آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: تصویر ندادن لپ تاپ توشیبا satellite l650d- 03j

Mcbluesky

کاربر vip
کاربر
2019-02-18
133
113
27
با سلام خدمت دوستان و اساتید محترم
لپ تاپ توشیبا مدل satellite l650d -03j روشن میشه تصویر نمیده دیباگر هم کدی نشون نمیده آثار سوختگی هم روی برد دیده نمیشه . ولتاژ های i/o و چیپ جنوبی درست بودن و هیچ قطعه ای هم داغ نمی کرد. تا اینکه از روی هیت سینک پل شمالی رو فشار دادم بعد روشن کردم ، دیباگر شروع به کد دادن کرد و چراغ کلاک و run روشن شدن و چراغ frame چشمک میزد . بنده خواستم از لحیم سردی چیب شمالی مطمئن بشم چند بار از روی هیت سینک فشار دادم تا کد بده. یه بار دیگه بازم دیباگر فعال شد ولی بار سوم که خواستم تست کنم هر بار که پل شمالی رو فشار دادم دیگه دیباگر کدی نشون نداد . مشکل اینجاس که پل شمالی الان به شدت داغ می‌کنه. خازن های اطرافشو تست بوق گرفتم همه بوق میزنن و عددشون بالای ۳/۵ هست فقط یکی از خازن های روی چیپ اتصال کوتاه هست . دست روی قطعات دیگه هم گذاشتم متوجه شدم آی سی کلاک هم داغ میشه. بنظرتون مشکل از کجاس؟ الان چیپ شمالی سوخته؟

IMG_20220917_094313.jpg

آخرین ویرایش:

مهرزاد قائم مقامی

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2012-08-31
270
517
بوشهر
درود بر شما و بر همه دوستان
خود لحیم سردی گاها باعث داغی بیش از حد هم میشه
برا اطمینان بهتره دسته باهیتر بدون سری با دمامی 380 و به صورت چرخشی و البت با فاصله 3 سانتی روی چیپ هیت بگیری(چون تسته فلکس نزن )اگر اوکی شد اون موقع باید ریبال یه ریسولد کنی

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: ali m.g

Mcbluesky

کاربر vip
کاربر
2019-02-18
133
113
27
سلام
ممنون از پاسخ شما دوست عزیز. انجام می دم نتیجه رو اعلام می کنم. علت داغ کردن آی سی کلاک هم به همین چیپ بر میگرده؟در مورد نحوه تست دقیق پل شمالی ممنون می‌شم راهنمایی کنید.

مهرزاد قائم مقامی

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2012-08-31
270
517
بوشهر
درود بر شما
اطلاعات من در این زمینه کامل نیست ولی توضیحاتی میدم شاید به کارتون بیاد((البت اگر اشتباه میگم دوستان تذکر بدن اصلاح کنم))
ای سی کلاک وظیفه توضیح فرکانس مورد نیاز برای تمام بخشهای برد رو داره و مقداری داغی هنگام کارکرد در این ای سی طبیعیه
ولی اگر سیستم روشن نشه داغی این ای سی غیر طبیعیه و احتمال ایراد در خود ای سی و یا قطعات مرتبط وجود دارد
برای تست خرابی پل شمالی هم اگر شورت شدنش خود ای سی و نه قطعات مرتبط در مدار محرض نشه تست دقیق و متقنی برای اثبات خرابیش وجود نداره
و اثبات خرابی بر اساس انجام نشدن وظایف ای سی ، اختلال در ولتاژها مرتبط و نبود فرکانسهای مهمی که باید بین ای سی و دیگر قسمتا ردو بدل شه انجام میشه
برای اهم خازنهای رو ای سی هم باید به محدوده اهم اون قسمت و یا ای سی اشنا باشی و یا مدار و برد معادل داشته باشی و گاها اهم پاین در ای سی بعض از قسمتها دلیل بر شورتی و سوختن قطعه نیست
من خودم تو چیپ گرافیک ( سمت مثبت )خازن با دو اهم هم دیدم ولی سیستم روشن میشد و بدون مشکل کار میکرد

آخرین ویرایش:

Mcbluesky

کاربر vip
کاربر
2019-02-18
133
113
27
درود بر شما
اطلاعات من در این زمینه کامل نیست ولی توضیحاتی میدم شاید به کارتون بیاد((البت اگر اشتباه میگم دوستان تذکر بدن اصلاح کنم))
ای سی کلاک وظیفه توضیح فرکانس مورد نیاز برای تمام بخشهای برد رو داره و مقداری داغی هنگام کارکرد در این ای سی طبیعیه
ولی اگر سیستم روشن نشه داغی این ای سی غیر طبیعیه و احتمال ایراد در خود ای سی و یا قطعات مرتبط وجود دارد
برای تست خرابی پل شمالی هم اگر شورت شدنش خود ای سی و نه قطعات مرتبط در مدار محرض نشه تست دقیق و متقنی برای اثبات خرابیش وجود نداره
و اثبات خرابی بر اساس انجام نشدن وظایف ای سی ، اختلال در ولتاژها مرتبط و نبود فرکانسهای مهمی که باید بین ای سی و دیگر قسمتا ردو بدل شه انجام میشه
برای اهم خازنهای رو ای سی هم باید به محدوده اهم اون قسمت و یا ای سی اشنا باشی و یا مدار و برد معادل داشته باشی و گاها اهم پاین در ای سی بعض از قسمتها دلیل بر شورتی و سوختن قطعه نیست
من خودم تو چیپ گرافیک ( سمت مثبت )خازن با دو اهم هم دیدم ولی سیستم روشن میشد و بدون مشکل کار میکرد

سلام ممنون از راهنمایی کاملتون
بعد از اینکه چیپ رو هیت دادم ، موقع اتصال شارژر ماسفت ورودی سوخت. احتمال میدم برد رو خوب تمیز نکرده بودم. نتیجه رو بعد از تعویض ماسفت اعلام می کنم

ali m.g

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر
2008-01-04
1,869
11,837
TEHRAN
سلام ممنون از راهنمایی کاملتون
بعد از اینکه چیپ رو هیت دادم ، موقع اتصال شارژر ماسفت ورودی سوخت. احتمال میدم برد رو خوب تمیز نکرده بودم. نتیجه رو بعد از تعویض ماسفت اعلام می کنم

سلام . مسیر ماسفتی که سوخته باید قبل از تعویض حتما اهم چک بشه .
طبق فرمایش دوست عزیزمون مسیرهای اصلی سیگنالهای آی سی کلاک و چیپ اهم چک بشه و با توجه به نوع اشکال باید طبق نقشه و برد ویو کار و عیب یابی کنید تا به نتیجه برسید در غیر اینصورت رسیدن به نتیجه مطلوب مشکل خواهد بود

بالا