آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: افت ولتاژ پاور سوئیچینگ 12 ولت 30 آمپر

Pouraknia

کاربر vip
کاربر
2022-08-10
18
52
36
درود

R14 , R8 که بزرگتر از ۱۰۰ کیلو و احتمالا ۳۹۰ کیلو هست خارج از مدار تست کن و زمان تست این مقاومت دستت روی فلز پروب نباشه که عامل خطا بشه.

c9 , c14 که 4،7 میکرو هست عوض کن.
ایا خازن های صافی و بزرگ خروجی بادکرده و غیرعادی نیست و سر خازن ها تخت هست یا برجسته شده ؟

سپاس

خازن ها 16 ولت 3300 میکرو هستن ظاهرشون کاملا سالمه

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
مقاومت ها رو چک کردم 380 کیلو اهم جفتشون سالمن، خازن های 4.7 رو هم تعویض کردم ولی درست نشد متاسفانه

درود

با توجه به تعداد قطعاتی که شانسی عوض کردی احتمال خطا در جایگزینی محتمل است و بررسی کن .
آیا از قطعات نو بویژه از خازن های نو استفاده کردی یا نو نبوده ؟

هرچند احتمال صدمه آی سی 494 خیلی ضعیفه اما با توجه به تست ها ، آی سی نو که با اطمینان کامل ، قبلا استفاده نشده باشه تهیه کن ولی فعلا جایگزین نکن و مقاومت بین پایه 7 و 12 را با یکدیگر از دو طرف مقایسه و گزارش کن .

همچنان آداپتور متصل باشه و
الان فقط ولتاژ هر دو پایه R11 را اعلام کن .

سپاس

آخرین ویرایش:

Pouraknia

کاربر vip
کاربر
2022-08-10
18
52
36
درود

با توجه به تعداد قطعاتی که شانسی عوض کردی احتمال خطا در جایگزینی محتمل است و بررسی کن .

هرچند احتمال صدمه آی سی 494 خیلی ضعیفه اما با توجه به تست ها ، آی سی نو که با اطمینان کامل ، قبلا استفاده نشده باشه تهیه کن ولی فعلا جایگزین نکن و مقاومت بین پایه 7 و 12 را با یکدیگر از دو طرف مقایسه و گزارش کن .

سپاس

مقاومت پایه آی سی نو یک طرف 7 مگا و طرف دیگر 4 مگا اهم است ولتاژ مقاومت r11 یک طرف 7 ولت طرف دیگر 1.3 ولت است البته ترانس 12 ولت رو قطع کردم وقتی آداپتور 12 ولت رو وصل میکنم یک طرف مقاومت میشه 12 طرف دیگر میشه 1.4 ولت

آخرین ویرایش:

masuodd55

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2012-01-16
427
1,073
درود؛ من دیروز دقیقاً همین برد با همین مشکل رو برای تعمیر آوردن ولتاژ خروجی 6 ولت بود؛ مشکل از پتانسیومتر 1K بود با تعویض اون ولتاژ بالا اومد؛ پتانسیومتر از داخل قطع شده بود و هیچ اهمی نداشت؛مدار بدون پتانسیومتر حدود 6 ولت خروجی می‌دهد؛ پس جهت رفع چنین عیبی
( اگر از پتانسیومتر نباشد)قطعاتی مثل مقاومت-خازن- ترانزیستور و... که به پتانسیومتر متصل هستند باید بررسی بشه

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
درود؛ من دیروز دقیقاً همین برد با همین مشکل رو برای تعمیر آوردن ولتاژ خروجی 6 ولت بود؛ مشکل از پتانسیومتر 1K بود با تعویض اون ولتاژ بالا اومد؛ پتانسیومتر از داخل قطع شده بود و هیچ اهمی نداشت؛مدار بدون پتانسیومتر حدود 6 ولت خروجی می‌دهد؛ پس جهت رفع چنین عیبی
( اگر از پتانسیومتر نباشد)قطعاتی مثل مقاومت-خازن- ترانزیستور و... که به پتانسیومتر متصل هستند باید بررسی بشه

درود

مگه پست 26 مربوط به پاور دیگری هست ؟
اونجا گفتید پتانسیومتر را عوض کردید.

با توجه به گزارش اخیر ، احتمال صدمه آی سی بیشتر شده و عوضش کن .
ایراد اساسی شما اینه که از قطعات مستعمل برای جایگزینی استفاده میکنی یعنی باوجودیکه تاکید کردم آی سی نو باشه اما تردید ندارم برای تنظیم گزارش از ای سی مستعمل استفاده فرمودی.

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

درود

هر گردی ، گردو نیست .
هرچند در گزارش پست ۲۶ فرمودی پتانسیومتر را عوض کردی اما این عیب هیچ ارتباطی با پتانسیومتر نداره.

میتونی پتانسیومتر پاور سالم را خارج کنی و ببین که یک پایه R11 مقدار ۱،۴ ولت نمیشه و بسیار بالاتر است.

لذا اینکه دو پاور با خروجی صفر یا 6 ولت ممکنه عیوب متفاوتی داشته باشند و اگه نیاز به عیب یابی نباشه کلیه عیوب هر دستگاهی در یک برگ و در یک جدول قابل شناسایی میشه و کشف عیب بیشتر از یک دقیقه طول نمیکشه.

سپاس

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,296
ایران
درود

مگه پست 26 مربوط به پاور دیگری هست ؟
اونجا گفتید پتانسیومتر را عوض کردید.

با توجه به گزارش اخیر ، احتمال صدمه آی سی بیشتر شده و عوضش کن .
ایراد اساسی شما اینه که از قطعات مستعمل برای جایگزینی استفاده میکنی یعنی باوجودیکه تاکید کردم آی سی نو باشه اما تردید ندارم برای تنظیم گزارش از ای سی مستعمل استفاده فرمودی.

سپاس
سلام
استاد عزیزم . انشاء الله روز خوبی داشته باشید . این کاربر masuodd55 است . کاربری که منبع تغذیه را تعمیر میکنه . Pouraknia است .
متشکرم

Pouraknia

کاربر vip
کاربر
2022-08-10
18
52
36
درود

سپاس
مقاومت پایه آی سی نو یک طرف 7 مگا و طرف دیگر 4 مگا اهم است ولتاژ سر مقاومت r11 یک طرف 7 ولت یک طرف 1.4 ولت
مقاومت R11 رو از مدار خارج کردم تست کردم 1.5 کیلو اهم و سالم بود

masuodd55

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2012-01-16
427
1,073

poya22

مدیر بخش های دوربین مداربسته و پروگرامرهای متفرقه
مدیر تالار
2011-07-25