آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آیا میدانید وظیفه این دیود عجیب چیست ؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
سلام

اگر قادر به توانایی تحلیل مدار باشیم ، دراینصورت
1- بسادگی قادر به تعمیر آنها هستیم
2- قادریم با ابتکارات لازم ضعف ذاتی دستگاهها را رفع کنیم و بسیاری از موارد بر مشکلات عدم وجود قطعه و غیره غلبه کنیم

نقشه زیر بخش خروجی اینورتری است که استاد عزیزم جناب آقای رجبی در تاپیک زیر ارائه فرمودند
http://www.irantk.ir/showthread.php?t=12620&p=98865&viewfull=1#post98865
آیا میدانید وظیفه سه دیود درون دایره قرمز چیست ؟

تحلیل جالب و جذابی دارد

البته برخلاف ظاهر آن که ساده بنظر میرسد ، بسادگی قابل تحلیل نیست
اما اطلاعات مقدماتی و پیش نیاز لازم ، جهت تحلیل این مدار در تاپیک زیر وجود دارد ، ببینید با استفاده از اطلاعات تاپیک زیر قادر به تحلیل و پیش بینی پاسخ هستید ؟

عنوان تاپیک : درخواست راهنمایی درمورد منابع تغذیه سویچینگ در منابع تغذیه
http://www.irantk.ir/showthread.php?t=35369&p=187056&viewfull=1#post187056

w2.gif

ورداده

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-02-09
734
3,842
سلام-استاد دیودبالایی رااسمش 1 میگذارم وپایینی2 زمانی که سر بالایی سیمپیچ ثانویه مثبت است دیود 1 راه اندازی میشود ودیود 2 مانع میشود که جریان dc وارد سر پایینی سیمپیچ شود با تعویض قطبها دیود2 راه اندازی میشود ودیود 1 مانع وارد شدن جریان dcبه سر بالایی سیمپیچ میشود واین دو جریان به هم افزوده میشوند و کاتد دیودها تشکیل قطب مثبت مدارdcرا میدهد تشکر باپوزش اند دیود2 هم قطبیت منفی مدار dcرا می سازد ضمنا اینها دیود های شاتکی فست هستند

آخرین ویرایش:

xwhoogle

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
سلام

اگر قادر به توانایی تحلیل مدار باشیم ، دراینصورت
1- بسادگی قادر به تعمیر آنها هستیم
2- قادریم با ابتکارات لازم ضعف ذاتی دستگاهها را رفع کنیم و بسیاری از موارد بر مشکلات عدم وجود قطعه و غیره غلبه کنیم

نقشه زیر بخش خروجی اینورتری است که استاد عزیزم جناب آقای رجبی در تاپیک زیر ارائه فرمودند
http://www.irantk.ir/showthread.php?t=12620&p=98865&viewfull=1#post98865
آیا میدانید وظیفه سه دیودی که با دایره قرمز مشخص کردم چیست ؟
تحلیل جالب و جذابی دارد

البته برخلاف ظاهر آن که ساده بنظر میرسد ، بسادگی قابل تحلیل نیست
اما اطلاعات مقدماتی و پیش نیاز لازم ، جهت تحلیل این مدار در تاپیک زیر وجود دارد ، ببینید با استفاده از اطلاعات تاپیک زیر قادر به تحلیل و پیش بینی پاسخ هستید ؟

عنوان تاپیک : درخواست راهنمایی درمورد منابع تغذیه سویچینگ در منابع تغذیه

مشاهده فایل‌پیوست 66076
در حقیقت ما یک پل دایود ناقص داریم فقط بجای دایود های منفی از خاصیت نیم موج و زمان آن در ترانس استفاده شده یعنی در پالس مثبت سر پایین مثبت به بالا هدایت و با اضافه شدن به نیم پالس مثبت قبلی سر بالا یک موج کامل مثبت را درست میکند و در زمان منفی بودن پایین یک نیم پالس منفی در پایین به منفی مدار میرود فقط ما در زمان منفی بودن بالا دایودی جهت گرفتن نیم پالس منفی بالا جهت منفی مدار نداریم که در حقیقت ما یک پل ناقص داریم یعنی نه یک یکسو ساز تمام موج داریم و نه یک سو ساز نیم موج ما یک یکسو کننده داریم که سر مثبت آن تمام موج است و سر منفی آن نیم موج حالا چرا بخاطر مصرف کننده یا احتیاج نداشتن یا طراحی مشترک ترانس در کاربرد های گوناگون یک برند یا شرکت که در بعضی مواقع مدارات را ناقص یا ضعیف تر میسازند چون ولتاژ ضعیف تر یا وات کمتری لازم دارند البته نظر اساتید شاید چیز دیگری باشد که منتظر راهنمایی میباشم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
سلام

همیشه جریان از مثبت منابع (مانند باطری) خارج میشه و دوست داره از راحت ترین راه و هرچه زودتر خودش را به منفی برساند

حالا اگر توی مسیرش یک لامپ باشه راه دیگه ای نداره که به منفی برسه پس باید از لامپ عبور کنه تا به منفی برسه پس لامپ روشن میشه

پس مثبت به سمت منفی میره
S آهنربا بسمت N
الکترون بسمت پروتون
نر بسمت ماده
مرد بسمت زن
( البته گاهی مرد بسمت مرد و زن بسمت زن هم میره چون کار آدما حساب کتاب نداره ولی بگیرن شلاق میزنن )

ولی با تحلیل شما باید سر پایینی ترانس در یک لحظه هم مثبت و هم منفی باشه که محاله ( اینکار هم فقط توی آدما ممکنه که یکنفر با خودش )

با تحلیل شما جریان از دیود 2 (دایره قرمز ) بالا میره و بسمت راست میره و از بار عبور میکنه و دوباره بسمت خودش میاد که نمیشه
این مسیر عبور جریان ، زندان و شلاق داره
w21.GIF

مطلب شما ارتباطی با تاپیک مورد اشاره من نداره
عرض کردم به تاپیک زیر مربوطه (البته به پستهای نهایی آن )

jaxtor

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-06-29
1,664
18,383
دوست عزیز ما کلا 3 تا یکسوساز داریم یکسو ساز نیم موج با یک دیود هست و یکسوساز تمام موج با دو دیود موازی باهم هست و یکسوساز پل دیود با چهار دیود هست به نظر من شکل شما یکجور صافی بالا گذر یا پایین گذر هست که اگر به شکل نگاه کنیم دوسر منفی دیودها از روبرو به هم متصل می شوند و سه دیود شاتکی موازی با هم را تشکیل میدهند به نظر من یک جور منبع تغذیه سویچینگ هست که دو بار در ان ولتاژ صاف می شود این مدار شما برای برق 220 ولت تکفاز استفاده میشود یعنی برق 220 ولت توسط یک ترانس با هسته فریت وارد دیودهای شاتکی می شود در واقع اون خازن و مقاومتی
که با دیودهای شاتکی موازی شده بیشتر برای محافظت از دیودهای شاتکی هست که خازن موازی جلوی جرقه را می گیرد و مقاومت موازی از ورود اضافه بار به دیودهای شاتکی جلوگیری می کند سپس خروجی دیودهای شاتکی توسط خازن صاف و اضافه بار ان توسط مقاومت دوم در مدار گرفته میشود و در اخر وارد ترانس کوپلاژ میشود تا بصورت یک جریان مستقیم وارد بقیه طبقات مدار شود

با تشکر

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
[FONT=&]دوست عزیز ما کلا 3 تا یکسوساز داریم یکسو ساز نیم موج با یک دیود هست و یکسوساز تمام موج با دو دیود موازی باهم هست و یکسوساز پل دیود با چهار دیود هست به نظر من شکل شما یکجور صافی بالا گذر یا پایین گذر هست که اگر به شکل نگاه کنیم دوسر منفی دیودها از روبرو به هم متصل می شوند و سه دیود شاتکی موازی با هم را تشکیل میدهند به نظر من یک جور منبع تغذیه سویچینگ هست که دو بار در ان ولتاژ صاف می شود[/FONT] این مدار شما برای برق 220 ولت تکفاز استفاده میشود یعنی برق 220 ولت توسط یک ترانس با هسته فریت وارد دیودهای شاتکی می شود در واقع اون خازن و مقاومتی
که با دیودهای شاتکی موازی شده بیشتر برای محافظت از دیودهای شاتکی هست که خازن موازی جلوی جرقه را می گیرد و مقاومت موازی از ورود اضافه بار به دیودهای شاتکی جلوگیری می کند سپس خروجی دیودهای شاتکی توسط خازن صاف و اضافه بار ان توسط مقاومت دوم در مدار گرفته میشود و در اخر وارد ترانس کوپلاژ میشود تا بصورت یک جریان مستقیم وارد بقیه طبقات مدار شود

[FONT=&]با تشکر[/FONT]

سلام
فقط زمانیکه پایین ترانس ، مثبت و بالا منفی است مسیر جریان را مشخص کنید

یعنی مثبت از چه مسیری بسمت منفی میره ، همین

pedi

کاربر
2007-04-02
160
1,055
سلام
دوست خوبم
همانطور که در پست قبلی عرض کردم این سوال هم مربوط به این تاپیک نیست
ولی متوجه منظور شما نشدم اگر سوال شما اینه که هدف مدار چیست؟
هدف اون دستگاه جوشکاری ، تولید جریان DC جهت جوشکاری است

سپاس با سپاس از شما که یاد آوری فرمودید.منظور من اینست که ایک اینورتر باید ACتولید کندنه DCپس اگر اینطور باشد ما نیازی به یکسوسازی نداریم پس آن دیود ها یکسو ساز نیستند

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
سلام
دوست خوبم
همانطور که در پست قبلی عرض کردم این سوال هم مربوط به این تاپیک نیست
ولی متوجه منظور شما نشدم اگر سوال شما اینه که هدف مدار چیست؟
هدف اون دستگاه جوشکاری ، تولید جریان DC جهت جوشکاری است

سپاس با سپاس از شما که یاد آوری فرمودید.منظور من اینست که ایک اینورتر باید ACتولید کندنه DCپس اگر اینطور باشد ما نیازی به یکسوسازی نداریم پس آن دیود ها یکسو ساز نیستند

با سلام
با توجه به وضعیت مدار حدس میزنم که دوبلر ولتاژ باشد

پاسخ 1 - چند برابر کننده ولتاژ نیست

پاسخ 2- در دستگاه جوش DC دقیقا شبیه تغذیه سوئیچینگ ابتدا ولتاژ AC برق شهر را ابتدا یکسو میکنند و ولتاژ نامطلوب DC تهیه میشود
حالا این DC را با مدار سوئیچینگ به AC فرکانس بالا تبدیل میکند
حالا با استفاده از این فرکانس بالا ، تهیه DC بسیار صاف و مناسب و با یکسو سازی ساده هم میسر است

و لذا در خروجی تغذیه سوئیچینگ اغلب دستگاهها نیاز به خازن بزرگتر از 1000 میکرو نیست ( برخلاف یکسوسازی 50HZ برق شهر که با 10000 میکرو هم بدرد نمیخوره ) زیرا در یکسوسازی فرکانس بالا هنوز اندکی از ولتاژ خازن کم نشده سیکل بعدی از راه میرسد و آنرا پر میکند

لذا هر چند در این دستگاه هم AC به DC و هم DC به AC تبدیل میشه ولی نام اینورتر برای چنین دستگاهی نام مناسبی نیست
همین که هست و به آن اینورتر هم میگویند (چه درست و چه نادرست )

به "سه تا صد" هم " سی صد " ( سیصد ) میگن کسی هم نمیگه چرا
به "چند پا " هم " هزار پا " میگویند و شاید 40 تا پا هم نداره

سپاس

arshia hm

کاربر
2008-06-02
190
1,850
استاد سلام
با اجازه اساتید محترم با توجه به اینکه در حالت عادی سه دیود بالایی در یک نیم سیکل کار هدایت و در نیم سیکل بعدی سه دیود مشخص شده پس سر بالایی مثبت و سر پایینی منفی هت در ثانویه ترانسفورمر ،حال اگر دو سر اکترود ها را به بزنیم به اصطلاح جوشکاری بکنیم در یک لحظه جریان خیلی زیادی از سیم پیچ ثانویه ترانسفورمرکشیده می شه و جریان رو به کاهش می گذاره حال سیم پیچ ثانویه برای ممانعت از این کاهش جریان اختلاف پتانسیل یا همون ولتاژی مخالف قطبین جاری ایجاد می کند که سر پایینی مثبت هست حال این سه دیود مشخص شده این ولتاژ خیلی زیاد را به سمت بالا و سلف خروج هدایت می کند همراه با ولتازی که قبلا" داشتیم که یک ولتاز و یا اختلاف پتانسیل خیلی بالا می شه ، که در اصل همین ولتاژ هست که عمل جوشکاری را انجام می دهد

آخرین ویرایش:
بالا