آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: شوک دادن مادربرد

yp1248

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2011-10-12
335
1,940
اصفهان
سلام دوست من ،
برای تست از طریق ولتاژ گیری باید دیتاشیت فتها رو داشته باشی تا بدونی هر فت روی پایه های خودش چقدر ولتاژ رو رد میکنه.بعد مادربرد رو استارت میکنی و ولتاز روی پایه ها رو اندازه میگیری.
البته کار به این آسونیها نیست چون اکثر فتهایی که روی مادربردها استفاده میشوند تولید انحصاری شرکتهای سازنده هستند و نمیشه دیتاشیتشون رو پیدا کرد.معمولا باتست بیرون از مدار سالم یا خراب بودن رو میشه تشخیص داد اما نشتی فت رو فقط از طریق تست ولتاژ میشه فهمید.

farah676

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2007-08-22
4,688
62,018
اصفهان
باسلام میشه برام توضیح بدید که چطور میشه مادربرد را شوک داد وعیب آنرا فهمید یعنی کدوم قطعه بیشتر داغ میکنه باتشکر
با عرض سلام
من تا امروز نشنیده ام که به مادربرد شوک دهند!!!!!!!!!!
احتمالا دوستانی که از این اصطلاح استفاده میکنند به این صورت عمل میکنند . دو سیم سبز و سیاه که مربوط به روشن شدن پاور است به یکدیگر اتصال دهید ، مادر برد روشن خواهد شد و براحتی میتوانید قظعاتی که داغ میشوند را مشخص کنید و اگر از طریق دکمه Power مادر برد عمل کنید بعلت جریان کشیدن قطعه معیوب ، سریعا خاموش میشود و به همین علت شما از داغ شدن قطعه ای مطلع نخواهید شد
من در تعمیرات مادربرد از این روش استفاه میکنم و در بیشتر مواقع به نتیجه زودتر رسیده ام
نا گفته نماند در بعضی از مادربرد ها بعد از روش فوق باید دکمه پاور را نیز زد

آخرین ویرایش:

Reza Abbaspour

کاربر حرفه ای, VIP2
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-07-07
871
4,034
Azerbayjan Maragheh
با تشکر از استاد اصفهانی
عالی بود ازتون خیلی سپاسگذاریم لطفا ما را در قسمتهای کامپیوتر یاری دهید
و یک سوال اینکه در این روش که در حقیقت استارت یا سویچ اجباری مادربرد هست که معمولا روی مادربرد اتصالی و یا قطعه سوخته داریم. آیا در این روش بنظر شما احتمال صدمه دیدن بیشتر مسیر اتصال مادربرد و یا حتی احتمال صدمه دیدن پاور وجود دارد؟ (البته پاور درسته که در صورت بروز اتصال اتوماتیک خاموش می کند ولی بازهم یک شوک اتصال به پاور وجود دارد)

farah676

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2007-08-22
4,688
62,018
اصفهان
با تشکر از استاد اصفهانی
عالی بود ازتون خیلی سپاسگذاریم لطفا ما را در قسمتهای کامپیوتر یاری دهید
و یک سوال اینکه در این روش که در حقیقت استارت یا سویچ اجباری مادربرد هست که معمولا روی مادربرد اتصالی و یا قطعه سوخته داریم. آیا در این روش بنظر شما احتمال صدمه دیدن بیشتر مسیر اتصال مادربرد و یا حتی احتمال صدمه دیدن پاور وجود دارد؟ (البته پاور درسته که در صورت بروز اتصال اتوماتیک خاموش می کند ولی بازهم یک شوک اتصال به پاور وجود دارد)
با عرض سلام
نه عزیزم ، این روش باعث سوختگی یا از بین رفتن مسیر نمی شود و براحتی فت ها یا آی سی های سوخته را میتوانید مشخص کنید

sovietiran

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2010-06-24
1,878
9,762
خراسان بزرگ!
درود.
یک روش من در اوردی هست برایت تست ماسفت که اغلب جواب میده و قلقش باید دستتون بیاد.
مولتی متر دیجیتال در حالت تست دیود بزارین.
پرابها را روی درین و سورس گذاشته و با یکی از پرابها یک لحظه به گیت بزنین. باید ولتاژ نشانداده شده روی مولتی متر تغیر کند.گاهی اتصال کوتاه میشود.
البته با توجه n-chیا p-ch بودن ماس فت جهت پرابها فرق میکند.
با دوبار ازمایش دستتان میاد.

ضمنا در فتها و شاید ماسفتها اگر در حالیکه پرابها روی درین و سورس هستن انگشتتان را خیس کنید و گیت و یکی از پایه های دیگر را لمس کنید هم فت تحریک شده و عدد نمایشگر تغییر میکند.

گذاشتن لینک ممنوعه اما اگر دوستانی که عربی میدونن لطف کنن این را ترجمه و نتیجه ر بنویسن و در نهایت لینک را حذف ممنون میشم.
من جستجو کردم fet test by finger

http://www.qariya.com/vb/showthread.php?t=48180
بدرود.

آخرین ویرایش:

farzad_yousefi

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2011-02-01
829
4,580
سراسیاب ملارد(کرج)
من به یک چیز پی بردم که مثلا ترانزیستورهای روی مادربرد که در یک ردیف هستن باید اعداد مساوی بده مثلا اگر مولتی مترو در حالت دیود بزاریم و در یک ردیف 4 تا فت داشته باشیم و پایه پراپ مشکی رو به بدنه اتصال بدهیم و پایه قرمزو به فت اتصال بدیم و اگر مولتی متر در یک پایه بوق زد حتما ترانزیستور بغلی هم در همون پایه بوق میزنه و یا اگر در یک پایه دیگر اگر مولتی متر عدد 600 رو نشون داد در فت بغلی هم اگر با مولتی متر اندازه بگیریم در همون پایه عدد 600 رو نشون میده . البته نمیدونم از لحاظ علمی چقدر مورد تایید هست ولی من با این روش یه چنتا فت سوخترو پیدا کردم.
واقعیت یک روشی پیدا نشد تا ما ترانزیستورهای مادربردو از یک روش مشترک که دوستان تست میکنن ماهم تست کنیم .
به نظر من یک تاپیک باید ایجاد بشه به نام تست فت مادربرد به صورت مشترک تا دوستان طریقه تستو با مولتی متر دیجیتال یاد بدن تا مشکلات حل بشه

sovietiran

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2010-06-24
1,878
9,762
خراسان بزرگ!
درود.

مولتی متر دیجیتال روی حالت تست دیود.

یک irf540 بردارید. n channel

پایه های ماسفت را با نوک پراب به هم یک لحظه اتصال دهید تا دشارز شود.

پراب مثبت را روی سورس و منفی روی درین بگذارید.مولتی متر حدود 0.5 ولت نشان میدهد.

پراب مثبت را به گیت یک لحظه بزنید و به سرعت روی سورس برگردانید. ولتاژ حدود 0.42 نشان میدهد.

دوباره همه پایه ها را با نوک یکی از پرابها(در حالیکه پراب دیگر ازاد است) شورت کنید.
حالا مجدد درین سورس را بگیرید .میبینید ولتاژ به حالت اول برگشته.

این نشاندهنده عملکرد پیوند داخلی است.
البته روش انگشت خیس در فتها کاربرد دارد اما در ماس فت من نتوانستم هیچگاه.

نکته:اگر ماس فت مثبت دارید تمامی پراب گذاریها مع***(وارونه) شود.

این روش خیلی وابسته به شرایط کار است و ممکن است اعداد مختلف بدهد اما همینکه تغییر ر امیبینید کافیست

1-در بعضی حالات ماس فت روی برد ممکن است اشباع شده و اتصال کوتاه نشان دهد.
حتما خازن های مرتبط را خالی و ماس را بیرون اورده و تست کنید.

2-ماس فتهای تغذیه چون به ترانس چاپر متصل هستند روی مدار درین سورس شورت است.

3-اگر در اولین مرحله هیچ دو پایه به هم تست دیودی نداد و یا دو یا سه پایه اتصال کوتاه بودند ماس فت خراب است.

بدرود.

پیوست‌ها

• 8.6 کیلوبایت بازدیدها: 157
آخرین ویرایش:
بالا