آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

آموزشی: آموزش عیب یابی لپتاپ

pc.heidari

کاربر حرفه ای, VIP2
کاربر
2013-01-09
399
6,732
تهران
سلام دوستان تو این پست میخوام تجارب خودم تو عیب یابی رو براتون بگم و راه حل هایی که برام مید بودن

[hide]همه ما میدونیم که لپتاپ ها تعداد بیشماری میتونند مشکل داشته باشند . اما هر ایراد هم میتونه یک دلیل داشته باشه که موجب بروزش شده باشه .

به نظر من تو کار تعمیرات 30 درصد کار عیب یابی هست 20 درصد تعمیر عیب و 50 درصد فهمیدن علتی که موجب بروز این ایراد شده .

مثلا لپتاپی داریم که تصویر نداره . احتمال زیاد همه به کارت گرافیک هستش . و با تعویض کارت گرافیک مشکل برطرف میشه . اما تا حالا به این فکر کردید که چه چیزایی باعث بروز این ایرا میشن ؟

ایراداتی مثل کارکرد غلط فن . سوختن فن . گرد و خاک گرفتن رادیات ها . استفاده نا صحیح و بیش از حد از گرافیک . اورکلاک گرافیک و ...........

پس باید یادمان باشد که بعد تعمیر به فکر علت بروز و رفع آنهم باشیم . و گرنه مطمئنا دستگاه برگشت میخوره .

اما این جدا از بحث بود . میخوایم عیب یابی کنیم .

همیشه از صاحب لپتاپ بپرسید چی شد که اینجوری شد ؟
با گفته مشتری خیلی میتونید جلو بیفتید .

برای عیب یابی هیچ وقت سیستم رو سریعا لخت نکنید . من دوستانی رو دیدم سریعا لپتاپ رو باز میکنند و وقتی تیکه تیکه کردن تازه میان روشن میکنن و چک میکنند . و وقتی دیدید سخت افزاری هست شروع به باز کردن کنید

برای هر عیبی جدا از نرم افزار حتما مادربرد رو از کلیه قطعات جدا کنید و فقط با قطعات اصلی که نیاز بوت هستند سیستم رو پاور کنید . در مرحله بعد قطعات اصلی رو جایگزین کنید با قطعات خودتون که میدونید سالم هستند .

در مرحله بعد نگاه کنید به مادربرد . خیلی از ایرادات و با نگاه دقی میتونید شناسای کنید . سوختگی ها . لک زدن ایس ها . قطعی ها . سولفاته کردن . لحیم سردی سوکت ها .

مرحله بعد : آچار به دست نشید تا زمانی که مادربرد رو یک بار کاملا شستشو داده باشید . سوکت رم ، کارت شبکه . هارد و .............. حتی زیر چیپ ها رو با تینر و سرنگ شستشو داده کاملا خشک کنید و مجدد سیستم رو چک کنید .

بعد این کار ها عیب رو محدود کنید . چگونه ؟

با علم خودتون اطراف مرکز مشکل رو چک کنید . مثلا برای کار نکردن صدا نرید سر قطعاتی که به صدا اصلا ارتباطی ندارن . احتمال های خودتون رو به درستی پیدا کنید . ابتدا بلندگو ها . فلت . سوکت . ایسی صدا . مثلا ولتاژ نداشت بعد برید سراغ I/O .

برای عیب هایی که به سادگی قابل رفع نیستند و ایرادات سرسختی هستند اصولی برید جلو .

ولتاژ گیری کنید . به ترتیب از سمت ورودی چک کنید ولتاژ وارد مادربرد میشه یا نه . اگه شد بعد برید سراغ قطعات دیگر مثل بایوس . اگه هیچ جایی ولتاژ نبود بعد از تست سلامت شارژر از ورودی قطعات چک بشه . i/o ولتاژ نداشت سریعا برید سراغ قسمت تغذیه . اما اگه ولتاژ ناقص بود اول i/o

ایسی i/o قلب تپنده دستگاهتون هست . تقسیم ولتاژ به عهده این ایسی هست . خیلی از ایرادات که میبینید روی این ایسی ولتاژ هست ولی جاهای دیگه نیست مربوط به همینه .

ولتاژ های استاندارد رو چک کنید اگه نبود اطراف اون المان چک بشه و کم کم جلو برید .

مسایل ساده رو به هیچ عنوان نادیده نگیرید . من دستگاهی بوده پاور نمیشده بعد کلی کار روی مادربرد فهمیدم کلید پاور مشکل داره .

اگه ولتاژ همه جا موجود بود برید سراغ بایوس و پروگرام اون . به 2 بایوسه هم توجه کنید که تو فروم مقالش رو گذاشتم براتون .

شما اگه ولتاژ ها رو به ترتیب و استاندارد ها چک کنید مشکلی براتون غیر قابل حل نیست .

اگه ولتاژ ها همه سالم بود با توجه به حالت سیستم که عیب هستش برید سراغ اون قطعه . مثلا بوت نمیشه بایوس و سی پی یو .

اگه بوق میزنه تحلیل بوق ها و قطعه مربوطه .

تصویر ندارین : در مرحله ابتدایی صحت رم و .... با جایگزینی انجام شده پ مشکل میمونه چیپ گرافیک . ابده یکم هیت بگیرید .

دستگاهی که تصویر نداره و فن و هدسینگ اون دستگاه کثیفه یا ... احتمال گرافیک یاد هستش . یا میبینید سلیکون روی گرافیک خشک شده . پس معلومه چیپ بسیار داغ میشده و احتمالا لحیم سردی داره .

دستگاه دماش الاست حتما فکر نکنید فن خرابه . شاید المانی بیش از اندازه داره داغ میکنه . من سیستمی داشتم که دمای سی پی یو 80 بوده . فن و هدسینگ و سیلیکون تعویض شد اما باز 80 بود . چون خود سی پی یو از داخل اتصال کرده و شدیدا داغ میکنه .

چیپ رو لحیم سردی میگیرید حتما فن و هدسینک سرویس بشه . من خودم یکسره میکنم فن رو . حتما زیر چیپ با تینر شسته بشه تا فلکس یا ... باقی نمونه .

ادامه دارد ..........[/hide]

mehdi8002

کاربر
2013-04-14
11
38
شیراز
ممنون دوست عزیز خیلی مفید و کاربردی بود می شه لطفا در مورد مراحل عیب یابی و چارت عیب یابی توضیح بدید.
برای مثال اگه لب تابی روشن نشد عیب از کجا می تواند باشد و مراحل عیب یابی چگونه باید باشد؟

محمد سخی پور

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2010-05-25
546
2,309
فردیس کرج
دوست عزیز فن بیشتر لپ تاپ ها دارای 3سیم هستند، شما می تونی 2 سیم رو جدا کنی و گراند رو جدا نکنی ، از اون 2سیم یکی رو آزاد می زاری و یکی دیگه رو به یک برق 5ولت مثل usb وصل کنی اما این کار استاندارد نیست و توصیه نمیشه!

pc.heidari

کاربر حرفه ای, VIP2
کاربر
2013-01-09
399
6,732
تهران
در جواب مهدی عزیز باید بگم لپتاپ زمانی که روشن نمیشه باید ولتاژ ها رو که به صورت استاندارد هستند چک کنید . مثل کلید پاور و بایوس و I/o و .... . اگه تمامی ولتاژ ها موجود بود و 3.3 روی کلید پاور هم بود مشکل میتونه از کلید پاور فلت و بایوس باشه که باید چک بشه . اگه ولتاژ نبود بلوک تغذیه از سوکت شارژ به جلو چک کنید

بالا