آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: تعمیر هیتر گرداک 952 خرابی در بخش هویه

phreaker

کاربر vip
کاربر
2019-03-26
26
23
23
با سلام و خسته نباشید خدمت تعمیرکاران محترم

متاسفانه هیتر گرداک 952 بنده در بخش هویه دچار مشکل شده و با خطای HEوSE مواجه هستم برد دستگاه رو باز کردم هیچ اثری از سوختگی یا تغییر شکل در قطعات وجود نداشت
اما با این حال ترایاک های T1,T2,T4 رو تعویض کردم
متوجه شدم در مقاومت R17 مقاومت 50 اهم افزایش پیدا کرده که اون رو هم به دلیل شک تعویض کردم

از رگولاتور L7805 ولتاژ گرفتم در یکی از پایه ها ولتاژ 5 و در پایه ی دیگر ولتاژ 12 وجود داشت

نکته ای جالب در بخش هویه که ذهن من رو مشغول کرده در سیم قرمز و مشکی کانکتور هویه من ولتاژ 5 ولت در سیم قرمز و ولتاژ منفی 5 ولت در سیم مشکی دارم

متوجه شدم ترایاک سفید رنگ با شماره MOC3023 با بخش هویه در ارتباط است ترایاک رو بیرون اوردم به تناسب از شماتیک این قطعه پراب مشکی مولتی متر رو روی پین شماره یک ANODE و پراب قرمز رو روی CATHODE قرار دادم و عدد 1214 رو در حالت تست دیود به من نمایش داد

و در پایه 4 و 6 هیچ عددی روی مولتی متر نمایان نشد

نمیدونم این موارد طبیعی هست یا خیر

لطفا من رو در تعمیر این دستگاه راهنمایی کنید

اگر نیاز به تست قطعه یا ولتاژ گیری بود لطفا دقیق توضح دهید مچکرم

عکس برد

هیتر.jpg

شماتیک ترایاک

2277798592-moc3023inside.jpg

آخرین ویرایش:

Omidi2722

کاربر vip
vip
کاربر
سلام دوست عزیز
شما مرحله به مرحله جلو برو، اول اینکه از سلامت خود هویه مطمئن شو، چطوری؟ اول ببین چند ولته، ولتاژ قبل از ترایاکی که به پایه های کانکتور المنت هویه میرسه اندازه گیری کن، اگر ۲۲۰ولت بود که کارت راحته، یه ولتاژ مستقیم بهش بده ببین گرم میشه یا نه

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: Kress

Omidi2722

کاربر vip
vip
کاربر
حالت دومش اینه که ۲۲۰ ولت نباشه
اون موقع بیا پایه های a1 و a2 ترایاک مربوط به هویه رو اتصال کوتاه کن ببین هویه داغ میشه یا نه، البته برای ۲۲۰ ولتی هم میتونی این کارو کنی، ولی کمی ریسک داره، باید با پنس عایق دار انجامش بدی که بهت شوک وارد نکنه
اگر هویه داغ نشد که با تعویض هویه مشکلت حل میشه، اما اگر داغ شد، اینبار بیا پایه های ۴ و ۶ اپتوترایاک مربوطه رو اتصال کوتاه کن، اینجوری اگر داغ شد از سلامت ترایاک هم مطمئن میشی

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: Kress

Omidi2722

کاربر vip
vip
کاربر
حالت سوم اینه که مطمئن شدی اشکال از برده، ولتاژ روی پایه های ۱و۲ اپتوترایاک رو بگیر ببین چنده، باید یکی دو ولت dc داشته باشه، اگر داشت و توی مراحل قبلی هم از سلامت ترایاک و المنت مطمئن شده بودی که اپتوترایاک مشکل داره و باید تعویض بشه
حالت بعدی اینه که ولتاژ پایه ۱و ۲ صفره، اون موقع باید مسیر فرمان چک بشه، عکسی که دادی واضح نیست، ببین روی برد اپ امپ داری یا نه، اگر هست اشکال میتونه از اون باشه و یا مقاومت های مسیر، این مراحل رو چک کن و نتیجه رو اعلام کن تا باقیشو بهت بگم

ropshop

کاربر vip
vip
کاربر
2009-02-12
48
44
سلام یکدستگاه هیتر گرداگ 952 دو عدد ترانس داخل ان است یکی کوچکتر که سالم است و دومی به بزرگی چهاربرابر ترانس کوچکی میباشد و سوختهاست این ترانس ورودی 220 و دارای سه خروجی بشرح زیر میباشد
1- خروجی اول دوسیم زرد ولتاژ نامشخص 2-خروجی دوم دوسیم سبزولتاژنامعلوم
3- خروجی سوم دوبل است دوسیم ابی و سیم مشکی در وسط که احتمالا دوسیم ابی دارای ولتاژ برابر هستند.ولتاژ نامعلوم
بدینوسیله ازاستادان و کسانیکه اطلاعاتی دارندو یا مقدار ولتاژ این سه خروجی را میدانند ممنون و سپاسگزارم اگر دراین زمینه کمکی بکنند و مقدار صحیح این سه خروجی را با ذکر رنگ سیمها اعلام فرمایند

بالا