نیز خازن C2 ( دایره آبی رنگ ) را به ورودی آی سی اضافه کردم که خوشبختانه جواب داد و عملا مدار کار میکند .
استاد بزرگوار ، متاسفانه حقیر اطلاعات بسیار ناچیزی از علم الکترونیک دارم که آن را نیز مدیون اساتید و وبزرگانی چون شما هستم و این سایت ارزشمند ! لذا خواهشمندم نقایص دیگر مدار را برایم مشخص نمایید تا به نتیجه برسم . ممنون
20150122_140023.jpg

مشاهده فایل‌پیوست LM393.pdf

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
با سلام :
استاد گرامی از اینکه عنایت فرمودید و مدار فوق را مورد تجزیه و تحلیل قراردادید و عیوب آن را مشخص نمودید بسیار سپاسگذارم !
استاد همانگونه که پیش بینی فرموده بودید هنگام تغییر وضعیت رله عملا مدارگیج میشود و اگربه خروجی تغذیه باری متصل باشد دیگر مدار هیچ کاری انجام نمیدهد که برای رفع این نقیصه دایره قرمز رنگ را به مدار اضافه نمودم تا هنگام تغییر وضعیت رله تغذیه مدار قطع نشود . و به منظور جبران کاهش ولتاژ مدار و تغذیه مناسب رله ،از رله 6 ولت با یک مقاومت سری استفاده نمودم .
استاد ارجمند همانطور که واقفید در دیتا شیت این آی سی از مقومت R4 تحت عنوان هیستر زیس نامبرده شده که در اکثر مدارات مقدار آن را 1M اهم انتخاب کرده اند ، که متاسفانه با تغییر ولتاژخروجی و رسیدن به مرحله ی تغییر وضعیت رله صدای تق تق آن کاملا مشهود بود که برای رفع این مشکل نیز خازن C2 ( دایره آبی رنگ ) را به ورودی آی سی اضافه کردم که خوشبختانه جواب داد و عملا مدار کار میکند .
استاد بزرگوار ، متاسفانه حقیر اطلاعات بسیار ناچیزی از علم الکترونیک دارم که آن را نیز مدیون اساتید و وبزرگانی چون شما هستم و این سایت ارزشمند ! لذا خواهشمندم نقایص دیگر مدار را برایم مشخص نمایید تا به نتیجه برسم . ممنون
مشاهده فایل‌پیوست 107393

مشاهده فایل‌پیوست 107394

سلام

آفرین

بازم روش موثری استفاده کردی
ولی خازن c2 موجب تاخیر قابل توجه عملکرد سیستم میشه یعنی مثلا شما ولتاژ را از 10 ولت افزایش داده و میخواهید 18 ولت بشه ولی با تاخیر 2 ذاری آپ امپ می افته که چی میخوای

که البته این ضعف چندان مهم نیست ولی وقتی میتونیم با مدار بسیار ساده تری به نتیجه مطلوب تری برسیم استفاده از مدار پیچیده و قطعات بیشتر درست نیست

چون در الکترونیک هرچقدر بتونیم از قطعات کمتری استفاده کنیم ( بشرطی که لطمه ای به عملکرد و کیفیت وارد نشه ) اولا طول عمرش بیشتر میشه و ثانیا تولید نویز کمتر میشه و ارزونتر میشه و وووو

لذا روشی پیشنهاد کن که با قطعات کمتر و بدون تاخیر عمل کنه و احتمال خرابی دستگاه را هم کمتر کنه

راهنمایی

بجای قطعاتی که اضافه کردی فقط یک دیود در محل مناسب ، این ضعف را بکلی رفع میکنه

البته اصلاحاتی که قبلا عرض کردم ضروریه
مثلا اگر مقاومتی به بیس اضافه نکردی چطور تست کردی و ترانزیستور نسوخت ؟ !

سپاس

آخرین ویرایش:

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,266
ایران
باسلام

استاد و دوست گرامی جناب آقای غزال
برای کاهش حرارت ترانزیستور 2N3055 من استفاده از یک فن پاور کامپیوتر و یک ترانس 12 ولت 250 الی 300 میلی آمپر و یکسوساز تمام موج و خازن الکترولیتی با اتصال خروجی آن به یک رگولاتور 7812 و از آنجا به فن 12 ولت متصل شده و همزمان با روشن کردن منبع تغذیه فن شروع به کار میکند، پیشنهاد مینمایم

آخرین ویرایش:

khebreh

کاربر vip
کاربر
2007-11-06
145
461
با تشکر از شما استاد بزرگوار و راهنمایی دوست ارجمند !
با عرض معذرت از حضور شما استاد گرامی ! متاسفانه باید اذعان نمایم که در عملکرد مدار عجولانه قضاوت کردم !!! که امید عفو دارم !
بزرگوار اگر ولوم کنترل جریان منبع تغذیه در بیشترین حد ممکن باشد مدار مورد نظر کار میکند ولی با محدود کردن جریان عملا دچار مشکل میشود ؟ فکر کنم بهتر است است به جای تغذیه ای این مدار از خروجی پایه 6 آی سی U1 یک تغذیه جداگانه ای برایش درست کنیم که تابع تغییرات ولتاژ و جریان مدار منبع تغذیه نباشد!
در ضمن استاد خروجی این آیسی مقایسه کننده (LM393) وقتی که فعاله حداکثر ولتاژی که به بیس ترانزیستور میرسونه 0/9 ولت است .
لطفا با نظرات گرانمایه خود این حقیر را راهنمایی فرمایید .
ممنون

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
با تشکر از شما استاد بزرگوار و راهنمایی دوست ارجمند !
با عرض معذرت از حضور شما استاد گرامی ! متاسفانه باید اذعان نمایم که در عملکرد مدار عجولانه قضاوت کردم !!! که امید عفو دارم !
بزرگوار اگر ولوم کنترل جریان منبع تغذیه در بیشترین حد ممکن باشد مدار مورد نظر کار میکند ولی با محدود کردن جریان عملا دچار مشکل میشود ؟ فکر کنم بهتر است است به جای تغذیه ای این مدار از خروجی پایه 6 آی سی U1 یک تغذیه جداگانه ای برایش درست کنیم که تابع تغییرات ولتاژ و جریان مدار منبع تغذیه نباشد!
در ضمن استاد خروجی این آیسی مقایسه کننده (LM393) وقتی که فعاله حداکثر ولتاژی که به بیس ترانزیستور میرسونه 0/9 ولت است .
لطفا با نظرات گرانمایه خود این حقیر را راهنمایی فرمایید .
ممنون

سلام

عزیزم اگه ترانزیستور نمیسوزه به این دلیله که تغذیه LM393 را بدرستی تامین نکردی
بقرار معلوم تغذیه این آی سی را از خروجی آپ امپ مدار تامین کردی که اشتباه بزرگی است
ولی با این وجود که هر دو آی سی تحت فشار شدیدی قرار میگیرند باید توانایی سوزاندن ترانزیستور را داشته باشه مگر اینکه یکی از آپ امپ ها سوخته باشد

زمانیکه رله فعال است ولتاژ پایه 8 آی سی LM393 را اعلام کن ؟ قطعا افت میکنه
اگر بدون مقاومت بیس ، ترانزیستور نسوزه شبیه آن است که بیس امیتر را در بایاس مستقیم به باطری 10 ولت متصل کنی و نسوزه که قطعا باطری خرابه وگرنه بلافاصله باید ترانزیستور بسوزه

باید تغذیه LM393 را با تغذیه U1 موازی کنی ( البته باید مقاومتی با بیس سری کنی که نسوزه )

ضمنا همانطور که قبلا عرض کردم R4 هم باید به ورودی مثبت متصل بشه نه به ورودی منفی

چشم من ضعیفه و از شکل ظاهری آی سی تصور کردم تغذیه آنرا واقعا تغذیه کردید و نمیدانستم از خروجی آپ امپ تامین کردید ولی وقتی فرمودید ترانزیستور نمیسوزه با دقت بیشتری متوجه شدم تغذیه آن درست نیست

اساسا بیس امیتر نمیتونه بزرگتر از 7/ ولت بشه لذا اگر 10 ولت به بیس امیتر متصل کنی یا فورا میسوزه یا جریان زیادی میکشه و بابای 10 ولت را درمیاره که بازور 7/ ولتش کنه
که البته BC109 عدد این حرفها نیست و زود میسوزه مگر باطری 10 ولتی فاسد و کم جون باشه.

سپاس

آخرین ویرایش:

f4rshad

کاربر
2011-12-31
131
361
shiraz
با سلام
با تشکر از دوستان و اساتید گرامی
من این مدار رو مونتاژ کردم به درستی کار میکنه.میخوام یه فن براش بزارم که با 12 ولت کار میکنه. میشه راهنمایی کنید که چطور میتونم با رگولاتور 7812، 12 ولت ثابت از مدار بگیرم؟ و آیا توی خروجی متغیر تاثیری داره؟
با تشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
با سلام
با تشکر از دوستان و اساتید گرامی
من این مدار رو مونتاژ کردم به درستی کار میکنه.میخوام یه فن براش بزارم که با 12 ولت کار میکنه. میشه راهنمایی کنید که چطور میتونم با رگولاتور 7812، 12 ولت ثابت از مدار بگیرم؟ و آیا توی خروجی متغیر تاثیری داره؟
با تشکر

سلام

بجای ترانزیستور از فت استفاده کن فن نمیخواد

سپاس

f4rshad

کاربر
2011-12-31
131
361
shiraz
سلام

بجای ترانزیستور از فت استفاده کن فن نمیخواد

سپاس
سلام
ببخشید من از الکترونیک چیز زیادی نمیدونم.میشه راهنمایی کنید چطور میتونم این کار رو انجام بدم؟ چون میخوام منبع تغذیه 12 ثابت هم داشته باشه.چه نوع فتی باید بزارم.بجز فت دیگه چه قطعه هایی میخواد.
با تشکر

f4rshad

کاربر
2011-12-31
131
361
shiraz
با سلام
دوستان من این مدار رو درست کردم، ولتاژش رو چک کردم درست بود ،ولی جریان رو چک نکرده بودم.الان امپر روی 0.1 هست و کم یا زیاد نمیشه.مشکل از چی هست؟ممنون بابت راهنماییهاتون.
با تشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
با سلام
دوستان من این مدار رو درست کردم، ولتاژش رو چک کردم درست بود ،ولی جریان رو چک نکرده بودم.الان امپر روی 0.1 هست و کم یا زیاد نمیشه.مشکل از چی هست؟ممنون بابت راهنماییهاتون.
با تشکر

سلام

عزیزم جریان نمیده عیبش چیه گزارش و توضیح نیست و فقط برای خدا قابل استفاده است.

اولا توضیح بده چی شده و آیا بعد از دستکاری و جایگزینی فت اینجور شده ؟ و آیا لامپ جریان روشن میشه یا نه ؟ و غیره
ثانیا عیب یابی در پست 68 تقدیم شده و میتونی لااقل نتیجه تست ها را اعلام کنی.

فعلا q1 , d9 را آزاد کن و نتیجه را اعلام کن.

سپاس
5.jpg

آخرین ویرایش:
بالا