آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

وظیفه ای سی clock

jfrras

مدير انجمن تخصصی الکترونیک
مدیر تالار
2007-04-13
3,097
74,085
48
ایران
سلام

کلا وظیفه آی سی کلاک فرکانس ساعت مشخص شده با کریستال یا غیره رو تولید می کنه . با فرکانس متر یا اسکوپ میشه تستش کرد. و سی پی یو اگه کار نکنه داغ نمیشه

s_ali_m

کاربر
2012-02-06
203
1,077
تهران خ جمهوری
سلام
این آی سی کلاک لازم برای ساعت سیستم رو همراه با کریستال 14.318 و باتری (مدار RTC) تولید میکنه.
کار دیگش اینه کلاک تولید شده توسط اوسیلاتور cpu رو با تغییراتی برای I/O , پل شمالی و پل جنوبی میفرسته.

s_ali_m

کاربر
2012-02-06
203
1,077
تهران خ جمهوری
سلام
بله میتونه عیب از این آی سی باشه هرچند در عمل به ندرت پیش میاد خراب باشه. با دیباگر می تونی این آی سی رو تست کنی.
در مورد آی سی درایور, ببینید مدار pwm سی پی یو که کارش ساختن ولتاژ سی پی یو هست شامل دو موسفت هست.
این موسفت ها برای ساخت ولتاژ به نوبت سوییچ می شوند. وظیفه سوییچ این موسفت ها به عهده آی سی درایور می باشد.
اگر متوجه نشدید بفرمایید توضیح کامل مدار PWM رو براتون بنویسم.

alizadeh.672

کاربر
2012-01-02
49
135
اگه زحمتي نيست توضيح بدين
دو تا سوال ديگه
1.اي سي كلاك بقلش يدونه كريستال 14.35 داريم .اي سي درايو چطوري پيدا كنم.
2.اگه يه تعداد از ترانزيستورهاي اطراف cpu روي برد بوق بزنند ولي خارج از برد سالم باشند و cpu هم اصلاً داغ نشه مي تونه مشكلش چي باشه(تمام خازن ها-ترانزيستورها خارج از مدا تست شدند و سالم بوندن)

آخرین ویرایش:

s_ali_m

کاربر
2012-02-06
203
1,077
تهران خ جمهوری
سلام, خواهش میکنم.
ببینید ولتاژ cpu به وسیله مداری به نام pwm (که بهش مدار باک cpu هم میگن) ساخته میشه.
همون طور که تو شکل زیر می بینید, این مدار تشکیل شده از :
1) دو عدد موسفت 2)یک عدد سلف 3)دو عدد خازن 4)یک آی سی به نام آی سی درایور که البته خازن ها در این شکل نیست ولی با خروجی سلف یا همون Vcore موازی می شوند.
(5)Power Solution_17.htm-17.jpg
موسفت ها به بیانی نادقیق, شبیه یک کلید عمل می کنند. دارای سه پایه به نام های Source-Drain-Gate می باشند و وقتی ولتاژ به پایه گیت اعمال میشود اجازه می دهد جریان از دو پایه دیگر عبور کند. اگه به شکل دقت کنی , 12 ولت پاور به موسفت بالایی وارد می شود. تا وقتی ولتاژ به پایه گیت این موسفت اعمال نشده جریانی ازش عبور نمیکنه. آی سی درایور هم دارای یک پایه فیدبک هست که ولتاژ بعد از سلف رو اندازه گیری میکنه. اگه این ولتاژ کمتر از مقدار نیاز باشه ولتاژی به پایه گیت موسفت بالایی اعمال کرده و اونو روشن میکنه. با روشن شدن موسفت بالایی جریان از اون عبور کرده و وارد سلف میشه. (در این وضعیت موسفت پایینی خاموشه) سلف در این حالت مانع عبور جریان زیاد میشه و به نوعی در خودش انرژی ذخیره میکنه. وقتی ولتاژ بعد از سلف به حدودا 1.8 ولت رسید آی سی درایور موسفت بالایی رو خاموش و موسفت پایینی رو روشن میکنه. در این حالت جهت جریان برعکس شده و انرژی ذخیره شده در سلف در مدار تخلیه میشه و ولتاژ بعد از سلف رو به کاهش میره و وقتی به حدودا 0.8 ولت رسید آی سی درایور موسفت پایینی رو خاموش و موسفت بالایی رو روشن می کنه. تداوم این سیکل باعث ساخت ولتاژ میشه. دو تا خازن بعد از سلف هم ولتاژ خروجی رو صاف میکنند. فکر کنم شکل زیر به فهمیدن این سیکل کمک کنه.
(5)Power Solution_18.htm-18.jpg
حالا میر

s_ali_m

کاربر
2012-02-06
203
1,077
تهران خ جمهوری
حالا میریم سرغ اینکه چطور آی سی درایور رو پیدا کنیم. به سادگی!
یکی از سلف های اطراف سی پی یو رو انتخاب میکنیم. این سلف طبق شکلی که گذاشتم به دو تا موسفت بوق میده. پایه گیت اون موسفت هم به به آی سی درایور بوق میده! همین!
در مورد سوال دومتون هم باید بگم که بوق همیشه به معنی اتصال کوتاه نیست. مولتی متر زیر 70 اهم بوق میده. گاهی اگه cpu رو برد باشه موسفت ها بوق می دهند.
هر چند بنده نمیدونم شما چطور موسفت ها رو تست می کنید.
برای حل مشکلتون مرحله به مرحله پیش برید. ولتاژ دو سر خازن ها بگیرید ببینید چقدره. اگه ولتاژ نداشتید به این ترتیب پیش برید.
1) تست موسفت ها 2) آی سی درایور 3)I/O

yp1248

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2011-10-12
335
1,940
اصفهان
یکی از سلف های اطراف سی پی یو رو انتخاب میکنیم. این سلف طبق شکلی که گذاشتم به دو تا موسفت بوق میده. پایه گیت اون موسفت هم به به آی سی درایور بوق میده! همین!
در مورد سوال دومتون هم باید بگم که بوق همیشه به معنی اتصال کوتاه نیست. مولتی متر زیر 70 اهم بوق میده. گاهی اگه cpu رو برد باشه موسفت ها بوق می دهند.
برای حل مشکلتون مرحله به مرحله پیش برید. ولتاژ دو سر خازن ها بگیرید ببینید چقدره. اگه ولتاژ نداشتید به این ترتیب پیش برید.

با تشکر از مطلب جامع و مفید s_ali_m
میشه روش تست آی سی درایور و I/O رو بفرمایید؟
ممنون از توجهتون.

alizadeh.672

کاربر
2012-01-02
49
135

ممنونم از پاسخ کامل شما.
1.ی دو سه تا سوالمنظور شما از جمله اول اینه که اگه من با تست بازر پراپ گراند روی یک طرفه سلف وصل کنم و پراپ مثبت به هرکدوم از پایه های ای سی درایو وصل کنم بوق می زنه؟؟؟؟؟؟؟
2.منظور شما از اتصال کوتاه چیه؟؟؟
3.من موسفتها طبق چیزی که اموزشگاه به من یاد داده تست می گیرم یعنی تست بازر ..
4.بعد از 4 پین cpu دو تا خازن هست که پایه ها شون برق 12 ولت دارن بعدش یه دو تا ترانزیستور دارم که ورودی 12- دارم. ولی تو ترانزستور سوم دیگه ورودی ندارم یعنی خیلی کم دارم

شرمنده اینم عکس مین برد که می گمه
ig.com/images/43819736340937667382.jpg

بالا