آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک تکشو

درخواست: مدار فلز یاب با نیروی محرکه القائی

ایلیا۹۱

VIP+ افتخاری
کاربر
2021-10-16
478
296
با سلام خدمت اساتید و دوستان بزرگوار بنده میخواستم یک فلز یابی براساس کاهش و یا افزایش ولتاژ القایی طراحی کنم که خیلی مدار راحتی می باشد و دارای تفکیک میباشد اما میخواستم ببینم که آیا چنین مداری میتواند عمق زیاد داشته باشد ؟ چونکه من هنوز قسمت تقویتش را نساخته ام وفقط قسمت نوسانساز و لوپ آن را طراحی کرده ام که البته لوپ را شانسی پیچیده ام برای یک لوپ ۳۰ سانتی مقدار ولتاژ در فاصله ۲۰ سانت با یک استیل تقریبا ۱۰در ۱۰ به مقدار ۲ ولت نه غیر میکند قسمت تقویتش را هم به این خاطر در ست نمیکنم که چون نمیدانم آیا با تقویت بردش خیلی افزایش می یابد یا نه حالا منتظر راهنمایی و تجربه اساتید هستم

roshik

کاربر
2008-03-06
182
147
سلام
قبل ازهرچیزبشماتبریک میگویم که جسارت اینکارروداشتیدوشروع به طراحی کردید
اصولاطراحی یک فلزیاب به تخصص ودانش زیاد احتیاج داردچون بحث درخصوص اشکارسازی ولتاژهای خیلی پایین ودرحدمیلی ولت ونویزهای ناخواسته زیاد است .
اولین قدم مبحث تطبیق امپدانس است که میبایست خصوصاقسمت پیش تقویت کننده بالوپ سازگاری کامل داشته باشدوثانیامیزان مقاومت دمپینگ مدارکه میزان میرایی سیگنال برگشتی ازسیم پیچ راتنطیم میکندوسپس مباحث درایومناسب برای سیم پیچ و... که معمولانیازبه اسکوپ داردالبته میزان اندوکتانس سیم پیچ ومقاومت اهمی ان نیزاهمیت داردکه برای مدارموردنظرنیازبه محاسبات دارد
ان چیزی که ازنوشته های شمانتیجه گیری میشودطراحی شماباتوجه به توضیحات مربوط به نمونه فلزیاب باپسماندمغناطیسی است که اگراینگونه باشداینگونه مدارات عمق زنی خوبی دارندوازبقیه مدلهابهترندولی درمبحث تفکیک قابل اعتمادنیستندوخوشبینانه تاحدود80درصدقابل اعتمادندالبته مدارات درحدحرفه ای نه مبتدی.
مضافااینکه بسیاری ازاشکالات سخت افزاری اعم ازنویززیاد،اثرات زمینی ناخواسته و...بایک برنامه نویسی خوب ونمونه گیری های متعددولحاظ فیدبکهای مناسب درمدارقابل جبران است.

SYBOT

کاربر
2009-09-21
225
342
سلام
تغییر نیروی محرکه ای گه میگید یعنی تغییر دامنه موج برگشتی و تمام دستگاهها معمولا اینکار را انجام میدهند ( بر خلاف عملکرد مدارشان که که نقطه خواندن ظعیفی دارد و تفکیک نامطلوب)
شما دستگاهتان لازمه در حضور فلز توان بیشتر و خروجی تان متناظر آن پیک بیشتری داشته باشد. ولی در اینکار تفکیکی مشاهده نمیشه زیر دستگاهتان نقطه ای از دامنه را جستجو نمیکنه و ....... کل نقاط و دامنه را میخوانه.

ایلیا۹۱

VIP+ افتخاری
کاربر
2021-10-16
478
296
با تشکر از دوست خوبم که در فرکانس با لاهم تفکیک امکان پذیره و هم مقدار ولتاژ بر اساس مقدار l یا خود القایی سلف تعغیر میکند که با نزدیک شدن فلز به میدان سیم پیچ مقدار خود القایی سلف نیز با ضریب هسته تعغیر میکند و برای فلزات آهنی مقدار نیروی محرکه کاهش می یابد اما برای فلزات غیر آهنی مقدار نیروی محرکه افزایش می یابد

آخرین ویرایش:

ایلیا۹۱

VIP+ افتخاری
کاربر
2021-10-16
478
296
۲۰۲۲۱۰۲۰_۲۲۳۶۰۹.jpg

ایلیا۹۱

VIP+ افتخاری
کاربر
2021-10-16
478
296
دوستان مداری مد نظرم بود همین مدار بود که بسیار ساده میباشد که در آن مقدار دیود زنر متناسب با ولتاژ برگشتی لوپ انتخاب میشود که اگر ولتمتر را به اند زنر و ولتاژ 0Vوصل کنیم باید کمتر از ۸ولت باشد

ایلیا۹۱

VIP+ افتخاری
کاربر
2021-10-16
478
296
البته فرکانس مدار نیز باید بین ۱۰ کیلو هرتز و ۳۰ کیلو هرتز انتخاب شود که در مورد مدار من فرکانس ۱۵ کیلو هرتز بود

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: abinso

abinso

کاربر
2020-05-06
76
10
40
سلام وقت بخیر خدمت مهندسان گرامی فکر میکنم دیود زنر ولتاژی بین 6/2 تا 9/1 ولت باشد اگر میشد مقدار کاری زنر ها رو متغیر کرد عالی میشد

abinso

کاربر
2020-05-06
76
10
40
میشه از کلید سلکتوری چند گانه و زنر های سری شده با مدارو کلید سلکتوری با دیود زنر استفاده کرد

بالا