آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست: راهنمایی جهت ساخت ear متر

Vb1985

کاربر
2018-12-06
17
7
سلام وقت همگی بخیر
از مدیران انجمن خواهش میکنم یکی از مدارهای esr متر را معرفی کنن جهت ساخت که مورد تاییدشان باشه
توی انجمن و اینترنت مدارهای زیادی هست برای ساخت ولی انسان سردرگم میشه کدوم را انتخاب کنه جهت ساخت
با تشکر

آخرین ویرایش:

HS13&86

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2021-03-31
727
1,418
استان گلستان
سلام وقت همگی بخیر
از مدیران انجمن خواهش میکنم یکی از مدارهای esr متر را معرفی کنن جهت ساخت که مورد تاییدشان باشه
توی انجمن و اینترنت مدارهای زیادی هست برای ساخت ولی انسان سردرگم میشه کدوم را انتخاب کنه جهت ساخت
با تشکر

با سلام و درود،
دوست عزیز ESR متر رو برای چه کاری میخواین؟
تولید، آزمایشی ، تعمیر یا فقط سرگرمی و آموزش؟
اگر هدفتون تعمیرات یا سرگرمی هست، میتونید از مدارات
آنالوگ استفاده کنید.
خودم یدونه از این مدارات عقربه ای رو ساختم که خیلی خوب
کار میکنه و دارم ازش استفاده میکنم.
حیف اینجا اجازه گذاشتن لینک نمیده.
اما اگر برای تولیدات انبوه یا آزمایشات دقیق میخواین، باید به کد
نویسی مسلط باشین و نیاز به LCD کاراکتری و میکروکنترلر یا آردوینو و قطعات و مخلفات جانبی نیاز خواهید داشت که هزینه نسبتا زیادی خواهد داشت و امکان شکست هم زیاده.
موفق باشید.

jfrras

مدير انجمن تخصصی الکترونیک
مدیر تالار
2007-04-13
3,098
74,085
48
ایران
سلام
چند مدل تو خود سایت اپلود شده از سادترین بردها تا حرفه ای

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: Vb1985

Navid-Aref

کاربر vip
vip
کاربر
2008-11-23
383
793

سلام. به نظرم اگر برای تعمیرات می خواهید، بهتر است از نمونه های آماده نسبتا ارزان و دقیق مثل تستر قطعات LCR-T4 یا مدل کاملتر T7 استفاده کنید که کالیبره و آماده استفاده هستن و طیف وسیعی از قطعات الکترونیکی دیگر بجز خازن ها را هم می توانند تست کنند.

تست خازن این دستگاه رنج وسیعی از خازن ها را پشتیبانی کند. تمامی خازن های که امکان قرار دادن آنها بر روی زیف سوکت میسر می باشد، قابل اندازه گیری می باشند. در خازن های الکترولیتی نیازی به جهت پلاریته خازن نبوده و در هر صورت خازن اندازه گیری می شود.
در ابتدا یک خازن الکترولیتی را در زیف سوکت قرار می دهیم. جهت قرار گیری خازن مهم نمی باشد اما برای اندازه گیری دقیق خازن از خالی بودن ظرفیت خازن مطمئن شوید، برای این کار می توانید پایه های خازن را اتصال کوتاه نمایید.
اهرم زیف سوکت را بخوابانید تا قطعه در جای خود محکم شود.
حال با فشردن دکمه K موجود بر روی دستگاه مانیتور روشن شده و شروع به محاسبه خازن مورد نظر میکند
و شما میتوانید طبق تصویر زیر میزان واقعی خازن موجود برروی دستگاه را قرائت نمایید.

همانطور که مشاهده می کنید خازن اندازه گيری دقیق شده و مقدار واقعی و پارامترهای مورد نیاز نمایش داده می شود.
معنای پارامتر ESR که در تست خازن مشاهده می کنید:
خازن ها و سلف هایی که در مدارهای الکترونیک مورد استفاده قرار می گیرند اجزاء ایده عالی شامل تنها یک ظرفیت مشخص سلفی و خازنی نیستند و در واقعیت هرکدام یک مقدار مقاومت سری با خود دارند که به آن ESR و یا Equivalent Series Resistance گفته می شود. برای مثال این مقدار مقاومت سری معادل در یک خازن الکترولیت 100 میکروفاراد می تواند چیزی در حدود نیم تا یک اهم باشد که با ظرفیت خازنی آن بصورت سری در مدار وجود دارد.
افت ولتاژ اولیه خازن هنگام شارژ را Vloss می گویند.
تستر قطعات الکترونیکی LCR-T4 - صفحه 13 (irantk.ir)

یک نمونه عملی در همین سایت دوستان قرار داده اند که اگر می خواهید خودتان مدار چاپی آن را بسازید و مونتاژ و کالیبره کنید، در آدرس زیر:
دانلود: مدار 100درصد عملی خازن سنج و ESR متر دقیق (irantk.ir)

یا نمونه مشابهی در این وبسایت:
آموزش ساخت esr متر (persianrepair.ir)

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: Vb1985
بالا