آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

بسادگی سوختن بلندگوها را محال کنید

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
با سلام
اینکه استاد میفرمایند مدار بصورت تجربی تست شده صحیح است اما شرایط تست هم اهمیت داره
به نظر بنده مدار ارایه شده بصورت کلی برای آمپلی فایر های با توان ضعیف و متوسط زیر ۳۰ وات کاربردی هست
اما برای توان های بالاتر دوتا مشکل خودنمایی خواهند کرد

۱- در آمپلیفایر های با تغذیه متقارن خازن باید الزاما و حتما بایپلار باشد که من با مطالعه این ۸ صفحه فقط یک کامنت دیدم که اشاره کرده باشد فکر کنم جناب خادم بودن
حالا درنظر بگیرید مثلا یک خازن بایپلار مثلا۶۸۰۰ میکرو ۱۰۰ ولت میتونه چه ابعاد و قیمتی داشته باشه
۲- مساله esr هست که برای آمپلی فایر های خودرویی با امپدانس خروجی ۲ اهم قابل تشخیص هست و بصورت کلی قابل استفاده نیست
اما همونطور که در ابتدا عرض کردم
بصورت کلی در اکثر موارد کاربرد های معمول مدار ارائه شده قابل استفاده هست
تشکر از جناب غزال که هم استانی مون هستن و مدتهاست از اطلاعاتشون استفاده میکنم

درود

ضمن تشکر .

شما صورت مسئله را اشتباه گرفتید .
موضوع ، حفاظت از بلندگو است ، بویژه بلندگوهای تست تعمیرگاه ، اگرچه برای کلیه بلندگوهای سیار و پرقدرت هم قابل استفاده است.

اما در آمپلیفایرهای خاص و بسیار نادر ، هرچند ، خازن سری
عامل خسارتی نمیشه اما مانع هدایت سیگنال به بلندگو میشه و در پست 1 تاپیک به این موضوع نیز تاکید شده

قابل ذکر است بدلایل مشخص و معلومی که سخن را طویل میسازد و مجال گفتن نیست با این شیوه در آمپلیفایرهای بسیار خاص و نادر فقط یک لحظه صدا دارید اما در بیش از 99 درصد از آمپلیفایرها قابل استفاده است

بنابرین اگر استثنائا برای تست آمپلیفایری به چنین آمپلیفایری برخورد کردید از بلندگوی مجهز به خازن سری استفاده نکنید
( البته هیچگونه خسارتی وارد نمیکند ) سپاس

آخرین ویرایش:

~modern~

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2009-08-18
536
1,119
سمنان
درود

ضمن تشکر .

شما صورت مسئله را اشتباه گرفتید .
موضوع ، حفاظت از بلندگو است ، بویژه بلندگوهای تست تعمیرگاه ، اگرچه برای کلیه بلندگوهای سیار و پرقدرت هم قابل استفاده است.

سپاس
ارادت همانطور که عرض کردم برای کاربردهای معمول مثل تست تعمیرگاه حتما قابل استفاده است اما برای سیستم های پرقدرت بسیار مستهلک و غیر قابل استفاده میباشد

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
ارادت همانطور که عرض کردم برای کاربردهای معمول مثل تست تعمیرگاه حتما قابل استفاده است اما برای سیستم های پرقدرت بسیار مستهلک و غیر قابل استفاده میباشد

درود

عملا برای سالیان درازی در دستگاه های پرقدرت استفاده شده و لذا صرفنظر از توجیه علمی ، در عمل نیز ، طی سالیان متمادی ، با مشکلی مواجه نگردیده .

سپاس

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
با سلام
اینکه استاد میفرمایند مدار بصورت تجربی تست شده صحیح است اما شرایط تست هم اهمیت داره
به نظر بنده مدار ارایه شده بصورت کلی برای آمپلی فایر های با توان ضعیف و متوسط زیر ۳۰ وات کاربردی هست
اما برای توان های بالاتر دوتا مشکل خودنمایی خواهند کرد

۱- در آمپلیفایر های با تغذیه متقارن خازن باید الزاما و حتما بایپلار باشد که من با مطالعه این ۸ صفحه فقط یک کامنت دیدم که اشاره کرده باشد فکر کنم جناب خادم بودن
حالا درنظر بگیرید مثلا یک خازن بایپلار مثلا۶۸۰۰ میکرو ۱۰۰ ولت میتونه چه ابعاد و قیمتی داشته باشه
۲- مساله esr هست که برای آمپلی فایر های خودرویی با امپدانس خروجی ۲ اهم قابل تشخیص هست و بصورت کلی قابل استفاده نیست
اما همونطور که در ابتدا عرض کردم
بصورت کلی در اکثر موارد کاربرد های معمول مدار ارائه شده قابل استفاده هست
تشکر از جناب غزال که هم استانی مون هستن و مدتهاست از اطلاعاتشون استفاده میکنم
سلام
دوست خوبم . آقای خادم در پستشون فرموده بودن از خازن صدای موزیک شنیده است . به نظرت درسته از خازن صدا پخش بشه؟
متشکرم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
سلام
دوست خوبم . آقای خادم در پستشون فرموده بودن از خازن صدای موزیک شنیده است . به نظرت درسته از خازن صدا پخش بشه؟
متشکرم

درود

اصولا بررسی پدیده‌ها با جملات کلی و بدون دلیل و مستند فاقد وجاهت لازم علمی و تجربی است‌.
مثلا در پست 80 اعلام شده ( به نظر بنده ..... ) یعنی حدس و گمان خود را بدون و دلیل و مدرکی مطرح فرمودند که قابل استناد نیست.

برای بررسی هر پدیده ای لازم است حتی المقدور دلایل علمی ارائه گردد و پس از توجیه علمی ، عملا مورد آزمایش قرار گیرد تا خطاهایی که در جریان توجیه علمی اتفاق میافته و مغفول میمونه ، برطرف گردد.

البته اگر مدعی ، قادر به توجیه علمی نباشه اشکالی نداره و کافیه تجربیاتی که به دفعات لازم مشاهده و تجربه شده منعکس نماید تا اهل نظر و صاحبنظران مربوطه ، دلایل علمی آنرا کشف و استخراج و تقدیم کنند .

و لذا این عبارت و ایرادی که فرمودند :

اما برای سیستم های پرقدرت بسیار مستهلک و غیر قابل استفاده میباشد

عبارت نامفهوم و ناصحیحی است زیرا استهلاک در قطعات آمپلیفایر معنی و مفهومی نداره و در علم مکانیک قابل پیش‌بینی و بررسی است .

بنابرین جهت بررسی موضوع لازم است نمونه مغایری که تابحال مشاهده و تجربه فرمودند ، جهت تحلیل و بررسی ، ارائه گردد تا بدقت مورد تحقیق قرار گیرد .

سپاس

آخرین ویرایش:

~modern~

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2009-08-18
536
1,119
سمنان
درود

اصولا بررسی پدیده‌ها با جملات کلی و بدون دلیل و مستند فاقد وجاهت لازم علمی و تجربی است‌.
مثلا در پست 80 اعلام شده ( به نظر بنده ..... ) یعنی حدس و گمان خود را بدون و دلیل و مدرکی مطرح فرمودند که قابل استناد نیست.

برای بررسی هر پدیده ای لازم است حتی المقدور دلایل علمی ارائه گردد و پس از توجیه علمی ، عملا مورد آزمایش قرار گیرد تا خطاهایی که در جریان توجیه علمی اتفاق میافته و مغفول میمونه ، برطرف گردد.

البته اگر مدعی ، قادر به توجیه علمی نباشه اشکالی نداره و کافیه تجربیاتی که به دفعات لازم مشاهده و تجربه شده منعکس نماید تا اهل نظر و صاحبنظران مربوطه ، دلایل علمی آنرا کشف و استخراج و تقدیم کنند .

و لذا این عبارت و ایرادی که فرمودند :

عبارت نامفهوم و ناصحیحی است زیرا استهلاک در قطعات آمپلیفایر معنی و مفهومی نداره و در علم مکانیک قابل پیش‌بینی و بررسی است .

بنابرین جهت بررسی موضوع لازم است نمونه مغایری که تابحال مشاهده و تجربه فرمودند ، جهت تحلیل و بررسی ، ارائه گردد تا بدقت مورد تحقیق قرار گیرد .

سپاس
استفاده از یک خازن معمولی با پلاریته در خروجی یک آمپلیفایر با تغذیه متقارن به لحاظ تئوری و تحلیل هم اشتباه هست
مدار شکل زیر را در نظر بگیرید
فرض کنیم مطابق آنچه استاد فرمودند مثبت یک خازن الکترولیت را به خروجی آمپ و منفی آخن را به صورت سری به بلندگو وصل کنیم

4C0503E7-616C-46AA-B583-E1DF67B0E75A.gif
در نیم سیکل مثبت خازن در بایاس صحیح قرار دارد اما زمانیکه مدار در نیم سیکل منفی تحلیل کنیم یعنی ترانزیستور مثبت پوش پول روشن شود جریان برعکس از خازن عبور خواهد کرد که موجب خرابی خواهد شد
الزاما و حتما باید خازن بایپلار متصل باشد تا مشکلی بوجود نیاید
و در صورت درخواست فرکانس پایین با قدرت بالا لازم هست که خازن با ولتاژ و ظرفیت بالا استفاده شود که همانطور که عرض کردم خارج از صرفه خواهد بود

پیوست‌ها

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
استفاده از یک خازن معمولی با پلاریته در خروجی یک آمپلیفایر با تغذیه متقارن به لحاظ تئوری و تحلیل هم اشتباه هست
مدار شکل زیر را در نظر بگیرید
فرض کنیم مطابق آنچه استاد فرمودند مثبت یک خازن الکترولیت را به خروجی آمپ و منفی آخن را به صورت سری به بلندگو وصل کنیم

مشاهده فایل‌پیوست 189914
در نیم سیکل مثبت خازن در بایاس صحیح قرار دارد اما زمانیکه مدار در نیم سیکل منفی تحلیل کنیم یعنی ترانزیستور مثبت پوش پول روشن شود جریان برعکس از خازن عبور خواهد کرد که موجب خرابی خواهد شد
الزاما و حتما باید خازن بایپلار متصل باشد تا مشکلی بوجود نیاید
و در صورت درخواست فرکانس پایین با قدرت بالا لازم هست که خازن با ولتاژ و ظرفیت بالا استفاده شود که همانطور که عرض کردم خارج از صرفه خواهد بود

درود

گرامی ارجمند ،
حالا با ارائه نمونه ، مدعای شما قابل بررسی شد.

تحلیل شما کج بود اما رَج بود .
شما خازنی در طراحی سیستم‌های الکترونیکی پیدا نمیکنید که جریان سیگنال بصورت یکطرفه از آن عبور کنه ، حتی در خازن های صافی هم جریان یکطرفه نداریم.
و به این ترتیب طبق استدلال شما کلیه خازن ها باید بایپلار باشند .
و لذا بخش اول تحلیل شما ناصحیحه.
آنچه که موجب سوء برداشت شما شده اینه که در نظر نداشتید که ولتاژ دائم dc تعیین کننده نوع خازن است .
لذا ازآنجاکه در نقشه اول همیشه ولتاژ dc که روی خازن c داریم نصف vcc هست لذا از خازن بایپلار استفاده نمیکنن .

اما در بخش دوم که در هر نیم سیکل ولتاژ dc معکوس میشه و ولتاژ dc دائمی روی خازن نداریم ، حق باشماست و از مواردی است که در پست اول مستثنی و تاکید شده ، هرچند بسیاری از این سیستم ها نیز مانع تست نمیشه و در زمان تست آمپلیفایر مشکلی ایجاد نمیکنه ولی در اینگونه موارد برای استفاده دائمی نباید از خازن سری استفاده کنید .
البته در مواردی هم خازن سری بکلی مانع فعالیت بلندگو میشه .

لذا خازن سری در بلندگوی تعمیرگاه از صدمه بلندگو جلوگیری میکنه و اگه در موارد استثنائی مانع تست بود از بلندگوی ساده استفاده میکنید .
و در تمامی مواردی که خازن سری با بلندگو در طراحی استفاده شده با اطمینان کامل میتوانید خازن دیگری با بلندگو سری کنید و این خازن مزیت ویژه ای نسبت به خازن خود سیستم داره که مورد سوال است .

یعنی درحالیکه خازن سری در آمپلیفایر نصب است دراینصورت اضافه کردن خازن مشابه اضافی چه ثمری داره ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

~modern~

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2009-08-18
536
1,119
سمنان
ارادتمند
جالبه که نقشه اول رو حذف کرده بودم اما انگار نشد
در کامنت های قبلی هم عرض کردم در صورتیکه منبع تغذیه متقارن باشد نمیتوان از خازن معمولی استفاده کرد
از ابتدای توضیحاتم در هر کامنت عبارت توان بالا را استفاده کردم تا سو برداشت نشود
از عبارت مستهلک سوال فرموده بودید که در صورت تست مدار با توان بالا در همان ۵ دقیقه ابتدایی متوجه داغ شدن خازن معمولی و غیر قابل استفاده بودن برای طولانی مدت خواهید شد
اگر اینطور بود که داخل تمام کراس اوور ها از خازن معمولی ( نه بایپلار) استفاده میشد
در مورد اون قسمت کوپلینگ هم محال است که یک مدار الکترونیک کارآمد اینطور طراحی شود که در یک خازن معمولی جریان با توان بالا در جهت عکس پلاریته خازن حرکت کند
حقیقتا هر چقدر فکر میکنم حتی کوپلینگ برعکس خازن الکترولیت در توان پایین هم به ذهنم نمیرسه
اگر منظورتون جریان معکوس در خازن شارژ شده هست که موجب پروسه دشارژ تا صفر نامی میشود، آنچه که در شماتیک دوم اتفاق میفته این نیست و خازن بصورت برعکس پلاریته شارژ خواهد شد که موجب خرابی هست
فقط در مواردی که خود آمپ دارای خازن خروجی هست یا به عبارت دیگر منبع تغذیه متقارن نباشد و ولتاژ نصف روی پل مثبت باشد میتوان استفاده‌کرد که آنهم در امپدانسهای بسیار پایین افت توان شناسایی خواهد شد
بهر حال فکر میکنم متوجه منظور هم شدیم
تشکر از وقتی که برای آموزش میذارید

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
ارادتمند
جالبه که نقشه اول رو حذف کرده بودم اما انگار نشد
در کامنت های قبلی هم عرض کردم در صورتیکه منبع تغذیه متقارن باشد نمیتوان از خازن معمولی استفاده کرد
از ابتدای توضیحاتم در هر کامنت عبارت توان بالا را استفاده کردم تا سو برداشت نشود
از عبارت مستهلک سوال فرموده بودید که در صورت تست مدار با توان بالا در همان ۵ دقیقه ابتدایی متوجه داغ شدن خازن معمولی و غیر قابل استفاده بودن برای طولانی مدت خواهید شد
اگر اینطور بود که داخل تمام کراس اوور ها از خازن معمولی ( نه بایپلار) استفاده میشد
در مورد اون قسمت کوپلینگ هم محال است که یک مدار الکترونیک کارآمد اینطور طراحی شود که در یک خازن معمولی جریان با توان بالا در جهت عکس پلاریته خازن حرکت کند
حقیقتا هر چقدر فکر میکنم حتی کوپلینگ برعکس خازن الکترولیت در توان پایین هم به ذهنم نمیرسه
اگر منظورتون جریان معکوس در خازن شارژ شده هست که موجب پروسه دشارژ تا صفر نامی میشود، آنچه که در شماتیک دوم اتفاق میفته این نیست و خازن بصورت برعکس پلاریته شارژ خواهد شد که موجب خرابی هست
فقط در مواردی که خود آمپ دارای خازن خروجی هست یا به عبارت دیگر منبع تغذیه متقارن نباشد و ولتاژ نصف روی پل مثبت باشد میتوان استفاده‌کرد که آنهم در امپدانسهای بسیار پایین افت توان شناسایی خواهد شد
بهر حال فکر میکنم متوجه منظور هم شدیم
تشکر از وقتی که برای آموزش میذارید

درود

فرمودید

بله بخش اول این عبارت صحیح است و البته لازم نیست که حتما نصف vcc روی خازن داشته باشیم تا لزوم بایپلار منتفی بشه بلکه درواقع همانطور که قبلا تاکید کردم ولتاژ dc دائمی خازن ها تعیین کننده نوع خازن است و نصف vcc را بعنوان نمونه و با توجه به مستند خودتان مثال زدم که به همین علت در نقشه اول که همیشه ولتاژ dc به اندازه نصف vcc روی خازن داریم لذا از خازن بایپلار استفاده نمیشه .
اما اینکه فرمودید فقط در توان های پایین از این طراحی استفاده میشه ، ناصحیحه و میتونیم از این نوع پوش پول در هر توانی استفاده کنیم و اتفاقا این نوع پوش پول و بعبارتی هر پوش پولی که از خازن سری استفاده کنه برتری قابل توجهی از نظر طول عمر داره .

و به همین علت در تغذیه های سوئیچینگ نیز که بدلیل فرکانس بالا استفاده از خازن سری ظرفیت پایین را میسر میکنه و لذا میتونیم از بایپلار استفاده کنیم ، طول عمر بسیار بالاتری خواهند داشت .

فلذا در فرکانس صوتی یعنی در آمپلیفایرها که استفاده از بایپلار را مقرون بصرفه نمیکنه بنابرین از انواع طراحی اول استفاده میشه که همیشه ولتاژ dc دائمی روی خازن سری داریم و هیچگونه محدودیتی از نظر قدرت ایجاد نمیکنه و تنها ضعف این نوع طراحی در حجم سیستم است که حجم بیشتری اشغال میکنه.

اگر دلیل علمی برای محدودیت توان برای نوع اول سراغ دارید خوشحال میشم ارشاد و اصلاح فرمایید.

بعبارتی بفرمایید با چه دلیل علمی نمیتوانیم از طراحی اول در قدرت های بالا استفاده کنیم ؟
بخصوص که صرفنظر از دلایل علمی که تقدیم شد ، به وفور نیز تجربه کردم و از خازن سری برای محافظت از بلندگو در آمپلیفایرهای پرقدرت استفاده کردم و هرگز با مشکلی مواجه نشده و هیچگاه خازن داغ نشده و بلندگو هم هرگز صدمه ندیده .
و اطمینان دارم همانطور که در پست های قبل بر نظر شخصی خود تاکید فرمودید ، یقینا نظر خود را بدون تجربه عملی و بعنوان حدس و گمان مطرح فرمودید .

متشابها فرمودید:

بله اشکال اصلی همینه که با دانش خود بر پایه حدس و گمان استدلال میکنیم اما اگر به خازن‌های کوپلینگ توجه فرمایید عملا ملاحظه میفرمایید هیچیک از خازن های کوپلینگ که دارای ولتاژ دائمی dc هستند برخلاف حدس و گمان شما از بایپلار استفاده نمیشه که دلیل علمی آن را موکدا و مکررا تقدیم کردم.

لازم بذکر است خازن سری در برخی از پخش‌های اتومبیل با مشکل مواجه میشه و قبلا در خلال تاپیک تاکید و تصریح کردم که بدلیل فضای ناکافی و حجم آمپلیفایر ، ناگزیرند از معایب و ضعف‌های این نوع پوش پول چشم پوشی کنند و طول عمر آنرا قربانی کاهش حجم کنند.

من حیث المجموع همانطورکه به کرات عرض کردم در هر موردی که خازن سری مواجه با اشکال شد از خازن سری استفاده نکنید.

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا