آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تجربیات: ساده ترین ترموکوپل دائمی آبگرمکن بسازید

farzad.

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-06-29
1,421
5,467
درود

در خصوص قطع برق قبلا در پست 4 مطرح شد و این ایراد وارد هست اما ازآنجاکه در محل زندگی من قطعی برق بسیار بندرت اتفاق میافته و حتی در کل کشور هم قطعی برق فقط در دو سال چشمگیر ولی قابل تحمل بود .

و ازآنجاکه قطع برق هیچگونه خطری ایجاد نمیکنه و فقط آبگرمکن را غیرقابل استفاده میکنه و در پکیج ها و آبگرمکن های جدید که از برد و سیستم الکترونیکی و سنسور استفاده شده و در زمان قطع برق همین مشکل وجود داره لذا ایراد ناچیز و قابل تحملی است .

اما رفع این عیب مطابق پیشنهاد جناب MajiDAmieE عزیز که بدرستی پیشنهاد فرمودند ، با استفاده از باطری قابل شارژ بکلی رفع میشه.

و درخصوص هزینه این شیوهٔ جایگزین ، ایراد مطروحه وارد نیست و اساسا این شیوه را برای ابدی شدن سیستم جایگزین ترموکوپل ، پیشنهاد کردم و خودم هم استفاده میکنم .

اگر از خرابی شارژر سوئیچینگ موبایل نگران هستید که هرچند شارژرهای بلااستفاده قدیمی به وفور در هر منزلی وجود داره و بسادگی قابل تعویض است ، اما برای ابدی شدن آنهم میتوانید از آداپتور ساده قدیمی 6 ولتی که دارای ترانس معمولی است استفاده کنید که با توجه به جریان مورد نیاز آبگرمکن ، هرگز صدمه نمی‌بینه.

لذا با توجه به خرابی زود به زود ترموکوپل که بموجب نیاز به حرارت زیاد ، فلز پوشش ترموکوپل با هوا ترکیب و خورده میشه و بسرعت خراب میشه و علاوه بر هزینه ای که هر بار تحمیل میکنه ، تعمیر و تعویض ترموکوپل نیز بیش از قطع برق نیاز به زمان تهیه و تعویض داره و آبگرمکن را بلااستفاده میکنه و یکبار تعویض ترموکوپل معادل چندین قطعی برق تولید دردسر میکنه ، لذا این شیوهٔ جایگزین حتی بدون باطری اضطراری هم بسیار بهتر از ترموکوپل است و بخصوص که بسیار مقرون بصرفه‌تر نیز هست.

بابت طرح ایراد مطروحه بسیار سپاسگزار و ممنونم .

سپاس
با سلام
البته باید توجه کرد که اکثر مناطق به علت فشار ضعیف آب شهر از پمپ آب استفاده میکنن که وقتی برق قطع شود پمپ هم قطع است و آبی وجود ندارد تا آبگرم کن کار کند

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
درود

برای محافظت NTC از حرارت زیاد و غیرمجاز ابتدا مطابق تصویر پیوست باید روی صفحه نازک اطراف شمعک یک تورفتگی شبیه کاسه ایجاد کنیم که ntc داخل این کاسه قرار بگیره تا حتی المقدور ، تاثیر هوا و دمای محیط بر ntc کمتر بشه و ضمنا حرارت کافی از کف کاسه و اطراف آن به دو ntc منتقل بشه.

درواقع چاله‌ای آماده میکنیم که دو ntc درون آن قرار بگیره و فقط روی آن درپوش نداره ولی بقیه نواحی این کاسه کوچک ، ntc. را احاطه کرده.
دراینصورت اگر این کاسه کوچک را داغ کنیم ، بجز بالای این کاسه کوچک که آزاده ، بقیه نقاط این کاسه حرارت کاسه کوچک را از فاصله هوایی ناچیزی به ntc منتقل میکنه.
و بدیهی است که با این شیوه ، در بدترین شرایط هم ، حرارت مخرب و مضری به ntc نمیرسه .

کاسه کوچک را در تصویر زیر با فلش قرمز مشخص کردم
.

IMG_20221103_111251_934.jpg

به این ترتیب کافیه که کاسه کوچک را بگونه‌ای با حرارت شمعک داغ کنیم که شعله مستقیم شمعک به ntc نرسه.
و لذا باید شعله شمعک مطابق تصویر ، پشت کاسه قرار بگیره .

اما چطور این کاسه کوچک را کنار شمعک ایجاد کنیم .
در پست بعدی روش بسیار ساده‌ای برای ساختن این کاسه کوچک تقدیم میکنم.

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
درود

برای محافظت NTC از حرارت زیاد و غیرمجاز ابتدا مطابق تصویر پیوست باید روی صفحه نازک اطراف شمعک یک تورفتگی شبیه کاسه ایجاد کنیم که ntc داخل این کاسه قرار بگیره تا حتی المقدور ، تاثیر هوا و دمای محیط بر ntc کمتر بشه و ضمنا حرارت کافی از کف کاسه و اطراف آن به دو ntc منتقل بشه.

درواقع چاله‌ای آماده میکنیم که دو ntc درون آن قرار بگیره و فقط روی آن درپوش نداره ولی بقیه نواحی این کاسه کوچک ، ntc. را احاطه کرده.
دراینصورت اگر این کاسه کوچک را داغ کنیم ، بجز بالای این کاسه کوچک که آزاده ، بقیه نقاط این کاسه حرارت کاسه کوچک را از فاصله هوایی ناچیزی به ntc منتقل میکنه.
و بدیهی است که با این شیوه ، در بدترین شرایط هم ، حرارت مخرب و مضری به ntc نمیرسه .

کاسه کوچک را در تصویر زیر با فلش قرمز مشخص کردم
.

مشاهده فایل‌پیوست 188509

به این ترتیب کافیه که کاسه کوچک را بگونه‌ای با حرارت شمعک داغ کنیم که شعله مستقیم شمعک به ntc نرسه.
و لذا باید شعله شمعک مطابق تصویر ، پشت کاسه قرار بگیره .

اما چطور این کاسه کوچک را کنار شمعک ایجاد کنیم .
در پست بعدی روش بسیار ساده‌ای برای ساختن این کاسه کوچک تقدیم میکنم.

سپاس

درود

هر بلندگویی دارای دو پولک بزرگ است که یکی از آنها دارای استوانه برجسته‌ای هست که داخل دیگری قرار میگیره و میتوانید از پولک‌های بلندگوی سوخته و خراب استفاده کنید.

اگه قطر استوانه پولک کمی بزرگتر از ntc باشه برای تولید کاسه کوچک ، مناسب است .

IMG_20221103_111457_630.jpg

حالا باید محل مناسبی از صفحه نازک اطراف شمعک بین دو پولک قرار بگیره و با دو انبرقفلی یا گیره ، دو پولک را بسمت یکدیگر فشار دهید تا استوانه یکی از پولک ها وارد سوراخ پولک دوم شود و کاسه کوچکی روی صفحه نازک ایجاد کند .
بجهت مشاهده و درک تصویر من از یک انبر قفلی استفاده کردم و انبر قفلی دوم را در تصویر حذف کردم ولی درواقع انبر قفلی دوم باید در نقطه مقابل قرار گیرد تا فشار به پولک‌ها بصورت مساوی و قرینه از دو طرف وارد شود و کاسه کوچک را ایجاد کند.

IMG_20221103_111629_593.jpg

حالا پس از ایجاد کاسه کوچک باید دو ntc سری را داخل آن قرار دهید که پایه های آن به فلز متصل نباشه .
و سپس شعله شمعک را بگونه‌ای هدایت کنید که پشت کاسه را داغ کند و مطابق تصویر زیر استفاده کنید.

IMG_20221103_112023_408.jpg

سپاس

آخرین ویرایش:

میثم.ف

کاربر
2019-01-02
63
100
24
استاد عزیزم تشکر کردن از شما کوچکترین کاریست که میتوانیم انجام دهیم خداوند به شما عمر طولانی و با عزت عنایت بفرماید استاد همین کار رو میشه رو بخاری و ابگرم کن استوانه انجام داد شرایط جاگزین کردنntcدر بخاری و ابگرم کدوم قسمت قرار بدیم ممنون از لطفتون

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
استاد عزیزم تشکر کردن از شما کوچکترین کاریست که میتوانیم انجام دهیم خداوند به شما عمر طولانی و با عزت عنایت بفرماید استاد همین کار رو میشه رو بخاری و ابگرم کن استوانه انجام داد شرایط جاگزین کردنntcدر بخاری و ابگرم کدوم قسمت قرار بدیم ممنون از لطفتون

درود

ضمن تشکر و تقدیر بابت اظهار لطف شما.

بله در هر سیستمی که قطع و وصل گاز موجب تجمع گاز و بروز آتش سوزی و انفجار و فاجعه میشه ، میتونیم از این شیوه برای پیشگیری از حوادث خطرناک استفاده کنیم.

حتی در اجاق گاز آشپزخانه که غالبا مجهز به ترموکوپل نیستن و بروز فاجعه را محتمل میکنه. میتونیم با تجهیز به این شیوه ساده از بروز حوادث خطرناک پیشگیری کنیم.

یعنی اگه اجاق گاز روشن باشه و گاز قطع بشه ، دراینصورت شعله خاموش میشه.
حالا اگه گاز شبکه بیاد ، گاز در آشپزخونه جمع میشه و فاجعه ساز میشه.
اما اگه مجهز به ترموکوپل یا مجهز به این شیوه باشه بمحض قطع گاز ، ترموکوپل خنک میشه و شیرگاز بسته میشه و باید مجددا برای روشن کردن شعله اقدام کنید و به این ترتیب از بروز فاجعه جلوگیری میشه.

لذا در بخاری هم قابل استفاده است.
اما ازآنجاکه در بخاری یا اجاق گاز ، اطراف شمعک ورق نازک فلزی وجود نداره و ساختن کاسه کوچک بعنوان محفظه و محافظ ntc روی ورق ضخیم دشوار است ، لذا میتونیم از روش جناب Hamedsadat استفاده کنیم .
بطوریکه قوطی فلزی کوچکی بعنوان محفظه ntc انتخاب و در کنار شمعک نصب کنید تا حرارت شمعک موجب داغ شدن محفظه و نهایتا گرم شدن ntc بشه.

سپاس

آخرین ویرایش:

K-E-M

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2012-12-09
337
639
جناب استاد سلام یک طرف NTC به بدنه پیچ شده لطفا از طریقه وصل سر دیگر NTC به شیر کنترل گاز یک توضیح یا عکسی قرار دهید ادابتور بککجاش وصل میشه

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
جناب استاد سلام یک طرف NTC به بدنه پیچ شده لطفا از طریقه وصل سر دیگر NTC به شیر کنترل گاز یک توضیح یا عکسی قرار دهید ادابتور بککجاش وصل میشه

درود

نحوه اتصال را در پست های اول به تفصیل توضیح دادم.
ولی همگی را سری کنید یعنی آداپتور ۶ ولتی و دو تا ntc را سری کنید .

حالا دو سیم آزاد داری .
یکی رو به بدنه آبگرمگن و دیگری رو به سیمی متصل کن که از داخل لوله مسی نازکی به بوبین متصل میشه ( قبلا هم این سیم به ترموکوپل متصل بوده )

درواقع کل قطعات سری بمنزله ترموکوپل است
پس ترموکوپل اصلی و معیوب را قیچی کن و کنار بگذار که یک سیم وسط لوله باریک می بینی و یک سیم هم بدنه لوله نازک یا بدنه آبگرمکن محسوب میشه.

بنابرین دو سیم آزاد قطعات سری را بجای ترموکوپل به این دو سیم متصل کن .

سپاس

آخرین ویرایش:

aminreno

VIP+ افتخاری
کاربر
درود بر شما
اولین اصل در سیستم های تشخيص شعله ایمنی و قابل اطمینان بودن و سادگی اون سیستمه ، اصل های تأثیر گذار بعدی هم طول عمر و سرعت عملشه ، تحقیقات و کارهای بسیاری روی این سیستم انجام گرفته و سه نوع سیستم تشخيص شعله در حال حاضر استفاده میشه ، ترموکوپل ، آیونایز و سیستم تشخيص مادون قرمز که البته این سیستم منسوخ شده ، سریع ترین تشخيص رو در این میون سیستم آیونایز داره و کندترین و کاربردی ترینش که به برق نیازی نداره ترموکوپله ، اگه ترموکوپل از نوع مرغوب باشه، سالها بدون مشکل کار میکنه و اگه از کیفیت ترموکوپل مطمئن هستید باید بوبین شیر گازو چک کنید، بدليل خطراتی که سیستم های گازسوز دارن ، اصولیه که هیچ وقت اون رو از حالت استاندارد خارج نکنید و این توصیه رو جدی بگیرید ، در مورد ان تی سی هم میشه از قطعه دیگری استفاده کرد که هم ایمن تر باشه هم طول عمر بالایی داره ، ولی ازونجایی که نصب نادرستش باعث خطر میتونه باشه ، از بردن نام قطعه معذورم
شاد و موفق باشید

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
درود بر شما
اولین اصل در سیستم های تشخيص شعله ایمنی و قابل اطمینان بودن و سادگی اون سیستمه ، اصل های تأثیر گذار بعدی هم طول عمر و سرعت عملشه ، تحقیقات و کارهای بسیاری روی این سیستم انجام گرفته و سه نوع سیستم تشخيص شعله در حال حاضر استفاده میشه ، ترموکوپل ، آیونایز و سیستم تشخيص مادون قرمز که البته این سیستم منسوخ شده ، سریع ترین تشخيص رو در این میون سیستم آیونایز داره و کندترین و کاربردی ترینش که به برق نیازی نداره ترموکوپله ، اگه ترموکوپل از نوع مرغوب باشه، سالها بدون مشکل کار میکنه و اگه از کیفیت ترموکوپل مطمئن هستید باید بوبین شیر گازو چک کنید، بدليل خطراتی که سیستم های گازسوز دارن ، اصولیه که هیچ وقت اون رو از حالت استاندارد خارج نکنید و این توصیه رو جدی بگیرید ، در مورد ان تی سی هم میشه از قطعه دیگری استفاده کرد که هم ایمن تر باشه هم طول عمر بالایی داره ، ولی ازونجایی که نصب نادرستش باعث خطر میتونه باشه ، از بردن نام قطعه معذورم
شاد و موفق باشید

درود

ضمن تشکر بابت انتقال تجربیات و اطلاعات
ازآنجاکه هیچ دلیل و مستندی برای اظهارات خود ارائه نفرمودی لذا جهت تنویر و تفهیم ادعاها ، دلایل خود را مطرح فرمایید .

بعنوان مثال فرمودید:

اصولیه که هیچ وقت اون رو از حالت استاندارد خارج نکنید و این توصیه رو جدی بگیرید ، در مورد ان تی سی هم میشه از قطعه دیگری استفاده کرد که هم ایمن تر باشه هم طول عمر بالایی داره

لطفا با توجه به اینکه فرمودید قطعه دیگری وجود داره که ایمن تر از ntc هست و عمر بیشتری داره که نمیتوانید اون قطعه را معرفی کنید لذا نواقص ایمنی ntc را که میتوانید اعلام کنید لطفا اعلام و دلایل مربوطه را مطرح فرمایید که چه خطری داره ؟
ضمنا چطور فهمیدید طول عمر این شیوه ( ntc) چه مدتی است ؟

سپاس

aminreno

VIP+ افتخاری
کاربر
درود

ضمن تشکر بابت انتقال تجربیات و اطلاعات
ازآنجاکه هیچ دلیل و مستندی برای اظهارات خود ارائه نفرمودی لذا جهت تنویر و تفهیم ادعاها ، دلایل خود را مطرح فرمایید .

بعنوان مثال فرمودید:

لطفا با توجه به اینکه فرمودید قطعه دیگری وجود داره که ایمن تر از ntc هست و عمر بیشتری داره که نمیتوانید اون قطعه را معرفی کنید لذا نواقص ایمنی ntc را که میتوانید اعلام کنید لطفا اعلام و دلایل مربوطه را مطرح فرمایید که چه خطری داره ؟
ضمنا چطور فهمیدید طول عمر این شیوه ( ntc) چه مدتی است ؟

سپاس

درود
برای اثبات نقص ایمنی ان تی سی به یک نکته کفایت میکنم .
بوبین شیر گاز برای کارکرد به جریان خیلی پایینی نیازمنده که توسط ترموکوپل تأمین میشه و فقط زمانی که ترموکوپل گرم شه این جریان تولید میشه ، ولی اگه ان تی سی خروجی مقاومتش از حالت خطی خارج بشه یا به هر صورتی بهم بریزه که مواردش کم هم نیست ( و با مراجعه به دفتر سرویس کنندگان کولر و یخچال میتونید تعداد زیادی سنسور ان تی سی خراب رو مشاهده کنید ) اون زمان جریان خروجیش هم ممکنه حتی بدون شعله در حدی باشه که بوبین شیر گاز رو در حال جذب نگه داره و این خطرشه ،
سعی کردم واضح توضیح بدم
در مورد اون قطعه اگه مایلید پیام خصوصی بدید ولی در مورد هرگونه استفاده و خطرات محتمل ،مسئولیتی متوجه من نیست
در مورد طول عمر ان تی سی ، شما به عنوان پیشنهاد دهنده روش باید اثبات کنید طول عمرش زیاده
این اطلاعات ناچیز هم که دارم بخاطر دوسال تحقیق میدانی و نه از اینترنته که بخاطر یک پروژه که تایید پارک علم و فناوری هم داره ، بدست آمده

بالا