آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

کویل در فلزیاب PI قسمت اول

mee

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-12-10
245
1,616
sari
سلام دوستی سوالاتی را مطرح کردند بهتر دیدم در این تاپیک پاسخ را ارائه کنم تا دیگران هم استفاده کنند.
سلام.اقا محمد چندتا سوال واسم پیش اومده:تو چندتا تایپیک در مورد ظرفیت سیم پیچ تو دستگاههای پالس دتکتور(یکیش همین مایندرایور)صحبت شده.سوالی که واسم پیش اینه که اگه ما اهم سیم رو رعایت کنیم میتونیم ظرفیت سیم رو بالا ببریم.مثلا 2.5 اهم با 2میلی هانری؟دوم این که ما اگه کویل بزرگتر استفاده کنیم.نمونه گیری باید از انتهای موج میرایی گرفته بشه یا از ابتدا؟با توجه به اینکه پهنای پالس رو هم افزایش میدیم.

سلام به همه
بهترین اندکتانس برای فلزیاب های پی ای 310 الی 420 میکروهانری می باشد ( در بعضی از موارد تا 480 میکرو هانری ) .مقدار 2 میلی هانری بسیار زیاد و کویل به اشباع میره(که در مورد اشباع کویل قبلا گفتم ) . درضمن انوقت دستگاه به هرچیز حساس میشه حتی خاک و بخصوص شن حا نویز و امواج الکترومغناطیس بماند.
برای افزایش اهم و کاهش ظرفیت قطر سیم کاهش و تعداد دور افزایش می یابد.به هر حال اگه اهم را می خواهید ثابت نگه دارید و اندوکتانس را تغییر دهید بهترین حالت ؛ پیچیدن تجربی هست و می توان از نرمفزارها استفاده کنید ولی 100% روی این نرم افزار ها حساب نکنید انها فقط شمارا نزدیک می کنند .
تغییر در اندوکتانس و اهم کویل حتما شکل موج میرایی کویل در حوضه زمان تغییر کرده بخصوص در انتهای شکل موج و همچنین زمان میرایی تغییر می کنه و حتی در بعضی از شرایط اگر از حد معقول بالاتر بره مطمءنا کویل از حالتشار متغییر خارج میشه به اصطلاح کویل از سرچ خارج شده به همین دلیل باید زمان سمپل گیری را متناسب با موج میرایی کرد
و اخرین مورد افزایش و یا کاهش اهم کویل باید تا حدودی پهنای پالس را نیز تغییر داد .
با سپاسM.E.E

آخرین ویرایش:

parse gade

کاربر
2010-09-26
326
556
درسته.اما به نظرم با افزایش ظرفیت کویل(به فرض ثابت نگه داشتن اهم سیم)فقط باید زمان نمونه برداری رو تغییر داد.البته تو دستگاههای پالس دتکتور ظرفیت رو تا یک میلی هانری مجاز دونستن.که میشه تا 1.5 میلی هم افزایش داد.پس اگه برنامه دست خودمون باشه میشه ظفیت رو هم تا حدی تغییر داد.از طرفی تو کویلهای بزرگ(مثلا 1*1)که نمیشه همین ظرفیت کم رو داشت.به نظر شما نباید ظرفیت رو افزایش داد؟ضمن اینکه پهنای پالس رو هم افزایش داد؟

mohsen114

کاربر
2010-01-24
3
3
سلام اساتید یه سوال ایا میشه با یه سیم پیچ که چند تا خروجی داره وبا یه میتر و یه انتن مثل انتن رادیو کوچیک ویه چیزی مثل لنز که دو تیکه هست و یه لامپ کوچک شاید 12 v یه فلز یاب ساخت مرسی از این که ج میدید

farza_ab

کاربر
2009-05-25
59
90
بله چرا نشه؟وقتی او کا ام سکه رو سی متر میزنه ماینر ده میلیون فروش میره و یک فرکانس متربا یک آنتن سی مترعمق 5 کیلومتر شعاع میزنه چرانشه؟همانطور که القای پالسا 8 مترمیزنند.

HAMED365

کاربر
2015-01-05
4
6
پاسخ : پاسخ

سلام.با تشکر از پست های خوب شما.در مورد بالا امکانش هست یکم بیشتر توضیح بدید؟؟
(دوست گرامی سلام
شما برای طراحی کویل می توانید چندتا از مقادیر را که به راحتی قابل تایین هستند را انتخاب کنید . مثال بزنم شما برای ساخت کویل ابتدا نوع قطر سیم را تایین کنید (( با این کار اهم بر متر قابل اندازه گیری است با فرمول v=i*r )) . سپس قطر سیم پیچ را در نظر بگیرید مثلا 26cm همانطور که دیدی دو مقدار اصلی ثابت است پس حالا با این مقادیر میکروهانری را محاسبه کن .
در ضمن می توانی بر عکس نیز حساب کنی مثال با میکرو هانری مورد نظر و با قطر سیم مشخص و قطر دایره ، طول بر متر را حساب کنید .)

akamamini

کاربر
2019-04-29
5
0
39
پاسخ : پاسخ

سلام خدمت شما دوست بسار هوشیار ..به نظر شما درکل برای یک لوپ 45 سانتی بهترین نوع سیم چه سیمی است واندازه قطر داخلی وبیرونی اون باید چقدرباشد..ممنون میشم از راهنماییتون

mohammadjana

کاربر
2021-11-14
63
31
سلام خسته نباشید من یکسری جاها خواندم برا اتصال لوپ به مدار از سیم آنتن کرمان که شیلد نداشته باشه باید استفاده کرد ولی الان تو بازار همه شیلد دار هستن الان خودم دارم شیلد داره مغزیش ضخیمه میتونم از همین استفاده بکنم چون بدون شیلد دارم ولی مغزیش نازکه از کدام یک استفاده بکنم وآیا از سیمهای رشته ای ساده مه بهم دوبل چسبیدن میتونم استفاده بکنم ممنون میشوم راهنمایی بکنید

Newman1

VIP+ افتخاری
کاربر
2018-04-12
343
883
اگه دقت کرده باشید پنجاه در صد نیروی مغناطیسی فلز یابها در قسمت بالای دیسک کویل هدر میره ایا راهی وجود نداره که این پنجاه درصدی که به اسمون میره رو به یک سمت فرستاد مثلا با محدب کردن دیسک یا استفاده از چیزی شبیه نیم ترانس

roshik

کاربر
2008-03-06
182
147
اگه دقت کرده باشید پنجاه در صد نیروی مغناطیسی فلز یابها در قسمت بالای دیسک کویل هدر میره ایا راهی وجود نداره که این پنجاه درصدی که به اسمون میره رو به یک سمت فرستاد مثلا با محدب کردن دیسک یا استفاده از چیزی شبیه نیم ترانس

نکات خوبی اینجااشاره میشه ممنونم حالایک سوال هم من دارم
دریکی ازدستگاههای نساجی که پنبه ازلوله عبورمیکردیکفلزیاب ازنوع دو سیم پیچ(احتمالاT/Rبوداگه اشتباه نکنم)بودجالبه که یک گزینه داشت که میشدفقط میدان رودرداخل سیم پیچها(داخل کانال عبورمواد)داشت ومیدان خارجی بیرون سیم پیچ کاملاحذف میشدخودم عملااین موردروازمایش کردم حالاکسی میدونه طرزعملکردش چطورمیتونه باشه؟

بالا