آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

علت زود خراب شدن منبع تغذيه يا پاور كامپيوتر چي ميتو*** باشه و معمولا چه قطعاتي زودتر آسيب ميبينه!!!

reza639

کاربر
2011-02-16
24
91
:32000000:دوستان سلام يه سوال داشتم معمولا چي ميشه كه پاور كامپيوتر زود خراب ميشه من تو كارگاهم يه عالمه پاور چند روز كار كرده دارم كه خراب شده و كار نميكنه خواستم بدونم واسه چي اينقدر زود خراب ميشه يا دچار مشكل ميشه و اينكه معمولا چه نوع قطعاتي و يا المانهاي رايجي در اين پاورها خراب ميشه

~H03in~

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-08-20
899
7,084
با سلام
آقا رضا بیشتر خرابیهای کامپیوتر مربوط به پاور ساپلای هست و علتشم میتونه چند مورد باشه که یکیش جنس بد پاورهای متفرقه است که (به نظر من بهترین پاور گرین است) دلیل دومی که داره اینه کامپیوتر و وقتی turn off میکنید پاور ساپلای هنوز روشن است (ولتاژ استند بای) و ...........پس پاور قلب یک سیستم است.

در مورد خرابی شما باید از ورودی شروع کنید فیوز -دیود پل-دو خازن بزرگ-ترانزیستورها (روی هیت سینک)و دیود های خروجی (روی هیت سینک)و در آخر هم خازنهای خروجی و.......
همیشه برای تست پاور ساپلای بعد از تعمیر از لامپ سری 200 وات استفاده کنید.
برای اطلاعات بیشتر در مورد پاور میتونین در لینکی که در امضای من هست رجوع کنید.

علــــــــــــی یارت.

MAHMOODI

موسس انجمن
پرسنل مدیریت
مدیرکل
2006-10-02
9,706
40,600
هرمزگان
www.irantk.ir
دوستان من یک سیستم در خونه خودم داشتم که بعد از 3 روز و یا حداکثر 1 هفته پاور خراب میکرد .
وقتی اولین تغذیه خراب شد بازش کردم و دیدم ای سی KA7500B خراب هست و عوض کردم دیدم بعد از دو روز دوباره همین ای سی ترکید فکر کردم عمر این تغذیه دیگه تموم شده و یک پاور نو گرفتم و عوض کردم و بعد از یک هفته دوباره خراب شد باز به پاور شک کردم و یک تغذیه دیگه گذاشتم که اونم دو یا سه روز بیشتر کار نکرد
دیگه به مادر برد شک کردم و یک مادر برد سالم داشتم روی سیستم گذاشتم و همون تغذيه قدیمی که ای سیش را عوض کردم گذاشتم و یکماه کار کرد و مشکلی نداشت و بعد از یکماه میخواستم پیچ های سیستم را ببندم و در اینمدت از گرافیک آنبورد خود مادربرد استفاده میکردم که گرافیک MSI که روی مادر برد قدیمی بود را باز کردم و روی این مادر برد گذاشتم و سیستم را روشن کردم و بعد از دوساعت سیستم خاموش شد و وقتی پاور را باز کردم دیدم باز اون ای سی ترکیده که بعد از رد شدن از هفت خوان رستم پی بردم که خرابی تغذیه در سیستم من از کارت گرافیک بوده و عجیب تر از همه اینکه ظاهر و کارکردش هیج مشکلی نداشت وعالی کار میکرد و تنها مشکلش اینه که تغذیه را خراب میکنه و فقط هم ای سی ka7500b
نام تاپیک را که دیدم یاد این خاطره افتادم

pedram

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-07-11
1,756
19,942
Country. iran
سلام
جناب محمودي عزيز دقيقا بنده هم همين مشگل را باسيستم خودم داشتم.وميخواستم توضيح بدهم كه شما دقيقا مشگل بنده را داشتيد.بله گرافيك خراب بشه جريان زيادي ميكشه خصوصا ic پردازشگر گرافيك چون زيز هدسينك هست مشخص هم نميكنه مگر باز كنيد كاملا.تجربه خوبي بود.البته در بعضي از موارد شرايط مكاني وكيفيت برد پاور هم ميتونه موثر باشه.
سپاس

heidary3642

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
باسلام - اکثر خرابی پاورهای کامپيوتر و تغذيه سوئيچينگ به خاطر نوسانات برق ميباشد که ابتدا دو عدد خازن بزرگ که معمولا 330 ميکروفاراد میباشند و دو عدد خازن در مسير ولتهای 3 ولت و 5 ولت خروجی در پاور خراب ميگردد و نميتواند جلوی نوسانات برق رابگيرد که همين امر موجب خرابی خازنهای دور سی پی يو که معمولا 1000 تا 2200 ميکروفاراد ميباشند ميگردد که در بعضی موارد خازن موجود در مسير تغذيه کارت گرافیک که بر روی خود کارت گرافيک قرار دارد نيز خراب ميگردد که کليه خازنهای خراب بايد تعويض گردد و فقط تعويض خازنهای پاور مشکل را موقتی حل ميکند . بهترين راه برای جلوگيری از خرابي زود هنگام پاور اين است که یک خازن پلی استر به شماره 684 بالای 400 ولت را در ورودی برق 220 ولت پاور موازی نصب کنيد و در مواقعی که از کامپيوتر استفاده نميکنيد حتمی برق پاور را از کليد پشت پاور قطع کنيد چون بيشترين خرابی خازنهای پاور در مواقعی است که کامپيوتر خاموش است ولی برق داخل پاور در جريان ميباشد

reza639

کاربر
2011-02-16
24
91
دوستان نظرات جالب فنی و خوبی ارائه کردید امیدوارم بتونم از این نکات ظریف در حین کار استفاده لازم رو ببرم. بازم اگه موارد جالب سراغ دارید خیلی ممنون میشم. تا اونجایی که من اطلاع دارم در هیتسینگ اول پاور از ترانزیستور منفی و ماسفت استفاده میشه. مطلب دیگه اینه که غیر از فاراد سنج چیز دیگه ای نیست که بشه فهمید کدوم خازن نشتی داره؟ (به دلیل ظرفیت بالای بعضی از خازن ها) در مورد هیتسینگ دوم که اونم از سه ترانزیستور مثبت تشکیل شده خواستم بگم تو بعضی از پاورها از پیوند دو دیود وات بالا هم استفاده شده. بنظرتون کدومشون بهتره؟ و در آخر اینکه آیا مقاومت وات بالا هم تو پاور زیاد میسوزه یا نه بیشتر رو موارد آی سی و ترانزیستور و خازن باید مانور داد؟ سپاسگذارم

~H03in~

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-08-20
899
7,084
با سلام
در مورد سوال اول باید بگم بله
دوست عزیز یک راه دیگه برای تشخیص خازنهای خراب تست چشمی آن است یعنی اینکه خازن باد میکند و یا ماده دی الکتریکش معلوم میشود...........
در لینک زیر در پست 18 فیلمی در این رابطه قرار دادم>>>>>>> فیلم تست خازن بوسیله حس بینایی
http://www.irantk.ir/irantk18161-2/

در مورد هیت سینک دومم باید بگم که اونها دیودهای مخصوص (فست دیود ) نه ترانزیستور که عمل یکسوسازی رو انجام میدن........
دوست عزیز اونی که از همون دیود های مخصوص استفاده شده بهتره .........
من کمتر موردی دیدم که مقاومت وات بالا بسوزه ولی امکان داره بستگی به عیب و گرفتن ولتاژها ......
در مورد مانور هم عرض کنم که بستگی به عیب پاور داره که چه قطعه ای میسوزه مثلا در پاوری که روشن نمیشه ابتدا باید از ورودی همونطور که گفتم در بالا با ولتاژگیری و تست قطعات شروع کنید اگه تمام این قطعات سالم بودند ایراد از ای سی که میتونه با شماره های 7500 یا ....استفاده میشود باشه.
البته اون دیود بزرگه در قسمت خروجی و زنرها باید تست شود تمام اینها بستگی به عیب دارد.............

دست علــــــــی نگهدارت

reza639

کاربر
2011-02-16
24
91
باسلام
خیلی ممنون و سپاسگذارم...خیلی از خازنهایی رو دیدم که باد نکرن اما نشتی داشتن در حد خفن و با فاراد سنج تا ندیده بودم متوجه نمیشدم.. الان اومدن رو خیلی از لوازم اکترونیکی سر راه خازن هم پلاریته قرار میدن که بعد از مدتی نشتی پیدا کرد دچار اختلال کار آی سی مدار میشه مثل ریموت پنکه و اتو برقی و خیلی چیزای دیگه ... اما این فست دیود رو نمیدونستم ..بازم خیلی ممنون از دوستان

iranvich63

کاربر
2012-03-24
321
2,081
سلام دوستان
من یک پاوری دارم که اولاً ولتاژ ps on اون حدود 2.8 ولت برق دارهع در حالیکه باید +5 Volt برق بده ثانیاً روی خروجیهاش برق داره ولی بمحض اینکه مثلاً فن رو به 12 ولت وصل میکنیم کل ولتاژهای خروجی صفر میشه. تقریباً میتونم بگم اکثر قطعات رو چک کردم. آی سی ترانزیستورها- دیودهای شاتکی و هر چی که بگید.
حتی اکثر خازنها رو هم عوض کردم ولی نمیشه که نمیشه
فکر میکنید مشکل چیه؟

malit

کاربر
2010-01-23
3
4
سلام
من هم چنين مشكلي دارم ممنون ميشم كمك كنيد.
در ضمن در پاور گرين 330وات، بعد از بازكردن متوجه شدم كه ترانزيستور k2717 و همچنين زنر نزديك آن تركيده. مقدار زنر به زحمت 20ولت حدس زدم . نميدونم درسته يا نه؟
ولي باز پاور اصلا ولتاژ نميده ممنون ميشم كمك كنيد.

بالا