آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: داغ شدن سلف تغذیه ۲۰ آمپری

surna

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2006-10-10
22
12
mazandaran
www.09112201135.ir
با سلام.یه تغذیه ۱۲ ولت ۲۰ آمپری اومد که سلف خروجی آب خورده بوده.
بنده سلف رو دوباره سیمپیچی طبق دور هاش انجام دادم.
خازن های خروجی هم عوض کردم.
ولی سلف هم قبلا و هم الان زیر بار به حدی داغ میشه که دود میکنه و تو عکس معلومه.
یه مقاومت هم در خروجی کنار خازن ها طوخته که معلوم نیست چند اهم هست و به مثبت و منفی خروجی وصل هست.
زیر بار ترانس سوت میکشه که تمام خازن های ریز و آی سی مدار و ترانزیستور ها و خازن اولیه عوض شد ولی بیشتر مواقع سوت میکشه.
لطفا علت داغ کردن و سوت کشیدن رو کسی میتونه کمک کنه

پیوست‌ها

• 674.1 کیلوبایت بازدیدها: 94
آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

Newman1

VIP+ افتخاری
کاربر
2018-04-12
343
883
احتمالا از سیم آلومینیومی با روکش مس استفاده شده از سیم مسی با قطر کمی بیشتر استفاده کن مشگل حل میشه ایراده دیگه میتونه این باشه که بار خروجی برای پاور بیش از توانش کشیده میشه

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
با سلام.یه تغذیه ۱۲ ولت ۲۰ آمپری اومد که سلف خروجی آب خورده بوده.
بنده سلف رو دوباره سیمپیچی طبق دور هاش انجام دادم.
خازن های خروجی هم عوض کردم.
ولی سلف هم قبلا و هم الان زیر بار به حدی داغ میشه که دود میکنه و تو عکس معلومه.
یه مقاومت هم در خروجی کنار خازن ها طوخته که معلوم نیست چند اهم هست و به مثبت و منفی خروجی وصل هست.
زیر بار ترانس سوت میکشه که تمام خازن های ریز و آی سی مدار و ترانزیستور ها و خازن اولیه عوض شد ولی بیشتر مواقع سوت میکشه.
لطفا علت داغ کردن و سوت کشیدن رو کسی میتونه کمک کنه

درود

علاوه بر روش رفع عیوبی که بدرستی فرمودند.

۱- خلوص پایین مس‌‌ها در این موقعیت ، اهمیت فوق‌العاده دارند و ازآنجاکه درصد خلوص سیم‌های بازار کمتر از سیم اصلی خودش است ، لذا همانطورکه فرمودند جهت جبران این ضعف خلوص ، باید تا حد امکان قطر سیم را افزایش دهید.
یعنی اگه عیب مربوط به درصد خلوص مس باشه باید همان تعداد دور را با بالاترین قطری که فضای هسته اجازه میده بپیچید ،
حتی صرفنظر از عیب و به جهت افزایش عمر سیم‌پیچ هم ، هر چه قطر سیم بیشتر باشه بهتره و عمر بیشتری داره.

۲- خرابی خازن‌های صافی که به ورودی سلف متصل شده و تحت فشار زیادی هستن ، میتونه عامل بروز این عیب باشه و در صورت خرابی عوض کنید.

۳- شکستن هسته از دیگر احتمالات است.

۴- با تغییر فرکانس اسیلاتور هم چنین عیبی ظاهر میشه. که غالبا ناشی از خرابی خازن‌های الکترولیت متصل به آی سی خصوصا خازن تغذیه آی سی است.
بویژه که در شرایطی سوت میکشه.

سپاس

آخرین ویرایش:

iran.repare

کاربر vip
vip
کاربر
2010-01-27
209
398
34
ارومیه
telegram.me
با توجه به تجربه خودم
با تعویض سلف مشکل حل شد .
اول سلف رو دستی ساختم زیاد گرم نشد ولی ایده آل نبود از رو پاور اوراقی برداشتم عوض کردم مشکل حل شد.
دلیلش هم میتونه خراب شدن فریل و یا خود سیم لاکی باشه.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: cboy
بالا