آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست آموزش طریقه استفاده صحیح از هویه هوای گرم گورداک 952

kazavezeh

کاربر
2014-08-27
82
165
با سلام خدمت همه اساتيد و دوستان عزيز.
من تصميم نداشتم پستي بزارم ولي با خواندن نظرات بعضي از دوستان ، لازم دونستم يه مواردي رو بيان كنم.
همونقدر كه نظرات و راهنماييهاي درست دوستان عزيز ، باعث ميشه بهترين نتيجه حاصل بشه ، باالطبع راهنماييهاي اشتباه نيز باعث بروز خسارات جبران ناپذيري به بورد دستگاه و يا قطعات خواهد شد.
١- همونطور كه مستحضر هستيد و تا اونجايي كه من ميدونم ، تمامي اهل فن و استادان اين رشته استفاده از روغن لحيم در لحيم كاري واستفاده از آن براي برداشتن قطعات را بدليل چرب شدن لايه هاي بورد و نتيجتا عدم بازدهي مطلوب رو هميشه منع كردند. تا اونجايي كه حتي برخي از شركتاي سازنده ، در بروشور خود اين موضوع رو صراحتا خاطر نشان كردند و مسئوليت عدم رعايت اون رو متوجه خود شخص كردن.
٢- نياز تعميركاران به وجود دستگاهي مانند هيتر ، كارخانه هاي سازنده رو بر آن داشت تا اين دستگاه رو طراحي و بسازن. پس شايسته نيست كه ما استفاده از اون رو يه كار اشتباه دانسته و بگيم كه اگه از هيتر استفاده كنيم ، بورد آسيب ميبينه. بهتره بگيم استفاده نادرست از اون و عدم حرارت دهي نامناسب باعث بروز خسارت خواهد شد. لذا چنانچه موارد زير رعايت شود ، نظر خيلي از دوستان تامين خواهد شد.
١- براي برداشتن و جايگذاري قطعات ، نوع بورد و نوع قطعه ، تعيين كننده مقدار حرارت خواهد بود. حرارت هيتر از ٣٥٠ تا ٤٥٠ ، حرارت مطلوب ميباشد. در قطعات حساس و آسيب پذير مانند قطعات smd و آيسي ها، هر چه دما پايين تر باشد براي سلامت بورد و قطعات پيرامون محل حرارت دهي بهتر است.
٢- قبل از برداشتن قطعه استفاده از خمير فلكسي به ول كردن هرچه زودتر لحيم ها كمك زيادي خواهد كرد و از طرفي باعث ميشه حرارت بصورت يكسان به همه جاي قطعه برسه. اين روش براي برداشتن آيسي هاي ٤ طرفه ، بسيار كارامد تر از استفاده از لحيم كاري پايه ها با هويه خواهد بود.
٣- در قطعات smd ، پس از جدا كردن قطعه ، از آنجاييكه لحيم قطعات پيرامون ممكن است شل شده باشد ، حداقل ٢ دقيقه صبر كنيد و سپس با يك فرچه نرم و تينر محل مورد نظر رو تميز كنيد.
كلا براي تميز كردن بورد ، بنده بنزين مخصوصي رو كه تعمير كاراي ساعت از اون براي تميز كردن قطعات داخلي ساعتها استفاده ميكنن رو پيشنهاد ميكنم كه از پاساژ آلومينيوم به قيمت كمي قابل تهيه ميباشد. واقعا عاليه.
٤- توجه داشته باشيد ، هيچگاه حرارت هيتر رو در يك نقطه متمركز نكنيد. حتي در صورتيكه از دماي پايين استفاده ميكنيد.
٥- هنگام بستن و سفت كردن نوك هيتر ، هواكش اون رو كه معمولا كنار پيچ قرار گرفته ، بطور كامل كيپ نكنيد تا مقداري از هواي توليد شده دستگاه از آنجا خارج شود و فشار باد منجر به جدا شدن قطعات ديگر و سوت شدن آنها نگردد.
٦- سعي شود هميشه از كمترين حالت فشار باد كه به دستگاه هم فشار نيايد استفاده شود.
ممنون ميشم نظراتتون رو در مورد اين پست بدونم.
ياحق

Sent from my iPhone using Tapatalk

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
- قبل از برداشتن قطعه استفاده از خمير فلكسي به ول كردن هرچه زودتر لحيم ها كمك زيادي خواهد كرد و از طرفي باعث ميشه حرارت بصورت يكسان به همه جاي قطعه برسه. اين روش براي برداشتن آيسي هاي ٤ طرفه ، بسيار كارامد تر از استفاده از لحيم كاري پايه ها با هويه خواهد بود.
با سلام خدمت دوست بزرگوارم. میشه لطف کرده و کمی بیشتر درباره خمیر فلکسی و نحوه استفاده از اون و موارد کاربرد و ... توضیح بدین. اگه فیلم آموزشی هم از کارتون بذارین بسیار منت گذاشتین.

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,043
5,388
سلام
با نظر جناب شوکول موافقم.
شاید از نظر اساتید مسایلی مانند هیت گرفتن و شستشو دادن برد کارهای پیش پا افتاده ای باشند اما برای تعداد زیادی از عزیزان و به ویژه بنده حقیر هنوز مبهم است.
چندین بار هم تا کنون در سایت جستجو کرده ام اما مطلب آموزشی جامعی در خصوص لحیم کاری , سردی لحیم گرفتن ,هیت گرفتن و شستشو دادن بردها نیافتم.
اساتید گرامی منت بر سر ما نهاده و اندکی در مورد مسایل ذکر شده بالا و کاربرد های لوازم مختلف لحیم کاری مثل روغن لحیم, مایع فلکس و خمیر فلکس ,توپ قلع و ... بفرمایند.
همچنین در خصوص لحیم کاری و سیم کشی فلتهای جدا شده از برد آدرس تلویزیونها توضیح بفرمایند
با تشکر

mehdifull

مدیر بخش تعمیر پخش های ماشین و ستاپ باکس
مدیر تالار
2007-10-28
3,333
50,515
شوش شهر دانیال نبی (ع)
با سلام خدمت دوست بزرگوارم. میشه لطف کرده و کمی بیشتر درباره خمیر فلکسی و نحوه استفاده از اون و موارد کاربرد و ... توضیح بدین. اگه فیلم آموزشی هم از کارتون بذارین بسیار منت گذاشتین.
سلام استاد

در اصل خمیر فلکسی همان روغن لحیم است اما با کیفیت بالاتر و این کیفیت توی اهمی نکردن مدار و لحیم کاری تمیز تر بیشتر مشهود است شما وقتی از یک روغن لحیم آلمانی استفاده میکنید فرقش رو با یک روغن لحیم معمولی در ابی به راحتی متوجه میشید و توی اولین استفاده شما از خمیر فلکسی پی به فرق اون با روغن لحیم آلمانی خواهید برد البته خمیر فلکسی هم اصل و تقلبی دارد که منظور ما اصل اون است نه تقلبی
و بنده بیشتر برای لحیم کاری آی سی های cpu چهار طرفه از آن استفاده میکنم و نکته قابل توجه این است که اول باید ای سی را تنظیم کرده بعد خمیر مالی کرده و شروع به لحیم کاری کرده

چهارسو

کاربر vip
vip
کاربر
2021-01-11
277
316
مشهد
سلام دوستان.من امروز یک آی سی فلش رو میخواستم با هیتر از برد خارج کنم.هر چی هیتر میگرفتم لحیم باز نمیشد.یادم اومد که یکی از دوستان فرمودن پایه ها رولحیم کن .و خیلی بهتر لحیم باز میشد (استفاده از خمیر فلکسی برای برد های ارزون توجیه نداره(نظر بنده)).ولی باز هم قطعه آزاد نشد و در نهایت آی سی از وسط نصف شد(زیرش رادیات داشت)
این رو عرض کردم واسه نظر دوستمون که فرمودن از زیر برد هیتر بگیریم که درست میفرمایند
ویکی دیگه از دوستان هم پیشنهاد استفاده از نوار چسب آلومینیومی بر رویقطعات پیرامون قطعه هدف رو دادن

مهرزاد قائم مقامی

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2012-08-31
272
528
بوشهر
سلام دوستان.من امروز یک آی سی فلش رو میخواستم با هیتر از برد خارج کنم.هر چی هیتر میگرفتم لحیم باز نمیشد.یادم اومد که یکی از دوستان فرمودن پایه ها رولحیم کن .و خیلی بهتر لحیم باز میشد (استفاده از خمیر فلکسی برای برد های ارزون توجیه نداره(نظر بنده)).ولی باز هم قطعه آزاد نشد و در نهایت آی سی از وسط نصف شد(زیرش رادیات داشت)
این رو عرض کردم واسه نظر دوستمون که فرمودن از زیر برد هیتر بگیریم که درست میفرمایند
ویکی دیگه از دوستان هم پیشنهاد استفاده از نوار چسب آلومینیومی بر رویقطعات پیرامون قطعه هدف رو دادن
درود
برای بر داشتن یه قطعه روی برد بهتره همیشه پایه ها رو با لحیم شارژ کنید
از خمیر فلکس مرغوب استفاده کنید(تاثیر خمیر فلکس مرغوب فوق العاد بینظیره)
کمی اطرف قطعه رو به صورت چرخشی گرم کنید که به دمای مناسب برسه و سردی اطراف باعث نشه گرما رو به خودش بگیره و مثل رادیات عمل کنه
بعد باید دمای مناسب برداشتن قطعه هم دستتون بیاد و اگر بردی دیدین که تو اون دما قطعه ازش جدا نمیشه از پری هیتر کمک بگیرید(چون افزایش بی رویه دمای هیتر باعث اسیب به برد یا قطعه میشه)
در اخر باید قطعه به راحتی و با کمترین فشار جدا شده و اگه به قطعه فشار بیارید باعث کنده شدن متالیزه برد هم میشه
بردهایی هست که با کمی فشار هم متالیزه از جاش بلند میشه

آخرین ویرایش:
بالا