آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

آموزشی: تقسیم ولتاژ در مادربرد ( به همراه تجربیات شما دوستان )

pc.heidari

کاربر حرفه ای, VIP2
کاربر
2013-01-09
399
6,732
تهران
سلام به همه دوستان همکار گل . تبریک سال نو و آرزوی موفقیت در سال 92 برای همتون . #$V^86

گفتم اواسط عید هست و وقت بیشتر ما خالی و بهترین زمان برای ارتقای سطح علمی هممون .

میخوام تو این پست راجع به تقسیم ولتاژ از سوکت شارژ به قسمت های مادربرد حرف بزنیم . اینکه از چه المان هایی به صورت استاندارد رد میشه و به المان های دیگر میرسه . و دوست دارم همتون شرکت کنید . مثلا ما که میگیم 3.3 ولت روی بایوس ولتاژ از چی رد میشه تا به بایوس میرسه و اگه ولتاژ نبود چی چک بشه . و چجوری چک بشه .

همون طور که میدونید مادربرد از 2 قسمت پشت و رو تشکیل شده . معمولا گرافیک و سی پی یو و پل شمالی یک سمت و بایوس و آی او و چیپ جنوبی سمت دیگر . ولی همه ولتاژ ها از سوکت شارژ به این قسمت ها طی مسیر مشخصی میره ( البته باطری هم همینطور )
اما میدونید چگونه تقسیم میشه به دو طرف برد ؟ آیا 2 طرف برد مجزا کار میکنند یا به هم مرتبط هستند ؟

به صورت استاندارد برق 19 ولت ورودی به در بعضی از لپتاپ ها به رگلاتور میرسه که رگلاتور هم برق 19 رو به ولتاژ مورد نظر تقسیم میکنه . مثلا 3.3 یا 5 یا .... و این میشه برق مورد نیاز لپتاپ

در بعضی لپتاپ ها ولتاژ 19 به ایسی تغذیه میرسه و اون هم خروجی های متفاوتی میسازه

پس از ساخت این ولتاژ ها باید برسه به کل مدار . مداری که همه جای آن مرتبط هست با هم و اگه یک قسمت از کار بیفته سیستم پاور نمیشه .

بر فرض مثال سیستم ما روی پاور 3.3 رو نداره ولی بقیه ولتاژ ها موجود هست . حالا چند تا سوال میپرسم دوست دارم همه شرکت کنید .

1 . احتمال میدید از اطراف همون سوکت پاور مشکلی باشه ؟ چگونه چک میکنید
2 . به نظرتون میتونه از سمت مخالف مادربرد باشه ؟ از کجا میفهمید کدوم قسمت در ارتباط با پاور هست ؟

سلام دوست عزیز سال نو شما هم مبارک
باید بگم که برد لپ تاپ فقط 2 لایه ای که شما می بینید نیست بلکه در اصل در برخی از مدل ها به 7 لایه هم می رسد .
در تمامی لپ تاپ ها آی سی آی لو وظیفه تقسیم ولتاژ را بر عهده داره که در عمل با فرستادن سیگنال به فت ها عمل تقسیم ولتاژ انجام می شود البته چیپ جنوبی هم در این عمل دخیل است درواقع ارتباط پرتها با مادر برد از طریق چیپ جنوبی انجام می شود.
در ارتباط با پاور باید به دنبال مدار شارژ باشید که شامل چهار عدد فت می باشد این فت ها شبیه به یک آی سی چهار پایه است .:63000000:

mohsenms64

کاربر
2012-06-22
32
99
سلام دوست عزیز سال نو شما هم مبارک
باید بگم که برد لپ تاپ فقط 2 لایه ای که شما می بینید نیست بلکه در اصل در برخی از مدل ها به 7 لایه هم می رسد .
در تمامی لپ تاپ ها آی سی آی لو وظیفه تقسیم ولتاژ را بر عهده داره که در عمل با فرستادن سیگنال به فت ها عمل تقسیم ولتاژ انجام می شود البته چیپ جنوبی هم در این عمل دخیل است درواقع ارتباط پرتها با مادر برد از طریق چیپ جنوبی انجام می شود.
در ارتباط با پاور باید به دنبال مدار شارژ باشید که شامل چهار عدد فت می باشد این فت ها شبیه به یک آی سی چهار پایه است .:63000000:
اگه اشتباه نکنم منظور دوست ما pc.heidari این بود که 2 طرف برد نه اینکه برد از 7 لایست

mohsenms64

کاربر
2012-06-22
32
99
بنظرم ممکنه اطراف خود سوکت پاور مشکل باشه ضمنا ممکنه خود ای سی رگولاتور یا ای سی تغذیه یا اطراف اونا مشکل باشه

ضمنا احتمال خرابی و اتصالی پشت برد هم هست(تقریبا همون قسمت)

Majid_ME

کاربر
2012-08-20
201
978
سلام دوستان سال نو مبارک
این که 3.3 ولت از کجا میاد و کجا میره برای فهمیدنش باید از شماتیک استفاده کرد
در مورد برد هم همون طور که دوستمون گفتن چندین لایست و از طریق وایا ها (یه جور اتصال بین لایه ها) تمام لایه ها با هم در ارتباط هستن .
در مورد نبود ولتاژ 3.3 ولت اگه منظورتون اینه که ولتاژ روی پایه ای سی پاور وجو نداره پس حتما خود ای سی پاور مشکل داره .
حالا پیشنهاد من اینه که یک شماتیک اپلود کنیم و در مورد اون مدل بحث بشه اینطور هم یک اموزش نقشه خوانیه هم میتونیم هم زمان از تجربیات دوستان استفاده کنیم و البته با مدارات بیشتر اشنا بشیم.

pc.heidari

کاربر حرفه ای, VIP2
کاربر
2013-01-09
399
6,732
تهران
دوستان باید بدونید که قلب تپنده یک لپتاپ ایسی I/o هستش که تمامی ولتاژ ها رو مدیریت و پخش میکنه . ایسی I/o توسط 3.3 ولت روشن میشه که توسط ایسی تغذیه ساخته میشه و 3.3 ولت رو به قطعاتی نظیر پل جنوبی ، سوییچ پاور ، بایوس میرسونه . و وقتی شما 3.3 رو روی I/o دارید ولی روی سایر قطعات نیست احتمال خرابی i/o هست .

حالا شما بگید

sistana

کاربر
2010-11-24
197
157
سلام.من فکر میکنم ولتاژ مورد نیاز پاور توسط ای سی پاور تامین میشه

ahwaz 91

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2013-06-21
505
958
سلام

Vcc bios مستقیم از Ic power تغذیه میشه و در صورت نداشتن ولتاژ مثلا 5ولت به صورت همزمان که شامل هارد و usbو ... هست مدار پاورینگ مشکل دارد

dcv

کاربر
2013-04-09
104
146
رد: پاسخ : تقسیم ولتاژ در مادربرد ( به همراه تجربیات شما دوستان )

من داشتم خرابی io قبلش بایوس ولتاژ نداشت بعد تعویض ولتاژ برگشت تو مدار

بالا