آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

نحوه تست خازن به چه صورت است

meigoon

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-11-09
642
3,504
با خازن سنج تست می شود
پراب منفی به منفی خازن و پراب مثبت به مثبت خازن اتصال بده
با بیست درصد اختلاف ایرادی ندارد
سلام
البته در بسیاری از موارد خازن سنج به دلیل محدودیت در اعمال ولتاژهای بالا و ظرفیت های مختلف کاربرد ندارد و در این مواقع تشخیص خرابی خازن ها با استفاده از تجربه و با کنترل تغییرات ولتاژها و یا شکل موج های مدار انجام میگیرد

poursobhi

کاربر vip
vip
کاربر
دوست عزیز با سلام
خازنها در دو دسته هستند :
1- smd که اصولا مشکل برای اونها پیش نمی یاد ولی در کل با اهمتر می توان تست کرد .
2- خازنهای مخزنی که در دو دسته الکترولیتی و جامد طبقه بندی می شوند . خازنهای الکترولیتی رو اول با چک چشمی و سپس در صورت سالم بودن ظاهری با خازن سنج .. خازنهای جامد هم به همین صورت ابتدا چک چشمی و در صورت سالم بودن ظاهری چک با خازن سنج . تنها تفاوت خازن های الکترولیتی و جامد در امر طولانی تر خازنهای جامد نسبت به الکترولیتی است .
پیروز باشید

sovietiran

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2010-06-24
1,877
9,756
خراسان بزرگ!
درود
نکات فرموده دوستان کامل ودقیق است.
یک روش قدیمی هم هست:پرابهای مولتی متر عقربه ای و یا حتی دیجیتال را به دو سر خازن میزنید و صبر میکنید تا شارژ شود.
سپس قطبها را برعکس کنید و دشارژ خازن را ببینید با حرکت عقربه.

خازن سنجها باید بتوانند در ولتاژهای کار خازن(wv : working voltage ) آنرا تست کنند.
در خازن سنجهای معمولی هم دو حالت است:اعمال فرکانس و یا شارژ و دشارژ

حال اگر ظرفیت منطبق با درج شده روی آنرا نشان دهد قاعدتا سالم است.
آیا اگر دی الکتریک خازن تغییری کند یا صفحات خراب باشند در ولتاژ کار اصلی خطا نشان دهد،با خازن سنج نیز خطا نشان نمیدهد؟
سوالم اینست:خازن سنج چه پارامتری از شرایط کاری را نمیتواند اندازه بگیرد؟

بدرود

آخرین ویرایش:

poursobhi

کاربر vip
vip
کاربر
سلام به دوستان عزيز
يك واقعيت مهم اين است كه شما فكر مي كنيد چند درصد از تعميركاران از خازن سنج استفاده مي كنند ؟
من خودم بيشتر به اين اعتقاد دارم كه شما اگر مدار ها و قطعات را بشناسيد و از ولتاژهاي خروجي اطلاع داشته باشيد ، با ولتاژگيري در مدار مي توانيد پي به خرابي و يا سلامت قطعات ببريد و نياز به خريد و استفاده از وسائل گران قيمت نيست .
موفق و پيروز باشيد /

sovietiran

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2010-06-24
1,877
9,756
خراسان بزرگ!
درود
کاملا درسته-دانش لازم است.
اما واقعا بعضی وسایل خیلی کارامد هستن.
خازن سنج چند سال است که در بازار نمونه های ارزان هم دارد.
من نمونه ای با مارک هانیتک سال 86 خریدم 14 تومن و سلف سنج هم دارد.
الان هم با حدود25 تومن میشه خازن سنج خرید.

فقط نکته ای هست که رنج از پیکو تا 1000 میکرو داشته باشد.
نمونه من تا 200 میکرو دارد.
داخل دفترچه اش را که دیدم متوجه شدم همین مدل و همین قیمت با یک پسوند تا 1000 میکرو میگیره.

ضمنا سلف سنجهاشون اکثرا میکروهانری نداره که بسیار لازمه.

بدرود

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,266
ایران
با سلام، شما سئوال خود را در بخش تعمیر تلفنهای بیسیم و با حروف فارسی مطرح کنید تا استادان و متخصصین مربوطه پاسخ دهند.

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,266
ایران
با سلام، در پاسخ به سئوال استاد عزیز sovietiran خازن سنج چه پارامتری از شرایط کاری را نمیتواند اندازه بگیرد؟
خازن سنج مقدار نشتی خازن را نمی تواند اندازه گیری کند فقط همانطوری که از اسمش پیدا میتواند مقدار ظرفیت خازن را از نظر پیکوفاراد، نانوفاراد و میکروفاراد و آنهم با تلرانس 5 تا 10 درصد اندازه گیری نماید و حتی نمیتواند ولتاژ کار خازن را بسنجد خازن وقتی معیوب میشود یا کاملا قطع است یا تغییر ظرفیت حتی ظرفیت آن نصف میشود و یا نشتی دارد و معمولا وجود نشتی در خازن را با اهم متر در حالت RX10K میتوانیم آزمایش کنیم بعد از شارژ خازن عقربه در جایی می ایستد و مقاومتی نشان میدهد و ممکن است در بعضی شرایط ولتاژ کار خازن کمتر شود و عیبی را بوجود آورد.

بالا