آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: لپ تاپ ایسر مشکل روشن شدن

همتا

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر +vip پلاس
کاربر
2011-08-13
1,886
6,818
کرمان
لپ تاپ ایسر دارم که باید چندبار کلید پاور بزنم تاروشن بشه وقتی باطری را برمی دارم راحت روشن میشه
لپ تاپ دیگری اچ پی دارم که یو اس بی هاش کار نمی کنه وبعضی وقتها هارد روهم دیتکت نمی ده چطورباید تست کنم ببینم که عیب از هارد یا لپ تاپ وچطور میشه باطریشو شوک د ادممنون میشم راهنماییم کنید باتشکر

hirad.sabet

کاربر
2012-05-23
114
567
دوست عزیز درباره لپ تاپ اول که با باطری راحت روشن نمی شه می تونی مدار شارژ رو چک کنی ! منظور ترانزیستور ها ، آی سی شارژ و سایر المان هاست ! اگه مشکل حل نشد سراغ آی سی I/O برو ! قبل از همه ی اینها اگه بایوس رو آپدیت کنی و از سلامت باطری هم مطمئن بشی بد نیست !

در باره لپ تاپ دوم : برای شک دادن به باطری که من شخصا هیچ اعتقادی بهش ندارم باید اول از همه یک منبع تغذیه 2A داشته باشی ! بعد پراب مربوط به ولتاژ رو بر روی پایه های + باطری و گراند یا مشکی رو بر روی پایه گراند باطری بزنی ! دقت کن ! اشتباه می تونه خطرناک باشه ! به این صورت که ولتاژ رو دو برابر ولتاژ باطری می زاری وو نگه می داری اگه بالا اومد یعنی شوک گرفته اگه هم نه که بی خیال باطری شو ( بازهم می گم من اعتقادی بش ندارم ) در مورد USB ها هم چون ولتاژ مورد نظر بر روی این پورت 5V هستش و بر روی سوکت SATA خم همینطور هم می تونه مشکل از آی سی تغذیه اصلی باشه ! در ادامه اگه از صحت درست بودن ولتاژ ها مطمئن بودی ! آی سی i/o و در انتها SouthBridge یا پل جنوبی رو چک کن !

Reza Abbaspour

کاربر حرفه ای, VIP2
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-07-07
871
4,034
Azerbayjan Maragheh
با تشکر از راهنمایی مفید استاد بزرگوار
در مورد شوک دادن باطری
مستقیما به خود باطری شوک داده نمیشه
باطری باید باز شود و به تک تک باطریها موجود در داخل باطری که بشکل باطری قلمی هستند و با رعایت پلاریته جداجدا شوک داده بشه
در بعضی موارد باطریها درست میشود و در بعضی موارد هم باطری کلا خراب میشود
یک مزیت هم دارد که موقع شوک دادن توسط همون روش بالا که دوستمون توضیح دادند (ولتاژ اضافی) اگر باطری یا سل معیوب باشد شارژ یا شوک قطع میشه و متوجه خرابی اون سل میشیم و باید آنرا تعویض نماییم
باطری که با شوک دادن خراب میشه بهتره کلا خراب بشه (البته نه شوک دادن غیراصولی و ولتاژ خیلی بالا که حتی خطرناکه وممکنه آتش سوزی بشه و یا باطری منفجر بشه)
و بعضی از باطریها نیز با شوک دادن درست میشن

همتا

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر +vip پلاس
کاربر
2011-08-13
1,886
6,818
کرمان
دوست عزیز درباره لپ تاپ اول که با باطری راحت روشن نمی شه می تونی مدار شارژ رو چک کنی ! منظور ترانزیستور ها ، آی سی شارژ و سایر المان هاست ! اگه مشکل حل نشد سراغ آی سی I/O برو ! قبل از همه ی اینها اگه بایوس رو آپدیت کنی و از سلامت باطری هم مطمئن بشی بد نیست !

در باره لپ تاپ دوم : برای شک دادن به باطری که من شخصا هیچ اعتقادی بهش ندارم باید اول از همه یک منبع تغذیه 2A داشته باشی ! بعد پراب مربوط به ولتاژ رو بر روی پایه های + باطری و گراند یا مشکی رو بر روی پایه گراند باطری بزنی ! دقت کن ! اشتباه می تونه خطرناک باشه ! به این صورت که ولتاژ رو دو برابر ولتاژ باطری می زاری وو نگه می داری اگه بالا اومد یعنی شوک گرفته اگه هم نه که بی خیال باطری شو ( بازهم می گم من اعتقادی بش ندارم ) در مورد USB ها هم چون ولتاژ مورد نظر بر روی این پورت 5V هستش و بر روی سوکت SATA خم همینطور هم می تونه مشکل از آی سی تغذیه اصلی باشه ! در ادامه اگه از صحت درست بودن ولتاژ ها مطمئن بودی ! آی سی i/o و در انتها SouthBridge یا پل جنوبی رو چک کن !
باسلام من دقیقا توپیدا کردن I/oوآی سی تغذیه وآی سی شارژ وبایوس لپ تاپ ها مشکل دارم میشه برای اینکه تشخیص بدم کدامیک از آی سی ها هستندکمکم کنیدچندبارهم از دوستان کمک خواستم ولی کسی اهمیتی نداداگر برام تصویر بذارید خیلی خیلی ممنون میشم باتشکر فراوان ازشما واستاد عباسپور وآقای امجدی که واقعا تابه حال به خیلی از مشکلاتم پاسخ دادم.....

hirad.sabet

کاربر
2012-05-23
114
567
دوست من پیدا کردن این آی سی ها نیاز به شناخت یک سری برند + تجربه + مکان یابی + خواندن datasheet آی سی ها می باشد.

آی سی ها در لپ تاپ به طور کلی : BGA-PLCC-DIP-NAND می باشد که معمولا به عنوان آی سی تغذیه - IC کنترلی - IC فرکانس و آی سی 16 یا 14 پایه راه انداز می باشد.

1- آی سی تغذیه و معروف به آی سی MAX : این آی سی معمولا در نزدیکی سوکت CPU به همراه فازها که در لپ تاپ از 2 فاز بیشتر نمی باشد دیده می شود که می تواند با نام های ISL-HIP-RT-MAXIM و ... باشد.

2- آی سی i/O : عموما با حروف WINBOND - ENE-ITE-و SMSC در لپ تاپ ها مشاهده می شود

3- آی سی بایوس : از نطر ظاهری 3 حالت دارد : PLCC-NAND-DIP : تنها بایوس است که برروی مادربرد به صورت NAND به کار می رود . معمولا با نام های INTEL-PMC-SST-WINBOND -MX و .. دیده می شود. این آی سی در اکثر مواقع نزدیک آی سی i/o و یا پل جنوبی قرار دارد .

4- آی سی شارژ : این آی سی عموما در نزدیکی سوکت اتصال باطری قرار دارد که معمولا دو ترانزیستور فت در کنار آن دیده می شود. با نام های maxim - isl - BQ- TEXAS و ...

شما با این اطلاعات می تونید به صورت تقریبی آی سی مربوطه را شناسایی کنید اما بهترین راه و مطمئن ترین راه استفاده از شماره فنی درج شده بر روی آن و مطالعه DATasheet مر بوطه می باشد.

سعی می کنم یک سری تصویر براتون آماده کنم که بهتر متوجه بشید.

hirad.sabet

کاربر
2012-05-23
114
567
جهت شناسایی آی سی صدا می تونید اون رو در نزدیکی جک میکروفون و هدست مشاهده کنید که یک کریستال 24.5mhz در کنار اون قرار داره با مارک های idt-realtek-adi-و ... ! آی سی فرکانس نیز با کریستال 14/31818 و عموما با حروف ics و winbond مشخص میشه ! آی سی lan یا شبکه هم با کریستال 25mhz مشخص شده .

همتا

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر +vip پلاس
کاربر
2011-08-13
1,886
6,818
کرمان
جهت شناسایی آی سی صدا می تونید اون رو در نزدیکی جک میکروفون و هدست مشاهده کنید که یک کریستال 24.5mhz در کنار اون قرار داره با مارک های idt-realtek-adi-و ... ! آی سی فرکانس نیز با کریستال 14/31818 و عموما با حروف ics و winbond مشخص میشه ! آی سی lan یا شبکه هم با کریستال 25mhz مشخص شده .
سلام عرض می کنم خدمت استاد عزیز هیراد واقعا دستتون درد نکنه انشاءالله در تمام مراحل زندگی موفق وپیروز باشید ممنون ومتشکرم ازلطفتون

بالا