آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

ولتاژ 18 ولت در خروجی استندبای

iranvich63

کاربر
2012-03-24
321
2,081
سلام دوستان
مثل اینکه مشکلات ولتاژ بالا در پاورهای من تمومی نداره.
الان پاور دیگری دارم که ولتاژ 5VSB+ آن به بالای 18 ولت میرسه.تموم خازنهای برد تست شدند.تمام ترانزیستورها چک شدند. آی سی های 431 نیز تعویض شدند.آی سی LM494 شدند.
یکسرس مقاومت در کنار ترانزیستور 2N60 بود که سوخته بودند.اونها رو از یک پاور دیگه که مشابه این بود پیدا کردم و جایگزین کردم.اما هنوز ولتاژ استندبای بالاست.پاور استارت میخورد و خروجیهای درستی دارند بجز همین سیم بنفش.
متشکرم

جمشيدا

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-03-13
4,048
19,263
تهران - ساوه
در مورد كدام برند و مدل و چند وات بودن پاور تبادل اطلاعات صورت مي گيرد.....

مشخصات را به سايت ارسال نماييد

شما نگاهي هم به اپتو كوپلر بيندازيد

به نظر من خازن ها را تعويض كنيد و از ولتاژ نامي بيشتر از حد معمول در نظر بگيريد

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,270
ایران
با سلام ضمن مشخص کردن و اعلام اطلاعات خواسته شده توسط استاد بزرگوار جمشیدا، ولتاژ استندبای شما توسط همین ترانزیستور 2N60 ساخته میشود اول خود این ترانزیستور از لحاظ سالم بودن چک شود و بعد تغذیه همین ترانزیستور یعنی مقاومتها و دیود و خازنها بررسی شود خروجی درین ترانزیستور فوق به ورودی سیم پیچ اولیه ترانس T1 متصل گردیده و خروجی این ترانس دارای دو سیم پیچ است یکی از این سیم پیچها دارای سه سر است یک طرف از طریق یک دیود و یک مقاومت مستقیما به پایه 12 آی سی 494 وصل شده و طرف دیگر آن از طریق یک دیود دیگر و یک ***** خروجی ولتاژ استندبای را یعنی 5 ولت مثبت سیم بنفش را تشکیل میدهد شما با دقت این نواحی را با ید بررسی کنید تا به عیب برسید.

iranvich63

کاربر
2012-03-24
321
2,081
سلام دوستان گرامی
متشکرم از پاسخگویی شما.
متاسفانه با امدن قطعات چینی میدانید معنی و مفهوم برندینگ و قدرت و کیفیت از بین رفته.منظورم اینه که من سه برد از این پاور دارم که همگی یک مشکل عجیب دارند.یکی منفجر میشه یکی ولتاژ 5 و 12 ولت بالاتر میده و اینهم که ولتاژ استندبای 18 ولت میده.
پس این از کیفیت این قطعات.
هر سه تا برد مربوط به سه پاور هستند که نامهای کاملاً متفاوت دارند که نمیشه اصلا برند نامید یکی الگانس 900 واته یکی الگانس 450 واته یکی هم فقط روش نوشته RR600 وات.پس فاتحه برندینگ هم باید خوند
قضیه قدرت که دیگه مشخصه 900 وات و 600 و 550 و 800 و 450 وات بیشترین آمار پاورهای بی کیفیت چینی هستند که شاید بیش از 300 وات تولید نکنند.اینهم از صداقت چینی!
با اینحال طبق خواسته شما من مدلهایی از این پاور که موجود داشتم رو نوشتم و فرموده های شما را بکار میگیرم و نتیجه رو اعلام میکنم.
متشکرم

iranvich63

کاربر
2012-03-24
321
2,081
با سلام ضمن مشخص کردن و اعلام اطلاعات خواسته شده توسط استاد بزرگوار جمشیدا، ولتاژ استندبای شما توسط همین ترانزیستور 2N60 ساخته میشود اول خود این ترانزیستور از لحاظ سالم بودن چک شود و بعد تغذیه همین ترانزیستور یعنی مقاومتها و دیود و خازنها بررسی شود خروجی درین ترانزیستور فوق به ورودی سیم پیچ اولیه ترانس T1 متصل گردیده و خروجی این ترانس دارای دو سیم پیچ است یکی از این سیم پیچها دارای سه سر است یک طرف از طریق یک دیود و یک مقاومت مستقیما به پایه 12 آی سی 494 وصل شده و طرف دیگر آن از طریق یک دیود دیگر و یک ***** خروجی ولتاژ استندبای را یعنی 5 ولت مثبت سیم بنفش را تشکیل میدهد شما با دقت این نواحی را با ید بررسی کنید تا به عیب برسید.

در مورد كدام برند و مدل و چند وات بودن پاور تبادل اطلاعات صورت مي گيرد.....

مشخصات را به سايت ارسال نماييد

شما نگاهي هم به اپتو كوپلر بيندازيد

به نظر من خازن ها را تعويض كنيد و از ولتاژ نامي بيشتر از حد معمول در نظر بگيريد
سلام استاد جمشید و دوست ارجمند آقا رضا
تمامی گفته های شما انجام شد.خازنها تعویض شدند.دیودها و مقاومتهای توی مسیر و تغذیه ترانزیستور چک شدند.ترانزیستور 2N60 را با 2SK2717 تعویض کردم اپتوکوپلر تعویض شد و نهایتا اینکه هنوز ولتاژ بالاست البته حالا رسیده به 16 ولت.
فکر میکنم یک مقاومت 39 اهم کنار تغذیه است که با مقاومنتهای بالاتر تعویض کردم ولتاژ شروع کرد به پایین اومدن ولی در مقدار مثلا 560 اهم تغذیه بشدت شروع کرد به سوکت کشیدن ولی ولتاژ به حدود 8 ولت رسید.من ترسیدم بترکه چون خیلی سوت میکشید دیگه با مقاومت بالاتر ادامه ندادم.
بهرجهت ممنون از راهنمایی شما

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,270
ایران
باسلام، دوست عزیز شما از خودت قطعات سالم را تعویض نکن زیرا با این کارت ممکن است قسمتهای دیگر مدار را بسوزانی شما باید دنبال قطعه معیوب مثل خازن الکترولیتی و مقاومتهای کم اهم بگرد حوصله و تلاش میخواهد موفق باشید.

iranvich63

کاربر
2012-03-24
321
2,081
باسلام، دوست عزیز شما از خودت قطعات سالم را تعویض نکن زیرا با این کارت ممکن است قسمتهای دیگر مدار را بسوزانی شما باید دنبال قطعه معیوب مثل خازن الکترولیتی و مقاومتهای کم اهم بگرد حوصله و تلاش میخواهد موفق باشید.

سلام دوست گرامی
مقاومتهای مسیر کم اهم چک شده اند.مقاومتهای پر اهم با خارج کردن یک پایه از مدار اندازه گیری شده اند.خازنها چک شده اند.اما با اینحال دوباره جهت اطمینان کلیه قطعات را تست میکنم.
البته واقعاً برای تعمیر ارزشی ندارد که اینهمه وقت آدم بذاره روی یک پاور که حداکثر 30 تومن قیمت داره.ولی ارزش تجربه و اشتراک گذاشتنش مشکل برای دیگران رو داره.
متشکرم ازت

بالا