آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: روشن نشدن پاور کامپیوتر

hamideh66

کاربر vip
کاربر
2021-03-09
78
54
سلام یه کامپیوتر برام اوردن که پاور کار نمیکنه و دکمه پاور رو هم میزنم هیچ چراغی روشن نمیشه ولی وقتی پاور رو میارم بیرون و سیم سبز و آبی رو وصل میکنم کار میکنه.
دوتا پین pw رو اتصال دادم ولی باز روشن نشد
موس وصل کردم ولی چراغش روشن نشد
برد رو در اوردم io ۳.۳ ولت داشت و به محض رسیدن به پایه ۳۰۳ ولت پاور یه لحظه حالت اتصال روشن میشد و وقتی از اون پایه رد میشدم دیگه اتفاقی نمیفتاد. از طرفی io ۵ ولت رو نداشت.
مدار pwm هم vcore نداره ولی اجزاش سالمه.
مشکل از چی میتونه باشه
راستی با یه پاور دیگه هم امتحان کردم همینه

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,027
2,820
31
سلام یه کامپیوتر برام اوردن که پاور کار نمیکنه و دکمه پاور رو هم میزنم هیچ چراغی روشن نمیشه ولی وقتی پاور رو میارم بیرون و سیم سبز و آبی رو وصل میکنم کار میکنه.
دوتا پین pw رو اتصال دادم ولی باز روشن نشد
موس وصل کردم ولی چراغش روشن نشد
برد رو در اوردم io ۳.۳ ولت داشت و به محض رسیدن به پایه ۳۰۳ ولت پاور یه لحظه حالت اتصال روشن میشد و وقتی از اون پایه رد میشدم دیگه اتفاقی نمیفتاد. از طرفی io ۵ ولت رو نداشت.
مدار pwm هم vcore نداره ولی اجزاش سالمه.
مشکل از چی میتونه باشه
راستی با یه پاور دیگه هم امتحان کردم همینه
سیم سبز و مشکی رو باید اتصال دائم بدید خروجی تمام لاین های رو با مولتیمتر چک کنید اگه درست بود به مادربرد وصل کنید و بعد مراحل تعمیر مادربرد رو شروع کنید سعی کنید این پاور رو بررسی کنید یا پاور سالم به سیستم بزنید تا دچار آسیب به سیستم نشوید

آخرین ویرایش:

hamideh66

کاربر vip
کاربر
2021-03-09
78
54
سیم سبز و مشکی رو باید اتصال دائم بدید خروجی تمام لاین های رو با مولتیمتر چک کنید اگه درست بود به مادربرد وصل کنید و بعد مراحل تعمیر مادربرد رو شروع کنید سعی کنید این پاور رو بررسی کنید یا پاور سالم به سیتم بزنید تا دچار آسیب به سیستم نشوید

اتصال دائم دادم و همه لاین ها اوکی بود با پاور سالم هم تست کردم ولی مشکل برقراره.
انگار اصلا برق به مادربرد وارد نمیشه

آخرین ویرایش:

mahdiyad

کاربر
2014-10-24
4
2
یکی از قطعات کامپیوتر مشکل داره. تست کنید قطعه ها رو

aryamon

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-10-25
1,316
2,945
شما اول از همه یه پاور دیگه کیس رو تست بگیر اینطوری تکلیفت روشنه پاور مشکل داره یا مین اینکه سیم سبز رو به مشکی بزنی تست کامل پاور نیست با تستر پاور تست بگیر شاید پاور گود نداشته باشی ووووو یا یکی از ولتاژ ها مشکل داشته باشه موفق باشید ماشالله چقدر زود پست اول رو ویزایش کردید پاور تست کردید . باید قطعات منظور گرافیک . غیره رو از مین جدا کنید و خارج کردن سوکت4 پین از مین تست ونتیجه رو اعلام

آخرین ویرایش:

ali m.g

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر
2008-01-04
1,869
11,837
TEHRAN
سیم سبز و مشکی رو باید اتصال دائم بدید خروجی تمام لاین های رو با مولتیمتر چک کنید اگه درست بود به مادربرد وصل کنید و بعد مراحل تعمیر مادربرد رو شروع کنید سعی کنید این پاور رو بررسی کنید یا پاور سالم به سیستم بزنید تا دچار آسیب به سیستم نشوید

سلام . این روش که سیم سبز و مشکی دستی دائم روشن بشه تا تمامی طبقات تست بشه از پایه غیر اصولی و متاسفانه باید بگم اشتباهه .لطفا در راهنمایی دقت فرمایید

چون از دو احتمال خارج نیست

یک : یا جلو تر خرابی بشکل شورتی هست ( که اگه شورتی باشه و دستی دائم روشن کنید بواسطه قطعه خراب (که باعث پروتکت میشه ) و یا دمای حاصل از اون میتونه ایجاد اشکالات اضافی و حتی غیر قابل جبران بشه )

دو : یا بصورت قطع شدن قطعات ترکیبی مثل آی سی ها یا رگولاتور و امثال اون یا مقاومت و....

بنابراین باید احتمال شورتی رو در نظر گرفت و طبق شماتیک مسیر ولتاژهای pson و sb رو از atx شروع ( قطعات سوئیچینگ یا رگوله . I/O . کریستال و چیپ (طبق پاور سکانس ) عیب یابی کرد

آن هم به دو صورت اول اهم چک و بعد ولت چک ( البته ترجیحا و به صورت اصولی با شماتیک یا بردویو )

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: aryamon

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,027
2,820
31
سلام . این روش که سیم سبز و مشکی دستی دائم روشن بشه تا تمامی طبقات تست بشه از پایه غیر اصولی و متاسفانه باید بگم اشتباهه .لطفا در راهنمایی دقت فرمایید

چون از دو احتمال خارج نیست

یک : یا جلو تر خرابی بشکل شورتی هست ( که اگه شورتی باشه و دستی دائم روشن کنید بواسطه قطعه خراب (که باعث پروتکت میشه ) و یا دمای حاصل از اون میتونه ایجاد اشکالات اضافی و حتی غیر قابل جبران بشه )

دو : یا بصورت قطع شدن قطعات ترکیبی مثل آی سی ها یا رگولاتور و امثال اون یا مقاومت و....

بنابراین باید احتمال شورتی رو در نظر گرفت و طبق شماتیک مسیر ولتاژهای pson و sb رو از atx شروع ( قطعات سوئیچینگ یا رگوله . I/O . کریستال و چیپ (طبق پاور سکانس ) عیب یابی کرد

آن هم به دو صورت اول اهم چک و بعد ولت چک ( البته ترجیحا و به صورت اصولی با شماتیک یا بردویو )
بنده هم همین رو عرض کردم که تا از صحت پاور مطمئن نشدند به مادربرد وصل نکنند اگه توجه بفرمایید
واینکه ایشون فرمودن سبز و آبی رو بهم وصل می کنم پاور لحظه ای روشن میشه در صورتی که میسر فرمان ps-on باید زمین بشه تا آیسی سوئیچ کنه اگه پاور شورتی داشت که لحظه به برق زدن فیوز میترکید
پس نتیجه میگیریم استندبای مدار حداقل شورتی نداشت و اینکه بخش سوئیچ هم با حساب اینکه تعمیرکارن و لامپ سری رو حتما دارن گفتم سبز و مشکلی رو اتصال دائم تا لحظه اتمام ولتاژ گیری باشه تا صحت لاین ها مشخص بشه برحسب تجربه پاور معیوب به مادربرد آسیب زده و اکثر عیوب مادربرد از پاور معیوب بوده ...

آخرین ویرایش:

hamideh66

کاربر vip
کاربر
2021-03-09
78
54
بنده هم به این نتیجه رسیدم که مادربرد ایراد داره چون همین پاور رو با برد دیگه امتحان کردم برد کار کرد و پاور سالم به همین برد بستم ولی باز برد کار نکرد به نظرتون با این تفاسیر مشکل برد از چی میتونه باشه؟

ali m.g

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر
2008-01-04
1,869
11,837
TEHRAN
بنده هم به این نتیجه رسیدم که مادربرد ایراد داره چون همین پاور رو با برد دیگه امتحان کردم برد کار کرد و پاور سالم به همین برد بستم ولی باز برد کار نکرد به نظرتون با این تفاسیر مشکل برد از چی میتونه باشه؟

برادر من شما طبق قوانین ایجاد تایپک درخواست راهنمایی میبایست نام دستگاه یا مین . ورژن . کارهای و تست های انجام شده اشاره میکردید که اصلا به این موارد ( قانون تایپک سایت ) توجه نکردید و در کنار این برای سهولت و رغبت در راهنمایی شماتیک یا برویو هم میزاشتید

بالا