آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل با فرکانس بالای ژنراتور ۳ فاز

alireza_jl01

کاربر vip
کاربر
2015-04-05
13
14
با سلام خدمت اساتید محترم
یک ژنراتور ۱۰ کیلو وات ۲۲۰ ولت برام ساختن با آهنربای دائم که به سازنده دیگه دسترسی ندارم مشکل این ژنراتور اینه که در سرعت ۶۰۰ دور در دقیقه به ولتاژ ۲۲۰ روی هر فاز میرسه ولی فرکانس روی ۱۳۰ هرتز هست چطور میتونم فرکانس رو کاهش بدم بدون کم کردن سرعت چون با کم کردن سرعت برای فرکانس ۵۰ هرتز ولتاژ میرسه به ۸۰ ولت
ممنون از شما

bahramikhah

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-09-15
434
1,111
55
کبودراهنگ همدان
یک ژنراتور ۱۰ کیلو وات ۲۲۰ ولت برام ساختن با آهنربای دائم که به سازنده دیگه دسترسی ندارم مشکل این ژنراتور اینه که در سرعت ۶۰۰ دور در دقیقه به ولتاژ ۲۲۰ روی هر فاز میرسه ولی فرکانس روی ۱۳۰ هرتز هست چطور میتونم فرکانس رو کاهش بدم بدون کم کردن سرعت چون با کم کردن سرعت برای فرکانس ۵۰ هرتز ولتاژ میرسه به ۸۰ ولت
ممنون از شما

با سلام

دوست عزیر با توجه به اشاره شما در متن سوال ژنراتور شما از نوع 3 فاز با روتور آهن ربای دائم می باشد

با توجه به فرمول تعداد دور " معمولا در 600 دور استاتور بصورت 10 قطب سیم پیچی می شود که فرکانس 50 هرتز تولید نماید!

کاش اشاره می فرمودید که آیا این مشکل از اول بوده یا بعدا بوجود آمده؟

فاز.png

اگر این مشکل بعدا بوجود آمده " احتمال اتصال کوتاه در سر سیم ها و سربندی استاتور رخ داده که باعث شده تعداد قطب ها کاهش و در نتیجه فرکانس افزایش یابد!

فرضیه ای دیگری که اینجا مطرح میشه که خود آهنربای دائم می باشد ! همانطور که می دانیم گرما ، ضربه و فشار به مرور زمان باعث کاهش قدرت مغناطیسی آهن ربا می گردد

باز در هر صورت اگه تصویری از محیط داخل ژنراتور ارسال کنید ، دوستان و اساتید بهتر بتونن راهنمایی نمایند

موفق باشید

آخرین ویرایش:

alireza_jl01

کاربر vip
کاربر
2015-04-05
13
14
با سلام

دوست عزیر با توجه به اشاره شما در متن سوال ژنراتور شما از نوع 3 فاز با روتور آهن ربای دائم می باشد

با توجه به فرمول تعداد دور " معمولا در 600 دور استاتور بصورت 10 قطب سیم پیچی می شود که فرکانس 50 هرتز تولید نماید!

کاش اشاره می فرمودید که آیا این مشکل از اول بوده یا بعدا بوجود آمده؟

مشاهده فایل‌پیوست 184779

اگر این مشکل بعدا بوجود آمده " احتمال اتصال کوتاه در سر سیم ها و سربندی استاتور رخ داده که باعث شده تعداد قطب ها کاهش و در نتیجه فرکانس افزایش یابد!

فرضیه ای دیگری که اینجا مطرح میشه که خود آهنربای دائم می باشد ! همانطور که می دانیم گرما ، ضربه و فشار به مرور زمان باعث کاهش قدرت مغناطیسی آهن ربا می گردد

باز در هر صورت اگه تصویری از محیط داخل ژنراتور ارسال کنید ، دوستان و اساتید بهتر بتونن راهنمایی نمایند

موفق باشید

درود بر شما دوست عزیز ممنون از پاسخ شما
ژنراتور از ابتدا همینطور بود و سازنده ژنراتور داخل کشور نیست و متاسفانه پیچهای ژنراتور را جوش دادن اگه تنها راه حل مشکل باز کردن ژنراتور باشه به اجبار باید جوشها رو ببرم ولی اگه با درست کردن مدار یا ترانس مشکل حل میشه خیلی بهتره
در ضمن مورد استفاده ژنراتور تک فاز هست

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,296
ایران
ممنون از شما
سلام
دوست خوبم ژنراتور 10 کیلو وات با آهنربای دائم . آهنروبای دائم خیلی بزرگی میخواهد تا بتونه خطوط قوای مقناطیس را تولید کنه . اگر امکان باز کردن ژنراتور بود ببین استاتور سیم پیچ است یا نه و در صورت باز نشدن از شیارها نگاه کن ببین سیم پیچ است.
اگر بتونی از داخل ژنراتور عکس ارسال کنی خیلی بهتر میشه راهنمای کرد.
متشکرم

alireza_jl01

کاربر vip
کاربر
2015-04-05
13
14
سلام
دوست خوبم ژنراتور 10 کیلو وات با آهنربای دائم . آهنروبای دائم خیلی بزرگی میخواهد تا بتونه خطوط قوای مقناطیس را تولید کنه . اگر امکان باز کردن ژنراتور بود ببین استاتور سیم پیچ است یا نه و در صورت باز نشدن از شیارها نگاه کن ببین سیم پیچ است.
اگر بتونی از داخل ژنراتور عکس ارسال کنی خیلی بهتر میشه راهنمای کرد.
متشکرم

درود بر شما استاتور سیم پیچ است و روتور آهنربای دائم درب ژنراتور جوش خورده و باز کردنش یکم مشکله
اینورتر یا مبدلی وجود داره که بتونم با تبدیل ولتاژ توسط پل دیود به dc و تبدیل مجددش به ac فرکانس را تنظیم کنم یا اگه نقشه ای باشه که خودم بسازم

mehdi kardouni

VIP+ افتخاری
کاربر
درود بر شما استاتور سیم پیچ است و روتور آهنربای دائم درب ژنراتور جوش خورده و باز کردنش یکم مشکله
اینورتر یا مبدلی وجود داره که بتونم با تبدیل ولتاژ توسط پل دیود به dc و تبدیل مجددش به ac فرکانس را تنظیم کنم یا اگه نقشه ای باشه که خودم بسازم

درود

قصد داشتم در این تایپیک مشارکت کنم و بگویم که بهترین راه برای دریافت ولتاژ و فرکانس پایدار از ژنراتور با آهنربای دائم استفاده از اینورتر هست که که فراموش کردم.

فقط بحث هزینه مطرح است ، شاید برای برخی کاربردها مقرون به صرفه نباشد

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,296
ایران
سلام
بهتر اول دیزل یا موتوری که محور ژنراتور را میچرخونه . تعداد دور در دقیقه ثابت است یانه در صورت ثابت نبودن سرعت محور دیزل فرکانس ژنراتور قابل تنظیم نیست .
نتیجه را گزارش کن.
متشکرم

بالا