آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

شارژر اتومات باطری 12ولت خودرو

chavooshi

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-02-17
405
689
قم
سلام خدمت اساتید
من دنبال ی شارژر اتوماتیک و کاملا حرفه ای برای باتری های اسیدی بودم توسایت گشتم نهایتا به این نتیجه رسیدم که این از همه بهتره

هنوز این مدار تایید میکنید یا نقشه بهتری توی سایت اومده؟
مشابهی برای 2N4443 معرفی میکنید؟
تشکر از همه

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: amookhteh
با عرض سلام:
:smilie_help:بنده نیاز به مدار شارژر کاملا" اتومات شارژر باطری12ولت خودرو دارم.ممنون میشم اگه کسی مدارش رو داره بزاره.:smilie_help:
سلام
در این مورد بنده هم یک سوال داشتم ایا با افتامات یا همان کنترل شارژ دینام خودرو میتوان شارژر اتوماتیک درست کرد

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: amookhteh

Navid-Aref

کاربر vip
vip
کاربر
2008-11-23
384
793
سلام. پیشنهاد می کنم که قید ساخت شارژرهای دم دستی و غیر حرفه ای را بزنید. آنقدر باتری خودرو گران شده که اصلا نباید برای شارژ آنها ریسک کرد. توصیه می کنم از شارژرهای هوشمند سه مرحله ای استفاده کنید. اگر قصد ساخت نمونه ی کم آمپر آن را دارید یک نمونه یک آمپری آن را در وبسایت امیک می توانید تهیه کنید. در توضیحات ایشان نحوه عملکرد این نوع شارژرها به تفصیل آمده است:

مدار شارژر هوشمند باتری 12 ولت

توسط عابد رازانی -مرداد 26, 1398

در این پست از سایت اِمیک, مدار یک شارژر هوشمند یا اتوماتیک برای باتری های 12 ولت قرار داده شده است. به این شارژرها, شارژر سه مرحله ای نیز گفته می شود که ایمن ترین و مناسب ترین نوع شارژر برای باتری ها می باشند. در این نوع شارژرها, باتری در سه مرحله شارژر می شود که این سه مرحله بصورت زیر می باشند:

مرحله اول: شارژ عمده (bulk charge)
مرحله دوم: شارژ جذبی (absorption charge)
مرحله سوم: شارژ شناور (float charge)

یکی از مشکلاتی که باعث خرابی باتری ها می شود شارژ بیش از اندازه می باشد, یعنی پس از اینکه باتری بطور کامل شارژ شد, شارژر قطع نمی شود و شارژ کردن باتری را ادامه می دهد که در نتیجه باعث خرابی باتری یا کاهش عمر باتری می شود و خطرات بسیار زیادی نیز دارد. شارژهای سه مرحله این مشکل را ندارند و به همین خاطر گفته می شود که ایمن ترین و مناسب ترین نوع شارژر برای باتری ها می باشند.

بطور خلاصه در مورد این سه مرحله شارژ توضیح خواهم داد. در مرحله اول شارژ یا bulk charge باتری با حداکثر ولتاژ و جریان قابل تحمل باتری (که باعث اسیب و داغ شدن باتری نشود) شروع به شارژ شدن می کند که این ولتاژ به عنوان مثال برای باتری های سرب اسیدی معمولی 12 ولت بین 14.6 تا 14.8 ولت می باشد. در این مرحله از انجایی که باتری هنوز بطور کامل شارژ نشده خطر شارژ بیش از اندازه وجود ندارد.

زمانی که باتری حدود 80 درصد شارژ شد, شارژر وارد مرحله دوم یا absorption charge می شود. در این مرحله ولتاژ شارژر ثابت است درحالی که جریان خروجی شارژر دائما کاهش می یابد و این مرحله تا نزدیک به شارژ کامل باتری ادامه دارد. در مرحله سوم یا float charge باتری بطور کامل شارژ می شود, ولتاژ شارژر به حدود 13 تا 13.6 کاهش می یابد و جریان نیز کاهش می یابد, در نتیجه اگر باتری برای مدت زمان طولانی نیز به شارژر متصل بماند مشکلی به وجود نخواهد امد.

ولی اگر قصد استفاده از نمونه آماده اینها رو دارید پیشنهاد می کنم از این مدل سوییچینگ بسیار کارآمد ده آمپری که قابلیت شارژ باتری های مورد استفاده در خودروهای سواری از 40 الی 100 آمپر ساعت (اعم از انواع سرب اسید معمولی و همچنین انواع بدون نیاز به رسیدگی یا اتمی کلسیمی) استفاده کنید. خودم به شخصه دو سال است استفاده می کنم (فقط هم از مود 4 آمپر آن) و به خوبی از پس شارژ بدون نقص باتری های مختلف خودرویی برآمده است. میزان آمپر شارژ استاندارد هم یک دهم ظرفیت باتری است مثلا باتری 60 آمپر ساعت باید با مود 6 آمپر شارژ شود تا صدمه نبیند. مود 4 تا 8 آمپر کاملا بی خطر و عالی برای شارژ باتری های بین 45 تا 80 آمپر ساعت هست و کوچکترین مشکلی برای باتریها ایجاد نمی کند. فقط زمان شارژ ممکن است زیاد بشود مثلا یک باتری 66 آمپر تا 40 درصد خالی شده در مود 4 آمپر حدود ده ساعت طول می کشد. البته این شارژرها برای باتری که کاملا تخلیه شده و یا معیوب شده و شارژ ناپذیر شده، قابل استفاده نیست.
قیمت مدل ده آمپر این دستگاه کمتر از نهصد هزار تومان است که تقریبا هم قیمت یک باتری 55 آمپر ساعت اتمی ایرانی می شود.

پیوست‌ها

hamid_nadery

کاربر vip
کاربر
2009-12-30
98
118
shiraz
پاسخ : رد: شارژر اتومات باطری 12ولت خودرو

با سلام :
بله با داشتن طول هسته اهنی و ضخامت ان ( عرض ) حال میتوانید سطح مقطع ترانس خود را محاسبه کرده و از فرمول محاسبه توان { سطح مقطع } به توان ترانس خود پی ببرید که مسلما با داشتن توان ترانس و مشخص بودن ولتاژ های ان در نتیجه جریان های ورودی و خروجی را نیز بدست اورید برای راهنمایی بیشتر ضمن استفاده از شکل ساده زیر و به لینک : [hide] مشاهده فایل‌پیوست 138798 http://www.irantk.ir/irantk2173 [/hide] پست سوم مراجعه و از مثال نمونه مندرج اقدام به محاسبات خود بفرمایید .
مشکلی داشتید پیام بزارید در خدمت خواهم بود .
سلام جناب رجبی عزیز
قصد ساختن یک شارژر اتومات باطری ماشین رو دارم
قابلیت تشخیص پلاریته معکوس هم داشته باشه
امکانش هست راهنماییم کنید
ممنون

بالا