آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: مدارها واصطلاحات در تعمیرات لپ تاپ لطفا راهنماییم کنید

همتا

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر +vip پلاس
کاربر
2011-08-13
1,886
6,820
کرمان
باسلام دریک کلاس آموزشی این تبلیغات رودیدم میشه برای یادگیری آنها کمکم کنید باتشکر
تشریح و شناخت مدار PWM به همراه عیب یابی دقیق و کامل – VID
تشریح و شناخت مدار فرکانس به همراه عیب یابی دقیق و کامل _ RTC
تشریح و شناخت مدار RESET به همراه عیب یابی دقیق و کامل
تشریح و شناخت مدار سوئیچ به همراه عیب یابی دقیق و کامل
تشریح و شناخت مدار CPU FAN به همراه عیب یابی دقیق و کامل
تشریح و شناخت مدارPS2 به همراه عیب یابی دقیق و کامل
تشریح و شناخت مدارUSB به همراه عیب یابی دقیق و کامل
تشریح و شناخت مدارCODEC به همراه عیب یابی دقیق و کامل
ولتاژ نواحی مختلف - TEST POMT
فاز رم – VTT – VRSM – UNIT VRAM
فاز گرافیک – VOPQ - VPCI –E -VAGP
اموزش کار با POST CARD

مهدی امجدی

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-12-25
2,476
19,507
ایران
باسلام دریک کلاس آموزشی این تبلیغات رودیدم میشه برای یادگیری آنها کمکم کنید باتشکر
تشریح و شناخت مدار PWM به همراه عیب یابی دقیق و کامل – VID
تشریح و شناخت مدار فرکانس به همراه عیب یابی دقیق و کامل _ RTC
تشریح و شناخت مدار RESET به همراه عیب یابی دقیق و کامل
تشریح و شناخت مدار سوئیچ به همراه عیب یابی دقیق و کامل
تشریح و شناخت مدار CPU FAN به همراه عیب یابی دقیق و کامل
تشریح و شناخت مدارPS2 به همراه عیب یابی دقیق و کامل
تشریح و شناخت مدارUSB به همراه عیب یابی دقیق و کامل
تشریح و شناخت مدارCODEC به همراه عیب یابی دقیق و کامل
ولتاژ نواحی مختلف - TEST POMT
فاز رم – VTT – VRSM – UNIT VRAM
فاز گرافیک – VOPQ - VPCI –E -VAGP
اموزش کار با POST CARD
با درود خدمت شما
دوست عزیزم بنده بیشتر از 10 سال است در این زمینه کار میکنم باز هم در خیلی جاها مشکل دارم
شما باید پله پله پیش برید یک دفعه این همه مسائل را جلوت نذار - اینجوری از همه چیز عقب میوفتی
دوست خوبم بهترین کا برای شما اینه که در بخش های الکترونیک فعالیت و مطالعه فرمایید و به امید خدا ( تست قطعات و شناخت آنها - ولتاژگیری - نقشه خوانی و دیتاشیت و ... ) را کاملا مسلط شوید
بعدش بنده و دیگر دوستان تا جایی که در توان داشته باشیم در خدمتیم
و مطلب بعد اینکه تمام این مسائل در قسمت های مختلف تعمیرات مادربرد مطرح شده
موفق باشید

همتا

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر +vip پلاس
کاربر
2011-08-13
1,886
6,820
کرمان
حاجی جان
راه صد ساله رو میخوای یک شبه بری ؟
سلام عرض می کنم خدمت اساتید ارجمند من نمی خوام یک شبه ره صد ساله برم اما باکمک شما اساتید ودوستان خوبم می خوام یک تعمیرکار خوب بشم لطفا اگر چیزی بلدید کمکم کنید ممنونم از لطفتون....:212:

aminp61

کاربر
2010-12-30
101
421
IRAN
با سلام
دوست عزيز براي حرف اي شدن درهركاري بايد ابتدا الفباي آن رابخوبي يادبگيريد آن هم از حرف اول كه الف هست شروع كنيد دنبال اين نباشيد كه يك كسي همه چيز به شماياد بدهد جواب سوالات شما سخت نيست درسته هركدام يك كتابه . يادگرفتن همه آنها بدون انجام كارهاي عملي بدرد شما نمي خورد دانستن همه آنها يك بخش خيلي كوچكي ازدنياي علم كامپيوتر و الكترونيك است با توكل بخدا صبر تلاش و پشتكار و رعايت سلسله مراتب يادگيري مطالب حتما حرفه اي ترين تعميركار خواهيد شد باآرزوي موفقيت شما

hirad.sabet

کاربر
2012-05-23
114
567
دوست من خیلی دوست دارم راهنماییتون کنم اما شما سعی کنید سوالاتتون رو پله پله بپرسید تا جوابش رو بگیرید !

برای راننده شدن ابتدا آشنایی با ترمز و گاز و دنده و فرمون حائز اهمیته نه راه رفتن ماشین !

این رو هم از من به یادگار داشته باشید ! اگر می خواید تعمیر کار خوبی بشید شرط اولش صبور بودنه !

Reza Abbaspour

کاربر حرفه ای, VIP2
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-07-07
871
4,034
Azerbayjan Maragheh
سلام و درود بر تمامی دوستان عزیز و اساتید خوبم بخصوص مدیریت محترم جناب مهندس امجدی
حالا میخوام جواب همه سوالات آقای احمدپور را بررسی کنیم
که طی پیام خصوصی هم آقای احمدپور ازم خواسته ان تا اینارو جواب بدهم در حد سواد خودم و با کمک از منابع مهم من اینکارو شروع می کنم و بهتر و شایسته هست که تمامی اساتید بزرگوار هم با ما باشند

مدار تنظیم کننده ولتاژ چگونه کار می کند
مدار تنظیم کننده ولتاژ , ولتاژ فراهم شده توسط کانکتور ATX 12V و یا EPS 12V را گرفته و سپس آن را به ولتاژ مورد نیاز برای قطعات مرتبط با مدار تبدیل می کند ( پردازنده , حافظه ها و چیپست و ... ) این تبدیل ولتاژی توسط یک مبدل DC-DC انجام می شود که تحت عنوان SMPS نام برده شده است. ساختاری مشابه این را در منابع تغذیه ملاحظه کرده اید. ( Switching Mode Power Supply )
نقطه مرکزی و بعبارتی قلب این پروسه در واقع کنترلر PWM است. این مدار یک سیگنال موج مربعی تولید می کند که هر فاز را راه اندازی خواهد کرد. البته باید توجه داشت که سیکل وظیفه این موج مربعی با توجه به ولتاژ تولید شده توسط مدار تنظیم کننده ولتاژ , متغیر خواهد بود. ( سیکل وظیفه یا Duty Cycle مدت زمانی است که یک موج در وضعیت High قرار گرفته است. برای مثال یک سیگنال با 50% سیکل وظیفه به موجی اطلاق می شود که نیمی از زمان را در وضعیت Low – معمولا مقدار صفر ولت – و نیمی دیگر از زمان را در وضعیت High – در این مبحث 12 ولت – پشت سر خواهد گذاشت. )
میزان ولتاژ خروجی که لازم است توسط مدار تنظیم کننده ولتاژ تولید شود از طریق پایه های Voltage ID ( VID ) و توسط پردازنده معین می شود. پایه های VID حاوی کدی باینری از سوی پردازنده است که میزان دقیق ولتاژ مورد نیاز پردازنده را اعلام خواهد کرد. برخی از مادربرد ها این اجازه را می دهند که بصورت دستی ولتاژ پردازنده را از طریق BIOS تغییر دهید. عملی که در BIOS انجام می گیرد در واقع تغییر کدی است که توسط کنترلر PWM خوانده شده است. بدین ترتیب کنترلر PWM بر اساس آنچه که در BIOS تنظیم شده است ولتاژ پردازنده را تغییر خواهد داد. دقت کنید که روال تشریح شده دقیقا برای دیگر قطعات ( حافظه ها و چیپست ) صدق می کند.
مبدل DC-DC به نوعی یک سیستم حلقوی بسته محسوب می شود. در اینجا سیستم حلقه بسته بدین معنی است که کنترلر PWM دائما خروجی تنظیم کننده ولتاژ را مانیتور می کند. اگر ولتاژ خروجی افزایش یا کاهش داشته باشد آنگاه مدار , آن را تعدیل کرده ( این عمل با تغییر در فرکانس سیگنال PWM صورت می گیرد ) و آن را تصحیح می نماید. عملیات مانیتورینگ توسط یک سنسور جریان انجام خواهد شد. در واقع هرگاه مصرف جریان افزایش یابد خروجی ولتاژ به سمت کاهش میل پیدا می کند و بالعکس .
در تصویر پست بعدی بلاک دیاگرامی از کنترلر PWM ملاحظه می کنید که معمولا در مدارات تنظیم کننده ولتاژ پردازنده دیده می شود. در این بلاک دیاگرام می توانید براحتی پایه های VID , پایه های Loopback ( CS – سمت چپ ) و خروجی های راه انداز هر فاز ( پایه های G - سمت راست ) را ملاحظه کنید.
همانطور که ملاحظه می شود این IC می تواند تا 4 فاز را تحت کنترل خود قرار دهد.

آخرین ویرایش:

Reza Abbaspour

کاربر حرفه ای, VIP2
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-07-07
871
4,034
Azerbayjan Maragheh
کنترلر PWM

pwm.jpg