آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: صدا سوت پاور بعد از سوییچ

MajiDAmieE

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2018-06-24
239
309
سلام دوستان
تو انجمن چند تا ، تاپیک را جب سوت کشیدن پاور هست ولی خیلی هاشون به نتیجه مطلوب نرسیدن
الان منم دوباره گیر ی پاور افتادم که صدا سوت (فسسس) میده
تو تصویر مشخص کردم کدوم خازن هارو تعویض کردم
اپتو کوپلر هم تعویض کردم
ترانس بزرگ رو خارج کردم صدا قطع نشد
ترانس وسطی رو خارج کردم صدا قطع شد از روی برد های اوراقی که داشتم چنتا ترانس نمونه رو جا گذاری کردم بازم صدا میومد.
ترانزیستور های طبقه اول رو خارج مدار تست کردم کاملا سالم بودن.
داغ شدگی رو برد ندارم
صدا بعد از سوییچ میاد
IMG_20221229_102856.jpg

Ratchet

کاربر vip
کاربر
2019-03-20
14
7
سلام و درود
اگر خازن 10میکرو هم داره و عوض کردی مشکل میتواند به طور غیر قابل باورانه ای از لحیم سری باشد مدار را زیر لوپ و ذره بین خوب بررسی کنید تا از نداشتن لحیم سردی مطمئن بشوید . اگر کنار ترانسها مقامت ده اهم دارد آنرا تست کنید و هچنین مقاومت ده کیلو اهمی کنار هیت سینک ثانویه وجود دارد آنرا نیر چک کنید . در مواقع خیلی نادر ترانزیستور هم تجربه ی دوستان بوده که سوت میکشیده! پیشنهاد میکنم برای دقیق مشخص شدن سوت از شلنگ گاز یک متری به عنوان گوشی استفاده کنید که روش مکانیک ها در پیدا کردن صدا از اجزای تسمه هستش ولی خب توی این دنیای الکترونیک هم کارآمده.

آخرین ویرایش:

hamid1912

کاربر vip
کاربر
2020-05-07
15
9
احتمال زیاد از خازن های 10 میکرویی که گذاشتی موندس و نشتی داره این مدل پاور بغیر از اون دوتا دیگه مشکل دیگه ای نداره.راستی مقاوت های دور بر سوئیچ طبقه اول و رادیات اول رو هم حتما چک کن چون ممکنه اهمشون بالاتر رفته باشه .یک دیود بزرگ قدرت هم کنار تراس رو چک کن که اتصال کوتاه هم نباشه

poya22

مدیر بخش های دوربین مداربسته و پروگرامرهای متفرقه
مدیر تالار
2011-07-25
1,211
2,946
درود
تغیییرات شدید DUTYCYCLE باعث میشود که ترانس سوییچینگ صدا بدهد

توضیح:
ما اینجا 4 تا شکل داریم
در شکل 1 مشخص کردم که چگونه یک پاور سوییچینگ 12 ولت را بدونه اینکه به برق 220 بزنم روشن کردم (برای عیب یابی و رفع مشکل)
در شکل 2 شکل موج مشخص کردم
در شکل 3 مشخص شده که پروب اسکوپ به کجا خورده است
در شکل 4 مشخص شده که CT و RT کجا هستند

در شکل 2 اگر دقت کنید T1 و T2 داریم که این دو نسبت عکس دارند اگر زمان T1 یا اندازه T1 بیشتر شود (زمان روشن بودن) T2 (زمان خاموش بودن)کوچکتر میشود هر چقدر T1 بزرگتر باشد ولتاژ خروجی بیشتر میشود به تناسب این دو مقدار DUTYCYCLE میگویند اینجا 50.83 درصد است یعنی اینجا T1 یک مقدار بزرکتر از T2 است .
حالت اول :اگر نتواند تناسب T1 و T2 ولتاژ خروجی را نسبت به ولتاژ فید بک ثابت نگه دارد باعث میشود اندازه T1 و T2 به شدت تغییر کند و صدای سوت میشنوید
حالت دوم PERIOD همیشه ثابت است اینجا زمان 41.60US است (میکرو سکنت) اگر PERIOD تغییر کند T1 و T2 شروع به تغییرات شدید میکند باز صدای سوت خواهید شنید تغییرات PERIOD به ای سی سوییچینگ بستگی دارد یا خراب شده یا تناسب خازن و مقاومت RC و TC در شکل 4 بهم خورده.اگر PERIOD ثابت بود احتمال سالم بودن ای سی سوییچینگ خیلی زیاد است ولی صد در صد نیست
اگر ای سی سالم باشد ولی T1 و T2 با این شرط که مدار فید بک سالم باشد باز تغییرات شدید دارد یا مشکل از قسمت درایور ترانزیستورهای قدرت هست از خروجی ای سی سوییچنگ تا ترانزیستور قدرت و به احتمال خیلی خیلی کم در قسمت خروجی ترانس بعد از دیود های یک سو کننده
این اگر ها را فقط با اسکوپ میشود پیدا کرد

پیوست‌ها

• 293.4 کیلوبایت بازدیدها: 70
  • 27.4 کیلوبایت بازدیدها: 68
  • 147.2 کیلوبایت بازدیدها: 65
  • 131.6 کیلوبایت بازدیدها: 63
  • 253.1 کیلوبایت بازدیدها: 72
آخرین ویرایش:

poya22

مدیر بخش های دوربین مداربسته و پروگرامرهای متفرقه
مدیر تالار
2011-07-25
1,211
2,946
در ضمن تغییرات T1 , T2 در موقع سوت کشیدن ترانس تقریبا به شکل زیر میشود
برای تست ترانس هم باید ولتاژ 12 ولت را قطع کرد و کلکتور و ایمیتر Q5 را بهم وصل کرد و تناسب ولتاژ PK-PK=38.4 و DUTYCYCLE را با ولتاژ خروجی ترانس مقایسه کرد .با این روش براحتی میشود فهمید که ترانس اصلی سالم است یا خراب. حدودا باید PK-PK =6.88 ولت در خروجی ترانس داشته باشیم

پیوست‌ها

• 27.1 کیلوبایت بازدیدها: 68
  • 225.5 کیلوبایت بازدیدها: 73
آخرین ویرایش:
بالا