آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

طریقه تبدیل یک ترانزیستور به یک دیود

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
با سلام و عرض ادب
ضمن تبریک سال نو محضر استاد حاذق و توانا جناب استاد غزال
اطاعت امر ، انشالله بعد تعطیلات رسمی مغازه ها باز می شود . آخه مغازه من تو پاساژه و مدتی بنا به تصویب هیئت امنای پاساژ تعطیلات عید داریم
و این فرصتی است برای تجدید قوا و مطالعه بیشتر
در ثانی استاد ، علم شما خود آزمایش محض و ثابت شده و فرمایشات شما عین جواب آزمایشه
و مدارات و پستای که در سایت قرار می دم، کاردستی است که به محضر استاد ارایه می شود
عین کاردستی دوران ابتدایی که شاگرد برای ارائه به معلم خود ، به مدرسه می برد
بسیار خرسند از اینکه در دورانی از کسب علم و تجربه هستم که در کنار کامپیوتر و گوشی و اینترنت
به استاد راهنمایی راهنمایی آنلاین که کسوت استادیش چندین برابر اساتید دانشگاست ، پای کرسی استادیش شاگردی می کنم
آرزوی سلامتی و تندرستی ، عمر طولانی باعزت و با برکت و پیروزی و سربلندی از درگاه ایزد منان برایتان مسئلت دارم
شاگرد و کوچک شما بهرامی خواه

درود

با تبریک متقابل نوروز و ضمن تشکر از اظهار لطف حضرت عالی.

در خصوص مقاله مورد اشاره
با توجه به بررسی اولیه و اجمالی مقاله و پیش زمینه ای که بابت دیود شاتکی مطرح فرمودید ، پاسخ قبلی را با تلقی دیود شاتکی تقدیم کردم.

اما اگرچه با مطالعه عمقی مقاله در فرصت مناسب ، ناگزیر به ویرایش پاسخ قبلی و تقدیم این اصلاحیه شدم که مقاله در خصوص دیود شاتکی نیست و بابت عملکرد دیود شاکلی تنظیم شده که در شرایط حاضر تولید و عرضه نمیشه ، اما تاثیری در ماهیت پاسخ گذشته نداره.

سپاس

masuodd55

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2012-01-16
427
1,073
درود::: سوالی خدمت دوستان به ویژ استاد غزال گرامی دارم::: آیا با ترانزیستور ماسفت هم میشه ساخت؟ آیا نسبت به ترانزیستور معمولی برتری دارد؟ ممنون

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,296
ایران
درود::: سوالی خدمت دوستان به ویژ استاد غزال گرامی دارم::: آیا با ترانزیستور ماسفت هم میشه ساخت؟ آیا نسبت به ترانزیستور معمولی برتری دارد؟ ممنون
سلام .
ساختمان داخلی ماسفت درسته که با نیمه هادی p-n درست شده این نیمه هادی را طوری طراحی کرده اند که الکترون ها منفی را به خود جذب میکنه باعث مسدود شدن جریان میشه .به نظر من نمیشه ماسفت را به دیود تبدیل کرد.
ماسفت.png
ساختمان داخلی j fet اگر دقت کنیم به صورت کانال طراحی شده بازم فکر نکنم بشه با این فیت هم دیود ساخت.
فیت.png
حالا نظر همکاران و استاد عزیز چیست
اگر منظورت مقایسه ترانزیستور bjt با ترانزیستور fet هست.
تا جای که اطلاع دارم فیت ها حرارت کمتر . نویز کمتر . برای تحریک گیت جریان کمتر . در امپلیفایر ها هم فیت بهتر است.
حالا ببینیم نظر استاد و همکاران چیست
متشکرم

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: masuodd55

masuodd55

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2012-01-16
427
1,073
درود بر امیر سجاد عزیز:::: منظور من اینه که در صورت ساختن دیود با ماسفت آیا برتری نسبت به ترانزیستور معمولی داره::"ممنون

بالا