آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

اساس فلزیاب های PI

mee

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-12-10
245
1,616
sari
سلام به همه دوستان
در سایت سوالات بعضی از دوستان رادیدم که سوالاتی پیشه پا افتاده و ساده بود این نشان دهنده این است که بسیاری از دوستان اساس طراحی فلزیاب های pi را نمی داند و مبادرت به ساخت چنین دستگاه هایی به ظاهر ساده ولی در عین حال پیشرفته و دارای نکات بسیار می کنند . بهتر دیدم تا اندکی در مورد اساس این دستگاهها مطلبی بنویسم تا بلکه اندکی از مشکلات دوستان حل بشه .
سیستم فلزیاب به روش القای پالس ( PI ( Pulse Induction
اکثر فلزیاب های موجود در بازار از نوع القاء پالس pi هستند . این فلزیاب ها دارای قدرت بالایی هستند و بیشترین پایداری را نسبت به دیگر سیستم های موجود ، دارا هستند.
در این سیستم به دلیل استفاده از فرکانس های خیلی پایین ، اثرات زمین ،اب ،نمک ،سنگ کک ،چمن مرطوب و تکه های براده ای فلز صفر می باشد . در نتیجه دقت این دستگاه ها به مراتب از دستگاههای دیگر بیشتر است.در این سیستم فلزیاب حساسیت دستگاه تابع جریان مصرفی ان (( 80% کویل )) است لذا عمر باطری در این دستگاه ها پایین است . مهمترین عیب این نوع فلزیاب ها قدرت تشخیص ان در مواد اهنی و غیر اهنی است که بسیار این قدرت کم می باشد (( مثلا فلزیاب های vlf به راهتی اینکار را انجام می دهند ) البته راهایی برای حل این مشکل است که با عث پیچیده شدن مدار می شود (( که در این بحث نیز نمی گنجد )).
در شکل 1-3 بلوک دیاگرام یک فلزیاب pi را می بینید . قلب دستگاه یا همان قسمت اصلی ان سیم پیچ ان می باشد.در متناسب با جریان گذرنده از سیم پیچ و تعداد دور ان به صورت انرژی میدان مغناطیسی در اطراف سیم پیچ ایجاد می گردد . در صورت قطع انرژی،ابتدا ولتاژ دوسر سیم پیچ ((dc)) صفر می شودو پس از صفر شدن میدان موجودبه صورت میرایی ، یک نیروی ضدمحرکه ((back emf)) در سیم پیچ القاء می گردد . نیروی ضدمحرکه در صورت عدم حضورفلز مطابق شکل 1-4 مستهلک می شود و چنانچه فلزی در حوزه ی عملکرد سیم پیچ وجود داشته باشد ، میدان مغناطیسی سیم پیچ بران اثر کرده و جریان های در ان فلز بوجود می اید (( به عبارتی فلز لحظه ای مغناطیس می شود در اثر شار عبوری میدام مغناطیسی)) این امر به مغناطیس یا غیر مغناطیس بودن فلز بستگی دارد . ولی در هردو حالت نتیجه نتیجه این است که باعث بیشتر شدن زمان میرایی نیروی ضذمحرکه می شود یعنی زمان به صفر رسیدن ولتاژ طولانی تر و یا در بعضی از فلزات سریعتر می شود که کاملا به نوع فلز بستگی دارد . از اندازه گیری سرعت میرایی می توان نوع فلز را مشخص کرد .
پس از القاء موج حاصل از سیم پیچ ابتدا تقویت شده و سپس از ان نمونه برداری به عمل می اید و در لحظه ای که سیگنال به صفر می رود ،از نمونه مورد نظر انتگرال گرفته می شود . خروجی انتگرالگیر یک سیگنالی است که با مدت زمان میرایی نیروی ضدمحرکه متناسب است . این ولتاژ فرکانس نوسان ساز کنترل شونده با ولتاژ ((vco)) را تتغییر داده و فرکانس حاص به صورت صوت از بلندگو شنیده می شود .
با ارزوی موفقیت mohammad

پیوست‌ها

• 6.5 کیلوبایت بازدیدها: 2,784
  • 14.2 کیلوبایت بازدیدها: 2,774

mr_havaee

کاربر
2008-02-29
15
81
تهران
اساس فلزیابهای pi

با عرض سلام خدمت همه دوستان

باتشکر از آقا محمد بخاطر توضیحات مفیدشون من در ادامه صحبتهای ایشون اضافه میکنم که اساس کار فلزیابهای pi بر آشکار سازی این اختلاف ولتاژ چند میکرو ولتی بین دو نمودار یعنی زمانی که سیم پیچ ما در معرض هیچ نوع فلزی قرار ندارد و زمانی که سیم پیچ در معرض یک نوع فلز قرار میگیرد همونطور که دوستمون گفتند فلزات مختلف در طول این نمودار در جاهای خاصی قابلیت تاثیر بیشتری دارند بطور مثال برای آشکار سازی طلا در چند میکرو ثانیه اول و برای فلز آهن در بیشتر طول نمودار و .....
فلز یابهای معمولی معمولا در یک نقطه از این نمودار نمونه برداری میکند .
ایده برای ساخت یک فلزیاب با قابلیت تفکیک عالی :
ساخت فلز یابی است که در طول به طور مثال 200 میکرو ثانیه هر 10 میکرو ثانیه یک نمونه بردارد و اختلاف آنرا با نمودار اصلی اندازه بگیرد چون زمان تبدیل در میکرو بسیار زیاد است بنابراین جهت 20 نمونه (فاصله هر 10 میکرو ثانیه ) باید 20 پالس را اسکن کرد ( چون نمیتوان در یک پالس هر 20 نمونه را ثبت کرد ) در پالس اول نمونه در 10 میکرو ثانیه و در پالس دوم نمونه در 20 میکرو ثانیه و ال آخر ...

آخرین ویرایش:

mee

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-12-10
245
1,616
sari
سلام دوست عزیز [URL="http://www.irantk.ir/member.php?u=40343"]DJ_AM777
[/URL]
دوست عزیزم همین مطالب پیش پا افتاده جزئ اصول اساسی یک فلزیاب است و مطمئن باشید که بدون اموختن انها به هیچ عنوان نمی توانید یک دستگاه مناسب را بسازید .
درمورد سایت هایی که فرمودید من نیز با شما موافق هستم (( نظر به اینکه سطح علمی ان سایت ها بالا است )) ولی بی انصافی است که این سایت را که صفحات تاپیک های ان یک رقمی است با سایتی که صفحات تاپیک های ان دو یا سه رقمی است مقایسه کید . اگر به صفحات ابتدایی انها مراجعه کنید می بینید که مسائل ابتایی ذکر شده در انها نسبت به این سایت تفاوتی ندارد .
در ضمن در هر سایتی سرعت افزایش سطح علمی سایت رابطه مستقیم با کاربران ان دارد (( حال درسایت ما در بعضی از قسمت ها به حاشیه پرداخته می شود )) که این امر را باید به زمان سپرد .
در ضمن فقط ارائه تجربیات نتنها مفید نیست بلکه مخرب نیز می باشد چون ارائه مطالب بدون اصول تئوری هیچ ارزشی ندارد و یکی از ملزومات ارائه تجربیات درست و بی نقص ، بیان واو به واو مطالب تئوری بدون اشکال می باشد .
در ضمن تجربه خاصیت فردی دارد یعنی استفاده و یا ارائه یک تجربه بستگی به شخص دارد که در خیلی از مواقع (( بطور مثال )) شخص با تجربه بدلیل نداشتن فن بیان تجربه اش را بدرستی نمی رساند و باعث خلال در کار می شود ولی علن تئوری و تطبیق ان با عمل عاری از این معایب است مثال بزنم :
مطالب ساخت کویل را قبل از ارائه مطالب تئوری علمی منطبق با تعاریفات الکترونیک با بعد از ان مقایسه کنید ! ببینید که همین مسائل پیش پا افتاده که در صفحات اولیه هر کتاب (( دبیرستان ، هنرستان و دانشگاه )) وجود دارد چگونه نظرات را برگردانده است و چه تعداد زیادی در اشتباه بودند و با همین مطالب مشکل انها برطرف شد ؟ خودتان قضاوت کنید !
پس از دوستان خواهش می کنم که برای افزایش سطح کیفیت علمی سایت برای ساخت پروژه های عالی که :
از همه مهمتر به حاشیه نپردازند
مطالب را در چارچوب مسائل تئوری ثابت شده طبق قوانین الکترونیک بیان کنند
تمامی مطالب (( چه درست و چه اشتباه )) را ان گونه که بدست اوردند بیان کنند تا بتوان بر روی انها بحث و گفتگو کرد
از نقد نا راحت نشوند و مباحث را به بی راه نکشانند هر جا نقد نباشد پیشرفت هم میسر نمی شود (( به هر حال باید در مورد یک مسئله بحث کرد تا به بهترین نتیجه رسید مهم نیست که چکسی درست گفت یا چه کسی درست نگفت " مسابقه که نمیدیم داریم همکاری می کنیم " ))
مطالب داخل سایت را به درستی بخوانید و با تحقیق و تجزیه و تحلیل سعی در رفع معایب و یا ارتقاء مطالب داشته باشید
پر حرفی من را به بزرگواری خودتان ببخشید با سپاس فراوان mohammad
http://www.irantk.ir/member.php?u=40343

H-Ashrafi

کاربر
2008-11-13
50
120
سلام آقا محمد
همانطور كه ميدانيد در سيم پيچ بلافاصله بعد ازقطع پالس ولتاژي چند
برابرولتاژ اعمال شده به سيم پيچ وعكس آن وپس ازآن در يك لحظه
كوتاه يك موج سينوسي بوجود مي آيد كه با توجه به اينكه ميدان برگشتي
ازفلز در خلال ايجاد اين موج به سيم پيچ ميرسد، اين موج به نوعي
مزاحم كار مدار ميباشد.با مشاهده شكل موج توسط اسيلوسكوپ چنين
ميتوان نتيجه گرفت كه مقاومت موازي با سيم پيچ براي به حداقل رساندن
دامنه اين موج بكار رفته است. چه راه حلي براي ازبين بردن كامل اين
موج وجود دارد؟
باتشكر.

biman

Banned
2008-09-25
120
162
Iran
با سلام خدمت آقا محمد ودوستان عزیز

فرق دستگاه هایی که با فرکانس Low کار مکنند با آ نها یی که با High کار میکنند در چیست ؟

وهمچنین دقت وعمق کا وش کدام بیشتر است ؟

با تشکر...

mee

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-12-10
245
1,616
sari
سلام دوست عزیز biman
انتخاب فرکانس در دستگاه های pi بستگی به عوامل زیر دارد
1 = نظر طراح : بر اساس تجربه طراح این سلایق فرق می کند بعضی ها در استفاده و ساخت فرکانس های بالا تجربه دارند و بهتر می توانند کار کنند که این گروه از نظر تجربه و سواد علمی در رتبه بالاتری قرار دارند ولی بعضیها در فرکانس های پایین کار می کنند
.بستگی به طراحی داره . می تونه هیچ فرقی نداشته باشه من دیدم دودستگاه متفاوت از نظر فرکانس ولی با کاریی های یکسان .
ولی این بند در انتخاب فرکانس زیاد دخیل نیست
2= فرکانس های بالا نسبت به نویز ها بخصوص اثرات زمینی حساسیت زیادی دارند و برای اینکه این نقص برطرف شه برای دستگاه باید ********** های دقیق و پری امپلی فایر با در صد سیگنال به نویز کم و انتگرال گیر دقیق طراحی کرد و این را بدانید که هرچه فرکانس بالاتر رود طراحی مدار سخت تر می شود بطوریکه حتی باید طراحی مس مدارچاپی را بر طبق اصول فرکانس بالا طراحی کرد ولی در فرکانس های پایین این مشکلات خیلی کمتر بچشم می خورد
3 = در فرکانس ها بالا راحتر می توان مشخصات فلز را اشکار کرد زیرا هرچه فرکانس بالاتر رود نوع واکنش پسماند مغناطیسی هر فلز با فلز دیگر فرق می کند و اختلاف این پسماند ها بیشتر است ولی در فرکانس های پایین این قضیه سختر می شود مثلا در فرکانس 110 هرتز پسماند فلز اهن با هس دارای اختلاف بسیار جزیی هست و از نظر منحنی مشخصه بسیار به هم نزدیک هستند بطوریکه اگر بخواهید در این فرکانس برای دستگاه خاصیت تفکیک طراحی کنید حتما دچار مشکل می شود و مدار بسیار دقیق و حجیم را باید طراحی کنید
4 = قبل از اینکه این بخش را بگم ابتدا خاصیت امواج را ارائه می کنم چون این قسمت رابطه مستقیم با عمق کاوش را دارد و انتخاب گزینه بهتر سخت می باشد
خاصیت امواج : هرچه فرکانس سیگنال بالاتر رود خاصیت سیگنال به خاصیت نور نزدک می شود یعنی اینکه هرچه فرکانس بالا تر رود سرعت انتشار سیکنال به سرعت نور نزدیکتر می شود ، همچنین از اجسام با چگالی بالا عبور نمیکند و در نهایت سیگنال قابلیت انعکاس پذیری پیدا می کند
پس انتظار داریم که هرچه قدر فرکانس را در فلزیاب بالاتر بوریم از عمق کاوش ان کم شود و برای جبران این قضیه باید مدار را طوری طراحی کنیم که این ضعف از بین رود مثلا طوری کویل را اتخاب کنیم که بیشترین مدان مغناطیسی را داشته باشد و طوری قسمت پیش تقویت کننده را طراحی منیم که کوچکترین پسماند را تقویت کند بدون انکه نویز وارد سیستم شود
بطور کلی استفاده فرکانس بالا مدار را پیچیده تر می کند .
5 = دقت اشکار سازی فلز در فرکانس های بالا به مراتب بیشتر از فرکانس های پایین است یه مثال عملی : شده در دستگاه هایی که در انها از فرکانس پایین استفاده شده بیخودی و بدون انکه شیئی وجود داسته باشد در خروجی دستگاه سیگنال اشکار سازی یا وجود فلز باشد ولی این امر در فرکانس های بالا بسیار نادر است

دوست عزیز دلایل دیگری نیز وجود دارد که من این چنتا را بخاطر دارم ولی به هر حال این دلیل براین نمی شه که از فرکانس پاییم استفاده نکنیم یا بگیم که از فرکانس بالا استفاده نکنیم همگی بستگی به نوع طراحی دارد و بستگی به تبهر طراح . هر دو معایب و مزایای خاص خود را دارند مطمئنا شما هم حس من را دارید باور کنید که انتخاب فرکانس کاری برای من سخت می باشد
ولی راه حل دیگری می باشد که بعضی از طراح ها از ان استفده می کنند که انهم استفاده از چند فرکانس مختلف در دستگاه می باشد قابل ذکر است که در این دستگاه ها تطبیق امپدانس بسیار کار سختی است من این کار را در مایندایور خود به انجام رساندم (( استفاده از چند فرکانس )) باور کنید که هیچ نتیجه مفیدی نگرفتم بلکه راندمان دستگاه در فرکانس های دیگر پایین امد و فقط در فرکانس اصلی بهترین راندمان را داشت عکس زیر نیز همان قسمت تغییر فرکانس می باشد که در حال حاضر از مدار جدا کردم .
با سپاس فراوان mohammad

پیوست‌ها

mee

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-12-10
245
1,616
sari
سلام اقای H-Ashrafi
من متوجه منظورتون نشدم اگر لطف کنید و سوالتون را واضحتر بیان کنید ممنون می شوم

mee

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-12-10
245
1,616
sari
سلام دوست عزیز اقای DJ_AM777
شما نظور من را درست متوجه نشدید . دوست من منظور من این بود که این سایت نوپا را با سایت های قدمی خارجی مقایسه نکنید در ضمن ما هیچ وقت از نقد ناراحت نمی شیم چون بنظر خودم اگر نقدی نباشد پیشرفت در انجا میسر نمی شود . دوست من منظورم این بود که بجای جر و بحث بهتر است که با ارائه یافته های خود در بالا برد سطح علمی سایت کوشا باشیم
تجربه شما و علم شما برای من قابل احترام می باشد و از شما خواهش همکاری را دارم چون می دانم کسانی که پیشکسوت هستند هرگز علم خود را دریغ نمی کنند و هیچ وقت یک جو علمی را به با سخنان بیهوده به اختشاش نمی کشند .
اگر سخن بدی گفته ام که شما را رنجاندم شما به بزرگواری خود ببخشید و امیدوارم که شاهد همکاری و مطالب حرفه ای شما در این سایت باشیم تا مقداری به اندک سواد و تجربه ما افزون شود .
در اخر نیز طلب پوزش دارم با سپاس Mohammad

H-Ashrafi

کاربر
2008-11-13
50
120
سلام آقا محمد
با مشاهده شكل موج توسط اسيلوسكوپ بلا فاصله بعد از قطع جريان اعمال شده به
سيم پيچ يك موج سينوسي بوجود مي آيد كه ميدان برگشتي از فلز نيز قبل از از بين
رفتن كامل اين موج به سيم پيچ مي رسد.وقتي سيم پيچ به صورت مسطح پيچيده
مي شود دامنه اين موج كمتر است چون تماس سيمها با هم كمترودر نتيجه ظرفيت
خازني كمترخواهد بود واين يكي از دلايل برتري سيم پيچ مسطح نسبت به سيم پيچ
معمولي ميباشد. فعلاً مدارPI ندارم، سعي ميكنم بعداً تصويري از شكل موج قرار
دهم.

mee

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-12-10
245
1,616
sari
سلام دوست گرامی
این مشکل (( وجود موج سینوسی )) فقط بخاطر مقاومت موازی با کویل می باشد .
اگر مقاومت انتخاب شده در رنج مناسب نباشد باعث می شود که مدار rl بصورت یک تانک نوسانساز مجزا تبدیل شود .فرصت به دلیل کم بودن وقت من فعلا فرصت ندارم تا دلایل علمی ان را اپلود کنم . در زمان مناسب در مورد این مورد کاملا مطلب می گذارم و فعلا برای رفع مشکلتان پیشنهاد می کنم که مقاومت موازی با کویل را اندکی تغییر رنج به سمت بالا یا پایین دهید تا بهترین رنج کاری را بدست اورید
با سپاس mohammad

بالا