آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: مشکل داغ شدن مقاومت در برد دزدگیر classic z4 v4

sobhanabbasi

کاربر vip
کاربر
2016-11-16
17
13
سلام . عرض ادب خدمت اساتید. برد دزدگیر classic z4 v4 بدستم رسیده که یکی از ترانزیستورهای tip42cاتصال کوتاه شده بود و مقاومت کنار ان هم سوخته بود. من هر چهار ترانزیستورtipبه همراه دو مقاومت کنارر ان و دو ترانزیستور کوچکbc547 رو عوض کردم منتها مشکلی که هست اینکه وقتی بوسیله ریموت سیرین رو فعال میکنم دو مقاومتی که با رنگ قرمز مشخص کردم بعد از چندثانیه بشدت داغ میشه در حالی که خروجی سیرین هم ازاد هست و متصل نیست. ولتاز خروجی هم 19ولت هست. مقاومت ها هم با وات بالاتری از خودش گذاشتم.
لطفا راهنمایی بفرمایید

aa.jpg

sobhanabbasi

کاربر vip
کاربر
2016-11-16
17
13
دیود ها رو چک کردی؟ که جفت هم هستن؟

سلام وتشکر .اگر منظورتون دیودهای ورودی تغذیه هست بله اونها رو چک کردم .اهم صحیح دارن و هنگام کار هم داغ نمیشن. اختلاف ولتاز دوسرشون هم21ولت هست.

sobhanabbasi

کاربر vip
کاربر
2016-11-16
17
13
دیود ها رو چک کردی؟ که جفت هم هستن؟

یک تست دیگه هم انجام دادم و بجای استفاده از ترانس یک اداپتور 12ولت به ورودی باتری به عنوان باتری وصل کردم که توی این حالت وقتی سیرین فعال میشه خیلی کم و ناچیز مقاومتا داغ میشن و طبیعی و خروجی سیرین هم12ولت هست.

sobhanabbasi

کاربر vip
کاربر
2016-11-16
17
13
کسی از دوستان نبود که راهنمایی بفرمایند.ایا تجربه ای در این زمینه داشته اید؟

sobhanabbasi

کاربر vip
کاربر
2016-11-16
17
13
با سلام
به احتمال زیاد جای ترانزیستورها را اشتباهی نصب کرده باشین . دو تا 41ها منفی دو تا 42مقبت هستن

سلام و تشکر مکان نرانزیستورها صحیح هست 42ها در قسمتpو 41 در قسمت n .
حتی کامل هر 4تا رو با هم تعویض کردم و خود ترانزیستورها داغ نمیکنن اما اون مقاومت داغ میکنه

rezvanjo

کاربر
2021-03-09
48
26
سلام دوست عزیز خروجی ترانس ac چه ولتاژی نشون میده ؟ اینجور که شما میگین همه چی سالمه و فقط ولتاژ ورددیتون زیاده (باید ۱۵ تا ۱۶ باشه ) احتمال اینکه ترانس ورودیتون خراب باشه هست

sobhanabbasi

کاربر vip
کاربر
2016-11-16
17
13
سلام دوست عزیز خروجی ترانس ac چه ولتاژی نشون میده ؟ اینجور که شما میگین همه چی سالمه و فقط ولتاژ ورددیتون زیاده (باید ۱۵ تا ۱۶ باشه ) احتمال اینکه ترانس ورودیتون خراب باشه هست

سلام و تشکر از راهنماییتون. ولتاژ ترانس 16 هست درواقع دوتا16ولت وارد مدار میشه و با عبور از دیود میشه 20 ولت و این مثبت 20 ولت مستقیم از رله میگذره و وارد قسمت سیرین میشه. خودم هم احساس میکنم زیاد ولی روی برد هم بالای اون دیود نوشته 20.
فقط او دیودی که نوشته 13.6 من 9ولت دارم.

Newman1

VIP+ افتخاری
کاربر
2018-04-12
343
883
داغ شدن مقاومتها طبیعی هستش چون در هنگام بایاس شدن ترانزیستور ها جریان + دوازده از مقاومتها عبور میکنه اگه صدای خروجی قوی باشه پس درسته در ضمن سیرن به اسپیکر اژیر سر خود گقته میشه اما چهار ترانزیستور خروجی برای اسپیکره اما دلیل سوختنه ترانزیستور ها اتصال در خروجی بلند گو یا سوختن بلندگو

بالا