آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال: مورد عجیب در تعمیر آداپتور

fatim

VIP+ افتخاری
کاربر
2019-12-20
667
598
سلام
دوستان داشتم یه آداپتور ۱۲ ولت که هیچ ولتاژ خروجی نداشت رو بررسی میکردم به یه مورد عجیب برخوردم ببینم نظر اساتید محترم چیه
تو قسمت AC مدار یه ترانزیستور ۱۳۰۰۵ بود و چند المان دیگه که بررسی شد وسالم بود وقتی تصادفی انگشتم خورد به پایه خازن صافی یه شک کوچیک بهم داد البته سیم برق رو قط کرده بودم ولی برای یه لحظه ولتاژ ۱۲ ولت اومد و ال ای دی خروجی هم روشن شد یه بار دیگه زدم به برق و دوباره از برق کشیدم و انگشت زدم به پایه خازن، همون اتفاق افتاد و ولتاژ یه لحظه اومد نظر دوستان چیه و اشکال از کجاست ؟

3320119

کاربر vip
کاربر
2007-04-22
185
480
سلام
دوستان داشتم یه آداپتور ۱۲ ولت که هیچ ولتاژ خروجی نداشت رو بررسی میکردم به یه مورد عجیب برخوردم ببینم نظر اساتید محترم چیه
تو قسمت AC مدار یه ترانزیستور ۱۳۰۰۵ بود و چند المان دیگه که بررسی شد وسالم بود وقتی تصادفی انگشتم خورد به پایه خازن صافی یه شک کوچیک بهم داد البته سیم برق رو قط کرده بودم ولی برای یه لحظه ولتاژ ۱۲ ولت اومد و ال ای دی خروجی هم روشن شد یه بار دیگه زدم به برق و دوباره از برق کشیدم و انگشت زدم به پایه خازن، همون اتفاق افتاد و ولتاژ یه لحظه اومد نظر دوستان چیه و اشکال از کجاست ؟

درود مدار رو چک کنید لحیم سردی نداشته باشه
خازن خروجی برد رو چک کنید تهش باد نکرده باشه
دوم ا خازن وچک نزدیک فت مدار احتمالا 22 تا100 میکرو35 تا 50 ولت هستش تعویض کنید
ودر اخر اتو کوپلر وایسی 3پایه tl431 رو تعویض کنیید

MOHSEN&A

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-03-25
940
8,852
استان مرکزی-اراک
سلام
سلام.
همیشه یه تصویر واضح از بردت بذار...
من اینو تجربه کردم روی تغذیه هود اشپزخونه تمام قطعات سالم بود ولی خروجی نداشت و با همین حرکت شمار چند لحظه خروجی داشت و قطع میشد.
بارها قطعات اصلی رو چک کردم دیگه میخواست بذارمش کنار که متوجه شدم یه مقاومت 1.2 مگا اهم روی برد سوخته که من به دلیل اهم بالایی که داشت نادیده میگرفتمش اما دلیل اینکه با لمس دستم تغذیه فعال میشد رو متوجه نشدم!!!
نکنه عجیببش این بود که من فقط به یه نقطه دست میزدم اگر دستم دو نقطه رو لمس میکرد عجیب نبود برام...

fatim

VIP+ افتخاری
کاربر
2019-12-20
667
598
درود مدار رو چک کنید لحیم سردی نداشته باشه
خازن خروجی برد رو چک کنید تهش باد نکرده باشه
دوم ا خازن وچک نزدیک فت مدار احتمالا 22 تا100 میکرو35 تا 50 ولت هستش تعویض کنید
ودر اخر اتو کوپلر وایسی 3پایه tl431 رو تعویض کنیید

با سلام
کوپلر رو عوض کردم خازنهای خروجی رو تعویض کردم اون خازن ۲۲تا ۱۰۰ تو برد نیست خازن صافی ۱۰ میکرو ۴۰۰ ولت رو عوض کردم حتی ۱۳۰۰۵ رو هم با وجود سالم بودن عوض کردم مشکل حل نشد tl431 وجود نداره
فقط میمونه لحیم سردی که اطلاع میدم

fatim

VIP+ افتخاری
کاربر
2019-12-20
667
598
سلام.
همیشه یه تصویر واضح از بردت بذار...
من اینو تجربه کردم روی تغذیه هود اشپزخونه تمام قطعات سالم بود ولی خروجی نداشت و با همین حرکت شمار چند لحظه خروجی داشت و قطع میشد.
بارها قطعات اصلی رو چک کردم دیگه میخواست بذارمش کنار که متوجه شدم یه مقاومت 1.2 مگا اهم روی برد سوخته که من به دلیل اهم بالایی که داشت نادیده میگرفتمش اما دلیل اینکه با لمس دستم تغذیه فعال میشد رو متوجه نشدم!!!
نکنه عجیببش این بود که من فقط به یه نقطه دست میزدم اگر دستم دو نقطه رو لمس میکرد عجیب نبود برام...

سلام و عرض ادب
تصویر داشتم هر چی سعی کردم آپلود نشد نمیدونم چرا

اتفاقن تو مسیر انگشت من هم یه مقاومت یک مگا هست حتمن همون سوخته باید چک کنم ببینم مشکل همونه

دلیل منطقی برای بر قراری ولتاژ با لمس انگشت روی یه نقطه وجود داره ؟

fatim

VIP+ افتخاری
کاربر
2019-12-20
667
598
سلام و عرض ادب
تصویر داشتم هر چی سعی کردم آپلود نشد نمیدونم چرا

اتفاقن تو مسیر انگشت من هم یه مقاومت یک مگا هست حتمن همون سوخته باید چک کنم ببینم مشکل همونه

دلیل منطقی برای بر قراری ولتاژ با لمس انگشت روی یه نقطه وجود داره ؟

سلام مجدد
بله مهندس جان اشکال همون مقاومت یک مگا بود که من هم به اون توجهی نکردم ، آداپتور درست شد
با سپاس مجدد

fatim

VIP+ افتخاری
کاربر
2019-12-20
667
598
تصاویر

پیوست‌ها

• 610 کیلوبایت بازدیدها: 137
  • 1 مگابایت بازدیدها: 120

HS13&86

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2021-03-31
731
1,427
استان گلستان

درود،
یعنی مدار پالس اولیه برای فعال شدن ترانزیستور به بیس نمیفرسته،
و وقتی شما لمس میکنین ،بدن شما مثل آنتن عمل می‌کنه و پالس اولیه برای فعال شدن ترانزیستور رو تامین می‌کنه.
همانطور که دوستمون گفتن ممکنه مقاومت ۱ مگا اهم کنار ترانزیستور سوخته باشه.
احتمال کمی هم وجود داره که ترانزیستور 8050 یا دیود زنر سوخته
باشه.
موفق باشید.

HS13&86

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2021-03-31
731
1,427
استان گلستان

درود،
یعنی مدار پالس اولیه برای فعال شدن ترانزیستور به بیس نمیفرسته،
و وقتی شما لمس میکنین ،بدن شما مثل آنتن عمل می‌کنه و پالس اولیه برای فعال شدن ترانزیستور رو تامین می‌کنه.
همانطور که دوستمون گفتن ممکنه مقاومت ۱ مگا اهم کنار ترانزیستور سوخته باشه.
احتمال کمی هم وجود داره که ترانزیستور 8050 یا دیود زنر سوخته
باشه.
موفق باشید.

مهرزاد قائم مقامی

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2012-08-31
272
529
بوشهر

درود بر شما و بر همه دوستان
به نظر میاد که لحیم کاری بدون فلکس یا با فلکس کم بوده(شاید اشتباه میکنم)
در هر صورت با فلکس مرغوب لحیم ها احیا بشن بد نیست

آخرین ویرایش:
بالا