آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک تکشو

7 روش مرسوم كلاهبرداری اینترنتی در ایران

amiric

ناظم انجمن
2007-09-29
2,998
29,011
به گزارش جام جم، این در حالی است كه اگر كاربران به طور مرتب اطلاعات خود را از منابع تائید شده را به روز كنند، می‌توانند مجرمان دنیای مجازی را در اجرای نقشه‌های خود ناكام بگذارند. در این گزارش، هفت روشی را كه در كشورمان كلاهبرداران اینترنتی از آن بهره می‌برند تا سر كاربران اینترنت كلاه بگذارند، با هم مرور می‌كنیم.

حقه نیجریه‌ای
این شگرد كه باعث شد افراد ساده‌لوح زیادی قربانی حرص و طمع خود شوند به این علت حقه نیجریه‌ای لقب گرفته است كه در آن فرد تبهكار از طریق پست الكترونیكی ایمیل‌های فراوانی برای طعمه خود ارسال كرده و ادعا می‌كند شاهزاده بخت‌برگشته‌ای در نیجریه است كه از بد ماجرا از سمت خود خلع شده و از آنجا كه بدخواهان و دشمنان زیادی دارد می‌خواهد به صورت پنهانی مبلغ زیادی پول از كشور خارج كند، این شاهزاده تقلبی در ایمیل‌هایی كه برای طعمه خود می‌فرستد وعده‌های وسوسه‌كننده و سرخرمن زیادی به قربانی خود می‌دهد. در این روش فرد كلاهبردار بعد از این‌كه طعمه خود را وسوسه كرد از او می‌خواهد از طریق تلفن یا فكس با او تماس بگیرد تا اعتمادش بیشتر جلب شود. بعد از این‌كه كلاهبردار مطمئن شد طعمه به دام افتاده، از قربانی خود می‌خواهد برای انجام مقدمات كار مبلغی به او بدهد تا كارهای اولیه انجام شود، قربانی‌ها در این روش از 500 تا هزاران دلار خود را از دست می‌دهند.

برنده خیالی یا بازنده واقعی
در این روش كلاهبردار به وسیله ارسال ایمیل یا تماس در شبكه‌های اجتماعی به طعمه‌هایش وعده برنده شدن در قرعه‌كشی را می‌دهد، به این ترتیب او از قربانیان خود می‌خواهد مبلغی پول به حسابش بریزند تا او جایزه را برایشان پست كند، اما گرفتن پول همان و كلاهبرداری هم همان.
در یكی از پرونده‌های كلاهبرداری اینترنتی با وعده برنده‌شدن، تبهكاری با فرستادن ایمیل برای قربانی‌های خود به آنها وعده می‌داد در قرعه‌كشی گرین‌كارت آمریكا برنده شده‌اند و كافی است برای گرفتن مدارك و انجام كارهای اولیه مبلغی را به عنوان هزینه پست و مالیات پرداخت كنند تا گرین كارت به دستشان برسد.
در این شگرد قربانی از همه جا بی‌خبر هم پول را به حساب كلاهبردار واریز می‌كرد تا پولش را از دست داده و كلاه گشادی به سر بگذارد.

كلاهبرداری‌ با داماد آنلاین
در این روش از كلاهبرداری اینترنتی كه مجرمان، طعمه‌های خود را در شبكه‌های اجتماعی و چت‌روم‌ها شكار می‌كنند با دادن وعده‌هایی مانند ازدواج، اطلاعات شخصی كاربران را به دست آورده و با تهدید به انتشار آنها از طعمه‌های خود اخاذی می‌كنند. مدتی قبل با شكایت دختر جوانی در زنجان كلاهبردار جوانی به دام افتاد كه از دختران زیادی با این روش اخاذی كرده بود.
یكی از شاكیان این پرونده درباره شگرد مرد كلاهبردار به ماموران پلیس گفت: بعد از این‌كه با مرد جوانی به نام احمد در اینترنت دوست شدم، او ادعا كرد قصد دارد با من ازدواج كند. به همین علت در دنیای مجازی بیشتر با هم در ارتباط بودیم. مدتی به این شكل گذشت و یك روز احمد گفت كامپیوتر مرا هك كرده و اگر به حسابش پول واریز نكنم، او عكس‌های شخصی مرا در اینترنت منتشر خواهد كرد.
به این ترتیب، ماموران با شكایت دختر جوان و اطلاعاتی كه او در اختیارشان گذاشته بود، احمد را در تهران دستگیر كردند.

كلاهی برای جویندگان كار
با توجه به آمار زیاد بیكاران در جامعه، گروهی از كلاهبرداران دنیای مجازی برای دست یافتن به اطلاعات طعمه‌های خود از این شگرد استفاده می‌كنند؛ آنها در پوشش بنگاه كاریابی ایمیلی برای قربانی خود ارسال كرده و به او می‌گویند شغل ایده‌آلی را برایش پیدا كرده‌اند.
كلاهبرداران كه نیتی جز به دست آوردن اطلاعات سوژه خود ندارند، به همراه ایمیل، فایلی را برای فرد مورد نظر ارسال كرده و از او می‌خواهند فرم را پر كند. به این ترتیب قربانی بدون این‌كه بویی ببرد، اطلاعاتی مانند شماره حساب، شماره بیمه و مشخصات خود را در اختیار سارقان اینترنتی قرار می‌دهد.

فروش كالای تقبلی
با همه‌گیر شدن استفاده از اینترنت، كار خرید و فروش اینترنتی هم رونق گرفته است. امروز سایت‌های زیادی را در دنیای مجازی می‌توان دید كه انواع و اقسام محصولات موجود در بازار را می‌فروشند؛ از كالاهای لوكس گرفته تا خدماتی مانند تورهای مسافرتی.
در بین این فروشندگان می‌توان كلاهبرداران دنیای مجازی را هم دید، گروهی از این تبهكاران با فروش اجناس تقلبی به جای اجناس اصل سر مشتری های خود كلاه می‌گذارند، برای همین توصیه می‌كنیم از فروشگاه‌های اینترنتی معتبر و خوشنام خرید كرده و قبل از هر چیز با شماره تلفن ثابتی كه به دفتر فروش سایت اینترنتی مربوط می‌شود تماس بگیرید تا حداقل مطمئن شوید می‌توانید نام و آدرسی از فروشنده در اختیار داشته باشید.
كلاهبرداری به بهانه فروش وسایل دست دوم
مدتی پیش مرد جوانی در اصفهان دستگیر شد كه به بهانه فروش لوازم دست دوم در دنیای مجازی سر صد‌ها نفر كلاه گذاشته بود.
مرد كلاهبردار به این شكل عمل می‌كرد؛ او پس از طراحی سایت خوش آب و رنگی برای خود، از تعداد زیادی وسیله دست دوم عكاسی كرده و تصاویر را روی سایت خود قرار داده بود.
در حالی كه همه اجناس به نظر تمیز و سالم می‌آمدند مرد جوان برای آنها قیمت‌های پایینی را در نظر گرفته بود تا از این راه مشتریان را وسوسه كند.
مرد جوان از خریداران خود می‌خواست برای انجام معامله بهای اجناس را برایش كارت به كارت كنند تا او از طریق پست كالای مورد نظر مشتری‌هایش را برایشان ارسال كند.
جالب اینجا بود كه او هزینه پست كردن وسایل را هم از مشتریان خود می‌گرفت، اما بعد از واریز شدن پول به حسابش دیگر شخصی را به عنوان خریدار نمی‌شناخت.

كلاهبرداری با ایمیل جعلی
این گروه از كلاهبرداران دنیای مجازی سراغ تاجرهایی می‌روند كه در دنیای مجازی فعال هستند. آنها بعد از شناسایی طعمه‌های خود برای آنها ایمیل‌هایی ارسال كرده و از این طریق از قربانیان می‌خواهند به حساب آنها پول واریز كنند.
كلاهبردارهای دنیای مجازی به این شكل عمل می‌كنند؛ آنها وقتی به اطلاعات بازگانان دست پیدا كردند، ایمیلی مشابه ایمیل طرف قرارداد بازرگانان می‌سازند و با ارسال نامه از طریق ایمیل جعلی به قربانیان خود می‌گویند شماره حساب شركت تغییر كرده و بهتر است برای ادامه داد و ستد آنها مبلغ باقیمانده از قرارداد را به شماره حساب جدیدی كه برایشان ارسال كرده‌اند، واریز كنند تا هر چه سریع‌تر اجناس خود را دریافت كنند اما راز كلاهبرداری این سارقان اینترنتی زمانی برملا می‌شود كه تاجر بخت‌برگشته هر چه انتظار می‌كشد، جنسی به دست او نمی‌رسد.

aryamon

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-10-25
1,325
2,973
از نوع سودانی برام ایمیل داده بود که اره توی دارفور خانوادم رو کشتن وخیلی چیز های دیگه برام مبلغی پول بفرست .
حال شما چطور است امروز همراه با کسب و کار شما و تمام اعضای خانواده خود را؟ من حدس می زنم که همه چیز خوب است با شما.
من می دانم که این ایمیل نمی خواهد آمد به شما به عنوان یک شگفتی از ما مکاتبات قبلی نداشته است، لطفا خرس با من است.
من هستم بیش از شاد به خواندن ایمیل جالب شما از سایت و امیدوارم که شما هستند خوب و سالم، من کرده اند متوجه شده که شما هستند نوع انسان من به دنبال، من بر این باورند که شما هستند اعتماد شایسته و دلسوز فرد، که این چه چیزی باعث مرا به افشای هویت من به شما.
نام من است خانم زرینه جعفر، 23 ساله از منطقه دارفور سودان و در حال حاضر من ساکن در اردوگاه پناهندگان در اینجا در داکار سنگال به عنوان یک نتیجه از کشتار از خانواده ام توسط شورشیان در لطفا در سال گذشته برای انجام نمی شود دلسرد است با شنیدن این. به اعتقاد من در عمق درونم که شما قلب من شکسته و یا هرگز به من اجازه پایین در هر حال.
من از خانواده را از اواخر سال Engr نگاه جعفر ولید هستم. پدر مرحوم من Engr.Jafar ولید، یکی از هیئت مدیره از مدیران Sudapet محدود (شرکت ملی نفت سودان) دارفور بود. کشتار وحشیانه از مادرم و پدرم، یکی از بچه خواهر و برادر بچه صورت گرفت یک صبح زود توسط شورشیان به عنوان یک نتیجه از جنگ داخلی که در جریان است تا زمانی که در حال حاضر در سودان است. من در سال دوم من در بخش ریاضی کاربردی از دانشگاه دارفور در سودان قبل از مرگ پدر و مادرم دوست داشتنی بود. من شما را برای کمک ممکن است تماس گرفت. مادر من این قدم را به یک زن بسیار ستمکار بود و او قصد به کشتن من از پدر و مادر واقعی من بیولوژیکی مرده است. سپس او برنامه ریزی شده را به دور تمام اموال پدر مرحوم من و بعضی چیزهای دیگر با ارزش از من از مرگ غیر منتظره از پدر و مادر محبوب من است. در ضمن من می خواستم برای پیدا کردن راه من از کشور من به خاطر من را دیده اند به آنچه که او در حال برنامه ریزی برای انجام به من. من در نتیجه برنامه ریزی برای رفتن به اروپا و یا بخش دیگری از جهان است، اما او پنهان پاسپورت بین المللی من و دیگر اسناد ارزشمند سفر. خوشبختانه او یافت نشد جایی که من پدران من فایل که حاوی اسناد مهم را نگه داشته است.
من موفق به فرار با اسنادی که سپرده پدر مرحوم من پول $ 6.2 MD (شش میلیون و دویست هزار دلار آمریکا) را پوشش می دهد. که او نام من به عنوان نزدیک ترین خویشاوندان استفاده می شود. در همین حال، من هنوز ساکن در اینجا به عنوان پناهنده تحت شورای سازمان ملل متحد برای پناهندگان، من زین با مشکل تامین اعتماد شایسته شخصیت خارجی برای کمک به انتقال پول از بانک در انتظار ورود من در راه کشور خود من می خواهم برای دیدن شما چهره به چهره به زودی.
علاوه بر این، در آرزوی خود را شما می توانید این بانک برای تایید تماس بگیرید و شما می توانید به طور مستقیم ارتباط با آنها را در مورد این صندوق از پدر مرحوم من که در بازداشت آنها سپرده شد. من به شما این پیشنهاد که با هر اعتماد به نفس در پذیرش خود را برای کمک به بازیابی پول از بانک و انتقال به حساب نامزد شما به آن اشاره شده است. به یاد داشته باشید آرزوی من برای آمدن به کشور شما، اما من اسناد سفر مانند گذرنامه بین المللی و پول برای بلیط هوا در حال حاضر، این همه همین دلیل است که من به شما گفته که با بانک تماس بگیرید به طوری که این پول خواهد بود انتقال به حساب بانکی شما، به طوری که از آنجا شما می توانید مقداری پول به من ارسال برای آماده سازی سفر من اسناد و مدارک خود را به می آیند و ملاقات چهره به چهره و شروع یک زندگی جدید را با شما نیز ادامه مطالعات من باعث من می خواهم برای پیشبرد مطالعات من به عنوان به محض این که من به کشور شما وارد است، لطفا سعی کنید برای کمک به من برای رسیدن به این هدف که من تمایل به تبدیل شدن به یک شخصیت معروف در آینده نزدیک است. من خوشحال خواهد شد اگر شما می توانید این کار را برای من انجام دهید.
شما می توانید به من از طریق این شماره (00221 767464762) این کشیش پدران شماره تلفن ارتباط برقرار کنید، با نام کشیش پدر جان Muyila و ایمیل (rev_muyila@hotmail.com) او کسی است که در مسئول اردوگاه حتی آن را دفتر خود را کامپیوتر من با استفاده از به شما ارسال یک ایمیل هر زمان او کمتر شلوغ در دفتر او به خاطر هیچ کامپیوتری در خوابگاه اردوگاه به جز در دفتر خود وجود دارد. اگر با شما تماس، لطفا درخواست زرینه جعفر. وقتی که همیشه شما تماس، سعی کنید به او بگویید که شما می خواهید به صحبت با زرینه جعفر، من اقامت در خوابگاه زن. من در حال حاضر او را، اطلاع رسانی که برخی از کس به من از طریق تلفن همراه خود تماس بگیرید. او برای من از خوابگاه ارسال می آیند و صحبت با شما. پس نمی شکست با من تماس بگیرد، چون من نیاز به صدای خود را بیش از حد.
با این وجود در آرزوی تو به من کمک کند من می خواهم به داده های خود را از قبیل:
1. نام کامل شما
2. کشور شما
3. شغل شما.
4. تلفن خود و یا شماره فکس.
5. سن شما
بلافاصله اطلاعات خود را دریافت خواهم کرد من به شما تماس و اطلاعات بانکی که در آن پول را برای شما با آنها تماس برای تایید در رابطه با سپرده شد.
به خاطر داشتن من آشکار راز من به شما، چون من نیاز به کمک و من در واقع دعا که از سه پست الکترونیکی من فرستاده که من برای اولین بار خواهد بود فرد به من کمک می کند، که بیشتر یا کمتر از یک الهی چیزی. همانطور که می دانید قطعا باید شخص با وجود زمان در حال حاضر شناخته شده است اعتماد. برای من به شما اعتماد کنم و من هم به شما امر به من اعتماد. بانک به من این پول به دلیل وضعیت پناهندگی من در اینجا در سنگال به عنوان قانون سنگال را اجازه نمی دهد یک پناهنده در هر در هر چیزی در مورد پول خودداری کرد و من هر حساب بانکی که در آن این پول منتقل خواهد شد این بود که به همین دلیل من به شما تماس زیرا من اجازه نمی دهد برای انجام این کار نیز این بانک به من توصیه هر شریک خارجی من اعتماد به همین دلیل است که من به شما روش در این زمینه به نامزد.
خداحافظ و گرفتن مراقبت خوب از خودتان، روز خوبی داشته باشید.
ارادتمند شما،
زرینه.

بالا