آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: انفجار خازن کراس اوور بلندگوی 718 کنوود

kataag

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-03-27
679
974
درود بر همگی
یک‌جفت بلندگوی 718 کنوود را با آمپ دوکانال چینی بستم روی ماشین.
بعد از یک روز کاریکی از خازن های کراس اور یکی از باندها در ولوم بالا با صدای زیاد ترکیده و سیم پیچ هم خراب شده.
سیم پیچ و کل کراس اوور تعویض شدن،خروجی آمپ هم از لحاظ dc تست شده و برق dc نداره. خروجی هر دو کانال آمپ روی حالت ac بین ۵ تا ۱۵ ولت هست.
جهت اطمینان گین را از مقدار اولیه کمتر کردم.اما بازهم بعد از چند ساعت کار اتفاق قبلی تکرار شد.
مشکل از کجا میتونه باشه؟چون لنگه دیگه هیچ مشکلی نداشته تا الان.

sajjad990

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2020-06-01
233
388
26
نیشابور
درود بر همگی
یک‌جفت بلندگوی 718 کنوود را با آمپ دوکانال چینی بستم روی ماشین.
بعد از یک روز کاریکی از خازن های کراس اور یکی از باندها در ولوم بالا با صدای زیاد ترکیده و سیم پیچ هم خراب شده.
سیم پیچ و کل کراس اوور تعویض شدن،خروجی آمپ هم از لحاظ dc تست شده و برق dc نداره. خروجی هر دو کانال آمپ روی حالت ac بین ۵ تا ۱۵ ولت هست.
جهت اطمینان گین را از مقدار اولیه کمتر کردم.اما بازهم بعد از چند ساعت کار اتفاق قبلی تکرار شد.
مشکل از کجا میتونه باشه؟چون لنگه دیگه هیچ مشکلی نداشته تا الان.
خازن کراس وقتی میترکه سیم پیچ تیوتر تغیر اهم بده یعنی از 4 اهم میرسه به 3 واز 3 کمتر خازن ها میترکه

kataag

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-03-27
679
974
خازن کراس وقتی میترکه سیم پیچ تیوتر تغیر اهم بده یعنی از 4 اهم میرسه به 3 واز 3 کمتر خازن ها میترکه

ممنون از شما اونوقت چرا سیم پیچ اصلی بلندگو مسوزه پس؟ به آمپ ربطی نداره یعنی؟

sajjad990

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2020-06-01
233
388
26
نیشابور
ممنون از شما اونوقت چرا سیم پیچ اصلی بلندگو مسوزه پس؟ به آمپ ربطی نداره یعنی؟
سیم پیچ ها موقعیت و ارتفاع تا هسته مگنت خودشون رو دارن مثلا توی تیوتر ها و هورن ها سیم پیچ همش میره تو هسته توی میدرنج ها 4 دورش بالا تر از هسته نصب میشه و توی بلندگو ها بسته به نوع بلندگو مثلا بعضی ها بلندگو معمولی با بیس کم هستن در حد یک سوم و کمتر از یک سوم سیم پیچ بیرون از هسته قرار میگیره و توی بلندگو ها با بیس بالا مثل الگانسی و کنوود 718 و جی بی ال سنگی از نصف یکم کمتر سیم پیچ بیرون هسته هست تقریبا مثل ساب

sajjad990

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2020-06-01
233
388
26
نیشابور
خب نکته اصلی بر میگرده به گرم شدن اون قسمت از سیم پیچ که بالاتر از هسته مگنت هست اون قسمت باید بره توهسته و برگرده تا سرد بشه و حرارت خودشو به هسته منتقل کنه.وقتی بلندگو رو بیسش رو قیلتر میکنی و از hpf استفاده میکنی اون قسمت داغ باقی میمونه و یکم فشار بیاد میسوزه یا روی فرکانس های ویبره ای قسمت بالای سیم پیچ کامل داخل هسته نمیره و داغ میشه میسوزه.
برای همین توی طراحی های ساب ویبره ای میدان مغناطیسی رو قوی میکنن و سیم پیچ رو پایین تر نصب میکنن هسته وسط رو ارتفاع دار میسازن که قسمت بیرون مونده از سیم پیچ از داخل حرارت خودشو به هسته بده

kataag

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-03-27
679
974
هرچند متوجه نشدم چرا سیم پیچ این یاند سوخت.چون من hpf اش نکردم و روی حالت فول گذاشتمش.
اما نکته جالبی از فرمایشات شما متوجه شدم که اگر باند روی حالت hpf باشه احتمال آسیب دیدنش زیاده.درحالی که من تا الان فکر میکردم با تنظیم hpf روی باند و حذف بیس ، فشار کمتری به بلندگو میاد.

kataag

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-03-27
679
974
یعنی باندهای حرفه ای تر اینطورن؟

Omidi2722

VIP PLUS
VIP PLUS
vip
کاربر
سلام. دوست عزیز، اصلا متوجه این قسمت فرمایشاتتون تشدم، بین سیم پیچ و هسته حداقل یک میلیمتر فاصله هوایی وجود داره و تبادل حرارتی صورت نمیگیره، مکانیزم خنک کاری سیم پیچ توسط جریان هوای ناشی از حرکتشه، در دماهای بالا در حدی که قطعه سرخ بشه انتقال حرارت تابشی بوجود میاد، ولی دمای بوبین به حدی نمیرسه که تابش بوجود بیاد

Omidi2722

VIP PLUS
VIP PLUS
vip
کاربر
علت ترکیدن خازنها میتونه ناشی از پایین اومدن اهم سیم پیچ تیوترها و یا سوختنشون باشه، ولی این که همزمان با سیم پیچ اصلی سوختن میتونه مشکل از جای دیگه باشه، شما اول با یه آمپ دیگه تست کن ببین مشکل تکرار میشه یا نه، اگر تکرار نشد ممکنه اشکال از آمپ باشه
اما اگر تکرار شد بگو که هنه احتمالات رو بررسی کنیم

بالا