آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

بسادگی سوختن بلندگوها را محال کنید

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام

.................................... مقدمه ........................................

اگرچه سالیان درازی است از این روش در بلنگوها استفاده میکنم و بعید نیست بسیاری از همکاران محترم نیز از این راهکار استفاده کرده باشند اما ازآنجاکه تاکنون در منبع و سایتی ندیده ام که مطرح شده باشد و از سوی دیگر

اخیرا یکی از همکاران محترم در خلال اعلام نظر خود در خصوص اجرت تعمیرات حادثه ای را تشریح فرموده که بلندگوی گرانقیمت تعمیرگاهش در جریان تست دستگاهی سوخته است . (بدلیل عبور ولتاژ dc )

لذا با مطالعه آن مصمم شدم راهکار خود را مطرح سازم تا بسادگی سوختن هر بلندگوی دلخواه را ناممکن سازید.(بویژه بلندگوهای پرتابل و گرانقیمت آمپلیفایرها )

.....................................راهکار ساده ...................................
با یک خازن سری ( و ترجیحا یک مقاومت وات پایین 4/7 کیلو موازی با خازن )
بلندگو1.JPG
ازآنجاکه مقاومت خازنها ( xc) متناسب با عکس مقدارظرفیت و فرکانس تغییر میکند لذا مقاومت آنها در فرکاسهای پایین افزایش می یابد بطوریکه کلیه خازنها در فرکانس صفر (dc) دارای مقاومت بینهایت هستند ( یعنی قطع کامل )

از سوی دیگر ازآنجاکه افزایش ظرفیت خازنها موجب کاهش مقاومت آنها میگردد
لذا اگر خازنی متناسب با جریان صوتی با بلندگوها سری کنید به این ترتیب مقاومتش برای ولتاژ dc بینهایت و گویی قطع است ولی برای فرکانس صوتی ، بسیار ناچیز و گویی اتصال کوتاه است

برای بلندگوهای کوچک و متوسط 1000/50v
برای بلندگوهای پرقدرت 4700/50v
و برای بلندگوهای بسیار پر قدرت از خازنهای بزرگتر ( یا چند خازن) استفاده کنید

بطوریکه پلاریته منفی خازن را به مثبت بلندگو متصل کنید و از این پس از پایه مثبت خازن بعنوان سیم مثبت بلندگو استفاده کنید و بهتر است یک مقاومت 4/7 کیلو اهمی نیز با خازن موازی کنید (بابت دشارژ درمواقع اتصال dc )

حالا اگر این بلندگو را بمدت یکسال هم به ولتاژ dc (مثلا باطری اتومبیل) متصل کنید هرگز نخواهد سوخت

قابل ذکر است بدلایل مشخص و معلومی که سخن را طویل میسازد و مجال گفتن نیست با این شیوه در آمپلیفایرهای بسیار خاص و نادر فقط یک لحظه صدا دارید اما در بیش از 99 درصد از آمپلیفایرها قابل استفاده است.

ضمنا با اتصال به dc فقط یک صدای تق ناشی از پاسخ گذرا و شارژ خازن میشنوید که هیچگونه ضرری ندارد.
سپاس

آخرین ویرایش:

NICHICON

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
VIP PLUS
vip
vip افتخاری
کاربر
2012-03-01
1,477
12,060
سلام
.................................... مقدمه ........................................

اگرچه سالیان درازی است از این روش در بلنگوها استفاده میکنم و بعید نیست بسیاری از همکاران محترم نیز از این راهکار استفاده کرده باشند اما ازآنجاکه تاکنون در منبع و سایتی ندیده ام که مطرح شده باشد و از سوی دیگر

اخیرا یکی از همکاران محترم در خلال اعلام نظر خود در خصوص اجرت تعمیرات حادثه ای را تشریح فرموده که بلندگوی گرانقیمت تعمیرگاهش در جریان تست دستگاهی سوخته است . (بدلیل عبور ولتاژ dc )

لذا با مطالعه آن مصمم شدم راهکار خود را مطرح سازم تا بسادگی سوختن هر بلندگوی دلخواه را ناممکن سازید.(بویژه بلندگوهای پرتابل و گرانقیمت آمپلیفایرها )

.....................................راهکار ساده ...................................

ازآنجاکه مقاومت خازنها ( xc) متناسب با عکس مقدارظرفیت و فرکانس تغییر میکند لذا مقاومت آنها در فرکاسهای پایین افزایش می یابد بطوریکه کلیه خازنها در فرکانس صفر (dc) دارای مقاومت بینهایت هستند ( یعنی قطع کامل )

از سوی دیگر ازآنجاکه افزایش ظرفیت خازنها موجب کاهش مقاومت آنها میگردد
لذا اگر خازنی متناسب با جریان صوتی با بلندگوها سری کنید به این ترتیب مقاومتش برای ولتاژ dc بینهایت و گویی قطع است ولی برای فرکانس صوتی ، بسیار ناچیز و گویی اتصال کوتاه است

برای بلندگوهای کوچک و متوسط 1000/50v
برای بلندگوهای پرقدرت 4700/50v
و برای بلندگوهای بسیار پر قدرت از خازنهای بزرگتر ( یا چند خازن) استفاده کنید

بطوریکه پلاریته منفی خازن را به مثبت بلندگو متصل کنید و از این پس از پایه مثبت خازن بعنوان سیم مثبت بلندگو استفاده کنید و بهتر است یک مقاومت 4/7 کیلو اهمی نیز با خازن موازی کنید (بابت دشارژ درمواقع اتصال dc )

حالا اگر این بلندگو را بمدت یکسال هم به ولتاژ dc (مثلا باطری اتومبیل) متصل کنید هرگز نخواهد سوخت

قابل ذکر است بدلایل مشخص و معلومی که سخن را طویل میسازد و مجال گفتن نیست با این شیوه در آمپلیفایرهای بسیار خاص و نادر فقط یک لحظه صدا دارید اما در بیش از 99 درصد از آمپلیفایرها قابل استفاده است.

ضمنا با اتصال به dc فقط یک صدای تق ناشی از پاسخ گذرا و شارژ خازن میشنوید که هیچگونه ضرری ندارد.
سپاس

سلام
ایا با این روش صدای بلنگو ضعیف نمیشود.مرسی به خاطر تجربه ای که قرار داده اید.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام
ایا با این روش صدای بلنگو ضعیف نمیشود.مرسی به خاطر تجربه ای که قرار داده اید.

سلام

لطف عالی مزید
موجب تضعیف صدا نمیشه

دوست گرامي شما با اينكار داريد يك ف ي ل ت ر مي سازيد كه باعث مي شود بعضي از فركانسهاي صوتي حذف شود ( صداي بم يا زير )و خود اين امر مشكل ساز است.

سلام:
و ضمن تشکر از پاسخ و سوالات مطروحه که موید تازگی موضوع برای برخی از همکاران عزیز و حصول اطمینان حقیر است که تاکنون مطرح نشده است.

بله بخشی از پاسخ شما که فیلنر ساختم کاملا درست است اما اینکه فرکانس صوتی را حذف میکند ناصحیح است زیرا این فیلنر ، بدلایل زیر ، فقط dc را حذف و فیلنر میکند و ما هم همین را میخواهیم

اولا تست عملی هر پدیده ای قاطع هر گونه تشکیک و دعواست و استدعا دارم نظر خود را پس از تست رایگان و بسیار ساده آن ، اعلام فرمایید

به قول بزرگان اندیشه
اگر هزاران دلیل و نظریه علمی گویای منفی بودن پدیده ای باشد اما عملا مثبت باشد آن پدیده بدون تردید مثبت است ( و بالعکس )

و حقیر سالیان درازی است که علاوه بر بلندگوهای تعمیرگاهم کلیه بلندگوهای پرقدرت آمپلیفایرها را که به وفور با خطای اتصال به ولتاژ dc سوزانده اند پس از تعویض ، با این شیوه مصون ساخته ام و پس از آن هرگز به دلیل مشابه عودت نگردید و نسوخت و موجب نارضایتی احدی از کیفیت نتیجه نگردید

ثانیا دلیل علمی ادعا

اگرچه اجمالا همراه با مدعا ، دلایل علمی مربوطه را تقدیم داشته ام
اما دلیل علمی تکمیلی بشرح زیر است.

فیل تر ، سیستم ساده و یا پیچیده ای است که موجبات حذف برخی از فرکانسها را فراهم میسازد

و پاسخ سیستم و خازن موصوف با فرمول ابتدایی و ساده نیز بسادگی قابل محاسبه است که در صورت محاسبه ملاحظه خواهید فرمود این خازن آنقدر بزرگ است که در کلیه فرکانسهای قابل استماع ، مقاومت بسیار ناچیزی دارد و قادر به حذف هیچیک از فرکانسهای قابل استماع نیست بطوریکه اگر دقت فرمایید

خروجی اغلب آمپلیفایرها در واقع با خازن مشابهی سری شده است (بجز انواع بسیار نادر ) و اساسا عمده انواع پر مصرف پوش پول ، که با تغذیه واحد کار میکنند ، بدون خازن سری با بلندگو عملی نیست و همین موضوع در بدو فعالیتم در جوانی و با اطلاعات تجربی ناچیز ، منشاء الهام گردید که این خازن را قبل از بلندگو نیز استفاده کنم و پس از تحصیلات لازم به اطلاعات علمی مربوطه نیز دست یافتم.

بنابمراتب چنین خازنی بدون اعمال این کلک نیز در بسیاری از آمپلیفایرها وجود دارد ، اما ازآنجا که خازن موصوف ، همراه با بلندگو نصب نمیشود لذا خطای اتصال بلندگو به فیش های ناصحیح آمپلیفایر که دارای ولتاژ dc هستند و یا صدمه دستگاه که موجب عبور ولتاژ dc به بلندگو گردد صدمه بلندگو را قطعی میکند .
اما اگر همان خازنی که در خروجی بسیاری از آمپلیفایرها وجود دارد یک نمونه از همان خازن را قبل از بلندگو و همراه با بلندگو نیز اضافه کنیم تا عبور جریان dc را محال سازد دراینصورت ، هرگز چنین خساراتی به بلندگو وارد نمیشود .

اساسا معیار من برای انتخاب خازن مناسب همان خازن اوت پوت است و لذا بهیچوجه موجب تضعیف سیگنال و یا حذف فرکانسی نمیگردد .

طرح ابهامات و موارد مشابه احتمالی مورد تمنا و مایه افتخار است.
سپاس

آخرین ویرایش:

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,828
با سلام
جناب hasanak عزیز
ضمن تشکر از شما دوست عزیز یک سوال داشتم
شما تعمیرات دستگاه های اکو و آمپلی فایر رو انجام میدهید؟؟؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
با سلام
جناب hasanak عزیز
ضمن تشکر از شما دوست عزیز یک سوال داشتم
شما تعمیرات دستگاه های اکو و آمپلی فایر رو انجام میدهید؟؟؟

سلام استاد عزیزم

ما جارو هم میکشیم

البته چند سالی است که دست و دلم ناتوان شده و فقط نظارت و مدیریت میکنم

....................و بندرت ناگزیر به لمس زیبایی های نازیبا ....................و لطافت درشتی ها میگردم.

سپاس
بلندگو1.JPG

آخرین ویرایش:

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,828
سلام استاد عزیزم

ما جارو هم میکشیم

البته چند سالی است که دست و دلم ناتوان شده و فقط نظارت و مدیریت میکنم

....................و بندرت ناگزیر به لمس زیبایی های نازیبا ....................و لطافت درشتی ها میگردم.

سپاس
شما لطف دارید
راستش از این جهت پرسیدم تا منو در ساختن یک مدار برای جلوگیری از اتصال کوتاه خروجی آمپلی فایر راهنمایی بفرمایید با تشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
شما لطف دارید
راستش از این جهت پرسیدم تا منو در ساختن یک مدار برای جلوگیری از اتصال کوتاه خروجی آمپلی فایر راهنمایی بفرمایید با تشکر

با سلام و احترام و تشکر , صرفنظر از بزرگنمایی اطلاعات ناچیز حقیر

بر حسب اتفاق سوال مربوطه درخصوص نحوه کار محافظ و محدود کننده جریان صوتی برای من هم بعنوان یکی از سوالات جالب مطرح بوده

ولی ازآنجاکه اولا بروز اتصال کوتاه بسیار کم حادث میگردد و به تبع آن حتی یکبار هم ندیدم که این بخش از آمپلیفایرها دچار ضعف و عیبی شده باشد
و ثانیا وجود این سیستم موجب آجر شدن نون ماست ( البته مزاح )

لذا هرگز انگیزه کافی و موجبی جهت تحقیق و کسب اطلاعات لازم حاصل نگردید و کماکان سوال مربوطه در ذهنم باقی است و اطلاعات قابل تقدیمی ندارم
اما تصور میکنم سیستم ساده ای است و بسادگی با بررسی نقشه آمپلیفایرها قابل درک و اکتساب است.

به هر تقدیر از این حیث که انگیزه حقیر را جهت دسترسی به پاسخ تحریک فرمودید مدیون و سپاسگزارم.

موفق و موید باشید

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
1..jpgسلام و ضمن تشکر مجدد

با توجه به استقبال و اظهار لطفی که مورد پیش بینی و انتظار نبود و گویای عنایت و اشتیاقی است که اشتیاق متقابلم را برانگیخته لذا تصویر و ماجرای مربوطه نیز که خالی از لطف نیست تقدیم میگردد.

بطوریکه در جوانی و بدو فعالیت الکترونیکی با تهیه کتابی نسبت به کسب اطلاعات لازم جهت مونتاژ آمپلیفایر 120 وات اقدام و پس از چند ماه اولین و شیرین ترین خاطره الکترونیکی حاصل شد چنانکه احساس ناشی از آن قابل توصیف نیست و گویی سفینه ای به مریخ نشانده بودم

بهمین علت باوجودیکه کتاب مذکور دارای اطلاعات ناچیز و پیش پا افتاده ای است معذالک از آن بعنوان ارزشمندترین گنجینه نگهداری میکنم و نقشه و تشریح همین کتاب درخصوص متداولترین طبقه قدرت و پوش پول منشاء الهام مورد نظر گردید

و تصویر فوق ، نقشه مربوطه در همین کتاب است که ملاحظه میفرمایید خازن c2 سری با بلندگو ، قطعه ضروری آن است و لذا اگرچه من بلااستثناء در کلیه موارد از خازن دیگری همراه با بلندگو و دقیقا معادل c2 استفاده کرده ام و هرگز با نارضایتی مواجه نشدم ، اما ازآنجاکه ظرفیت کلی دو خازن سری ( c2 )، معادل نصف c2 است

لذا میتوانید هر یک از آنها را دو برابر c2 انتخاب کنید تا ظرفیت کلی آنها همان c2 شود ولی به استناد وفور تجربیاتم باز هم تاکید میکنم نه تنها ضروری نیست و مواجه با کوچکترین اشکالی نمیشود بلکه بدلایلی سودمند نیز هست و موجب افزایش طول عمر آمپلیفایر نیز میگردد.

بابت عنایات اساتید و همکاران محترم و عزیز سپاسگزارم

آخرین ویرایش:

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,828
[h=2][/h]جناب hasanak عزیز
راستش این قضیه خازن که می فرمایید بیشتر در مورد آمپلی فایر هایی که با تغذیه تک کار می کنند وجود دارد ولی آمپلی فایر هایی که با ولتاژ دوبل کار میکنند دیگه این خازن رو در خروجی ندارند لذا بیشتر در معرض آسیب هستند .
پاینده باشید

بالا