آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

تجربیات: مزایای مولتیمتر آنالوگ بر دیجیتال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام
استاد عزیزم یک دنیا از لطفتون ممنونم . دو و سه روز با مولتی متر جهت تعمیرات باهاش کار کردم . نتونستم تعمیر کنم . به علت اینکه این چند روز سرم خیلی شلوغ بود . کنار گذاشته بودم . استاد عزیزم صد در صد در موقع تعمیرات مزاحمتون میشم .
متشکرم.

درود

اگه عقربه در هیچ حالتی حرکت نمیکنه و تاکنون سلامت میتر را تست نکردی.
یک باطری قلمی را با مقاومت بزرگ سری کن و به دو سیم میتر (داخل مدار ) متصل کن ببین عقربه حرکت میکنه ؟

سپاس

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,296
ایران
درود

اگه عقربه در هیچ حالتی حرکت نمیکنه و تاکنون سلامت میتر را تست نکردی.
یک باطری قلمی را با مقاومت بزرگ سری کن و به دو سیم میتر (داخل مدار ) متصل کن ببین عقربه حرکت میکنه ؟

سپاس
سلام . استاد عزیزم
استاد میتر را تست کردم . عقربه حرکت میکنه . از صفر تا انتها .
متشکرم

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,686
10,169
گنبد کاووس
درود بر استاد غزال
مولتیمتر عقربه ای بنده در حالت تست دیود و بازر به اشتباه وارد 220 ولت شهری شده
این مولتی متر قطعات زیادی نداره و بسیار ساده هست
حال حاضر بخش تست دیود و بازر تعطیل شده نه عقربه تکون میخوره و نه بیزر صدا میکنه
مابقی بخشها سالم هستند
بنده تجربه ای با مشکلات این مولتیمتر ندارم در صورت امکان بفرمایید کدام بخش در این حالت آسیب میبینه

از آنجایی که در یکی از پست های تاپیک فوق فرموده بودید میتونید در این بخش ایرادات مولتیمتر عقربه ای را هم عنوان کنید بنده هم جسارت کردم و تاپیک مستقل بابت مشکل فوق باز نکردم در هر صورت عذر خواهی میکنم

سپاس و تقدیر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
درود بر استاد غزال
مولتیمتر عقربه ای بنده در حالت تست دیود و بازر به اشتباه وارد 220 ولت شهری شده
این مولتی متر قطعات زیادی نداره و بسیار ساده هست
حال حاضر بخش تست دیود و بازر تعطیل شده نه عقربه تکون میخوره و نه بیزر صدا میکنه
مابقی بخشها سالم هستند
بنده تجربه ای با مشکلات این مولتیمتر ندارم در صورت امکان بفرمایید کدام بخش در این حالت آسیب میبینه

از آنجایی که در یکی از پست های تاپیک فوق فرموده بودید میتونید در این بخش ایرادات مولتیمتر عقربه ای را هم عنوان کنید بنده هم جسارت کردم و تاپیک مستقل بابت مشکل فوق باز نکردم در هر صورت عذر خواهی میکنم

سپاس و تقدیر

درود

تمنا دارم
اتفاقا از این جهت بابت طرح در این تاپیک ، کار خوبی کردی که همینجا ثابت میشه تعمیرش بسیار ساده و بشرح زیر است .

غالبا دو تا دیود میسوزه که شیشه‌ای و ژرمانیم هست ولی رعایتش چندان مهم نیست و میتونی از 1n4007 و 1n4148 استفاده کنی که نقل و نبات هست.
.
ضمنا یکی دو تا مقاومت هم میسوزه.
که احتمالا نقشه نداری و لذا برای تشخیص مقدار مقاومت باید مقاومت مشخص مثلا ۴۷۰ اهم را بین دو پروب‌ متصل کنی و بجای مقاومتی که سوخته ، مقادیر شانسی نصب کنی تا عقربه مقدار مقاومت یعنی حدود ۴۷۰ اهم نشون بده.

سپاس

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,686
10,169
گنبد کاووس
درود

تمنا دارم
اتفاقا از این جهت بابت طرح در این تاپیک ، کار خوبی کردی که همینجا ثابت میشه تعمیرش بسیار ساده و بشرح زیر است .

غالبا دو تا دیود میسوزه که شیشه‌ای و ژرمانیم هست ولی رعایتش چندان مهم نیست و میتونی از 1n4007 و 1n4148 استفاده کنی که نقل و نبات هست.
.
ضمنا یکی دو تا مقاومت هم میسوزه.
که احتمالا نقشه نداری و لذا برای تشخیص مقدار مقاومت باید مقاومت مشخص مثلا ۴۷۰ اهم را بین دو پروب‌ متصل کنی و بجای مقاومتی که سوخته ، مقادیر شانسی نصب کنی تا عقربه مقدار مقاومت یعنی حدود ۴۷۰ اهم نشون بده.

سپاس
درود خدمت استاد غزال
قطعات خیلی ناچیزی داره این تصویر کل قطعاتش هست دو دیود را در کادر زرد رنگ مشخص کردم

دو تا مقاومت هم پشت برد داره که یکی سری با پراب هست و 48 کیلو میباشد

استاد تمامی قطعات را چک کردم و سالم هستند هردو دیود داخل مدار سالم نشون میداد خارج مدار هم تست کردم و سالمه
کلیه قطعات مقاومت های اس ام دی هم هیچ تغییر رنجی ندارن
نمیدونم آیا ایرادی در اندازه گیری قطعات دارم یا مورد دیگری وجود داره
تست دیود و بازر که در یک بخش قرار دارن کار نمیکنه

هیچ جای دیگه ایرادی نداره فقط بخش تست دیود مشکل داره سپاسگزلرم

پیوست‌ها

• 762.7 کیلوبایت بازدیدها: 50

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,296
ایران
درود خدمت استاد غزال
قطعات خیلی ناچیزی داره این تصویر کل قطعاتش هست دو دیود را در کادر زرد رنگ مشخص کردم

استاد تمامی قطعات را چک کردم و سالم هستند هردو دیود داخل مدار سالم نشون میداد خارج مدار هم تست کردم و سالمه

سلام.
در تصویر به نظر میرسه از سمت راست بورد یکی از پایه های مقاومت از روی برد کنده شده .
متشکرم.

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,686
10,169
گنبد کاووس
سلام.
در تصویر به نظر میرسه از سمت راست بورد یکی از پایه های مقاومت از روی برد کنده شده .
متشکرم.
درود بر امیر عزیز

امیر جان با اشاره شما خودمم شک افتادم و با ذره بین دقیق چک کردم گویا کمی چربی بهش اغشته شده بود ولی ارتباط کاملا برقراره
پایه ولوم هم کمی قطع مردگی داشت که برطرف کردم

در بخش تست دیود عقربه هیچ تکانی نمیخوره بیزر هم صدا نداره

هنگامی که به 220 برخورد کرد روی تست دیود بود به بیزر یه جیق بلند کشید و این بلا بر سرش اومد
سپاسگزارم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
درود خدمت استاد غزال

درود

قطعات فراوون smd می‌بینم و با احتمال زیاد لااقل یکی از مقاومت‌ها سوخته.
آیا ۲۲۰ ولت به پروب متصل شد و سوخت یا جای دیگه ؟

سکلتور را در حالت تست دیود فرض کن ببین کدوم کنتاکت ها رو بهم وصل میکنه و با این شرایط مرحله بعد را انجام بده.

حالا از محلی که ۲۲۰ متصل شده دنبال کن ببین چه قطعاتی در مسیر است و تست کن.

روش بعدی:

دو پروب را بهم متصل کن و درحالیکه سلکتور در حالت تست بوق هست ، با سیم یا پنس دو پایه مقاومت‌های ،smd را یکی یکی شورت کن ببین صدای بیزر درمیاد؟

و اگر با نصب سلکتور ، چنین امکانی وجود نداره ، دراینصورت شماره کد روی مقاومت ها رو بررسی کن و داخل مدار با اهم‌متر تست کن
یعنی پروب‌های اهم‌متر را به دو پایه هر مقاومت متصل کن ببین اهمی که اهم‌متر نشون میده بیشتر از اهمی است که با کد روی مقاومت‌ها مشخص شده دراینصورت اون مقاومت سوخته .

مو.لتیمتر قدیمی نیست و تقریبا تولید جدیده
مقاومت smd سوخته و یا مدار قطع شده
سیم‌های بیزر را تعقیب کن ببین به چه قطعاتی متصل شده؟
کنتاکت سلکتور هم بررسی کن سالم باشه و صدمه ندیده باشه.
ببین ۲۲۰ ولت به چه نقطه‌ای و لذا به چه قطعاتی اشتباها و ناخواسته متصل شده.

کنتاکت‌های روی سلکتور ( فلز زیر سلکتور ) را کمی جابجا و کج کن که در محل قبلی قرار نگیره .
و بموجب اصطگاک اگر بخشی از مدار چاپی که کنتاکت سلکتور روی آن قرار میگیره مخدوش و قطع شده دراینصورت فقط کنتاکت‌های مخدوش‌ رو با لحیم اصلاح کن و حتی المقدور از لحیمکاری کنتاکت ها امتناع کن.

سپاس

فرهاد ریگی

مدیر تعمیرات فتوکپی ، پرینتر و فکس
مدیر تالار
2010-10-30
2,564
30,856
بلوچستان
جا داره از استاد عزیز تشکر کنم که همیشه مطالب و کامل توضیح میدم و شاید دوستان باور نکنند اما یکی از آرزوهای بنده همین که زیر نظر استاد الکترونیک رو یاد بگیرم که تا حالا این سعادت نصیب ما نشده.چند وقت پیش قرار بود کلاسهای آموزشی تشکیل بشه خیلی از دوستان هم استقبال کردن اما نمی‌دونم چرا کلاسهای مجازی برگزار نشد

HS13&86

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2021-03-31
706
1,376
استان گلستان
درود خدمت استاد غزال

درود،
دوست خوبم به وضوح معلوم هست که دو عدد مقاومت سوختن، یکی سیاه شده و یکی ترکیده.
IMG_۲۰۲۳۰۷۰۳_۰۹۲۰۳۴.jpg

ضمنا اگر هر دو پرآب مستقیم به ۲۲۰ ولت وصل شدن ، به دلیل ساختار این مولتی متر ها،مطمین باشید که بازر هم سوخته!

مولتی متر yx-360 هست ؟

بالا