آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

راهنمایی در شناخت کیفیت قطعات

NICHICON

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
VIP PLUS
vip
vip افتخاری
کاربر
2012-03-01
1,477
12,060
اینجانب در ضمینه تولیدی بالاست های الکترونیکی فعالیت دارم.
متاسفانه QC قطعات برای ما با توجه به تنوع جنس ها کار را مشکل کرده است.
مثلا من از دیود 1N4007 زیاد استفاده میکنم که در بازار ایران مارک MIC را وارد کنندگان قطعات الکترونیکی می اورند.
متاسفانه مشاهده شده است که دیود در همان بسته بندی با همان مارک وقتی روی کار خود استفاده کرده ای باعث برگشت خوردن قطعه شده است.
به نظر شما چگونه میتوان فهمید که یک دیود 4007 که باید مشخصه توان تحملی 1 امپری و ولتاز 1000 ولتی را تحمل کند اصل میباشد و قلابی نیست.
یا خازن های الکترولیت 400 ولت را چگونه میتوان تشخیص داد که جنس خوب هست یا.............
از تمامی کسانی که مرا راهنمایی میکنند کمال تشکر را دارم.

تاج

VIP+ افتخاری
کاربر
2010-03-15
458
1,638
اهواز
پاسخ : لطفا وارد این تاپیک شوید و نظرات خود را بیان کنید.(لطفا همه شرکت کنید)

باسلام
یادم تو یک از فروشگاههای همین سایت ذکر شده بودکه خرید قطعات ازخارج به مقدارسفارش بالا
اگه بافروشنده گان((آقای زارع و ......))تماس بگیرید ازشر این همه دردسر راحت میشید.

قیصر

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2008-09-21
3,028
29,115
سلام
دوست گرامی در هر کاری بهتر است تجربه داشته باشید واگر تجربه کار ندارید به یک نفر متخصص این کار مراجعه کنید ویا از جایی خرید کنید که فروشنده را بشناسید.البته به مرور زمان با نگاه ظاهری هم به قطعات می توان تا حدود زیادی تشخیص داد./

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,550
اینجانب در ضمینه تولیدی بالاست های الکترونیکی فعالیت دارم.
متاسفانه QC قطعات برای ما با توجه به تنوع جنس ها کار را مشکل کرده است.
مثلا من از دیود 1N4007 زیاد استفاده میکنم که در بازار ایران مارک MIC را وارد کنندگان قطعات الکترونیکی می اورند.
متاسفانه مشاهده شده است که دیود در همان بسته بندی با همان مارک وقتی روی کار خود استفاده کرده ای باعث برگشت خوردن قطعه شده است.
به نظر شما چگونه میتوان فهمید که یک دیود 4007 که باید مشخصه توان تحملی 1 امپری و ولتاز 1000 ولتی را تحمل کند اصل میباشد و قلابی نیست.
یا خازن های الکترولیت 400 ولت را چگونه میتوان تشخیص داد که جنس خوب هست یا.............
از تمامی کسانی که مرا راهنمایی میکنند کمال تشکر را دارم.
با سلام :
شما میتونید از دستگاه های ساده ای که برای تست این تیپ از قطعات به صورت تجاری موجود هستند استفاده کنید .
تستر دیود های رکتفایر .
خازن سنج دقیق .
مدارات ساده ای برای مونتاژ چنین تسترقطعاتی در همین سایت موجود میباشند .
4007= 700 ولتی هست فرضا برای تست 4007 از یک مبدل ساده{اینورتر }12 ولت به 1000 ولت استفاده کنید اگر نشتی یا کاهشی در ولتاژ عبوری داشت انگاه دیود شما استاندارد نیست !!!! خازن هم همینطور ..
موفق باشید .

NICHICON

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
VIP PLUS
vip
vip افتخاری
کاربر
2012-03-01
1,477
12,060
با سلام :
شما میتونید از دستگاه های ساده ای که برای تست این تیپ از قطعات به صورت تجاری موجود هستند استفاده کنید .
تستر دیود های رکتفایر .
خازن سنج دقیق .
مدارات ساده ای برای مونتاژ چنین تسترقطعاتی در همین سایت موجود میباشند .
4007= 700 ولتی هست فرضا برای تست 4007 از یک مبدل ساده{اینورتر }12 ولت به 1000 ولت استفاده کنید اگر نشتی یا کاهشی در ولتاژ عبوری داشت انگاه دیود شما استاندارد نیست !!!! خازن هم همینطور ..
موفق باشید .

مرسی از پاسخ شما ایا مدار یا نقشه ای دارید در این ضمینه برای من قرار دهید

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,550
با سلام :
در سطح انجمن چنین مدارهایی زیاد هست به تاپیک های زیر مراجعه و جستجو و مطالعه کنید .
ارشیو مدارات الکترونیک .
تاپیک مدارات ساده برای مبتدیان .
خازن سنج دیجیتالی در تاپیک پروژه های دانشجویی و ... میکروکنترلی ....
برای راهنمایی در بکارگیری چنین مدارات :
ابتدا یک کنورتر یا اینورتر اعم از dc2dc یا actdc که ولتاژ 12 ولتی را به 1000 ولت تبدیل میکنه مونتاژ کنید حال خروجی خط + مدار فوق را { +1000v } ابتدا توسط یک دیود 4001 وسپس 4004 و 4007 عبور دهید اصولا نباید هیچ افت ولتاژی داشته باشید والا نشانگر ولت شما هر عددی نشون داد این دیود در همین محدوده ولتاژ مصرفی قرار دارد .
روش دیگر اینکه دیود های فوق را مثل یک دیود زینر به مدار ببندید { فرضا توسط یک مقاومت سری شده 100 کیلو اهمی با دیود } و اندازه گیری ولتاژ دو سر دیود معرف ولتاژ کار همون دیود خواهد بود ..
دیود 4148 یک دیود 80 ولتی میباشد میتونید تست و نتیجه را مشاهده کنید .
خازن هم بهتر است توسط همون مدارات [hide]خازن سنج تست شود [/hide]
[hide][/hide]
[hide]اما یک روش سر دستی اینکه خازن مربوطه را توسط همین مدار مبدل و یک مقاومت 100 کیلویی سری با خازن وصل کرده و صبر کنید تا خازن کامل شارژ شود { ممکن هست در تست ولتاژ دو سر خازن به ارامی شروع به کاهش کند که اینکار را فقط لحظه ای انجام دهید } حال که مطمین شدید که خازن تا ولتاژ نامی و کامل شارژ شده است !!! با اتصال کوتاه دو سر خازن توسط یک سیم مسی ضخیم باید از شدت و رنگ جرقه تخلیه ان به سلامتی و ظرفیت ان پی ببرید اگر رنگ جرقه قرمز یا زرد بود خازن کم ظرفیت شده و اگر رنگ جرقه سیز یا ابی بود ظرفیت خازن فوق مناسب می باشد .
دقت در رنگ جرقه به ترتیب کیفیت بالا از :
ابی >
سبز > بنفش > [/hide]
[hide]قرمز > نارنجی > ... > زرد[/hide]
موفق باشید .

sohil62

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2009-11-15
279
2,840
اصفهان
سلام

طریقه تشخیص خازن جنس مرغوب و با کیفیت از بی کیفیت و همچنین اصلی از تقلبی با نگاه کردن

[hide] یکی از بزرگترین وارد کننده گان خازن به من گفت همیشه وقتی میخوای خازن بخری به کف خازن نگاه کن خازنهای مرغوب تر قسمت کفی انها از دوقسمت مجزا تشکیل شده است (به شکل دو نیم دایره ) در صورتی که خازنهای بی کیفیت کاملا یک تیکه است و دو خازن با مارک النا برای من اورد و دقیقا همین ویژگی را داشتند و جالب اینجاست از ان به بعد وقتی به تمام خازنهای قدیمی دستگاههای ژاپنی دقت کردم دیدم همگی این ویژگی را دارند و تمام خازنهای دستگاهای چینی و مخصوصا دی وی دی ها خازنهاشون کاملا کف صاف و یک تیکه دارند [/hide] DSC00013.jpg [hide][/hide]

پیوست‌ها

• 45.5 کیلوبایت بازدیدها: 226
بالا