آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

پرسش و پاسخ بخش {مدارات الكترونيك}

guest1

Banned
2011-11-21
859
6,801
با سلام به تمام دوستان در دست من يك برد قرار دارد كه ميخواهم از ان يك دانه زاپاس درست كنم ولي نمي دانم چگونه ؟ لطفا راهنمايي كنيد
با سلام
دوست عزیز برد را اسکن کن تا شماتیک انرا بدست اوری سپس پرینت بگیر که با این عمل شابلون انرا بدست میاوری در مرحله بعد شابلون را برروی فیبر بزن

narges@mohse

Banned
2009-02-22
103
836
با سلام خدمت دوستان برد از نمونه اي ميباشد كه قطعات روي ان را توسط پلي استر پوشانده اند به همين خاطر من نمي توانم قطعات را از برد خارج كنم وبعد از ان اسكن بگيرم شماره تمام اي سي ها ومقاومت ها را ميدانم شانسي كه داشتم اين است كه پشت مدار را توسط پلي استر نپوشانده اند ايا نمي توان توسط نرم افزار شماتيك ان را كشيد و بعد ان را تبديل به pcb كرد با تشكر narges@mohsen

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,542
با سلام خدمت دوستان برد از نمونه اي ميباشد كه قطعات روي ان را توسط پلي استر پوشانده اند به همين خاطر من نمي توانم قطعات را از برد خارج كنم وبعد از ان اسكن بگيرم شماره تمام اي سي ها ومقاومت ها را ميدانم شانسي كه داشتم اين است كه پشت مدار را توسط پلي استر نپوشانده اند ايا نمي توان توسط نرم افزار شماتيك ان را كشيد و بعد ان را تبديل به pcb كرد با تشكر narges@mohsen

با سلام :
دوست عزيز بهتر است ابتدا ديتاشيت قطعات حساس و مهم مدار را در مورد چگونه بكارگيري در مدار خود مطالعه كنيد تا امادگي و حضور ذهني كافي داشته باشيد {از نظر شناخت پايه ها ي ولتاژ و ورودي و خروجي و... } سپس با استفاده از نرم افزار هاي رايج { بستگي به مدار موجود تان كه ساده است يا پيچيده } ميتوانيد با حضور ذهني كه پيدا كرده ايد كمك گرفته و شماتيك و لاي اوت و پي سي بي انرا تهيه كنيد . در صورت شبهه استفاده از كدوم نرم افزار ؟!! اگر مورد مصرفي مدار را اشاره كنيد نرم افزار مناسب كار شما را معرفي ميكنم در ضمن چند نرم افزار ساده و كم حجم نيز در اموزش گام به گام -معرفي نرم افزار ها - اپلود كرده ام .
با تشكر .
موفق باشيد .

narges@mohse

Banned
2009-02-22
103
836
با تشكر از دوست خوبم اقاي
gadraj کنترل کل سایت
1.gif
1.gif
1.gif
1.gif
1.gif
1.gif

مدار ساده ميباشد در ان از يك اي سي 4011 وتعدادي ترانزيستور استفاده شده است شما اگر لطف بفرماييد نام نرم افزاري كه ميتواند كار مارا را بيندازد بگوييد ممنون ميشوم

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,542
با تشكر از دوست خوبم اقاي
gadraj کنترل کل سایت
1.gif
1.gif
1.gif
1.gif
1.gif
1.gif

مدار ساده ميباشد در ان از يك اي سي 4011 وتعدادي ترانزيستور استفاده شده است شما اگر لطف بفرماييد نام نرم افزاري كه ميتواند كار مارا را بيندازد بگوييد ممنون ميشوم
با سلام :
دوست عزیز چند تا نرم افزار ساده و کم حجم با کارایی مناسب را پیشنهاد میکنم که نیازی به اموزش هم ندارند با هر کدوم فقط چند دقیقه کلنجار برید کافی و مهارت لازم را کسب خواهید کرد این نرم افزار ها در بخش اموزش گام به گام در لینک زیر اپلود شده میتوانید دانلود کنید :
نام افزار ها ی تهیه شماتیک :
Electronic_Circuit_Shop_v2.04
5 Spice Analysis
سيركويت ماكر
و نرم افزار ساده برای پی سی بی : PCB DESIGNER V1.5.4
http://www.irantk.ir/forumdisplay.php?f=5
تاپیک معرفی نرم افزارها در سه صفحه از یک تا سه
البته انتظار قدرت مانور بیشتری نباید با این نرم افزار ها داشت ولی در نوع خود بی نظیر و میتوانند مشگل شما را حل کنند وگرنه خود نرم افزار پروتیوس به تنهایی میتواند هم شماتیک و لای اووت و پی سی بی و سیمولیشن مدار را انجام دهد که باید مهارت کاری انرا داشته باشید

meysamm

Banned
2008-08-22
399
579
سلام استاد عزيز
استاد مي خواستم بدونم اگه اي سي ميكرو بسوزد در پروگرامر مي شود مجدد ان را پروگرام كرد ؟؟؟يعني بالا مي ايد كه پروگرام شود.؟؟؟؟؟؟
در مدار فانكشن ژنراتور بر روي ال سي دي تنها يك خط سفيد رنگ يعني يك رديف مربع سفيد رنگ مي ايد اين مي تواند نشانه ي اين باشد كه اي سي ميكرو خالي از برنامه باشد؟؟؟؟؟
ممنون استاد عزيز
با تشكر
meysam

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,542
سلام استاد عزيز
استاد مي خواستم بدونم اگه اي سي ميكرو بسوزد در پروگرامر مي شود مجدد ان را پروگرام كرد ؟؟؟يعني بالا مي ايد كه پروگرام شود.؟؟؟؟؟؟
در مدار فانكشن ژنراتور بر روي ال سي دي تنها يك خط سفيد رنگ يعني يك رديف مربع سفيد رنگ مي ايد اين مي تواند نشانه ي اين باشد كه اي سي ميكرو خالي از برنامه باشد؟؟؟؟؟
ممنون استاد عزيز
با تشكر
meysam
با سلام :
بستگي دارد كه چطور بسوزد .
اگر برنامه سورس اسيب ببيند بله دوباره ميشه كه پاك كرده و مجددا پروگرام كرد .
سؤال دوم تا حالا چنين موردي برخورد نكردم لذا از پاسخي كه مطمين نيستم شرمنده شما خواهم شد ...........
با تشكر .
موفق باشيد .

meysamm

Banned
2008-08-22
399
579
استاد عزيز سلام وتشكر بابت تماميه راهنمايي هاي شما
استاد عكسي اپلود كرده ام اميدوارم كه متوجه فرمايشات شما استاد عزيز شده باشم.در مورد شكل قيف و نحوه ي قرار گيري ميكروفن و...
لطفا بررسي بفرماييد و اگر استنباط بنده از فرمايش شما نادرست بود من رو از اشتباهم مطلع كنيد
استاد عزيز نرم افزار فوق رو دانلود كردم در مورد عملكرد اين نرم افزار يه كمي توضيح بديد .من فركانسم زير 10 كيلو هستش بايد از كاركتر ها كدومها رو انتخاب كنم يه مقداري واسم مجهوله .ممنون ميشم اگه راهنمايي لازم رو مبذول بفرماييد.
استاد عزيز منتظر نظرات ارزشمند شما هستم
با تشكر
meysam

آخرین ویرایش:

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,542
استاد عزيز من منتظر راهنمايي شما هستم
با سلام :
ميثم جان پست هاتون را ديدم فقط نميدونم چي بگم در مثال بنده از يك قيفي مخروط كامل بحث بود شما از يك ديش بحث ميكنيد .
ببينيد همه اين ابزار الات مثل يك ايينه ميباشند كه نسبت به طول موج {كه وابسته به فركانس سيگنال ميباشد } رابطه هاي پيچيده اي دارند از جمله دريافت مستقيم سيگنال يا هارمونيك هايي از سيگنال كه بايد دوباره تغيير و تبديل شوند براي اخذ نتيجه بهتر و علمي تر بايد وارد مقوله مفصل فيزيك و پرتو هاي شعاعي شده و از زواياي مختلفي مسله بررسي شود تا به يك نتيجه بهتر علمي رسيد ... خب اينكار خوب است و يك روش استاندارد و علمي ولي نميدونم چقدر در جريان هستيد ترسيم شعاع پرتوي يك چنين مقوله اي چند روز فرصت و امكانات و فراغت نياز دارد كه از عهده بنده خارج هست خودتون كه اين پشتكار را نشون ميدهيد وارد مقوله فوق شده و از ابعاد مختلف و عملي بررسي كرده و نتيجه را بگيريد و ما را هم بي نصيب نزاريد .
با اين حال اگر امكان چنين فراغت و علمي انرا نداريد توصيه ميكنم در حد يك روش ازمون و خطا را سر دستي پيش بگيريد اميدوارم موفق باشيد .
با تشكر .

بالا