آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

تجربیات: روش تست ترانزیستور های فت

محمدزادهmmh

VIP+ افتخاری
کاربر
2015-05-25
638
3,727
تهران
1- تست بوق(هر پایه ای در حالت ماسفت خاموش بوق بزنه ماسفت مرخصه)
2-تست دیود (میزان دیود فست بین پایه درین و سورس) قبل تست ماسفت رو تخلیه( سه پایه رو شورت می کنیم) می کنیم اگر پیوند درین سورس بسته هست باز شود
3- تست نشتی (میزان مقاومت نشتی بین پایه درین - سورس- گیت) نباید از حالت سالم در حالت خاموش قطعه به مراتب پایین تر باشد
4- تست تکمیلی
5-6-7-8-9-10-11-12-13مشاهده فایل‌پیوست 190528
14-نشانه بعضی از ماسفت های لو ولتاژا وقتی ماسفت بسته می شود (روشن می شود) درین به سورس بوق می زند ولی در ماسفت های های ولتاژ با اهم کم هم عکس العمل نشان می دهند
در مورد بوق زدن بله مسلما اگه بوق بزنه فت خرابه
و در زمان تست باید پایه های ماسفت تخلیه بشه
این جزو بدیهیات در زمان تست فت است
اما در مورد جدولی که با عنوان تست نهایی ۱۰ مرحله ای فرمودید به نظرم کمی گمراه کننده و طولانی است

و اینکه آیا خود شما همیشه این روش ارائه شده را در زمان تست لحاظ میکنید

حقیقتا با دیدن این جدول کمی مضطرب شدم
خواستم ببینم آیا واقعا شما همیشه با این جدولی و روشی که ارسال فرمودید فتها را تست کرده اید و جواب داده؟

آخرین ویرایش:

محمدزادهmmh

VIP+ افتخاری
کاربر
2015-05-25
638
3,727
تهران
با تشکر از مهندس electronium
همان طور که فرمودند فت انواع مختلف دارد و برای تست دقیقتر ابزار خاص و روش‌های بیشتری نیاز است

اما گاها همین روش تستی که بیان شد بعضا اجرا نمی‌کنند
و فقط به تست بوق بسنده میکنند

معمولا در الکترونیک یا حداقل توی بردهای که تا بحال باهاش سرو کار داشتم معمولا ، فت N کانال است
در مورد فت N کانال به نظرم راه حل دم دستی و خوبی باشه
و حتی ترانزیستور های معمولی به کار رفته در بردها هم بیشتر از نوع منفی است

اگر راه حل و روش تست دیگری وجود دارد ، لطفا اساتید و بزرگواران اعلام فرمایند

بهر حال راه‌ها و روش‌های دیگر فقط با تعامل و گفتگو میسر خواهد شد

درود و تشکر

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,027
2,825
31
در مورد بوق زدن بله مسلما اگه بوق بزنه فت خرابه
و در زمان تست باید پایه های ماسفت تخلیه بشه
این جزو بدیهیات در زمان تست فت است
اما در مورد جدولی که با عنوان تست نهایی ۱۰ مرحله ای فرمودید به نظرم کمی گمراه کننده و طولانی است

و اینکه آیا خود شما همیشه این روش ارائه شده را در زمان تست لحاظ میکنید

حقیقتا با دیدن این جدول کمی مضطرب شدم
خواستم ببینم آیا واقعا شما همیشه با این جدولی و روشی که ارسال فرمودید فتها را تست کرده اید و جواب داده؟
برای شما که سطح بالا در حال فعالیت هستید بدیهیه ولی برای یک تازه کار که تستر نداره و ماسفت پاور ماینر باشه یا داریور pwm cpu مادربرد خیر باید کلیه موارد را انجام بده تا از دور ریز سرمایه و وقت زمان جلوگیری کنه تا مطمئن کار کنه
از اون موقع که تستر t4 رو گرفتم اکثراٌ با تستر تست می کنم چون تستر با نمای شماتیک و ولتاژ گیت و ظرفیت خازن بین درین سورس خازن نمایش میده ولی اگه به قطعه شک کنم و در جریان بالا استفاده بشه مثل پاور صنعتی و یا قطعه smd باشه و تستر در دسترس نباشه مجبورم 14 مرحله رو انجام بدم
mf1.png

آخرین ویرایش:

محمدزادهmmh

VIP+ افتخاری
کاربر
2015-05-25
638
3,727
تهران
برای شما که سطح بالا در حال فعالیت هستید بدیهیه ولی برای یک تازه کار خیر باید کلیه موارد را انجام بده تا از دور ریز سرمایه و وقت زمان جلوگیری کنه تا مطمئن کار کنه
از اون موقع که تستر t4 رو گرفتم تنبل شدم چون تستر با نمای شماتیک و ولتاژ گیت و ظرفیت خازن بین درین سورس خازن نمایش میده ولی اگه به قطعه شک کنم و قطعه smd باشه و تستر در دسترس نباشه مجبورم 14 مرحله رو انجام بدم

با تشکر از دوست خوبم به نظرم شما بهترین کار را میکنید که تستر دارید بهترین و به نظرم بی دردسر ترین روش همان تستر است

محمدزادهmmh

VIP+ افتخاری
کاربر
2015-05-25
638
3,727
تهران
ضمنا من سطح بالا نیستم مهندس عزیز
ما کوچیک شماییم و هنوز در جستجو و تکاپوی یادگیری هستم
در پناه حق

آخرین ویرایش:

saeedsm

کاربر vip
کاربر
2010-03-15
188
1,412
لرستان/ خرم آباد
با سلام.
ضمن تشکر از سروران گرامی من روش دیگری رو به همه همکاران توصیه میکنم که یک درصد خطا هم نداره.

با استفاده از تستر بکلایت پراب مثبت را با استفاده از گیره سوسماری به درین فت متصل کنید و پراب مشکی رو به سورس ماسفت و یا IGBT متصل کنید. اگر فت سالم باشه بلافاصله تستر حدود 300 ولت رو نشون میده.
سپس یک لحظه با انگشت گیت رو فقط لمس کنید همون الکتریسیته ساکن روی انگشت باعث روشن شدن فت شده و ولتاژی که تستر بکلایت نشون میده با توجه به ولتاژ القا شده به گیت یه مقداری بین 0 تا 300 ولت رو نشون میده. و هر بار که گیت رو لمس میکنید ولتاژ متفاوتی رو نشون میده.
حال با اتصال لحظه ای انگشت بین گیت و سورس باید فت خاموش شده و ولتاژ 300 ولت روی تستر بیاد.
در این حالت فت کاملا سالم و قابل استفاده است.
اما اگه از همون اول بدون تحریک گیت تستر ولتاژ صفر رو نشون بده فت خرابه.
به همین سادگی.
اگه با دو تا فت سالم و خراب تست کنید کاملا متوجه روش تست فوق خواهید شد.
من با همین روش فت و IGBT های پلاسما رو چک و استفاده میکنم.
البته این روش برای ماسفت و IGBT هایی صادقه که ولتاژ مجاز بین درین سورس 300 ولت و بالاتر باشه مثل اونایی که اولیه تغذیه ال سی دی و ال ای دی و بردهای وای و زد پلاسما بکا رفته.

بابت اشتباهات نگارشی هم پیشاپیش از دوستان عذر میخام.

آخرین ویرایش:
بالا