آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

تست قطعه

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
با سلام خدمت استاد عزیزم.
من چند دیود 4007 رو تست مقاومت گرفتم که در حالت مستقیم حدود 4 مگااهم و در حالت مع*** OL بود. میخواستم بدونم توی مدار چطور دیود رو شبیه مقاومت یک طرفه تست کنم. منظورم اینه که وقتی یه مقاومت کوچک با دیود موازی بشه(مثل بوبین رله) و دیود هم از داخل اتصال کوتاه شده باشه(شورت شده باشه) آیا توی مدار قابل کشفه؟

درود

به استناد تجربیاتم و بدلایل علمی دیودی که با مقاومت کم اهم موازی باشه در صورتی میسوزه که مقاومت هم سوخته یا قطع شده باشه که از نظر ظاهری هم مشخصه که جزغاله شده
لذا دیودی که با مقاومت کم اهم سالم موازی باشه حتما سالمه و وقت خودتو با تست کردنش تلف نکن
یعنی اگر مقاومتش داخل مدار حدود مقاومت کم اهمه سالمه

سپاس

آخرین ویرایش:

Dashty1174

کاربر vip
vip
کاربر
2011-02-25
279
329
سلام

تست 100درصدی کلیه آی سی های تقویت کننده ( آپ امپ)
داخل مدار

مانند آی سی پری آمپلیفایرها و آی سی کلیه موتورهای DVD, VCD ازجمله آی سی LOAD و آسانسورها و و و و و و هر آی سی که با علامت اختصاری مثلث مشخص میشود

بجهت اختصار مطالب در آزمایش زیر مقاومتی که ابتدا 100 کیلو و در صورت عدم پاسخگویی مدار از مقاومت 47 کیلو و نهایتا از 10 کیلو استفاده میکنیم این مقاومت را مقاومت تست می نامیم
و جهت پیشگیری از صدمه احتمالی هرگز از مقاومت کوچکتر از 10 کیلو بعنوان مقاومت تست استفاده نمیکنیم

1- از تغذیه و قطعات جانبی آی سی مطمئن شوید
2- ولتمتر را به خروجی آی سی متصل کنید
3 - یک پایه مقاومت تست را روی ورودی منفی نگه دارید و مرحله 4 و 5 را انجام دهید
4- پایه دیگر مقاومت تست را یکبار به تغذیه مثبت آی سی متصل کنید که دراینصورت ولتاژ خروجی باید به کمترین مقدار ممکن برسد
5- همین پایه مقاومت تست را این دفعه به تغذیه منفی آی سی متصل کنید که دراینصورت ولتاژ خروجی باید بیشترین مقدار ممکن شود
درغیراینصورت آی سی سوخته است

6- جهت اطمینان بیشتر مقاومت تست را این دفعه روی پایه ورودی متبت نگه دارید و آزمایش 4 و5 را تکرار کنید که باید نتیجه برعکس حاصل شود

اگر حفظ کردن موارد فوق سخت است میتوانید با دقت کمتری از خلاصه روش فوق بشرح زیر استفاده کنید

یک پایه مقاومت تست را به ورودی منفی متصل و پایه دیگر را یکبار به تغذیه مثبت ویکبار به تغذیه منفی متصل کنید اگر ولتاژ خروجی به کمترین و بیشترین مقدار تغییر کرد آی سی سالم است(برای اطمینان بیشتر میتوانید همین تست را روی یایه وردوی مثبت هم آزمایش کنید )

دلیل علمی روش فوق

آی سی های آپ امپ دارای ورودی منفی و مثبت است بطوریکه اگر ولتاژ ورودی منفی بزرگتر شود پایه خروجی آپ امپ L میشود ( یعنی کمترین ولتاژممکن تغذیه آی سی )
و اگر ورودی مثبت بزرگتر شود خروجی آی سی H میشود ( یعنی بالاترین ولتاژ ممکن تغذیه آی سی)

با روش فوق هرگز و هرگز چنین آی سی هایی را از مدار خارج نکرده ام مگر آنکه سوخته باشد

اتفاقا قبل از دلبستگی حقیر به این سایت نیاز به ریست DVD داشتم که نایاب بود و در سایتی مطرح نمودم و استاد مربوطه معتقد بود آی سی لود معیوب است و باور نمیکرد که ادعای من مبنی بر تست آین آی سی در داخل مدار میسر باشد و اصرار داشت آی سی را تعویض کنم که نهایتا روش ریست را پیدا کردم و مطابق معمول دچار خطای تعویض بیمورد و خارج کردن آی سی سالم مذکور نشدم و روش ریست و رفع مشکل را بدون تعویض آی سی در تاپیک مربوطه مطرح نمودم
ممنون اگر برای درک بهتر در مورد ایسی 5888 لودینگ بفرمایید چگونه تست می شود

فرستاده شده از H30-U10

cxzaq1

کاربر vip
کاربر
2021-11-06
30
26
ایران
با احترام و درود به استاد بزرگ غزال
تایید حرف استاد
به یک مقاومت کم اهم که با دیود موازی بود بار زیادی دادم که جزغاله شد . بعدا دیود را بیرون از مدار تست کردم دیدم سوخته.

بالا