آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

آموزشی: مدار فلزیاب PI Polones V4.1

hmx

کاربر
2018-11-26
140
190
سلام .

بنظرم جای یه فلزیاب خوب تو انجمن های ایران خالیه اکثر مدارهای ارائه شده دل کاربران رو راضی نکرده مثلا دلتا پالس قطعات زیادی داره و ثبات کم نقطه ضعفشه ، تی ال بی ثبات و نحوه سنسش داغون ، فلزیاب فلزجو دستگاه خوبیه ولی اگه با قطعات خوب ساخته نشه بی ثبات و برد و تفکیکش کم میشه که برای تفکیک باید مقاومتها دستکاری بشه ، فلزیابهای سورف و باراکودا و گری و استوارت ثبات خوب و برد نسبتا کمی دارن ، پولونس ورژن اول ثبات خیلی خوبی داشت ولی بردش چندان زیاد نبود بخاطر همون تو انجمن فلزجو تغییراتی تو مدارش اعمال شد و قدرتش در حد قابل قبولی بیشتر شد ولی هنوز جا برای کار داشت و بعد از اخرین تغییراتی که یک عرب زبان تو ورژن جدید روش پیاده کرد قدرت و ثبات مدار خیلی بیشتر شده همچنین برای قدرت بیشتر و نویزگیری کمتر پتانسیومتر دو و سه بقل هم رو حذف و بجاش یک پتانسیومتر ۵ کیلو نصب کنید با این کار برد مدار یک پنجم افزایش پیدا میکنه و که به نظرم حتی از تی ال هم قویتر میشه اما مهمترین نکته مربوط به نحوه سنس فلزات در پولونس ورژن ۴.۱ مثل فلزیابهای حرفه ای دنیا هست که سنس اولیه قوی پیدا کرده .

این برد جدید هنوز تفکیک نداره و مدار تفکیکش جدا ساخته شده که از ای سی های ۴۰۱۱ و ۷۴۱ استفاده شده و با میتر عقربه ای کار میکنه پی سی بی مدار تفکیکش رو ندارم که بزارم اما مدار پولونس جدید رو میزارم . اگر لینک با کلیک مستقیم باز نشد بصورت دستی متن لینک رو کپی کنید و بصورت جدا در آدرس مرورگر کپی کنید .

https://drive.google.com/drive/mobile/folders/1gNXs9_VJd8B4KpR31-_rM_hUjk4JeBSo

آخرین ویرایش:

masuodd55

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2012-01-16
427
1,073
درود؛ اگر مشخصات لوپ رو در سایز های مختلف دارید بزارید(قطر سیم- اندوکتانس-اهم سیم‌پیچ لوپ)

hmx

کاربر
2018-11-26
140
190
اندوکتانس 680 میکروهانریه ...سازنده ورژن جدید مشخصات رو دقیق نگفته ولی از رو فیلمش که عربی حرف میزنه کمی در مورد لوپ صحبت کرده چون من عربی رو خوب نمیفهمم نمیتونم دقیق نظر بدم فقط حالیم شد هفتاد سانته ...کسی که عرب زبانه بهتره یه نگاهی به فیلمش بندازه و نتیجه رو اینجا بگه ...نام کاربری سازنده moroccan idea هست و فیلمش تجربة الافريقي Africa pi مع اضافة قطعة vco الاصدار الاخير(240P) هست .

آخرین ویرایش:

roshik

کاربر
2008-03-06
182
147
باتشکرازارسال ونظرات شما
مدارشماتیک ورژنهای قبلیش رودیدم بنظرکه مدارش ساده است وازایسیهای قوی وجدیداستفاده نشده مثلابجای ایسی۷۴۱که یک اپ امپ عمومی هست بنظربهتره که ازایسیهای بهتری بهره گرفته بشه البته تغییرات جزیی درمدارهم بایدلحاظ بشه ،تصاویراین ورژن کیفیت نداره نمیشه نظری داد.
فرمودیدقدرت وثباتش بهینه شده امااعدادوارقامی ذکرنکردی حتی اون طرحی که درفلزجوکارشده، لطفااعدادوارقام روهم دکرکنیدومیزان حساسیتش به فلزات غبرمغناطیس شونده.
بنظرم ثبات این طرح نبایدبدباشه چون ازتغذیه پایین برای ایسی هااستفاده کرده امااگه بردش ازتی ال بهترباشه که عالیه چون پیچیدگی مداری اونهارونداره

hmx

کاربر
2018-11-26
140
190
روشیک عزیز من از الکترونیک در حد ساخت و تحلیل ساده اطلاع دارم نه بیشتر .
نمیدونم کدوم لینک رو باز کردی لینکی که من گزاشتم توش پنچ شیش تا عکسه با کیفیت بالا ...توش اصلا از ای سی ۷۴۱ استفاده نشده بجاش tl074 و 4093 است ...البته شاید منظورتون مدار تفکیک باشه ، بله استفاده شده ....تو فلزجو بنظر میرسه فایل هگز فول عمومی شده مشکل داره و تفکیک درستی نمیده ربطیم به ای سی ۳۵۷ نداره چون تمام ای سی ها از اکثر برندها فلزی و غیری فلزی تست شده و تفکیک درست نمیده ولی با تغییر مقاومت های r11 و r7 و r8 میشه با هر ای سی به تفکیک درست رسید مقدار مقاومت های هفت و هشت بصورت مولتی ترن و تجربی بدست میاد.بیشتر اوقات فقط تغییر مقاومت یازده به تنهایی کافیه البته چیزای دیگه ای مثل لوپ و خود ای سی تو تفکیک دقیق تاثیر داره با تنظیم دقیق و ثابت و یاداشت اونا میشه تا حدود زیادی ب جنس فلز پی برد ...در مورد پولونس جدید من نساختم ولی تو فیلم تستش از نحوه سنس و برد زیادش میشه به ثباتش پی برد و حساسیت به طلا هم چون تست نشده نمیدونم بهرحال میشه برای افزایش حساسیت لوپ کوچیک مثلا لوپ ۳۵ و با یکی دو دور کمتر از نرمال بهش دست یافت یا تغییر مقاومت ۳۳ کیلو این چیزا معمولا در مورد تمام فلزیابها صادقه .

hmx

کاربر
2018-11-26
140
190
اینم شماتیک مدار تفکیک پلونس قدیمی
izt6u4qebau3.jpg
859axbv3thna.jpg

دوستان نقشه pcb رو ندارم اگه کسی بلده بزنه تا همه ازش استفاده کنیم .

آخرین ویرایش:

jfrras

مدير انجمن تخصصی الکترونیک
مدیر تالار
2007-04-13
3,095
74,081
48
ایران
اینم شماتیک مدار تفکیک پلونس قدیمی
izt6u4qebau3.jpg
859axbv3thna.jpg

دوستان نقشه pcb رو ندارم اگه کسی بلده بزنه تا همه ازش استفاده کنیم .

جدیدش بهتر از این هست . بگردید پیدا می کنید

hmx

کاربر
2018-11-26
140
190
اتفاقا زیرو رو کردم نتو پیدا نکردم ... منظورت مال دلتا پالس؟ همین شماتیک انالوگ از دیجیتال به نظرم بهتره کمتر خطا میده .

بالا