آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

تجربیات: ساده ترین ترموکوپل دائمی آبگرمکن بسازید

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
درود

ازآنجاکه قبلا برای ابدی شدن عمر ترموکوپل آبگرمکن ، روشی پیشنهاد و خودم نیز استفاده میکردم که نیاز به دو ترموکوپل و تغییراتی داشت که زحمت و وقت بیشتری نسبت به روش حاضر میطلبد ،

لذا بموجب نیاز یکی از دوستان که بابت تعویض مکرر ترموکوپل عاجز شده بود و ضمن پیشنهاد روش اول که پس از اجرای آن هرگز نیاز به تعویض ترموکوپل نداشته باشه ، اما روش بسیار ساده تری بدون استفاده از ترانزیستور به ذهنم رسید که ابتدا برای آبگرمکن خودم تست کردم و حدود یکماه از آن استفاده میکنم و بدلیل سادگی و اجرای فوری آن که در زمان بسیار کوتاه تر از روش اول نیز قابل اجراست ، لذا بشرح زیر روش حاضر را پیشنهاد میکنم.

بطوریکه کافیه فقط یک NTC با مشخصات زیر را با ولتاژ یک آداپتور 3 ولتی ساده ، سری کنید و بجای ترموکوپل متصل و در فاصله قابل توجهی از شمعک مطابق تصویر پیوست ، نصب کنید که هرگز نیاز به تعویض نداشته باشه و تا زمانیکه خدا ، خدایی میکنه قابل استفاده باشه.

ntc را باید نزدیک به شعله شمعک اما در بیشترین فاصله ممکن از شعله نصب کنید که با حداقل حرارت بتواند شیر گاز آبگرمکن را فعال کند ، زیرا حرارت مستقیم شعله ، دمای غیرمجاز به سنسور تحمیل میکنه و بسیار بیشتر از نیاز ntc هست و حرارت غیرمجاز محسوب میشه و موجب صدمه زودرس ntc خواهد شد.

با توجه به اینکه یکی از دو سیم بوبین شیر گاز به بدنه آبگرمکن متصل هست لذا میتوانید مطابق تصویر پیوست یک پایه ntc را با استفاده از تکه سیم مفتولی به بدنه آبگرمکن متصل و با پیچ محکم کنید که نقش نگهدارنده ntc هم داشته باشه و بسادگی قادر به تغییر محل نصب ntc و تنظیم فاصله با شمعک هم باشید . ( مطابق تصویر دوم پیوست )

مشخصات ntc ( تصویر پیوست)
NTC-47D-15 دارای قطر 15 میلی متر و مقاومت 47 اهم در دمای 25 درجه است با ماکزیمم جریاندهی 3 آمپر.

IMG_20220804_135149_502.jpg
توضیح :
با توجه به جریاندهی این ntc میتوانید از این شیوه بسیار ساده برای مقاصد مشابه مانند بخاری یا برای فعال کردن آلارم و زنگ خطر و یا فن استفاده کنید بنحویکه بموجب حرارت مشخصی که با مقدار فاصله از منبع حرارتی تعریف میکنید ، (با استفاده از آداپتور یا ولتاژ مناسب) ، فعال بشه .

هرچند بدلیل سادگی ، با مشکلی مواجه نخواهید شد اما چنانچه با مشکلی روبرو شدید درخدمتم.

سپاس

IMG_20220804_125900_758.jpg

IMG_20220804_130042_194.jpg

اصلاحیه در پست 6
که بهتره بجای یک ntc از دو تا ntc سری و بجای آداپتور ۳ ولتی از 6 ولتی استفاده کنید و بنحوی که توضیح دادم نصب کنید و یک عمر استفاده کنید.

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام
طرح جالبی بود ولی ی ایراد به نظر من هست
اونم اینکه در زمان نبود برق ما آب گرم ندارم

باید باتری بکاپ و... در نظر گرفته بشه تا تکمیل تر بشه طرح

درود

بابت رفع نقص موضوع بینهایت سپاسگزارم.

این نقص که چندان اهمیتی نداره در پکیج و ابگرمکن‌های جدید هم وجود داره و در زمان قطع برق قابل استفاده نیست.

اما قطعی برق منجر به حادثه ناهنجاری نمیشه و فقط آبگرمکن در مدت قطع برق خاموشه که ایرادی نداره .

بخصوص که قطعی برق بندرت اتفاق میافته و تاخیر در استفاده از آب گرم مشکل قابل توجهی بنظر نمیرسه.
اما برای مناطق و شرایطی که برق بمدت طولانی و یا با دفعات زیاد قطع میشه ، کافیه از باطری قابل شارژ استفاده بشه که با مدار ساده و بدون نیاز به ترانزیستور ، در زمان قطع برق بصورت اتوماتیک جایگزین برق باشه و در زمان حضور برق شارژ بشه.

مجددا بابت رفع نقص احتمالی متشکرم.

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
مشاهده فایل‌پیوست 186559

درود
در پست اول مطابق تصویر فوق از یک NTC سری با آداپتور 3 ولتی بجای ترموکوپل استفاده کردم.

اما حدود یکهفته قبل که پنجره آشپزخونه باز بود نسیم ملایم بنحوی آتش مستقیم شمعک را زیر NTC قرار داد که دو پولک آن از هم جدا شد و خراب شد.

لذا بطریق دیگری با همین مکانیزم بشکلی این ضعف را رفع کردم که هرگز در هیچ شرایطی شعله مستقیم شمعک قادر به تخریب NTC نباشه ، یعنی در هیچ شرایطی شعله شمعک نتونه به NTC برسه و صدمه بزنه و در عین حال گرمای کافی هم موجب فعال شدن NTC بشه.

شما برای رفع این نقص چه پیشنهادی میکنید؟
در صورتیکه معطل ماند و پیشنهادی اعلام نشد ، پس از یکهفته روشی که استفاده کردم اعلام میکنم.

سپاس
IMG_20221101_003718_448.jpg
IMG_20221101_003322_552.jpg
پولک های NTC که در اثر حرارت غیرمجاز و مستقیم شمعک خراب و جدا شده.

آخرین ویرایش:

Hamedsadat

کاربر vip
کاربر
2016-12-18
129
126
سلام و درود خدمت شما، تا حالا پستهای شمارو زیاد دیدم ولی افتخار اشنایی نصیبم نشده، همیشه ارزو داشتم پیش استادی مثل شما شاگردی کنم ولی افسوس....
البته همینکه توی این سایت میتونم از تجربیات ارزشمند شما بهره ببرم هم خودش مرحمیه، ولی قطره ای هست در برابر دریا،
میشه Ntc را داخل یک فویل بپیچیم ، را روی یک تکه اهن کوچک چسبانده و سر اهن را نزدیک شعله قرار بدیم تا گرما بطور غیر مستقیم به ntc برسد

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام و درود خدمت شما، تا حالا پستهای شمارو زیاد دیدم ولی افتخار اشنایی نصیبم نشده، همیشه ارزو داشتم پیش استادی مثل شما شاگردی کنم ولی افسوس....
البته همینکه توی این سایت میتونم از تجربیات ارزشمند شما بهره ببرم هم خودش مرحمیه، ولی قطره ای هست در برابر دریا،
میشه Ntc را داخل یک فویل بپیچیم ، را روی یک تکه اهن کوچک چسبانده و سر اهن را نزدیک شعله قرار بدیم تا گرما بطور غیر مستقیم به ntc برسد

آفرین

درود بر شما

ضمن تقدیر و تشکر بابت اظهار لطف حضرت عالی.
منم تقریبا کلک مشابهی استفاده کردم ولی از فویل و فلز اضافه استفاده نکردم و همون نتیجه کلک شما رو گرفتم .
با این تفاوت که با حداقل قطعات و با سرعت و سادگی بیشتری ، اجرا میشه.
ازآنجاکه در زمان پیشنهاد ، نمونه آبگرمکن در دسترس نداشتید شرایط دشوارتری برای گمانه‌زنی و پیشنهاد دارید و قطعا اگه نمونه دراختیار داشتید با احتمال قوی پیشنهاد سهل‌الوصول‌تری ارائه میفرمودی.

البته با توجه به اینکه حرارت کمتری به NTC میرسه باید از دو NTC سری و دراینصورت برای جبران انرژی لازم باید از ولتاژ بالاتر یعنی از آداپتور حدود 6 ولتی بجای 3 ولتی استفاده بشه. ( من از شارژر موبایل های قدیمی ۵،۵ ولتی استفاده کردم که به وفور در دسترس است )
تقریبا یکهفته دیگه تصویر کلک خودم را تقدیم میکنم.

.پیشنهاد شما بسیار عالی بود و ممنونم.

سپاس

آخرین ویرایش:

میثم.ف

کاربر
2019-01-02
63
100
23
باسلام خدمت استاد عزیز.استاد عزیز موقع رفتن برق شمعک نیز خاموش میشه درسته یه ایرادش قعطی برقه دومی ایرادم هزینه برقه و خراب شدن شارژ هست پس یه حساب و کتاب بکنیم بنظر من همون ترموکوپل عوض بشه از نظر اقتصادی باصرفه تر نیست استاد.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
باسلام خدمت استاد عزیز.استاد عزیز موقع رفتن برق شمعک نیز خاموش میشه درسته یه ایرادش قعطی برقه دومی ایرادم هزینه برقه و خراب شدن شارژ هست پس یه حساب و کتاب بکنیم بنظر من همون ترموکوپل عوض بشه از نظر اقتصادی باصرفه تر نیست استاد.

درود

در خصوص قطع برق قبلا در پست 4 مطرح شد و این ایراد وارد هست اما ازآنجاکه در محل زندگی من قطعی برق بسیار بندرت اتفاق میافته و حتی در کل کشور هم قطعی برق فقط در دو سال چشمگیر ولی قابل تحمل بود .

و ازآنجاکه قطع برق هیچگونه خطری ایجاد نمیکنه و فقط آبگرمکن را غیرقابل استفاده میکنه و در پکیج ها و آبگرمکن های جدید که از برد و سیستم الکترونیکی و سنسور استفاده شده و در زمان قطع برق همین مشکل وجود داره لذا ایراد ناچیز و قابل تحملی است .

اما رفع این عیب مطابق پیشنهاد جناب MajiDAmieE عزیز که بدرستی پیشنهاد فرمودند ، با استفاده از باطری قابل شارژ بکلی رفع میشه.

و درخصوص هزینه این شیوهٔ جایگزین ، ایراد مطروحه وارد نیست و اساسا این شیوه را برای ابدی شدن سیستم جایگزین ترموکوپل ، پیشنهاد کردم و خودم هم استفاده میکنم .

اگر از خرابی شارژر سوئیچینگ موبایل نگران هستید که هرچند شارژرهای بلااستفاده قدیمی به وفور در هر منزلی وجود داره و بسادگی قابل تعویض است ، اما برای ابدی شدن آنهم میتوانید از آداپتور ساده قدیمی 6 ولتی که دارای ترانس معمولی است استفاده کنید که با توجه به جریان مورد نیاز آبگرمکن ، هرگز صدمه نمی‌بینه.

لذا با توجه به خرابی زود به زود ترموکوپل که بموجب نیاز به حرارت زیاد ، فلز پوشش ترموکوپل با هوا ترکیب و خورده میشه و بسرعت خراب میشه و علاوه بر هزینه ای که هر بار تحمیل میکنه ، تعمیر و تعویض ترموکوپل نیز بیش از قطع برق نیاز به زمان تهیه و تعویض داره و آبگرمکن را بلااستفاده میکنه و یکبار تعویض ترموکوپل معادل چندین قطعی برق تولید دردسر میکنه ، لذا این شیوهٔ جایگزین حتی بدون باطری اضطراری هم بسیار بهتر از ترموکوپل است و بخصوص که بسیار مقرون بصرفه‌تر نیز هست.

بابت طرح ایراد مطروحه بسیار سپاسگزار و ممنونم .

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا